Определение по дело №444/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1133
Дата: 21 април 2020 г.
Съдия: Пламен Атанасов Атанасов
Дело: 20203101000444
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 3 април 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№………../……..04.2020г.

гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесет и първи април през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА МИТЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТА ПАВЛОВА

ПЛАМЕН АТАНАСОВ

като разгледа докладваното от съдията Атанасов

въззивно търговско дело №444 по описа за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.259 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ”ЗАД ”Даллбогг: живот и здраве” АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул.”Г.М.Димитров” №1, представлявано от Бисер Георгиев Иванов и Живко Стойков Колев, действащо чрез юрк.Д.С.против Решение №62/06.01.2020г. по гр.д.№2361/2019г. по описа на Районен съд Варна, с което е уважен предявеният от Пирин 98“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с.Припек, общ.Аксаково, обл.Варна, представлявано от Тодор Ангелов Дерменджиев, иск с правно основание чл.432, ал.1 от КЗ вр. чл.86, ал.1 от ЗЗД за осъждане на въззивника да заплати на въззиваемия сумата от 1250лв., представляваща частичен иск от общото дължимите 6870.61лв., съставляващи застрахователно обезщетение за причинени имуществени вреди на собственият на ищеца т.а.”Ивеко 3510”, с рег.№***, по вина на водача на л.а.”Форд Фокус”, с рег.№В 2532 НХ, чиято гражданска отговорност е обект на задължителна застраховка, сключена с ответното дружество, ведно със законната лихва върху главницата, считано от депозиране на исковата молба-13.02.2019г. до окончателно изплащане на задължението.

В жалбата се излага, че атакуваното решение на РС Варна е неправилно, необосновано, незаконосъобразно и постановено при допуснати нарушения на процесуалните правила. Поддържа се, че в нарушение на материалния и процесуалният закон, първоинстанционния съд е приел, че е налице основание за ангажиране на отговорността на ответният застраховател. Ето защо се моли за отмяна на атакуваното решение и постановяване на ново, с което да се отхвърли изцяло предявения иск, като неоснователен и недоказан. В условията на евентуалност, се моли за изменение на решението като се намали размера на присъденото обезщетение, поради прекомерност и несъответствие с действително претърпените вреди, и поради наличие на съпричиняване на вредоносния резултат от страна на водача на увреденият автомобил. Поддържа се, че съдът е достигнал до неправилни изводи за размера на дължимото обезщетение, като не е съобразил, че в случая не са ангажирани доказателства за извършен ремонт в сервиз, поради което са приложими правилата на Методиката за уреждане на претенции за обезщетение на вреди, причинени на моторни превозни средства, по задължителна застраховка “Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Сочи се, че според чл.4 от въпросната методика и при отчитане на годината на производство, съответно високата амортизация и овехтяване на процесния товарен автомобил, и увредените от произшествието части и детайли, справедливият паричен еквивалент на претърпените имуществени вреди възлиза на 3840.56лв. Ето защо се моли се въззивният съд да постанови решение, с което да измени първоинстанционното съдебно решение, като намали размера на присъденото застрахователно обезщетение, при отчитане на завишения размер и наличието на съпричиняване. Претендират се съдебно-деловодните разноски.

В срока по чл.263 от ГПК от въззиваемата страна не е постъпил отговор на въззивната жалба.

Страните не са обективирали искания по доказателствата.

В хода на проверката въззивният съд констатира, че постъпилата въззивна жалба е редовна и отговоря на изискванията на чл.260 от ГПК, тъй като е подадена в срок от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване акт и съдържа останалите необходими приложения. Представени са и доказателства за внесена държавна такса.

Съобразно преценката за допустимост на производството и на основание чл.267 от ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА ЗА разглеждане въззивната жалба на ”ЗАД ”Даллбогг: живот и здраве” АД, с ЕИК *********, против Решение №62/06.01.2020г. по гр.д.№2361/2019г. по описа на Районен съд Варна, с което е уважен предявеният от “Пирин 98“ ЕООД, с ЕИК *********, иск с правно основание чл.432, ал.1 от КЗ вр. чл.86, ал.1 от ЗЗД за осъждане на въззивника да заплати на въззиваемия сумата от 1250лв., представляваща частичен иск от общото дължимите 6870.61лв., съставляващи застрахователно обезщетение за причинени имуществени вреди на собственият на ищеца т.а.”Ивеко 3510”, с рег.№***, по вина на водача на л.а.”Форд Фокус”, с рег.№В 2532 НХ, чиято гражданска отговорност е обект на задължителна застраховка, сключена с ответното дружество, ведно със законната лихва върху главницата, считано от депозиране на исковата молба-13.02.2019г. до окончателно изплащане на задължението.

НАСРОЧВА производството по в.т.д.№444/2020г. на ОС Варна в открито съдебно заседание на 08.07.2020г. от 13.30 часа, за която дата и час да се призоват страните, чрез процесуалните им представители, ведно с препис от настоящото определение.

Уведомяването на страните да се извърши по телефон, факс и/или e-mail, чрез извършване на надлежно отбелязване, като призоваване чрез длъжностно лице по призоваване да се използва само при невъзможност за призоваване по някой от посочените по-горе начини или при изричен отказ за приемане на уведомяване по телефон, факс и/или e-mail и след отпадане на обявеното на територията на страната извънредно положение.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

           

                                  

     ЧЛЕНОВЕ : 1.

              

     2.