Решение по дело №77/2013 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 895
Дата: 7 март 2013 г.
Съдия: Николай Грънчаров
Дело: 20131200500077
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 28 януари 2013 г.

Съдържание на акта

Публикувай

Определение № 114

Номер

114

Година

16.5.2011 г.

Град

Велико Търново

Окръжен съд - Велико Търново

На

05.16

Година

2011

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Пламен Борисов

дело

номер

20114100200298

по описа за

2011

година

Постъпила е молба от адв. М. М от САК, пълномощник на "Б. М" Е. гр. С. с искане за отмяна на наложени обезпечителни мерки с цел обезпечение на глоба, конфискация и отнемане на вещи в полза на държавата по Пр. Пр. № СП-7/2010 г. по описа на ОП гр. В. Търново. Излага в молбата си, че е издадена обезпечителна заповед от 28.04.2010 г. от СГС, с която е наложен запор върху банкова сметка № BG*6282910 в ОББ с титуляр "Б. М" Е.. Това обезпечение било наложено по искане на прокурор при софийска градска прокуратура.Било образувано досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 253, ал. 3 НК, което се изразява в това, че през периода 21.04-22.04.2010 г. А. Т.извършил финансови операции, изразяващи ес в откриване на банкова сметка и внасяне в брой на каса по сметка в ОББ парични суми с обща стойност 500 255,14 евро и депозирал нареждане за превод в размер на 500 000 евро, за които се предполагало, че са придобити чрез престъпление или друго общественоопасно деяние. Твърди, че от образуването на това досъдебно производство до настоящия момент по отношение на А. Т. не било извършено нито едно действие по разследването. За да имало основание тази сметка и съответната сума да бъдат под запор, според молителя, било нужно да са налице кумулативно слеõните предпоставки: Лицето, върху чието имущество е наложена обезпечителната мярка, да бъде привлечено като обвиняем за престъпление, за което се предвижда наказание Глоба, Конфискация или Отнемане на вещи в полза на държавата и имуществото, върху което е наложена обезпечителната мярка да е собственост на лицето привлечено като обвиняем. Твърди, че тези предпоставки не са налице. В продължение на повече от 11 месеца, спрямо бившия управител на това Е. не е предявено обвинение, тъй като не били събрани доказателства за извършено от него престъпление от общ характер.Сметката, която била открита е във връзка с неговата търговска дейност. Липсват доказателства за виновно противоправно поведение. Недопустимо било обезпечителната мярка да ограничава необосновано правата на засегнатото от нея лице. Тази мярка била наложена върху трето лице - търговско дружество, с което се ограничава сериозно неговата правна сфера и възможност за осъществяване на стопанската му дейност. По този начин продължаване действието на обезпечителната мярка "Запор на банкова сметка" на "Б. М" в ОББ довеждало до налагане на прекомерни ограничения върху имуществото и възпрепятстване дейността на юридическото лице, което далеч надхвърляло целите на обезпечението в наказателното производство.

Предвид горното и на основание 402, ла. 1 ГПК моли да се отмени наложената обезпечителна мярка. Представят се Договор за правна помощ, Пълномощно относно правомощията на адв. М. от САК, както и Удостоверение с изх. № *1754/07.01.2011 г. от Агенция по вписванията, внесена е и държавна такса.

Съдът ,като взе предвид постъпилата молба и направеното искане, съобрази разпоредбите касаещи образуваното наказателно производство, причините за неговото образуване и реда, по който е наложена обезпечителната мярка, съобразявайки обезпечителната нужда и доказателствата събрани в хода на досъдебното производство до настоящия момент намира, че искането към момента е неоснователно.

Наложената обезпечителна мярка "Запор" върху банкова сметка № BG*6282910 в ОББ , с титуляр "Б. М" Е. гр. С. е наложена в съответствие със специалното законодателство, уреждащо изпирането на пари и същата мярка е предвид разпоредбата на чл. 12, ал. 3 от ЗМИП, във вр. чл. 389 и следващите ГПК. Във връзка с осуетяването на изпирането на пари и целите, заложени в разпоредбата на чл. 2 от ЗМИП и разпоредбите на Конвенцията относно изпиране, издирване, изземване и конфискация на облаги от престъпления, е предвидил законът, че тези вещи подлежат на конфискация, ако се докаже, в случая сумата от 500 000 евро е придобита по престъпен начин. Било е образувано наказателно производство - ДП № 4-2127 от 2010 г. по описа на СГП, за това, че в периода 21.04-22.04.2010 г. А. А. Т., бивш управител на "Б. М" Е. гр. С. е открил банкова сметка, внесъл в брой, в каса по сметка на ОББ за съответната сума.

В досъдебното производство делото е било изпратено на ОП В. Търново и е образувано пред нея по пр.пр. № СП 7/2010 г., за което се води следствено дело № 28 по описа на ОСС, отдел в същата прокуратура.

От материалите по делото е видно, че се работи в насока изясняване на паричния поток и дейността на двете дружества, както на "Б. М" Е. гр. С., така също и на "ТД Д. 2006" ООД, която е румънско търговско дружество. В тази насока обезпечителната нужда от наложен запор е налице, като основание за това е именно специалната разпоредба на чл. 12, ал. 3 ЗМИП и в случая не е нужно да има привлечен в качеството на обвиняем - лицето А. А. Т..

В случая обезпечителната нужда е налице, а вероятната основателност на самия иск се извежда от необходимостта да се осуети възможно извършване на действия по разпореждане с имущество от неустановен произход и следва, след съответната проверка за изясняване на възникналото съмнение относно произхода на парите, да се счита ,че е налице кумулативно както обезпечителна нужда ,така и вероятната основателност.

Намирам, че наложеният запор е адекватна защита срещу опасността от изпирането на съответната сума от 500 000 евро. Именно, след извършената проверка ,която в момента се провежда, видно от досъдебно производство по описа на В., биха могли да отпаднат всякакви съмнения или съответно да се повдигне обвинение за изпирането на пари срещу дадено лице.

Водим от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на адв. М М. от САК - пълномощник на "Б. М" Е. гр. С.., за отмяна на наложената обезпечителна мярка "Запор" върху банкова сметка № BG*6282910, в ОББ с титуляр "Б. М" Е. , като неоснователно.

Определението подлежи на обжалване от молителя в 7-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено и обявено, пред ВТАС.

Препис от определението ДА СЕ ИЗПРАТИ на В..

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Определение

2

0CC70410922C2FCBC22578920024E767