Решение по дело №3503/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260059
Дата: 13 януари 2021 г. (в сила от 5 февруари 2021 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20205330203503
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

       № 260059

гр. Пловдив, 13.01.2021 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 08.12.2020 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                

          при участието на секретаря Магдалена Трайкова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 3503/2020 г. по описа на ПРС, 25 наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Обжалвано е Наказателно постановление № 36-0000119 от 23.03.2020 г. издадено от и.д. **** на РД ,,Автомобилна администрация‘‘ с което на П.С.Б. с ЕГН: ********** е било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 2000 лева за извършено от него нарушение по чл. 18, т. 3 от Наредба № 34 от 06.12.1999 г. на МТ.

Жалбоподателят П.Б. обжалва процесното наказателно постановление. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна. Твърди, че не е извършил вмененото му нарушение, както и че в хода на административно-наказателното производство има допуснати множество нарушения на процесуалните правила, които ограничават правото  му на защита.

Въззиваемата страна редовно уведомена, не изпрати представител. Депозира становище с което оспорва подадената жалба. Намира същата за неоснователна, поради което иска потвърждаването на обжалваното наказателно постановление.

Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт, подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради, което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съдът като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното постановление, намери, че са налице основания за неговата отмяна  по следните съображения:

Актосъставителят и наказващият орган да приели следната фактическа обстановка, а именно, че П.С.Б. на 19.02.2020 г. около 21:00 часа в гр. П., на ул. ,,Й.Г.‘‘ № **, като водач на лек автомобил ,,Рено Лагуна‘‘ с рег. № *** от категория М1, негова собственост, оборудван като лек таксиметров автомобил е извършил следното нарушение, като извършва таксиметров превоз на пътници, без да отговаря на изискванията за психологическа годност. След извършена справка в база данни в регистър на психологическите изследвания на водачите на МПС се установявало, че същият не притежава валидно удостоверение за психологическа годност и не е преминал психологическо изследване. Нарушението било установено след извършена проверка в IV РУ към ОДМВР гр. П. на 20.02.2020 г. в 10:30 часа, след поискано съдействие по компетентност. АУАН бил съставен с сградата на РД ,,Автомобилна администрация‘‘ на 20.02.2020 г. в 15:00 часа.

В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят К.К., който потвърди отразеното от него в АУАН.

Съдът кредитира изцяло така депозираните гласни доказателства, доколкото същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалите събрани по делото доказателства, като следва да се отбележи, че и жалбоподателят не оспорва обстоятелството, че не притежава удостоверение за психологическа годност, а по-скоро излага съображения, че е не извършвал таксиметрова дейност и навежда допуснати нарушения в хода на административно-наказателната преписка.

Съдът кредитира изцяло събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщените по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните.

От представените копия от Заповеди се установява, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган.

От представената разпечатка от регистър за психологическа годност се установява, че жалбоподателят не фигурира в него, тоест се достигна до извод, че не притежава такова.

От Докладната записка от полицейския служител С. се установява, че на 19.02.2020 г. е установил жалбоподателя да управлява МПС, работещо като такси.

От представеното обяснение от П.Б. се установява, че същият признава за извършването на проверката от полицейските служители, като той е бил с табела и включен апарат. Излизал по 2-3 часа от време на време, защото нямал пенсия и по този начин си набавял пари.

Въз основа на така установената от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

Съдът намира, че жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение, тъй като на процесния ден и място е управлявал таксиметров автомобил, който е бил в работен режим. Неоснователно се явява наведеното възражение, че същият го е ползвал за лични цели, доколкото в собственоръчно написаните от него възражения се установява, че същият е работил към този момент.

Правилно е била ангажирана и административно-наказателната му отговорност.

При извършена служебна проверка, обаче се установи, че в хода на административно-наказателното производство има допуснати нарушения на процесуалните правила, които ограничават правото на защита на наказаното лице да разбере защо е било санкционирано.

Проверяващият приел, че лицето таксиметров водач не отговаря на изискванията да е психологически годен, което било преценено като административно нарушение по смисъла на чл. 18, т.3 от Наредба № 34/1999 г. за таксиметров превоз на пътници, заради което и съставил и АУАН. В акта нарушението с дадена му правна квалификация по чл. 18, т.3 от Наредба № 34/06.12.1999 г. било вписано, че се състои в това, че водачът не отговаря на изискванията за психологическа годност. От своя страна разпоредбата на чл. 18, т. 3 от Наредба № 34 от 06.12.1999 г. препраща към чл. 152, ал.1, т.2 от ЗДВП, което обаче не е извършено в АУАН и НП.

Налице са съществени процесуални нарушения и същите се изразяват в неизпълнение на задълженията на актосъставителя по чл. 42, т.4 от ЗАНН и на административно – наказващия орган по чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН да изложат съответно в АУАН и в НП обстоятелствата на нарушението, което са приели, че субектът на административната отговорност е извършил. Не са изложени никакви обстоятелства относно процесното административно нарушение, а само е цитирана дословно разпоредбата на чл. 18, т.3 от Наредба № 34/06.12.1999 г. – че водачът на лекия таксиметров автомобил не отговаря на изискванията за психологическа годност. Последната норма, обаче препраща към тази на чл. 152, ал. 2, т. 2 от ЗДвП. В АУАН и НП, обаче няма препращане към нея и по-специално към изискванията към водачите, извършващи обществен превоз.

При липсата на изложения на обстоятелства и конкретика относно административното нарушение, настоящият съд приема, че правото на защита на лицето- нарушител е било ограничено, като същото е било поставено в невъзможност да разбере в какво точно се обвинява, за какво нарушение следва да носи административно-наказателна отговорност.

По този начин, Съдът не може да прецени стореното от страна на лицето-нарушител дали е или не съставомерно като състав на административно нарушение по смисъла на чл. 18, т.3 от Наредба № 34/06.12.1999 г. вр. чл. 8, ал.1 пр.1 от Наредба № 36/15.05.2006 г., доколкото изложените обстоятелства в НП не сочат на никакво административно нарушение, включително и на посоченото като правна квалификация в това порочно НП.

При липса на изложени обстоятелства на посоченото като правна норма – изписана цифрово и словесно, извършено административно нарушение,се нарушава правото на защита на страната,което води до незаконосъобразност на наказателното постановление и отмяната му.

Нормата на чл. 57 от ЗАНН е императивна, тя изисква в НП да бъдат описани лимитивно изброените в същата реквизити, за да се издаде законосъобразно НП.

В конкретния случай, ако нарушението, за което е санкциониран жалбоподателят се състои в това, че той като водач на таксиметров автомобил извършва таксиметров превоз без валидно удостоверение за психологическа годност, то е налице неправилно приложение на материалния закон и нарушението е следвало да се квалифицира като такова по чл. 178В ал.5 от ЗДвП.

Условията и редът за извършване на таксиметров превоз на пътници са регламентирани с Наредба № 34 от 06.12.1999 г. за таксиметров превоз на пътници. Съгласно чл. 31, ал.1, т.8 и ал.2 от тази наредба, при управление на таксиметров автомобил водачът е длъжен да носи удостоверение за психологическа годност и да го представи при проверка от съответните органи.

Изискванията за психологическа годност и условията и редът за провеждане на психологическите изследвания на водачите на таксиметрови автомобили са регламентирани с Наредба № 36 от 15.05.2006 г. на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Съгласно чл. 8, ал.1 от нея, при извършване на дейността като водач на таксиметрови автомобили лицата представят удостоверение за психологическа годност. Съгласно ал.2 от същата разпоредба, удостоверението за психологическа годност е валидно за срок от три години от датата на неговото издаване с изключение на случаите, в които се издава след навършване на 65-годишна възраст на лицето, и на случаите по чл. 1, ал.1, т.2, 5, 6 и 7, в които удостоверението е валидно за срок от една година.

В конкретния случай както в АУАН, така и в НП е посочено единствено разпоредбата на чл. 18, т. 3 от Наредба № 34 от 06.12.1999 г. на МТ, но никъде не е посочена разпоредбата на 8, ал.1, пр.1 от Наредба № 36/15.05.2006 г. Коректната санкционна норма следва да е чл. 178в, ал.5 от ЗДвП – съдържаща сама по себе си и състава на нарушението, изразяващо се в извършване на таксиметров превоз без валидно удостоверение за психологическа годност.

В тази насока е Решение № 519 от 12.03.2018 г. на АдмС – П. по к. а. н. д. № 140/2018 г.

Предвид гореизложеното обжалваното наказателно постановление трябва да се отмени.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 36-0000119 от 23.03.2020 г. издадено от и.д. **** на РД ,,Автомобилна администрация‘‘ с което на П.С.Б. с ЕГН: ********** е било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 2000 лева за извършено от него нарушение по чл. 18, т. 3 от Наредба № 34 от 06.12.1999 г. на МТ.

Решението подлежи на обжалване пред П. Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

вярно с оригинала, М.Т.