Присъда по дело №117/2009 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 22
Дата: 10 февруари 2009 г. (в сила от 26 февруари 2009 г.)
Съдия: Милена Савова Рибчева Дочева
Дело: 20095530200117
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 12 януари 2009 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

………                   10.02.2009 год.        град Стара Загора

 

В     И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, VІІІ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На  10  ф е в р у а р и  2009 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                       Председател: М.Р.                                                      

                         СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: руска хараламбова

                                           Вангелия захариева                                         

Секретар З.К.

Прокурор Р.М.

като разгледа докладваното от СЪДИЯ М.Р.

нох дело 117 по описа за 2009 година.

 

                                                П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимият И.Д.И., роден на 12.08.1992 год. в град Стара Загора, живущ ***, български гражданин, с начално образование, неженен, ученик, осъждан, с ЕГН ********** за виновен В това, че през периода 03.10.2008-19.10.2008 год. в с.Дълбоки, общ.Стара Загора в условията на продължавано престъпление отнел чужди движими вещи – 1 бр. велосипед марка „Крос” на стойност 93 лева и 1 бр.детски велосипед на стойност 30 лева, всичко вещи на обща стойност 123 лева, от владението на Г.В.З., без негово съгласие и с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е извършено в условията на повторност и случаят не е маловажен, а подсъдимият макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, поради което и на основание чл.195, ал.1, т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1, вр. чл.63, ал.1, т.3 от НК, вр. чл.55, ал.1, т.2, б.”б”, вр.чл.42а, ал.1, ал.2, т.1, т.2 и т.4, вр. ал.3, т.1, вр. чл.42б, ал.1, ал.2 и ал.4 от НК и чл.54 от НК ГО ОСЪЖДА на „пробация” със следните пробационни мерки:

- “задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА;

- “задължителни периодични срещи с пробационният служител” за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА и

- ”включване в програми за обществено въздействие” за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА.

 

Осъжда подсъдимият Д.И.,*** заплати в полза на Държавата по бюджетната сметка на Старозагорски районен съд сумата в размер на 65.00 лв. /шестдесет и пет лева/, представляваща направените по делото съдебни и деловодни разноски.

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд град Стара Загора в петнадесет дневен срок от днес.

 

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                   СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

 

             

                                      2.

 

 

 

 МОТИВИ КЪМ ПРИСЪДА №22, ПОСТАНОВЕНА НА 10.02.2009 год. ПО НОХД № 117/2009 год. ПО ОПИСА НА СТАРОЗАГОРСКИЯ РАЙОНЕН СЪД.

Повдигнато е обвинение срещу подсъдимият И.Д.И., роден на 12.08.1992 год. в град Стара Загора, живущ ***, български гражданин, с начално образование, неженен, ученик, осъждан, с ЕГН ********** за това, че през периода 03.10.2008-19.10.2008 год. в с.Дълбоки, общ.Стара Загора в условията на продължавано престъпление отнел чужди движими вещи – 1 бр. велосипед марка „Крос” на стойност 93 лева и 1 бр.детски велосипед на стойност 30 лева, всичко вещи на обща стойност 123 лева, от владението на Г.В.З., без негово съгласие и с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е извършено в условията на повторност и случаят не е маловажен, а подсъдимият макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си - престъпление по чл.195, ал.1, т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1, вр. чл.63, ал.1, т.3 от НК.

В пледоарията си прокурорът поддържа изцяло повдигнатото против подсъдимият обвинение, като счита, че по време на съдебното следствие са събрани доказателства, които изцяло подкрепят описаната фактическа обстановка такава, каквато е изложена в обвинителния акт.

По отношение на наказанието предлага на подсъдимия да бъде определено наказание при условията на чл.55, ал.1, т.2, б.”б” от НК, а именно пробация.

Защитникът на подсъдимият И.Д.И. ***, в качеството на служебен защитник не оспорва обвинението срещу подзащитният му и поддържа изцяло становището на прокурора относно наказанието.

Подсъдимият И.Д.И. при условията на чл.371, т.2 от НПК признава фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, поддържа пледоарията на защитника си и в последната си дума изразява съжаление за извършеното.

Съдът намери за установена следната фактическа и правна обстановка:

 

 

ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА

 

Безспорно установено е, че подсъдимият И.Д.И., роден на живущ ***, български гражданин, с начално образование, неженен, ученик, осъждан, с ЕГН **********.

През периода 27.12.2006 год.-02.07.2008 год.   непълнолетният подсъдим И. е осъждан 9 пъти за престъпления по чл.194 и сл. от НК. С последната присъда по НОХД № 1083/2008 год. по описа на РС-Стара Загора за деяние по чл.195, ал.1, т.3 и т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.63, ал.1, т.3 от НК на подс.И.И. е наложено наказание „пробация”, включващо пробационните мерки задължителна регистрация по настоящ адрес, задължителни периодични срещи с пробационен служител и включване в програми за обществено въздействие- и трите мерки за срок от 2 години. Присъдата е влязла в сила на 03.07.2008 год.

Деянието, за което подс.И. е предаден на съд с настоящия обвинителен акт, е извършено преди да са изтекли 5 години от изтърпяване на наложените на обвиняемия наказания. Това обстоятелство налага настоящото деяние на подс.И. да бъде квалифицирано като извършено в условията на повторност по чл.28, ал.1 от НК. 

През месец октомври 2008 год. подсъдимият И. ***. Вечерта на 03.10.2008 год. подсъдимият минал покрай къщата на свидетеля Г.В.З. и видял, че в дворното място на къщата има два велосипеда- голям и малък, които били за внуците на пострадалия З.. Подсъдимият решил да вземе някой от велосипедите и около 23.00 часа вечерта на същата вечер отишъл до къщата на постр.З., прескочил оградата и влязъл в дворното място. Подсъдимият И. взел големия велосипед- мъжки, марка „Крос”, тъмносив на цвят, със скорости и извито кормило. Тъй като кучето в дворното място на постр.З. залаяло, подс.И. прехвърлил бързо велосипеда през оградата, после сам прескочил същата и се прибрал в дома си, където оставил и велосипеда. След няколко седмици, вечерта на 19.10.2008 год. подс.И. отново отишъл до къщата на постр.З., прескочил оградата и влязъл в дворното място. Този път взел със себе си малкия велосипед, който бил детски, розово-червен на цвят и с помощни колела. По същия начин прехвърлил велосипеда през оградата и се прибрал в дома си с велосипеда.

С отнетите от владението на постр.З. велосипеди, подс.И. се разпоредил по неустановен в хода на разследването начин.

От заключението на извършената при разследването съдебно-икономическа експертиза се установява, че стойността на големия велосипед марка „Крос” възлиза на 93.00 лева, а стойността на малкия детски велосипед, възлиза на 30 лева, или всичко вещи на обща стойност 123.00 лева.

По гореописания начин с деянието си подсъдимият И.Д.И. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл.195, ал.1, т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1, вр.чл.63, ал.1, т.3 от НК, като през периода 03.10.2008-19.10.2008 год. в с.Дълбоки, общ.Стара Загора в условията на продължавано престъпление отнел чужди движими вещи – 1 бр. велосипед марка „Крос” на стойност 93 лева и 1 бр.детски велосипед на стойност 30 лева, всичко вещи на обща стойност 123 лева, от владението на Г.В.З., без негово съгласие и с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е извършено в условията на повторност и случаят не е маловажен, а подсъдимият макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си.

В случая двете отделни отнемания на велосипеди са извършени от подсъдимия И. през непродължителен период от време, при сходна фактическа обстановка и при еднородност на вината, поради което същите съставляват едно продължавано престъпление по смисъла на чл.26, ал.1 от НК.

С оглед обстоятелството, че продължаваното престъпление обхваща двукратно отнемане на вещи от владението на постр. З.- указващо за престъпна упоритост, както и с оглед лошите характеристични данни за дееца, предвид многобройните му осъждания и големия брой досъдебни производства, водени срещу него, деянието не разкрива характерните белези на маловажен случай по смисъла на чл.93, т.9 от НК.

  Деянието е извършено виновно, при пряк умисъл като форма на вината. Подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал настъпването на тези последици.

Гореописаната фактическа обстановка се подкрепя изцяло от доказателствата по делото – свидетелските показания, постановление за привличане на обвиняем и вземане мярка за неотклонение и протокол за разпит на обвиняем, протоколи за разпит на свидетели, заключение на извършена съдебно-икономическа експертиза и др. по описа на делото.

За да приеме за установена изложената фактическа обстановка и правна квалификация, съдът на основание чл.373, ал.3 от НПК взе предвид направените от подсъдимият самопризнания при условията на чл.371, т.2 от НПК, както и събраните в досъдебното производство доказателства, които ги подкрепят, а именно показанията на свидетелите и заключението на изготвената съдебно-икономическа експертиза, протоколите и другите материали, приложени към досъдебното производство.

 

 

ДОСЕЖНО ВИДА И РАЗМЕРА НА НАЛОЖЕНОТО НАКАЗАНИЕ:

 

Съдът като обсъди събраните по делото доказателства и като се съобрази с двата основни принципа – законоустановеност и индивидуализация на наказанието, залегнали в чл.54 от НК, изхождайки от предвиденото за това престъпление наказание, степента на обществена опасност на деянието и дееца и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и с целите на наказанието, залегнали в чл.36 от НК, като се съобрази и с разпоредбата на чл.373, ал.2 от НПК.

Предвид изложените съображения съдът определи и наложи на подсъдимия И.Д.И. наказание, редуцирано съобразно разпоредбата на чл.63, ал.1, т.3 от НК и при условията на чл.55, ал.1, т.2, б.”б” от НК, т.е. замени наказанието ”лишаване от свобода” с ”Пробация”, като определи следните пробационни мерки: -“задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА; “задължителни периодични срещи с пробационният служител” за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА и ”включване в програми за обществено въздействие” за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА.

Съдът счете, че на основание чл.189 от НПК в тежест на подсъдимия следва да бъдат присъдени и направените по делото съдебни и деловодни разноски, които да бъдат заплатени в полза на Държавата по бюджетната сметка на Старозагорски районен съд, в размер на 65.00 лева.

 

Водим от горните мотиви съдът постанови присъдата си.

  

 

 

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: