Определение по дело №1884/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 295
Дата: 18 февруари 2022 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20217040701884
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 юли 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

295    18.02.2022 година,   гр. Бургас

 

 

         Бургаският административен съд, седемнадесети състав, на осемнадесети февруари две хиляди и двадесет и втора година, в закрито заседание, в следния състав:

                                                                  Председател: Атанаска Атанасова

 

като разгледа докладваното от съдията Атанасова административно дело № 1884 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК и е образувано по повод постъпила жалба от Д.И.С. с ЕГН **********, с адрес: ***, със съдебен адрес:***- адв. С.Г., против Акт за установяване на публично държавно вземане № 01/6500/4922 от 05.07.2021 г., издаден от зам.-изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие“.

По делото е постъпила молба от жалбоподателя Д.И.С., с искане за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на оспорения акт. В молбата се твърди, че изпълнението на обжалвания акт застрашава съществуването на земеделското му стопанство, тъй като евентуалното погасяване на задължението би го лишило от възможността да осигури необходимите за стопанската му дейност ресурси в настоящата стопанска година.

Искането за спиране на изпълнението е направено от надлежна страна и е процесуално допустимо. При разглеждането му по същество, съдът намира следното:

С оспорения административен акт е установено публично държавно вземане в размер на 17 089.18 лева, представляващо изплатена субсидия по мярка 214 „АЕП“ от ПРСР 2007-2013 г., по направление „Възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност (ВПС 1)“ за кампании 2013 г., 2014 г. и 2015 г. Актът е издаден на основание чл. 166 от ДОПК и по силата на чл. 27а, ал. 8 от ЗПЗП жалбата не спира изпълнението му, в отклонение от общия принцип, установен в нормата на чл. 166 от АПК. Допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на може да бъде спряно от съда при условията на чл. 166, ал. 2 от АПК (доколкото критериите за спиране не са очертани в специалния закон), а именно: ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда, чийто характер е противопоставим на основанията по чл. 60, ал. 1 от АПК. В тежест на жалбоподателя е да докаже наличието на посочените предпоставки. В случая по делото не са ангажирани каквито и да било доказателства в подкрепа на искането, а и изложените в жалбата обстоятелства сами по себе си не сочат вероятно настъпване на значителна или на неподлежаща на обезщетяване при отмяна на акта вреда. Евентуалните вреди, които според жалбоподателя ще настъпят при изпълнението на акта, не са противопоставими на защитимия държавен интерес, презюмиран от законодателя при допускане предварително изпълнение на административния акт. Ето защо съдът приема, че искането за спиране на предварителното изпълнение е неоснователно и следва да се остави без уважение.

Мотивиран от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Д.И.С. с ЕГН **********, с адрес: ***, със съдебен адрес:***- адв. С.Г., за спиране изпълнението на Акт за установяване на публично държавно вземане № 01/6500/4922 от 05.07.2021 г., издаден от зам.-изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие“.

Определението може да се обжалва пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от връчване на съобщението.

 

                                                         СЪДИЯ: