Решение по дело №9089/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261309
Дата: 19 ноември 2020 г. (в сила от 17 декември 2020 г.)
Съдия: Неделина Евгениева Маринова
Дело: 20203110109089
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№….........../19.11.2020 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 53 състав, в открито съдебно заседание, проведено на тринадесети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                            

     РАЙОНЕН СЪДИЯ: НЕДЕЛИНА МАРИНОВА

                                                                   

          при участието на секретаря Д.Илиева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 9089/2020 г. по описа на Районен съд – Варна, 53 състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството по делото е образувано по предявен от Б.Д.Л., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адвокат Д.П., срещу „***” ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, иск с правно основание чл. 439, ал. 1 ГПК да бъде прието за установено в отношенията между страните, че ищецът не дължи на ответника сумата от общо 1 495,04 лева, предмет на изпълнение по изп.д. № *** по описа на ЧСИ ***, рег. № ***, с район на действие ***, образувано по повод на изпълнителни листи от 31.05.2013 г. и от 19.08.2015 г., издадени по гр.д. № ***г. по описа на ***, ***състав, включваща: 1. по изпълнителен лист от 31.05.2013 г.: 337,05 лева – главница, представляваща незаплатени месечни вноски по Договор за потребителски кредит №***г., ведно със законната лихва, считано от 28.07.2020 г. до окончателното изплащане на задължението; 341,19 лева – законна лихва, начислена за периода от 23.08.2010 г. до 27.07.2020 г.; 241,80 лева – обезщетение за забава за периода от 15.05.2008 г. до 14.06.2010 г.; 125 лева – присъдени съдебни разноски; 2. по изпълнителен лист от 19.08.2015 г.: 450 лева – присъдени съдебни разноски; като вземанията са прехвърлени от „***“ ЕАД на „***“ ООД по силата на Договор за цесия от *** г.

            По твърдения в исковата молба, по ч.гр.д. №***г. по описа на ***, *** състав, срещу ищеца е издадена Заповед за изпълнение №*** г. в полза на кредитора „***“ ЕАД, за следните суми: 337,05 лева – главница, представляваща незаплатени месечни вноски по Договор за потребителски кредит №***г., ведно със законната лихва, считано от 23.08.2010 г. до окончателното изплащане на задължението; 241,80 лева – обезщетение за забава за периода от 15.05.2008 г. до 14.06.2010 г. и 125 лева – присъдени съдебни разноски.

           Сочи се, че срещу издадената заповед за изпълнение ищецът подал възражение, по повод на което е предявен иск с правно основание чл. 422 ГПК, като образуваното гр.д. № ***г. по описа на ***, *** състав, е приключило с решение в полза на кредитора. Със същия съдебен акт в тежест на ищеца са възложени и разноските за исковото производство в размер на 450 лева.

           Заявява се, че след влизане в сила на решението по гр.д. № ***г. по описа на ***, *** състав, по същото са издадени изпълнителни листи от 31.05.2013 г. и от 19.08.2015 г., по повод на които ответникът като цесионер на вземанията от „***“ ЕАД образувал изп.д. № *** по описа на ЧСИ ***.

           Ищецът твърди, че вземанията по посоченото изпълнително дело са погасени по давност на 08.05.2018 г., преди образуване на същото.

В открито съдебно заседание процесуалният представител на ищеца излага становище за основателност на предявения иск и иска неговото уважаване. Счита, че е налице правен интерес от предявяване на същия, като същият е доказан изцяло. Претендира и присъждането на съдебно-деловодни разноски по делото, включително адвокатско възнаграждение.

В срока по чл. 131 ГПК ответникът не е депозирал отговор на исковата молба.

В открито съдебно заседание ответникът не се представлява и не изразява становище за същото.

 

След като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Видно от приобщеното към доказателствата по делото изп.д. № *** по описа на ЧСИ ***, рег. № ***, в полза на „***“ ЕАД са издадени два изпълнителни листи от *** г. /въз основа на Заповед за изпълнение №*** г. по ч.гр.д. №***г. по описа на *** – ***, *** състав/ и от 19.08.2015 г. /въз основа на Решение № *** г. по гр.д. № ***г. по описа на ***, ***състав/.

Посоченото изпълнително дело е образувано по повод на молба от 23.10.2019 г. от ответника /като цесионер на „***“ ЕАД  по силата на Договор за цесия от *** г./ за събиране на сумите по посочените изпълнителни листи, като отново по повод на молба от ответника изп.д. № *** по описа на ЧСИ *** е прекратено с Постановление от 24.09.2020 г., на основание чл. 433, ал. 1, т. 2 ГПК.

          Разпоредбата на чл. 439 ГПК предвижда защита на длъжника по исков ред, след като кредиторът е предприел изпълнителни действия въз основа на изпълнителното основание. Законодателят е уредил защитата на длъжника да се основава само на факти, настъпили след приключване на съдебното дирене в производството, по което е издадено изпълнителното основание. Фактическите състави за оспорване на изпълнението, съответно на вземането, са различни. Отрицателният установителен иск по чл. 439 ГПК за недължимост на вземанията е защита срещу материалната незаконосъобразност на изпълнението, като в процесния случай, предмет на делото е установяване недължимост на парични вземания, при позоваване от страна на ищеца на изтекла погасителна давност в периода от 08.05.2013 г. до 08.05.2018 г.

Допустимостта на настоящия иск е обусловена от наличието на твърдения за обстоятелства, настъпили след приключването на съдебното дирене в производството по гр.д. № ***г. по описа на***, а именно изтекла в полза на ищеца погасителна давност преди образуване на изп.д. № *** по описа на ЧСИ ***. Тоест исковата претенция е основана на нововъзникнали обстоятелства и при установен правен интерес за ищеца да осуети принудителното изпълнение върху своето имущество, поради което е допустима.

По делото ищецът не спори, че именно ответникът се легитимира като кредитор на процесните задължения в качеството си на частен правоприемник на „***“ ЕАД по силата на сключен Договор за цесия от 23.02.2015 г.

Основният въпрос в производството е дали към момента на образуване на изпълнителното производство погасителната давност по отношение на процесните задължения е изтекла в полза на ищеца. С оглед наведеното от ищеца фактическото основание и характера на предявения иск - отрицателен установителен, ответникът е този, който в условията на пълно и главно доказване следва да установи, че вземането по изпълнителните листи не е погасено.

          Съгласно разпоредбата на чл. 110 ЗЗД, с петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок, а съгласно чл. 117, ал. 2 ЗЗД, ако вземането е установено със съдебно решение, срокът на новата давност е винаги пет години. Същевременно, съгласно чл. 116, б. "в" ЗЗД, давността се прекъсва с предприемане на действия за принудително изпълнение, като с Тълкувателно решение №***г. по т.д. №***, се дават подробни разяснения по приложението на института. В т. 10 от мотивите на цитираното тълкувателно решение се посочва кои са тези действия, а именно: давността се прекъсва с предприемането на кое да е изпълнително действие в рамките на определен изпълнителен способ, независимо от това дали прилагането му е поискано от взискателя и/или е предприето по инициатива на ЧСИ по възлагане от взискателя, съгласно чл. 18, ал. 1 ЗЧСИ, като конкретно се изброяват - насочването на изпълнението чрез налагане на запор или възбрана, присъединяването на кредитора, възлагането на вземане за събиране или вместо плащане, извършването на опис и оценка на вещ, назначаването на пазач, насрочването и извършването на продан и т.н. до постъпването на парични суми от проданта или на плащания от трети задължени лица.

          В същия ред на разсъждения върховната инстанция посочва и действията, които не могат да се квалифицират като изпълнителни и които не прекъсват давността - образуването на изпълнително дело, изпращането и връчването на покана за доброволно изпълнение, проучването на имущественото състояние на длъжника, извършването на справки, набавянето на документи, книжа и други, назначаването на експертиза за определяне на непогасения остатък от дълга, извършването на разпределение, плащането въз основа на влязлото в сила разпределение и други.

          В случая, изпълнителното основание – Решение №***г., постановено по гр.д. № ***г. по описа на***, е влязло в сила на 08.05.2013 г., като оттогава до образуване на изп.д. № *** по описа на ЧСИ ***, с Разпореждане от *** г. е изтекъл срок, по-дълъг от пет години. В този смисъл и доколкото в посочения период от страна на ответника не са предприети действия по принудително изпълнение, установената в закона петгодишна погасителна давност за процесните вземания е изтекла към момента на образуване на изпълнителното производство, без да е била прекъсвана или спирана в никой момент.

          Изложените съображения водят до извод, че предявеният иск е основателен и следва да бъде уважен изцяло.

 

         По разноските:

          С оглед изхода на спора, в полза на ищеца следва да бъдат присъдени направените от същия разноски в размер общо на 409,80 лева, от която сума: дължима и заплатена държавна такса в размер на 59,80 лева /съобразно изменения размер на исковата претенция/ и адвокатско възнаграждение в размер на 350 лева, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

          Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

            ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че Б.Д.Л., ЕГН **********, с адрес: ***, НЕ ДЪЛЖИ на „***” ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, сумата от общо 1 495,04 (хиляда четиристотин деветдесет и пет лева и четири стотинки) лева, предмет на изпълнение по изп.д. № *** по описа на ЧСИ ***, рег. № ***, с район на действие ***, образувано по повод на изпълнителни листи от 31.05.2013 г. и от 19.08.2015 г., издадени по гр.д. № ***г. по описа на***, включваща: 1. по изпълнителен лист от 31.05.2013 г.: 337,05 лева – главница, представляваща незаплатени месечни вноски по Договор за потребителски кредит №***г., ведно със законната лихва, считано от 28.07.2020 г. до окончателното изплащане на задължението; 341,19 лева – законна лихва, начислена за периода от 23.08.2010 г. до 27.07.2020 г.; 241,80 лева – обезщетение за забава за периода от 15.05.2008 г. до 14.06.2010 г.; 125 лева – присъдени съдебни разноски; 2. по изпълнителен лист от 19.08.2015 г.: 450 лева – присъдени съдебни разноски; като вземанията са прехвърлени от „***“ ЕАД на „***“ ООД по силата на договор за цесия, на основание чл. 439 ГПК.

             ОСЪЖДА „***” ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, ДА ЗАПЛАТИ на Б.Д.Л., ЕГН **********, с адрес: ***, сумата от общо 409,80 (четиристотин и девет лева и осемдесет стотинки) лева, от която сума: дължима и заплатена държавна такса в размер на 59,80 (петдесет и девет лева и осемдесет стотинки) лева /съобразно изменения размер на исковата претенция/ и адвокатско възнаграждение в размер на 350 (триста и петдесет) лева, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                РАЙОНЕН СЪДИЯ: