Решение по дело №6/2018 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 април 2018 г.
Съдия: Велемира Денчева Димитрова
Дело: 20184210100006
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р      Е      Ш     Е     Н     И     Е

 

                                                98

 

                                  гр. Габрово 20.04.2018 год.

 

                            В      ИМЕТО      НА      НАРОДА

 

ГАБРОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД в публично заседание на двадесет и втори март през две хиляди и осемнадесета година в състав :

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ : ВЕЛЕМИРА  ДИМИТРОВА

                                                                                                                                          при секретаря ВИОЛИНА ТОДОРОВА като разгледа докладваното от съдията Димитрова гр. дело № 6 по описа за 2018 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Предявеният иск е с правно основание чл. 124 от ГПК.

В исковата молба се твърди, че ищецът С.Р.С. е клиент, по смисъла на ЗЕ на ответника, с адрес на снабдяване с електрическа енергия в гр. Габрово, ул. „********” № 1, с клиентски № ********** и абонатен № ********** по регистрите на ответника.

С писмо ответникът „Енерго-про Продажби” АД уведомил ищеца, че е извършена проверка на меренето на електрическа енергия на обекта му на снабдяване, за което е съставен констативен протокол № 1601254/01.12.2017 г.

В следствие на проверката е извършена корекция на сметката на ищеца, което последният установил при проверка по интернет. Според него корекцията е незаконосъобразна, поради факта, че в чл. 48, ал. 2 от Правила за измерване на количеството електрическа енергия (ПИКЕЕ) е предвидено "... (2) Когато при проверка на измервателната система се установи промяна на схемата за свързване, корекцията по ал. 1 се извършва само въз основа на констативен протокол за установяване намесата в измервателната система, който отговаря на изискванията по чл. 47 и е съставен в присъствието на органите на полицията и е подписан от тях."

Според ищеца от съставения протокол е видно , че на проверката не са присъствали органи на полицията, а такъв само го е подписал, което опорочава самата проверка.

В последствие електроразпределителното дружество на база на тези документи е извършило корекция на сметката за електрическа енергия на ищеца, и му е начислена за доплащане сумата в размер на 932,76 лв. За същата сума е издадена и фактура от дата 07.12.2017 г.

Ищецът счита, че не дължи сумата по корекцията по причина, че не е ползвал електроенергия на тази стойност. Оспорва констативния протокол относно истинността на изнесените в него обстоятелства. Счита, че е извършена абсолютно неправомерна проверка на средството ме за измерване на ел. енергия и абсолютно неправомерно е изчислена и коригирана потребена ел. енергия в неоправдан размер.

Колкото до евентуалните претенции на ответната страна, че чл. 48 и сл. от ПИКЕЕ обнародвани в ДВ бр.98 от 12.11.2013 г. дават право на електроразпределителните дружества да извършват корекции на сметките за електрическа енергия на потребителите, ищецът заявява, че с нормата на чл. 83, ал. 1 т. 6 от Закона за енергетиката, законодателят е делегирал правото на ДКЕВР в приетите от него правила да регламентира принципите за установяване на случаите на неизмерена, неправилно и/или неточно измерена електрическа енергия. В Закона за енергетиката няма делегиране на права на КЕВР да установи и въведе "Случаи и начини за извършване на преизчисление на количеството електрическа енергия от операторите на съответните мрежи"

Поради факта, че КЕВР няма такива права, то следва безспорният и несъмнен извод, че КЕВР е излязла от рамките на законовата делегация по чл. 83, ал.1, т. 6 от ЗЕ с приемането на Глава IX "Случаи и начини за извършване на преизчисление на количеството електрическа енергия от операторите на съответните мрежи" от ПИКЕЕ (ДВ бр. 98 от 2013 г.) и на основание чл. 15, ал. 3 от Закона за нормативните актове, чл. 48 от ПИКЕЕ обнародвани в ДВ бр.98 от 12.11.2013 г. не следва да се прилага като противоречащ на нормативен акт от по-висока степен - чл. 83, ал. 1 т. 6 от ЗЕ.

Приемайки това граматическо тълкуване, че в ЗЕ няма дадени права за приемане от страна на ДКЕВР на правила за преизчисляване (корекция) на сметки, а само правото да се приемат правила за установяване на случаи на неизмерване, то в правомощията на операторите на електропреносните мрежи остава правото да определят в общите си условия, начина на корекция на сметката на потребителя при неточно измерена доставена ел. енергия (чл. 98а, ал. 2, т. 6 и чл. 104 от ЗЕ).

По този начин се нарушава нормата на чл. 12 от ЗНА, според която актът по прилагането на закон може да урежда само материята, за която е предвидено да бъде издаден. От изложеното по-горе следва изводът, че едностранната корекция на сметката на потребителя, извършена след надлежно констатиране на неизмерена, неправилно и/или неточно измерена електрическа енергия остава действие, лишено от законово основание, тъй като извършването му е регламентирано от КЕВР в нарушение на делегираната от закона компетентност. Подзаконов нормативен акт, издаден без законова делегация, не следва да се прилага. Недопустимо е в такъв нормативен акт (в настоящия случай в ПИКЕЕ) да бъдат предвидени разпоредби, с които се допълват или изменят законовите разпоредби, за прилагането на които същият е издаден. Дори да не са отменени или прогласени за нищожни от ВАС нормите на чл. 48, 49,50 и 51 ПИКЕЕ, на основание чл. 15, ал. 3 от ЗНА не следва да намерят приложение.

Към този момент ОУДПЕЕЕМ препраща към нищожни правни норми и следователно в тях към сегашната им редакция няма определени начини за корекция на сметките на потребителите.

Освен това в ПИКЕЕ е въведена безвиновна отговорност, което е недопустимо, защото такава отговорност може да се въведе единствено и само със закон, не с общ нормативен административен акт.

Поради изложеното  ищецът прави искане да бъде постановено решение, с което съдът да признае за установено по отношение на "ЕНЕРГО ПРО Продажби" АД, че не му дължи сумата в размер на 932,76 лева, по фактура от 07.12.2017 г., представляваща вземане за коригирана, неточно измерена ел. енергия на обект на снабдяване, находящ се в за периода гр. Габрово, ул. ******** № 1, с клиентски № ********** и абонатен № **********.

 

Претендира за присъждане на съдебни и деловодни разноски.

В установения от закона срок е постъпил отговор от ответника “ЕНЕРГО - ПРО Продажби” АД, който счита, че искът е допустим, но неоснователен.

Заявява, че начислената сума от 932,76 лв. представлява стойността на ползвана от ищцовата страна електрическа енергия за периода от 03.09.2017г. до 01.12.2017г., изчислена на основание чл. 48, ал. 1 от Правила за измерване на количеството електрическа енергия, обн. ДВ, бр. 98 от 12.11.2013г., за която е издадена Фактура № ********** от 07.12.2017 г. Последната е издадена след извършена корекция поради установено неточно измерване на електрическа енергия от проверения електромер.

„Електроразпределение Север" АД („Енерго - Про Мрежи" АД - преди смяна на наименованието на дружеството) е публично дружество с основен предмет на дейност експлоатация и управление на електроразпределителна мрежа, представляваща съвкупност от електропроводни линии и електрически уредби със средно, ниско и високо напрежение, чрез която дружеството извършва пренос и разпределение на електрическа енергия на обособена територия, при наличие на валидна лицензия за това. „Електроразпределение Север" АД осъществява дейността си на територията на административните области с центрове Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Велико Търново, Разград, Габрово, Силистра и Русе, за което притежава Лицензия за разпределение на електрическа енергия № Л - 138 - 07/13.08.2004г., издадена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. В предмета на дейност на дружеството е включено осигуряване поддържането на електроразпределителната мрежа, обектите и съоръженията в съответствие с техническите изисквания.

В тази връзка с разпоредбите на чл. 19, т. 3 от Общите условия на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителните мрежи на „Електроразпределение Север" АД /наричани по - долу „Общи условия"/, на същото е предоставено право да извършва периодични, извънредни технически проверки и проверки на място на средствата за търговско измерване, на целостта и фунционалността им и на свързващите ги електрически инсталации и на т.4 от същия член - да организира извършването на последващи проверки на средствата за търговско измерване по реда на действащото законодателство, както и съгласно т.5 от същия член да упражнява контрол за спазването на задълженията на ползвателя, като при установяване на тяхното неизпълнение да съставя констативни протоколи по реда на Общите условия.

Заедно с това, съгласно чл. 17, т. 6 от Общите условия, клиентът на „Електроразпределение Север" АД е задължен да не променя схемата на свързване на електрическите съоръжения, да не преустройва, ремонтира или да заменя елементите на средствата за търговско измерване, да не снема самоволно или поврежда средство за търговско измерване, знак, пломба или друго контролно приспособление, поставено от служители на „Електроразпределение Север" АД, овластен държавен орган или трети лица, на които „Електроразпределение Север" АД е възложило дадена дейност, както и съгласно чл. 17, т. 7 да не използва електрическа енергия, без тя да се отчита от средства за търговско измерване.

На основание цитирания текст на 01.12.2017г. от оправомощени за това служители на „Електроразпределение Север" АД е извършена проверка на техническо средство за измерване на електрическа енергия - електромер, при място на потребление обект в гр. Габрово, ул. „К. Иречек" № 1, за клиент с клиентски № ********** и абонатен № **********.

За установеното при извършената на 01.12.2017г. проверка, служителите на „Електроразпределение Север" АД са съставили констативен протокол № 1601254 от същата дата. В него са извършени следните констатации: на първо място - неналичие на пломби, на второ място - че е извършено неправомерно присъединяване - прикачен мост (шунт) между вход и изход на токови клеми на СТИ като подробно е описан мостът-шунтът и е отразено, че по този начин част консумираната енергия не се измерва от СТИ и не се заплаща и на трето място - отчетена е грешка при измерване „минус" -43,47 %.

В цитирания протокол е отразено, че проверката е извършена по инициатива на „Електроразпределение Север" АД. Не е отразено на проверката да е присъствал абоната, или негов представител, а двама свидетели, съгласно изискванията на чл. 47 и 48 от ПИКЕЕ, както и представител на полицията.

Въз основа на констативния протокол и на основание чл. 48, ал. 1, т. 2Б от Правилата, „Електроразпределение Север" АД е изготвило справка, съгласно която общото количество енергия, с което следва да бъде завишено потреблението на електрическа енергия на абоната, поради неизмерването му, е за периода от 03.09.2017г. до 01.12.2017г. е 4 950 кВтч ел. енергия. Периодът на корекция е в рамките на установения в чл. 48, ал. 1 срок от 90 дни, считано от датата на констатиране на неточното измерване.

За количеството енергия, което следва да бъде коригирано за периода от 03.09.2017г. до 01.12.2017г. е 4 950 кВтч ел. енергия, на основание констативния протокол № 1601224 / 19.09.2017 г. на „Електроразпределение Север" АД, от „Енерго - Про Продажби" АД е съставена Справка за корекция 45850 А1F8 от 07.12.2017 г. от електроразпределителното дружество, въз основа на които документи е съставена Фактура № ********** от 07.12.2017 г. за сума в размер на 932,76 лв., с включен в нея ДДС.

Сочи се, че „Енерго - Про Продажби" АД е публично дружество, чийто основен предмет на дейност е обществено снабдяване с електрическа енергия и продажба на електрическа енергия на потребителите, присъединени към електроразпределителната мрежа, при наличието и поддържането на валидна лицензия за обществено снабдяване с електрическа енергия на тези потребители. В тази връзка дружеството сключва сделки с електрическа енергия по регулирани цени, както и на организирания пазар на електрическа енергия в съответствие с действащото законодателство.

В качеството му на доставчик на електрическа енергия, „Енерго - Про Продажби" АД има право на корекция на съставени от него първични счетоводни документи. Съгласно чл. 115, ал. 1 от ЗДДС при изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата. Съгласно ал. 2 на същия текст, известието се издава задължително не по - късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство по ал. 1, а съгласно ал. 3 при увеличение на данъчната основа, какъвто е и настоящия случай, се издава дебитно известие. В този смисъл издаването на дебитно известие от „Енерго - Про Продажби" АД за корекция на отчетена електрическа енергия чрез издаването на дебитно известие към издадените за съответния период фактури не противоречи на закона.

С оглед на изложеното се налага извода, че ищецът се явява потребител на енергийна услуга, доколкото същият е краен клиент, който купува енергия от доставчик, предоставящ услуги от обществен интерес, по смисъла на §1, т. 41Б от ДР на Закона за енергетиката. В качеството си на такъв същият е потребявал електрическа енергия за определен период от време, която не е била отчитана с техническо средство за измерване на електрическа енергия в съответствие с изискването на чл. 8 от ПРАВИЛА за измерване на количеството електрическа енергия, приети с Решение № П-1 от 10.04.2007 г., издадени от председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, обн., ДВ, бр. 38 от 11.05.2007г., както и текста на чл. 8 от ПРАВИЛА за измерване на количеството електрическа енергия, приети на 14.10.2013г. от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, обн., ДВ, бр. 98 от 12.11.2013г. Стойността на количество електрическа енергия за периода от 03.09.2017г. до 01.12.2017г. е 4 950 кВтч ел. енергия, която е потребена без да е била отчитана точно, възлиза на сума в размер на 932,76 лв., с включен в нея ДДС. Поради което издаването на фактура за тази сума от страна на доставчика на електрическа енергия е правомерно.

Възможност за едностранна корекция на количеството на електрическа енергия, доставено на потребителя за минал период, е нормирана не само в Общите условия на "Енерго - Про Продажби" АД, но се съдържа и в самия закон, а именно чл.83, ал.1, т.6 и чл.98а, ал.2, т.6, б."а" от Закон за енергетиката/изм. и доп. ДВ бр. 54 от 17.07.2012 г„ в сила от 17.07.2012 г./

По тази причина обективно се налага правния извод, че занапред - след влизането на закона в сила, т.е. след 17.07.2012 г., правото на ответника да извършва едностранна корекция в количеството на доставената на потребителите електрическа енергия, респ. в дължимата за нея цена, произтича от закона и приетите въз основа на него Правила.

По този начин нормативно е уредена занапред допустимостта на процедурата за едностранно коригиране на сметката на потребителя за минал период. По изложените съображения се налага правния извод, че към датата на извършване на процесната едностранна корекция на количеството електрическа енергия, доставено на ищцата, за ответника е съществувала нормативно регламентирана в закона възможност, поради което и корекцията се явява законосъобразна, а не както се твърди в исковата молба, лишена от законово основание.

Неотчитането на потребената електрическа енергия от ищеца е в резултат на неправомерно въздействие върху монтираното от „Електроразпределение Север" АД техническо средство. Но целта на корекцията не е мярка със санкционен характер за нарушители, напротив това е начин за компенсиране на разликата между заплатените суми и сумата по действително консумираната електрическа енергия. Потребяването на ел. енергия от страна на абоната е извършено не без основание, а в рамките на съществуващо правоотношение по продажба на електроенергия. По това правоотношение ние дължим доставянето на ел. енергия, а ищеца, в качеството си на потребител - заплащането на реално полученото количество електроенергия. Предметът на продажбата е ясно определен, но количеството на консумираната ел. енергия е величина, която не е изначално определена. Тя е зависима от потреблението, установимо за всеки конкретен период от време чрез показанията на СТИ.

Независимо, дали се касае за договорна или извън договорна отговорност на потребителя, ако абонатът е потребил електроенергия в количество, различно от отчетеното, той дължи заплащането й. Размерът на задължението в този случай се установява служебно, при договорените в съответствие с одобрените от ДКЕВР правила за измерване и в зависимост от момента, от който датира неточното отчитане от СТИ на база реално доставеното използвано през този период количество ел. енергия.

Неизвестността на двете основни за определянето на цената величини-време и количество на реално потребление, е съобразено в одобрената от ДКЕВР методика. Със същата и по двете величини са въведени обективни критерии: - корекцията може да бъде извършена за определен период, считано от датата на констатираната в измерването грешка, като е посочен и начина на изчисляване.

Извън изложеното ответникът сочи, че при предходна проверка на 30.11.2016 г.: служителите на „Енерго-Про Мрежи" АД отново са установили нередност по СТИ на същия абонат, за което представя Констативен протокол № 1600894 от 30.11.2016 г. и Фактура № ********** от 05.12.2016 г.

С оглед на изложеното ответникът счита, че предявеният отрицателен установителен иск от страна на ищеца е неоснователен и недоказани  моли а бъде отхвърлен.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното :

Видно от приложения по делото Констативен протокол № 1601254/01.12.2017г., на същата дата е била извършена проверка на електромера  на ищеца С.Р.С. на адрес ***. СТИ било монтирано на табло на фасадата на сградата. Отразено е, че ведомствената пломба на СТИ е лепена. При проверката с  калибриран еталон е констатирано, че СТИ работи с грешка – 47.47 %. Подаден е сигнал на телефон 112 в 14.05 часа, като в 14.25 часа на място е пристигнала оперативна група на полицията. Описаните действия са извършени в присъствието на свидетелите  С.Б.М. и Д.Г.Д..

След подадения сигнал на тел. 112 на мястото на проверката е пристигнал и полицейския служител Б.Т.И., който е подписал протокола заедно със свидетелите и  извършилите проверката служители на сектор енергиен контрол при „Енерго-Про Мрежи" АД/ сега „Електроразпределение Север”АД/ - П.П.П. и Н.К.Т..

От показанията на свидетелите П. и Т. се потвърдиха отразените в протокола обстоятелства. Двамата обясниха, че при проверката на електромера с калибриран еталон, той е отчитал с грешка извън класа си на точност, а ведомствената му пломба видимо била лепена. Това е станало причина да извикат представител на полицията. Потърсили и собственика на апартамента, но него го нямало. Появил се ползвател на жилището. В негово присъствие и в присъствието на свидетел и полицейския служител била отворена капачката на електромера. Установило се наличие на мост / шунт/, който бил отстранен от служителите на „Енерго-Про Мрежи" АД. След това електромерът отново бил  измерен с калибриран еталон, който отчел грешка в класа на точност на уреда.

Въз основа на съставения Констативен протокол № 1601254/01.12.2017г., от страна на “Енерго - Про Мрежи” АД, е изготвена справка за корекция на сметката на абоната № 45850_A1F8/13.04.2017г, която станала основание за издаване на Фактура № **********/07.12.2017г., с което на  ищеца са начислени за заплащане 932.76 лева.

От заключението на назначената по делото съдебно – техническа експертиза  прието от съда като обосновано и законосъобразно и неоспорено от страните  се установи, че  корекцията на сметката на абоната е извършена за периода от 03.09.2017г. до 01.12.2017г.

При наличието на поставеният мост в клемния блок на електромера, последният не отчита целия преминал ток, като отчетената при проверката грешка е 43.47%.

Съгласно заключението на вещото лице начислената допълнително консумация, съгласно справка за корекция на сметката на абоната, е възможна за обекта на ищеца, а цената на начислената при корекцията ел. енергия е  932.76 лева.

При така установените фактически обстоятелства съдът намира от правна страна, че предявеният отрицателен установителен иск е неоснователен и недоказан.

От събраните по делото доказателства по безспорен начин се установи, че  при извършената на 01.12.2017г. проверка обективирана в Констативен протокол № 1601254/01.12.2017г., служители на сектор „ЕК” при „Енерго - Про  Мрежи” АД в присъствието на свидетел и полицейски служител са установили  външна намеса в схемата на свързване на електромера на ищеца, водеща до неотчитане на цялото количество потребана електроенергия. Т.е. налице е хипотезата на чл. 48 ал.2 от ПИКЕЕ : ”Когато при проверка на измервателната система се установи промяна на схемата за свързване, корекцията по ал .1  се извършва само въз основа на констативен протокол за установяване намесата в измервателната система, който отговаря на изискванията по чл. 47  и е съставен в присъствието на органите на полицията и е подписан от тях.”

В конкретния случай това изискване е спазено, като преди да бъде отворен електромера е осигурено присъствието на служител на полицията. Присъствали са и свидетели, съгласно изискванията на 47 ал.3 от ПИКЕЕ.

Видно от заключението на съдебно –техническата експертиза спазени са и правилата за изчисляване на корекцията на сметката на абоната.

Налице е нормативно основание / каквото е ПИКЕЕ, съобразно чл.83, ал.1, т.6 и чл.98а, ал.2, т.6, б."а" от Закон за енергетиката/ за извършване на  корекция на сметката на ищеца, поради което  извършената корекция от страна на „Енерго - Про  Мрежи” АД  се явява законосъобразна.

Съдът счита за неоснователни възраженията на ищеца свързани с неприложимост на ПИКЕЕ, поради това че са приети от КЕВР, а не от ДКЕВР на  която с нормата на чл. 83, ал. 1 т. 6 от Закона за енергетиката, законодателят е делегирал правото да приеме такива правила. Видно от официалния сайт на КЕВР, действащите понастоящем Правила за измерване на количеството електрическа енергия са приети от ДКЕВР на 14.10.2013г.

С оглед на изложеното предявеният  от ищеца отрицателен установителен иск следва да бъде отхвърлен изцяло като неоснователен и недоказан.

Ищецът следва да заплати на ответника направените по делото разноски в размер на 640 лева.

Водим от изложеното съдът

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОТХВЪРЛЯ иска на С.Р.С., ЕГН ********** с адрес ***«********» № 1, със съдебен адрес ***- партер, чрез адвокат Х.Б., с основание член 124 от ГПК да бъде ПРИЗНАТО ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на ”ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, бул. “Владислав Варненчик” № 258, Варна тауърс Г, представлявано от Георги Коршия, Яна маринова Димитрова и Пламен Стоянов С., че С.Р.С., ЕГН **********, НЕ ДЪЛЖИ сумата 932.76 лева /деветстотин тридесет и два лева и седемдесет и шест стотинки/, представляваща стойност на неотчетена, потребена и коригирана електроенергия за периода от 03.09.2017г. до 01.12.2017г., съгласно Справка за корекция по чл. 48 ал.1 т.1Б от ПИКЕЕ, № 45850_A1F8/13.04.2017г. издадена от “ЕНЕРГО - ПРО Мрежи” АД и фактура №**********/07.12.2017г. издадена от “ЕНЕРГО ПРО ПРОДАЖБИ” АД, като НЕОСНОВАТЕЛЕН И НЕДОКАЗАН.

ОСЪЖДА С.Р.С., ЕГН ********** с адрес ***«********» № 1, със съдебен адрес ***- партер, чрез адвокат Х.Б. ДА ЗАПЛАТИ на ”ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, бул. “Владислав Варненчик” № 258, Варна тауърс Г, представлявано от Георги Коршия, Яна маринова Димитрова и Пламен Стоянов С. сумата от 640.00 лева / шестстотин и четиридесет лева / разноски по делото, на осн. чл. 78 ал.2 от ГПК.

Препис от решението да бъде връчен на страните.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщението за изготвянето му.

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ  :