Решение по дело №2262/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1948
Дата: 30 октомври 2019 г. (в сила от 3 февруари 2020 г.)
Съдия: Силвия Димитрова Обрешкова
Дело: 20193110202262
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2019 г.

Съдържание на акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер…………….                      Година  2019                          Град  Варна

 

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

                  

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                  ДВАДЕСЕТ И ОСМИ СЪСТАВ

        

На девети октомври                      Година  две  хиляди и деветнадесета

 

В публично съдебно заседание в следния състав:

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ ОБРЕШКОВА

СЕКРЕТАР:ВАЛЕНТИНА БАТЕШКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

АНД                                             № 2262           по описа за 2019г.

За да се произнесе взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на „М.“ООД против НП № 03-009913  от 08.08.2018г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което за нарушение по чл.415 ал.1 от КТ, на „М.“ООД е наложено наказание имуществена санкция в размер на 2500 лева.

 

               Жалбата е процесуално допустима, подадена в срока на обжалване от процесуално легитимирана страна и е приета от съда за разглеждане. В жалбата се твърди, че инструктажът все още не бил проведен, тъй като лицето не било започнало работа, било в процес на обучение.

        В съдебно заседание въззивникът се представлява от адв.Г., който поддържа жалбата и моли отмяна на НП, а алтернативно – намаляване размера на санкцията. Трудовата дейност не била започнала, а инструктажът следвало да се извърши преди това.

        Въззиваемата страна се представлява от ю.к. О., която изразява становище НП да бъде потвърдено. Самото лице декларирало, че е започнало работа същия ден сутринта, както и че няма трудов договор. Не били представени своевременно доказателствата за отстраняване на нарушението, поради което и санкцията била наложена в завишен размер.

                С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

                С протокол от 21.08.2017 г. на „МЕЛА ”ЕООД било дадено предписание да се документира  провеждане на начален инструктаж по безопасност и здраве  при работа на новопостъпили работници и служители в книга  за начален инструктаж в деня на постъпване на работа съгласно чл. 11 ал.5  вр.чл.12 ал.1 и ал.2 от Наредба РД -07 със срок на изпълнение с краен срок 10.10.17 г. На 12.07.2018г. била извършена проверка, при която било прието, че дружеството  качеството на работодател не е изпълнило предписанието като не бил документиран начален инструктаж на Станимир Пейчев Василев, постъпил на работа същия ден, 12.07.2018 г. 

 

                Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава чрез събраните и изготвени по установения ред доказателства и доказателствени средства, а именно от материалите по АНП- протокол за проверка, АУАН, служебна бележка, справка, трудов договор и др., както и от гласните доказателства. Като конкретни, подробни, логични и подкрепящи се от останалите доказателства по делото, съдът изцяло кредитира показанията на св.П.М. и Ц.Ц..

                 

                Съдът, както с оглед изложените от жалбоподателя доводи, така и предвид  императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните изводи:

               При провеждане на АНП са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и материалният закон е приложен правилно.

                Недокументирането на инструктаж е нарушение, но за да бъде документиран един инструктаж, той първо трябва да бъде проведен. Независимо, че това не е описано изрично в предписанието, то следва по силата на закона. Документирането на инструктаж, който не е проведен, би осъществило състава на престъплението лъжливо документиране. Поради това и няма как да се иска от дружеството да  документира инструктаж, който не е проведен. В АУАН и НП, обаче, не се описва от фактическа страна, че такъв е бил проведен, нито кога е проведен. Непровеждането на инструктаж е самостоятелно нарушение, различно от недокументирането и различно от неизпълнението на предписание. Различни са и субектите на това нарушение, като за непровеждането на инструктажа отговорност носи работодателят, когато не е създал организация за това,  за неизпълнението на предписанието отговорност носи лицето, до което е адресирано това предписание, а  за недокументирането на инструктажа, отговорност носят лицата, на които е възложено документирането.

                В конкретния случай не е описано от фактическа страна, че инструктажът е бил извършен. Липсата на факти, пряко относими към съставомерните признаци на нарушението, ограничава правото на защита, тъй като защитата се гради срещу фактите. Поради това НП следва да бъде отменено.

                В конкретния случай не е и доказано, че инструктажът е бил извършен, а това е елемент от обективната страна на нарушението. Налагането на наказание, за нарушение, което не е доказано да е извършено, е неправилно приложение на материалния закон и това е самостоятелно основание за отмяна на НП.

                Освен това, от фактическа стана не са изложени и обстоятелствата, от които АНО е направил извод, че Ст.В.е постъпил на работа към момента на проверката. За тези обстоятелства също не са ангажирани доказателства.

                Поради това съдът намира, че нарушението, за което е наложено наказанието не е описано от фактическа страна и не е доказано от правна страна, поради което НП следва да бъде отменено без произнасяне по въпроса за справедливостта на наказанието.

                Неинструктирането, когато инструктажът е задължителен, също е административно нарушение, но то е различно от това, за което е наказано дружеството, тъй като даденото предписание не се отнася до провеждането на инструктажа, а до документирането му.

 

                Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

        ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 03-009913 от 08.08.2018г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което за нарушение по чл.415 ал.1 от КТ, на „М.“ООД е наложено наказание имуществена санкция в размер на 2500 лева.

 

        Подлежи на касационно обжалване пред Варненския административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

                                                   СЪДИЯ: