Решение по дело №119/2021 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 260014
Дата: 14 февруари 2022 г. (в сила от 6 юли 2022 г.)
Съдия: Кирил Давидов Павлов
Дело: 20211870200119
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е - 34

С. 14. 02. 2022  година

В ИМЕТО НА НАРОДА

С.СКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, първи състав, в публично заседание на шестнадесети юни две хиляди и двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Кирил Павлов

при участието на секретаря Е. Пейчинова, като разгледа докладваното от съдията наказателно дело № 119 а н д по описа  за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е от М.Х.М. с ЕГН ********** Наказателно постановление (НП) № 21-0338-000017, на Началник РУП към ОДМВР С., РУ С. 10. 02. 2021  г. , с което на жалбоподателя М.Х.М. е наложена глоба  от 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за нарушение по чл. 174 ал. 1 от ЗДвП.

В жалбата се съдържат доводи за незаконосъобразност и необоснованост на НП и се иска отмяната му, включително и поради съществени процесуални нарушения при съставяне на АУАН и издаване на обжалваното наказателно постановление. Твърди се от жалбоподателя, че не е извършил визираното в НП нарушение и не е управлявал МПС, което към момента на проверката е било в покой.

В съдебно заседание жалбоподателя М.Х.М. се явява лично, както със защитника си адвокат Д. С. и поддържат жалбата и вземат становище за отмяна на обжалваното НП.

         Началник РУП към ОДМВР С., РУ С. - административно-наказващ орган и възиваема страна по делото не взема становище по жалбата и не изпраща представител в съдебно заседание редовно призован.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

Жалбата е допустима, като подадена от легитимирано да обжалва лице, а именно наказания с глобата и лишаване от право да управлява МПС, подадена е в законоустановения срок за обжалване на НП и е срещу подлежащо на обжалване наказателно постановление.

По същество:

С обжалваното НП, издадено от  Е. П. Ф. на длъжност Началник ГРУПА към ОДМВР С., РУ С. жалбоподателят М.Х.М., ЕГН ********** е наказан с глоба от 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, за това че на 05.12.2020 г. около 10.00 часа на път ІІ-82 С. – С. на разклона за местност „Татарски брод“ с посока на движение за град С. като водач на МПС лек автомобил Мерцедес Е 270 ЦДИ с рег. № СО4091СК управлява, управлява посоченото МПС негова собственост след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта 1,20 промила, установено по надлежния ред с Протокол № 704/07. 12. 2020 година на Специализирана химическа лаборатория към УМБАЛ „Света Анна“ С. АД за химическо изследване и определяне на концентрацията на алкохол в кръвта.

От събраните по делото доказателства, а именно показанията на свидетелите И.К.Б. и И.Й.И., от приложения по делото в препис Протокол № 704/07. 12. 2020 година на Специализирана химическа лаборатория към УМБАЛ „Света Анна“ С. АД се установява че на 05. 12. 2020 година около 10 часа полицаите И.К.Б., Е. П. и Д. Н., докато изпълнявали задълженията си по охрана на обществения ред на територията обслужвана от РУМВР С., спряли за проверка на път ІІ-82 С. – С. на разклона за местност „Татарски брод“ управлявания от жалбоподателя М.Х.М. лек автомобил „Мерцедес Е 270 ЦДИ с регистрационни табели СО4091СК. Видно от показанията на свидетеля полицай  И.К.Б., той непосредствено възприел как управлявания от жалбоподателя лек автомобил Мерцедес се движи и спира на подадения от полицейския автомобил светлинен и звуков сигнал, като непосредствено след спирането на волана е заварен именно жалбоподателя М.Х.М.. Като констатирали признаци на употреба на алкохол, полицаите след които свидетелят И.К.Б. извикали младши автоконтрольор И.Й.И., който пристигнал на място и извършил проверка за употреба на алкохол с техническо средство „Дрегер алкотест-7510“ с фабричен № ARNA-0161, калиброван до месец февруари 2021 година, който отчел 1, 24 промила алкохол в издишания от жалбоподателя М.Х.М. въздух. За констатираното нарушение на жалбоподателя М.Х.М. бил съставен от И.Й.И. младши автоконтрольор АУАН бл. № 746566 от 05. 12. 2020 година Бил издаден и предоставен на жалбоподателя приложения по делото в препис Талон за изследване № 0053328, който жалбоподателят М.Х.М. изпълнил, явил се в 11 часа и 30 мин на 05. 12. 2020 год.  в Специализирана химическа лаборатория към УМБАЛ „Света Анна“ С. АД и дал кръв за химическо изследване. Видно от приложения по делото в препис  с Протокол № 704/07. 12. 2020 година на Специализирана химическа лаборатория към УМБАЛ „Света Анна“ С. АД за химическо изследване, е установена концентрация на алкохол в кръвта на М.Х.М. 1,20 промила. Именно поради това с приложеното по делото в препис Постановление от 27. 01. 2021 година за прекратяване на наказателното производство на прокурор в РП С. е прекратено наказателното производство  досъдебно производство  е прекратено  № 338 ЗМ – 464/2020 год. по описа на РУМВР С. поради липса на престъпление по чл. 343б ал. 1 от НК. Решаващите мотиви на прокурора за да прекрати наказателното производство е че съставът на чл. 343б ал. 1 НК изисква концентрацията на алкохола в кръвта да е над 1,2 на хиляда, а в случая е 1, 20 на хиляда и това показва протокола за химическо изследване № 704/07. 12. 2020 година.   

Изложеното от фактическа страна се установява и от констатациите в АУАН, който е редовно съставен и по силата на чл. 189 ал. 2 от ЗДвП има доказателствена сила, при положение, че с изключение на концентрацията на алкохол в кръвта друго не се установява от събраните по делото доказателства. Самата процедура, включително и издаването на Талон за изследване № 0053328, който жалбоподателят М.Х.М. изпълнил предвижда възможност за уличения в управление на МПС след употреба на алкохол да даде кръв за лабораторно изследване при положение че не приема показанията на техническото средство с което първоначално е установена употребата на алкохол. Това че при това изследване е установена по-малка концентрация на алкохол, от тази установена с техническото средство не означава отпадане установената в чл. 189 ал. 2 ЗДвП доказателствена сила на констатациите в АУАН за другите обстоятелства различни от самата концентрация. При това положение, съдът намира че за самото деяние, управление на визираното МПС и че е след употреба на алкохол констатациите в АУАН така както са подкрепени от събраните по делото доказателства имат законоустановената в чл. 189 ал. 2 ЗДвП доказателствена сила, при положение, че друго не се установява от събраните по делото доказателства.

Противоречия в доказателствения материал:

От една страна са показанията на свидетеля полицай И.К.Б., възприел как управляваният от жалбоподателя автомобил се движи, спира в отговор на подадения светлинен и звуков сигнал от полицейския автомобил и веднага след спирането му на волана е заварен жалбоподателят, който бил сам в автомобила. Видно от показанията на свидетеля актосъставител младши автоконтрольор И.Й.И. на него е извършена проверката за алкохол с техническото средство и съставен АУАН, на него е  връчено  Талона за изследване № 0053328, който жалбоподателят М.Х.М., в който той вписал, че не приема показанията на техническото средство, след което  изпълнил талона за медицинско изследване, явил се в 11 часа и 30 мин на 05. 12. 2020 год. и дал кръв за химическо изследване във ФСМП гр. С., кръвта му е изследвана  в Специализирана химическа лаборатория към УМБАЛ „Света Анна“ С. АД.

От друга страна са показанията на свидетелката  К. М. М. – съпруга на жалбоподателя, според които на 05. 12.  тя и съпруга й М.М. били на гости у св. Е. К. К., скарали се сериозно и си тръгнали с автомобила, като твърди, че тя е управлявала. По пътя скандалът продължил. На два  пъти се опитвала да спре на пътя, но не било удачно да спира на средата на пътя. Поради това продължила и на местността, която била някакъв брод преди голям завой спряла на отбивката и слязла от колата и си тръгнала защото била много обидена. В един момент се сетила, че ключовете са в нея  и се върнала и ги хвърлила. Не може да каже къде са паднали. Продължила пеша в посока С., обадила се на сестра си ако е възможно да дойдат да я срещнат и на автостоп едно семейство я откарало до бензиностанцията ОМV в Г., откъдето я взела сестра й. Според показанията на св. К. М., след като слязла от автомобила в който се карали със съпруга й, докато ходела пеш покрай мантинелата в посока С. я настигнала патраулка с полицаи. Питали я защо ходи пеша  и тя им разказала че са се скарали със съпруга й, спряла на посочената отбивка слязла от колата и захвърлила ключовете, след което полицаите тръгнали в посока С..

Според показанията на свидетелката К. К., на която жалбоподателят е вуйчо, той и вуйна й „около 5ти декември им дошли на гости. Вечеряли, разговорили се и жалбоподателя и съпругата му се скарали. На сутринта К. М. настояла да си тръгнат. Тръгнали си, като жената се качила да управлява автомобила, а жалбоподателят се качил от дясната страна и за него свидетелката К. потвърждава че бил пил алкохол. Час, час и нещо след това вуйчо й – жалбоподателят М. се обадил на Е. К. който я помолил да отиде да го прибере от полицията в С., защото той бил пил да не се качва да кара. Тя и сестра й го взели от полицията в С. и си отишли в къщи.

Съдът не кредитира показанията на свидетелката М. която е съпруга на подсъдимия и заинтересувана в негова полза. От показанията й не се опровергава че жалбоподателят е управлявал автомобила и в момента на проверката е бил сам в него. Дори се потвърждава че жалбоподателят е бил сам когато полицаите са го заварили в автомобила. Това че преди проверката автомобилът се е движил се установява от показанията на свидетеля полицай И.К.Б., който непосредствено е възприел движението на автомобила, спирането му в отговор на подадения от полицейския автомобил светлинен и звуков сигнал и при спирането му е заварил на волана жалбоподателя, при това сам в автомобила. От това съдът приема че каквото и да е станало преди това,  когато е спрян от полицаите именно жалбоподателят М.М. е управлявал автомобила „Мерцедес Е 270 ЦДИ с регистрационни табели СО4091СК и именно на него е установена при проверката употреба на алкохол – първо с визираното в АУАН техническо средство, а след това чрез изследване на кръвта, при което е установена концентрация на алкохол в кръвта 1, 20 на хиляда, установено с Протокол № 704/07. 12. 2020 година на Специализирана химическа лаборатория към УМБАЛ „Света Анна“ С. АД за определяне на концентрацията на алкохол в кръвта.

Съдът кредитира показанията на свидетеля И.К.Б., които са последователни, безпротиворечиви и в тясно логическо и житейско единство с безспорно установените обстоятелства по делото.

Опровергано е по категоричен начин от доказателствата по делото възражението на жалбоподателя, че не той е управлявал процесното МПС към момента на спирането му за полицейската проверка.

Показанията на свидетелката К. се отнасят за това какво й е разказано от жалбоподателя, а за управлението на автомобила се отнасят за момент много преди проверката. По никакъв начин тези показания не внасят съмнение в кредитираните от съда показания на св. И.Б. по въпроса кой е управлявал автомобила преди да бъде спрян за проверка. Според кредитираните от съда показания на св. И.Б. той лично възприел автомобила, непосредствено преди да бъде спрян и веднага след спирането му жалбоподателят сам в автомобила и на шофьорското място.   Показанията на св. М. също налагат извод че към момента в който полицаите били на мястото където и автомобила на жалбоподателя, той е бил сам, а съпругата му вървяла пеш в посока С.. Логически, щом на св. М. се е наложило да се върне и да хвърли ключовете, това също налага извод че ключовете са били нужни при автомобила и че жалбоподателят е сам в автомобила към момента на полицейската проверка. А това че се е движел преди да бъде спрян се установява от свидетеля полицай И.К.Б.. Дори един метър да се е движел, това си е управление на МПС и щом е установена концентрация на алкохол в кръвта 1, 20 на хиляда, това налага извод за управление на МПС след употреба на алкохол с такава концентрация.

Съдът от събраните по делото доказателства приема за установено, че  26. 04. 2018 година около 10 часа, на път ІІ-82 С. – С. на разклона за местност „Татарски брод“ управлявания от жалбоподателя М.Х.М. е управлявал собствения си лек автомобил „Мерцедес Е 270 ЦДИ с регистрационни табели СО4091СК след употреба на алкохол в кръвта 1,20 промила, установено по надлежния ред с Протокол № 704/07. 12. 2020 година на Специализирана химическа лаборатория към УМБАЛ „Света Анна“ С. АД за определяне на концентрацията на алкохол в кръвта.

С това действително жалбоподателят М.Х.М. е нарушил разпоредбата на чл. 5 ал. 3, точка 1 от Закон за движението по пътищата, по силата на която на водача на МПС е забранено да управлява след употреба на алкохол и е осъществил състава на административно-наказателната разпоредба на чл. 174 ал. 1 точка 2 от ЗДвП. Съгласно тази разпоредба когато водача управлява МПС с концентрация на алкохол над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително – наказанията са лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв.

Съдът не констатира съществени нарушения на процесуалните правила при съставянето на АУАН и издаването на НП, което е издадено след прекратяване на  наказателното производство, защото концентрацията не е над 1, 2 на хиляда, както изисква чл. 343б ал. 1, а точно 1, 20 промила. Както АУАН със законоустановената в чл. 189 ал. 2 от ЗДвП доказателствена сила, така и процесното НП са издадени от териториални и материално компетентни органи, в кръга на тяхната дейност, при спазване на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, поради което не са налице обстоятелства за  отмяна на НП на формално основание.

На жалбоподателя е вменено извършването на нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП, съгласно която на водачите на превозни средства е забранено да го управляват под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества. От своя страна, в чл. 174, ал. 1, т. 2 ЗДвП е предвидено административните наказания лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв. за водач, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух над 0, 8 на хиляда до 1, 2 на хиляда включително.

В случая от обективна страна от събраните по делото доказателства е установено по безсъмнен начин, че жалбоподателят като участник в движението и водач на МПС е бил спрян за проверка и при извършената проба за алкохол, първо с техническо средство - „Дрегер алкотест-7510“ с фабричен № ARNA-0161, калиброван до месец февруари 2021 година отчело положителен резултат, а именно 1, 24 промила, която концентрация на алкохол  е определена чрез измерването му в издишания въздух.  Въпреки, че с химическо изследване е установена по-ниска концентрация на алкохол в кръвта - 1, 2 на хиляда, установената при проверката с техническо средство употреба на алкохол е законно основание на жалбоподателят да се издаде в 10 часа на 05. 12. 2020 год.  Талон  за изследване № 0053328 от 05. 12. 2020 год., изпълнен от жалбоподателя в указания промеждутък от време 120 мин. а именно в 11 часа и 30 мин. когато жалбоподателят дал кръв във ФСМП гр. С..

В случая обективно е установено, че жалбоподателят М.Х.М. е бил изпробван за употреба на алкохол непосредствено след спирането му за проверка, т. е. управлението на МПС времево предхожда установяването на употребата на алкохол и визирания в АУАН и в НП час е действителния на извършване на нарушението.

В хода на административнонаказателното производство са спазени всички изисквания на действащата към момента на извършване на проверката Наредба № 1 от 19.07.2017 г. изм. и доп. ДВ. бр.81 от 2 октомври 2018г., изм. и доп. ДВ. бр.99 от 20 ноември 2020г.  за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози – след констатирането на положителната проба с техническо средство в 10 часа на жалбоподателят М.Х.М. е издаден талон за медицинско изследване, който жалбоподателят изпълнил, дал кръв за химическо изследване и е установена употреба на алкохол с концентрация в кръвта 1, 2 промила.  

Ето защо, съдът приема, че жалбоподателят правилно е бил привлечен към административнонаказателна отговорност за това, че е управлявал МПС след употреба на алкохол – с концентрация от 1, 2 промила.

С измененията на чл. 174, ал. 1 ЗДвП /ДВ бр. 101/20.12.2016 г., в сила от 22.01.2017 г. / е предвиден абсолютен и фиксиран размер на санкцията за управление на МПС след употреба на алкохол в зависимост от конкретно установената концентрация. Затова и наказващият орган правилно е наложил административното наказание предвид установената концентрация от 1,2 промила, като на основание чл. 174, ал. 1, т. 2 ЗДвП е определил глоба в размер на 1000 лева и е лишил нарушителя от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

По изложените съображения настоящият състав приема, че атакуваното наказателно постановление се явява правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено като законосъобразно.

Воден от изложеното, съдът

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА като законосъобразно Наказателно постановление № 21-0338-000017 от 10. 02. 2021  г. на Началник РУП към ОДМВР С., РУ С. с което на М.Х.М. от Б. с ЕГН ********** са наложени административните наказания глоба  от 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за нарушение по чл. 174 ал. 1, точка 2 от ЗДвП.

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АССО в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: