Определение по дело №23/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260026
Дата: 21 януари 2021 г. (в сила от 29 януари 2021 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20211400200023
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и първи януари, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

   Председател: ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Николай Лалов, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 23 по описа за  2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. М.И.А., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, дал е доказателства за своето поправяне, поради което прави искане молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на л.св.М.А..

В съдебно заседание осъдения участва чрез видеоконферентна връзка по Skype, като поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор РД А. М., който изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

М.И.А. е осъден с одобрено Споразумение от РС Белоградчик от 24.09.2020год., по НОХД № 195/2020год. за престъпления  по чл. 343в, ал.2 НК и по чл. 345, ал.2 НК, за които му е наложено едно общо наказание от 6 месеца лишаване от свобода, при първоначален режим „Строг. Преди това л.св. А. е осъждан още пет пъти, включително и на ефективни наказания лишаване от свобода, които е изтърпял. Същият е освобождаван условно предсрочно през 2011год.

Л.св. М.А. е започнал да търпи наложеното му общо наказание от  6 месеца лишаване от свобода на 02.10.2020год., като до момента е изтърпял фактически 3 месеца и 19 дни, от работа 2 дни, или общо изтърпяно 3 месеца и 21 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 2 месеца и 9 дни.

При това положение, осъденият А. към момента е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК. 

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначална оценка на риска от рецидив не е определяна, поради краткия размер на присъдата. Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора се определя като среден, поради характера на извършеното правонарушение. В първоначално изготвения план на присъдата, като цели и задачи са заложени: формиране ниво на самокритичност и нагласи за водене на законосъобразен начин на живот.

Междинна оценка на рисковете не е изготвяна поради краткия престой в МЛС.

В условията на контролирана среда за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от вреди за обществото продължава да бъде среден.  Обоснован е от характера на извършеното правонарушение, носещо петенциален риск за широк кръг от хора – участници в движението. Рискът от вреди спрямо пенитенциарните служители и останалите лишени от свобода е нисък и се определя от факта, че не е регистрирано агресивно поведение спрямо посочените категории.

Л.св. А. показва ефективни умения да се справя със състояния на неудовлетвореност и поносимост към редица ограничения в условията на рестрикция, проявява сдържаност и толерантност към останалите лишени от свобода, избягва остри противоречия и конфликти. Заявява нагласи за дистанцирано самосъхранение и безпроблемно изтърпяване на присъдата. Стриктно спазва установените правила в затвора. Няма регистрирани дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Желае безпроблемно изтърпяване на присъдата с мотиви за належащо лечение. Оценява престоя си в затвора като превъзпитаващ и възпиращ фактор към извършване на нови правонарушения.

Л.св. А. формално разбира и признава вината си по отношение на престъпното поведение, изразява съжаление и осъзнава сериозността и вредата от деянията. Ангажира се с изпълнението на договорените задачи в индивидуалния план на присъдата.

След изписването му от Медицинския център към затвора изразява желание и мотивация за участие в предлаганите му форми на ангажираност. През посочения период са регистрирани редовни посещения в провежданите курсове по "Християнски ценности", подпомага почистването на общите помещения. Получава необходимата подкрепа от семейството си, което е благоприятен ресоциализиращ фактор.

В същото време, наличието на здравословен проблем при него е наложил необходимостта до м. декември 2020год. да пребивава на територията на Медицинския център към затвора, което възпрепятства участието му в организирани общогрупови мероприятия. По тази причина налице е един изключително кратък период на реално изтърпяване на присъдата, в който период не може да бъде отбелязяно трайно и устойчиво проследяване на поведението му. Корекционната работа с него следва да продължи в насока формиране на законосъобразен модел на поведение. В подкрепа на този извод са и предходните му 5 броя осъдителни присъди, включително и с ефективно изтърпяни наказания лишаване от свобода. Не без значение е и факта, че същият е освобождаван условно предсрочно през 2011год. и една година след това е извършил две нови престъпления, за които е бил осъден.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент  по отношение на л.св. М.А. е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му общо наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъдения все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне. Изключително краткия период /около 1 месец/, през който е проследявяно поведението на осъденият не дава възможност да се отчетат трайни положителни промени.  Всичко това съдът приема като основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание, в размер на 2 месеца и 9 дни.

Съгласно чл. 441 НПК, нова молба за УПО от л.св. А. е допустима не по-рано от 6 месеца от влизане в сила на настоящето определение.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.1 НК и чл. 441 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св. М.И.А., роден на ***год. в гр. ***, с постоянен адрес ***, български гражданин, с начално образование, неженен, осъждан, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му по НОХД № 195/20год. на РС Белоградчик общо наказание лишаване от свобода в размер на 6 месеца, с остатък 2 месеца и 9 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: