Решение по дело №2729/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260066
Дата: 1 септември 2020 г. (в сила от 30 септември 2020 г.)
Съдия: Силвия Димитрова Обрешкова
Дело: 20203110202729
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер                               Година  2020                             Град  Варна

 

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                  ДВАДЕСЕТ И ОСМИ СЪСТАВ

 

На   двадесет и  шести август            Година  две  хиляди и двадесета

 

В публично съдебно заседание в състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ ОБРЕШКОВА

 

 СЕКРЕТАР: ВАЛЕНТИНА БАТЕШКОВА

 

 като разгледа докладваното от съдията

 

 АНД                                 № 2729                       по описа за 2020г .

 

 за да се произнесе взе предвид следното

 

      Производството е по реда на член 59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на И.Д.Д. против  Електронен фиш серия К № 2031977 на ОД на МВР –Варна, с който за  нарушение на чл.21 ал.2 вр. ал.1 от ЗДвП, на основание чл. 189 ал.4 вр. чл.182 ал.2 т.4 от ЗДвП на И.Д. е наложено наказание глоба в размер на 300лв.

 

Жалбата е процесуално допустима.

Подадена е в срока на обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане. Въззивницата иска отмяна на електронния фиш като незаконосъобразен и неправилен, издаден в нарушение на процесуалните правила. Не били представени доказателства за метрологичната годност на измервателното средство, в ЕФ липсвали задължителни реквизити като дата на издаване и лицето,което го е издало.

 В съдебно заседание, редовно призована, въззивницата несе явява и не изразява становище по същество.

Въззиваемата страна, редовно призована, се представлява от ю.к. Л., която не се явява в съдебно заседание, становището си по същество изразява в писмени бележки.

 

След преценка на доказателствата по делото, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

        На 23.03.2018г. в 15.29 часа, автомобил „Хюндай” с рег. В 3179 ВК, собственост на И.Д.Д.,  бил  управляван от КК“Зл.пясъци“ в посока Варна, до автобусна спирка“Долна Трака“, със скорост от 80 км.ч. при въведено ограничение на скоростта 40 км.ч. с пътен знак Ф26.

        За това бил издаден процесният електронен фиш. Нарушението било констатирано с автоматизирано техническо средство- мобилна система за видеоконтрол.

        Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на всички събрани в хода на съдебното следствие доказателства – материалите по АНП, вкл. разпечатка от техническото средство, протокол за използване на АТС, протокол за метрологична проверка, удостоверение за одобрен тип и други.

 

        Съдът, предвид становището на страните и императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

        Възраженията на жалбоподателя са несъстоятелни.

        Административно-наказателното производство е проведено в рамките на сроковете по чл.34 от ЗАНН. В ЕФ са посочени териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика на когото е регистрирано превозното средство,  нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане.  По дефиниция електронният фиш не носи подпис на издателя си, поради което въпросът за компетентността на определено лице не се поставя. В него следва да бъде отразена само структурата на МВР, на чиято територия е установено нарушението, което е сторено.В разпоредбата на чл. 189, ал. 4 ЗДвП са изброени изчерпателно реквизитите на електронния фиш и сред тях не фигурира дата на съставяне. Липсата й не е съществено процесуално нарушение. Следва да бъде съобразено естеството на електронните фишове, които съгласно § 6, т.63 от ДР на ЗДвП представляват електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства. 

                От доказателствата по АНП се установява, че АТСС е одобрено по реда на Закона за измерванията, притежаващи удостоверение за одобрен тип средство за измерване и преминали първоначална или последваща проверка от Българския институт по метрология или от лица, оправомощени от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, удостоверено с приложените към АНП Протокол от проверка на мобилна система за видеоконтрол и Удостоверение за одобрен тип средство за измерване. Използването на мобилното АТСС на съответното място за контрол е удостоверено с протокол, съставен от обслужващия го полицейският служител, в който изчерпателно са посочени релевантните обстоятелства - точното място на контрол и посоката, в която е осъществяван, въведения за контролирания участък скоростен режим, режима на измерване, началото и края на работната смяна и номерата на първия и последния запис. От същия протокол се установява и наличието на пътен знак „В26“, който се намира на 150 м. от мястото на проверката и въвежда ограничение на скоростта до 40 км.ч.

        На кадрите от снимковия материал, снет от записания клип, се наблюдава ясно автомобила, визиран в електронния фиш, чието разположение и посока на движение в момента на сработването на мобилното средство за видеоконтрол, изключват съмнение чия скорост е регистрирало АТСС, тъй като заснемането е осъществено при приближаващ трафик, съответен на движението на превозното средство на жалбоподателя.

        Съгласно чл. 189, ал. 15 от Закона за движението по пътищата снимковия материал, изготвен с техническо средство или система, заснемаща или записваща датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, съставлява годно веществено доказателствено средство в административно наказателния процес.       

        ЕФ е издаден срещу собственика И.Д. в съответствие с чл.188 ал.1 от ЗДвП. Чл.189 ал.5 предвижда анулиране на ЕФ, ако в 14 дневен срок собственикът посочи лицето, на  което е предоставил автомобила. Въззивникът не е посочил в 14 дневен срок друго лице да е управлявало автомобила.

        Видно от приложената по делото разпечатка със снимка,  установената скорост на МПС е 83 км.ч., а въззивницата е наказана за движение със скорост 80 км. ч., от което е видно, че е била приспадната възможната допустима грешка при отчитане на скоростта. Превишаването на скоростта е с над 30 км.ч. и е допуснато извън населено място, поради което правилно лицето е наказано на основание чл. 189 ал.4 вр. ал.2 т.4 от ЗДвП за нарушение на чл.21 ал.2  вр. ал.1 от ЗДвП.

        Доказателствата са достатъчни за изясняване на фактическата обстановка и не се налага събирането на други такива.

 

На осн. чл. 63 ал.3 от ЗАНН, въззиваемата страна има право да й бъдат присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение. Тъй като делото не е с фактическа и правна сложност и е приключило ведно съдебно заседание, съдът намира, че същото следва да е в минимален размер от 80 лв.

Въззивната страна не е правила искане за присъждане на разноски, поради което съдът не дължи произнасяне.

 

        Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

       ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К № 2031977 на ОД на МВР –Варна, с който за  нарушение на чл.21 ал.2 вр. ал.1 от ЗДвП, на основание чл. 189 ал.4 вр. чл.182 ал.2 т.4 от ЗДвП на И.Д. е наложено наказание глоба в размер на 300лв.

 

 

ОСЪЖДА И.Д.Д. да заплати в полза на ОД на МВР – Варна разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80.00 / осемдесет/ лева.

 

            Решението  подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Административен съд- Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

                                                          СЪДИЯ :