Решение по дело №1597/2015 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 562
Дата: 26 октомври 2015 г. (в сила от 23 декември 2015 г.)
Съдия: Пламен Георгиев Ченджиев
Дело: 20154520201597
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 септември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

…….

 

гр.Русе,26.10.2015год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският районен съд,VІ-ти наказателен състав в публично заседание на …..девети октомври ……през две хиляди и петнадесета година в състав:

 

                                                                       Председател: ПЛАМЕН ЧЕНДЖИЕВ

 

при секретаря Е.Г. и в присъствието на ………………………. разгледа докладваното от съдията  наказателно административен характер дело №1597/2015г.,за което съобрази,че производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Д.Ф.М. от гр.Русе ЕГН ********** в качеството му на управител на „Астра Биоплант” ЕООД със седалище в гр.Сливо поле Русенска обл. против наказателно постановление № 18-000750/03.07.2015г. на директора на Дирекция Инспекция по труда Русе ,с което на основание чл.415 ал.1 от КТ на дружеството е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на ДВЕ ХИЛЯДИ И ПЕТСТОТИН лева.

Жалбоподателят чрез своя процесуален представител моли съда да отмени наказателното постановление като необосновано,тъй като твърди,че не е извършил нарушението за което е санкциониран.

За РРП- редовно призовани,не се явява представител и не вземат становище.

Представител на административно-наказващия орган моли съда да потвърди изцяло обжалваното наказателно постановление.

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Жалбоподателят е  управител на „Астра Биоплант” ЕООД със седалище в гр.Сливо поле Русенска обл.Дружеството стопанисва обект – предприятие за производство на биодизел състоящо се от завод за преработка находящ се в гр.Сливо поле ул.”България”№23(адреса на седалището на дружеството) и администрация,като в хода на административнонаказателното производство не са събирани доказателства дали последната се помещава на същия адрес или на друг.

Свид.Л. изпълнява длъжността гл.инспектор в Д „ИТ” Русе.През м.май 2014г. свид.Л. извършва проверка в предприятието и съставя протокол,с който дава задължителни предписания като под №6 е предписанието работодателят да държи в обекта на контрол,на разположение на контролните органи поименни графици за работа,утвърдени от него за периода за който е установено сумирано изчисляване на работното време със срок за изпълнение 10.06.2014г.По време на проверката работодателят е представляван от „дл.лице по БЗР”  оправомощено със заповед от 2013г. издадена от лице,което към 2014 и към 2015г. не е управител на дружеството – работодател.На 01.07.2014г. управителят на наказаното дружество писмено отговаря,че предписание №6 е изпълнено – съставени са поименни графици и те се намират в производствените звена на завода.

На 22.05.2015г. – почти година след изтичане на срока на предписание №6,свид.Л. извършва повторна проверка във връзка с изпълнение на предписанията.При проверката се обръща към лицето представлявало работодателя при първата проверка.Същото пише обяснения,в които сочи,че „не може да представи графиците за работа за 2014 и 2015г.,защото не му били дадени от администрацията..”Въз основа на тези обяснения свид.Л. приема,че работодателят не е изпълнил задължително предписание №6 и кани жалбоподателя за съставяне на акт.На поканата се явява упълномощено лице в присъствието на което Л. съставя акт за установяване на административно нарушение срещу дружеството.

На 03.07.2015г. с обжалваното наказателно постановление директорът на Д „ИТ” Русе на основание чл.415 ал.1 от КТ налага на дружеството административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на ДВЕ ХИЛЯДИ И ПЕТСТОТИН лева.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на следните доказателства:протоколи за извършени проверки,писмени обяснения,уведомително писмо на изпълнени предписания,графици за сумирано изчисляване на работно време от м.януари  до м.юни 2014г.,заповед от 2013г. писмени обяснения,както и от показанията на свидетелката.

По така приетата за установена фактическа обстановка не се спори.

Съдът като взе предвид всички събрани по делото доказателства,намира,че жалбата е процесуално допустима,тъй като изхожда от оправомощено лице и е подадена в предвидения от ЗАНН срок,а разгледана по същество е основателна.

На първо място обжалваното наказателно постановление е постановено при съществени нарушения на процесуалните правила.Нарушена е разпоредбата на чл.34 от ЗАНН,като е съставен акт за установяване на административно нарушение след срок по-голям от три месеца от откриване на нарушителя.Според Постановление №10/73г. на Пленума на ВС( в същия смисъл и Тълкувателно решение №48/81г. на ОСНК) ,съдилищата са длъжни служебно да следят за спазването на тримесечния срок от откриване на нарушителя за съставяне на акт.Видно от обстоятелствената част на съставения срещу дружеството жалбоподател акт и на наказателното постановление,актосъставителят и наказващият орган са приели,че нарушението е извършено на 11.06.2014г.,а начина на установяването му е проверка във връзка с дадени предписания извършена на 11.05.2015г.Видно от представения протокол,предписанието за неизпълнението на което жалбоподателя е санкциониран е със срок на изпълнение 10.06.2014г. Към следващия ден нарушението е било извършено и нарушителят е бил известен и това е работодателят към когото са отправени задължителните предписания. Обстоятелството,че актосъставителят не е извършил проверка в предвидения в ЗАНН срок за съставяне на акт,а го е сторил едва след единадесет месеца след изтичане на срока за изпълнение на предписанието не дава основание на съда да приеме,че нарушителят е станал известен едва на 11.05.2014г.В подкрепа на този извод е обстоятелството,че и до настоящия момент жалбоподателят твърди,че не е извършил нарушението,тъй като предписание №6 е било изпълнено и в „обекта на контрол” са били съхранявани на разположение на проверяващите графиците за сумирано изчисляване на работното време за период от м.януари до м.юни 2014г.- точно така както е предписвало предписание №6, а изводите на актосъставителката се отнасят за други графици за 2015г. за които задължителни предписания не са давани.

Наказващият орган също е нарушил процедурата.Вместо да прекрати производството на основание чл.34 от ЗАНН,той е издал обжалваното наказателно постановление въпреки,че е констатирал в обстоятелствената част датата на извършване на нарушението.

На второ място,съдът намира,че обжалваното наказателно постановление е необосновано,тъй като изводите на актосъставител и наказващ орган относно съставомерни елементи от състава на нарушението са произволни по причина,че не почиват на събрани доказателства.Такова обстоятелство е на първо място изпълнителното деяние.В хода на административнонаказателното производство не се установява по безспорен и категоричен начин,че работодателят не е изпълнил задължително предписание №6. В приложените по делото обяснения от лицето,в чието присъствие е извършена проверката се сочи,че същото не може да представи графици за 2014 и за 2015г. защото не му били дадени от администрацията,а не защото такива не се държат на разположение на контролните органи в „обекта на контрол”.По този начин свид.Л. е индивидуализирала предприятието стопанисвано от дружеството,но в хода на административнонаказателното производство не са събирани доказателства дали сочената от лицето „администрация” е част от „обекта на контрол” или не.Този въпрос е от изключително значение,тъй като ако администрацията е част от „обекта на контрол”, то само обясненията са достатъчни за да се  направи извод,че предписанието е изпълнено.Късно извършената проверка за изпълнението на предписанията е довело и до естествения и логичен отговор на лицето дало обяснения,че графиците за предходната 2014г. година се съхраняват в администрацията,тъй като към момента на проверката те са без правно значение и за проверяващи и за полагащи труд.

Писмените обяснения на лицето,в чието присъствие е извършена проверката в частта им ,че документи не му били предадени от администрацията,както и удостоверението за актуално състояние и заповед от 2013г. също дават основание да се направи извода,че липсват доказателства,че точно това лице е оправомощено да представлява работодателя при проверка.Заповедта от която проверяващите са направили извода,че точно това лице е оправомощено не е издадена от управителя и е логично това лице да не разполага с исканите му документи.

По изложените съображения,съдът намира,че обжалваното наказателно постановление като необосновано и постановено при съществени нарушения на процесуалните правила,следва да се отмени изцяло.

Предвид горното съдът  

 

                                               Р    Е    Ш    И:

 

ОТМЕНЯ изцяло наказателно постановление № 18-000750/03.07.2015г. на директора на Дирекция Инспекция по труда Русе ,с което на „Астра Биоплант” ЕООД със седалище в гр.Сливо поле Русенска обл.представлявано от управителя Д.Ф.М. от гр.Русе ЕГН ********** на основание чл.415 ал.1 от КТ е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на ДВЕ ХИЛЯДИ И ПЕТСТОТИН лева.

Решението може да се обжалва пред Административен съд гр. Русе в 14-дневен срок от съобщението.

 

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: