Решение по дело №1006/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 февруари 2022 г. (в сила от 15 февруари 2022 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20217260701006
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 96

 

15.02.2022 г., гр.Хасково

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Хасково

в открито съдебно заседание на двадесет и шести януари две хиляди двадесет и втора година в състав:

Председател: Пенка Костова 

Членове: Росица Чиркалева - Иванова

Антоанета Митрушева  

 

при секретаря Йорданка Попова

и в присъствието на прокурора Елеонора Иванова,

като разгледа докладваното от  съдия А. Митрушева

АНД (К) № 1006 по описа на Административен съд – Хасково за 2021 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба, подадена от Г.Р.И., чрез адв.М.К., против Решение № 77 от 31.08.2021 г., постановено по АНД № 20215610200293 по описа на Районен съд – Димитровград за 2021 г.

 

Касационният жалбоподател посочва, че с атакуваното съдебно решение е извършена поправка на допуснатата очевидна техническа грешка в Решение № 41 от 08.07.2021 г. на PC – Димитровград, постановено по АНД № 293/2021 г., но счита, че такава процедура била недопустима. При извършена справка в деловодството установил, че в срока за обжалване на решението не били постъпили жалби от страните в процеса. След влизане в сила на Решение № 41 от 08.07.2021 г. на PC - Димитровград от РУ „Полиция“ - Димитровград постъпила молба с искане за отстраняване на явна фактическа грешка, тъй като в диспозитива на решението било посочено „отменя“, а на последния ред в диспозитива било изписано като законосъобразно и правилно, тоест констатирано било противоречие. Във връзка с постъпилата молба PC - Димитровград провел процедура по отстраняване на допуснатата грешка и постановил поправката й на 31.08.2021 г. Касационният жалбоподател счита, че така постановеното решение следва да бъде обезсилено, поради недопустимост на производството. Производството при обжалване на НП се развивало по реда на НПК, в който не бил предвиден процесуален ред за поправка на фактическа грешка и при установяване на такава страните разполагали с възможността по реда на инстанционния контрол да искат от касационната инстанция проверка на решението. В настоящия случай решението не било обжалвано от страните и същото влязло в законна сила.

Алтернативно, ако касационната инстанция счете, че е проведена законосъобразна и правилна процедура по чл. 247 от ГПК, моли атакуваното съдебно решение да бъде отменено като незаконосъобразно, неправилно и необосновано, постановено в нарушение на материалния закон.

Твърди, че в хода на административнонаказателното производство били допуснати съществени нарушения на процесуални правила и не били спазени  изискванията на чл. 40, ал. 1 - 4 от ЗАНН. Посочва още, че обжалваното решение било постановено при липса на анализ на доказателствата, респективно при липса на мотиви по основните направени оплаквания и релевантните за спора факти. В конкретния случай била неясна волята на първоинстанционния съд, както относно съставомерността на вмененото нарушение, така и на законосъобразността на постановеното административно наказание, което препятствало проверката за законосъобразност. В конкретния случай били налице толкова съществени противоречия и взаимно опровергаващи се изводи в атакувания акт, че на практика липсвали мотиви по направените в производството пред Районен съд - Димитровград възражения и изложените в жалбата доводи за незаконосъобразност на процесното наказателно постановление. 

С оглед на така изложеното, касационният жалбоподател моли да бъде постановено решение, с което да бъде обезсилено атакуваното съдебно решение или алтернативно същото да бъде отменено като незаконосъобразно, необосновано и неправилно. Моли за присъждане на адвокатско възнаграждение на основание чл. 38, ал. 1, т. 2, вр. ал. 2 от ЗА.

 

ОТВЕТНИКЪТ по касационната жалба – Районно управление – Димитровград към ОД на МВР - Хасково, не изразява становище по основателността на касационната жалба.

 

Представителят на ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – ХАСКОВО счита касационната жалба за основателна и предлага решението на Районен съд – Димитровград, с което е отстранена явна фактическа грешка, да бъде обезсилено.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери жалбата за допустима, като подадена в срок и от надлежна страна. Разгледана по същество, същата е основателна поради следните съображения:

 

Производството по АНД № 20215610200293 по описа на Районен съд – Димитровград за 2021 г. е образувано по подадена от Г.Р.И. *** жалба против Наказателно постановление № 21-0254-000140/26.02.2021 г., издадено от Началник сектор към ОД на МВР – Хасково, РУ – Димитровград. С Решение № 41/08.07.2021 г., постановено по делото, Районен съд – Димитровград е постановил отмяна на обжалваното наказателно постановление, като в същото време в диспозитива на решението е посочил, че същото е правилно и законосъобразно. Така постановеното решение е надлежно връчено на страните и влязло в законна сила на 29.07.2021 г.

На 16.08.2021 г. в деловодството на Районен съд – Димитровград е постъпила молба, подписана от ВПД Началник РУ – Димитровград, в която се сочи, че в така постановеното решение има допусната явна фактическа грешка при изписването му. Във връзка с горното, молят да бъдат уведомени писмено относно статута на наказателното постановление – отменено или потвърдено.

С оглед така постъпилата молба районният съдия е счел, че следва да бъде проведена процедура по чл. 247 от ГПК и е съобщил на насрещната страна за исканата поправка, като й е указал възможността за представяне на отговор в едноседмичен срок.

В рамките на така указания срок е постъпила молба от Г.Р.И., в която същият е посочил, че депозираната от АНО молба е допустима и че Районен съд – Димитровград следва да проведе процедурата по чл. 247 от ГПК, като молбата бъде уважена досежно констатираните в диспозитива на постановеното решение грешки и бъде допусната тяхната поправка.

С атакуваното Решение № 77 от 31.08.2021 г. Районен съд – Димитровград е допуснал поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива на Решение № 41/08.07.2021 г. по АНД № 20215610200293 по описа на РС – Димитровград за 2021 г., както следва: вместо „Отменя“ да се чете „Потвърждава“.

 

Във връзка с така изложеното, настоящият касационен състав намира, че Районен съд - Димитровград се е произнесъл незаконосъобразно по така депозираното пред него искане за поправка на явна фактическа грешка в постановеното от него Решение № 77 от 31.08.2021 г., постановено по АНД № 20215610200293 по описа за 2021 г.

Правилно касаторът сочи, че за производството пред районния съд, на основание чл. 84 от ЗАНН е приложима процедурата по НПК, която не допуска поправка на такива грешки по смисъла на чл. 247 от ГПК и чл. 175 от АПК. Производството по обжалване на наказателни постановления пред районния съд се развива по реда на ЗАНН, а по аргумент от разпоредбата на чл. 84 от ЗАНН - доколкото в ЗАНН няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс. Както в административнонаказателния процес, така и в наказателния процес, не е регламентиран институтът на явна фактическа грешка и/или очевидна фактическа грешка. Разпоредбите на чл. 175 от АПК касаят първоинстанционно съдебно производство по обжалване на административни актове и касационното производство, тоест допустимо по реда на чл. 175 от АПК е изправяне на писмени грешки и други очевидни неточности, допуснати в акта на първата инстанция при обжалване на административни актове, и на касационната съдебна инстанция. По същия начин разпоредбата на чл. 247 от ГПК е приложима в производствата, подсъдни на общите граждански съдилища.

При съмнения или затруднения относно тълкуването на съдебния акт, всяка от страните по делото разполага с процесуалната възможност да поиска тълкуване от съда, постановил първоначалния акт по реда на чл. 414 от НПК, приложим по правилото на чл. 84 от ЗАНН.

 

С оглед гореизложеното настоящата касационна инстанция приема, че касационната жалба е основателна, поради което атакуваното Решение № 77 от 31.08.2021 г., постановено по по АНД № 20215610200293 по описа на РС – Димитровград за 2021 г. следва да бъде обезсилено. Доколкото  съгласно чл. 414, ал. 1, т. 1 от НПК, приложим на основание чл. 228 от АПК, съдът, който е постановил влязлата в сила присъда или определение, се произнася по всички затруднения и съмнения, свързани с тълкуването им, делото следва да бъде върнато на същия състав на съда за продължаване на съдопроизводствените действия по реда на чл. 414, ал. 1, т. 1 от НПК.

 

Доколкото с настоящия съдебен акт не се слага край на спора, то не е налице хипотезата на чл. 81 от ГПК, вр. чл. 144 от АПК и в това производство разноски не следва да се присъждат.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 3 от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 77 от 31.08.2021 г., постановено по АНД № 20215610200293 по описа на Районен съд – Димитровград за 2021 г.

 

ВРЪЩА делото на Районен съд – Димитровград за продължаване на по-нататъшните процесуални действия по разглеждане и произнасяне по реда на чл. 414, ал. 1, т. 1 от НПК, съобразно дадените указания.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

 

 

Членове:    1.

 

 

 

 

                                                                                          2.