Р
Е Ш Е
Н И Е
№ 2265 13.06.2011 година град Пловдив
ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, III брачен състав, в публично заседание на осми юни две хиляди и единадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛЕКСАНДЪР ТОЧЕВСКИ
при участието на секретаря Иванка Боева,
като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 11982 по описа на съда за 2010 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по иск с правна квалификация чл. 49 ал. 1 от Семейния кодекс СК), предявен от Л.Р.М., ЕГН: **********,***, със съдебен адрес: град П., бул. „Ш.с.” № ***, ет. *- чрез адв. Г.М., против В.Й.М., ЕГН: **********,***.
Ищцата посочва, че с ответника са съпрузи от ***** г., като от брака си имали две деца- Р.В. М., ЕГН: ********** и К.В. М., ЕГН: **********. Още от сключването на брака между партньорите започнали проблеми, като съпругът често проявявал недоволство от ищцата, която иначе по всякакъв начин се стараела да осигури на семейството уют и спокойствие. Постепенно между страните се появило отчуждение, възникнали конфликти, противоречията им не можели да бъдат изгладени, липсвали отношения на взаимно разбирателство. Затова в началото на месец декември 2009 г. съпругата напуснала заедно с децата семейното жилище и се установила да живее при майка си. Оттогава с ответника вече престанали да поддържат контакти, като на 20.12.2010 г. съпругата заминала да работи в чужбина и по- малкият син останал да живее при баба си, а по- големият- се преместил при родителите на ответника. В периода докато била извън страната, постоянно поддържала телефонна връзка с децата, изпращала им средства и за издръжката. Работата й в чужбина била добре заплатена и желанието й било да се установи там с децата, за да им осигури по- добър живот. Моли за прекратяване на брака като дълбоко и непоправимо разстроен, претендира упражняване на родителските права, при съответен режим на лични контакти на бащата, който да им заплаща и месечна издръжка. Прави алтернативно искане- в случай на съгласие на ответника, на него да се предоставят родителските права върху по- голямото дете, а на нея- тези спрямо по- малкото. Не претендира ползване на семейното жилище. Желае да възстанови предбрачното си фамилно име.
В законоустановения срок по чл. 131 ал. 1 от ГПК ответникът е депозирал писмен отговор, в който посочва, че действително между страните била налице трайна фактическа раздяла, която обуславяла дълбоко и непоправимо разстройство на брака, като моли съда да не се произнася по въпроса за вината. Твърди, че през целия период на раздялата между страните децата били оставени на неговите грижи, като майката въобще не ги била търсила и не давала средства за издръжката им. В тази връзка претендира да му се възложи упражняването на родителските права, както и ползването на семейното жилище.
В съдебно заседание, проведено на 08.06.2011 г., страните- ищцата, чрез изрично упълномощения си пълномощник, а ответникът- лично и с пълномощника си, представиха писмено споразумение по чл. 49 ал. 4 от СК за прекратяване на брака им, без искане за произнасяне по въпроса за вината, в което споразумение посочват, че уреждат личните и имуществени последици от развода и молят то да се утвърди.
След преценка на събраните по делото доказателства и във връзка със становищата на страните, съдът намира за установено следното:
Страните са сключили граждански брак в град П. на ***** г., с Акт за граждански брак № ***/ ***** г.
Видно от приетите като писмени доказателства по делото удостоверения за раждане (листове 5 и 6 от делото) се установява, че страните са родители на децата Р.В. М., ЕГН: ********** и К.В. М., ЕГН: **********.
По делото е приет документ за собственост на семейното жилище, придобито по време на брака, но с лични средства на съпруга.
Приет и е социален доклад, в който е посочено, че грижите за децата се поемали от бащата, като между тях била изградена емоционална привързаност, но в техен интерес било да поддържат контакти и с майка си.
От събраните в хода на настоящото производство гласни доказателства- показанията на св. П. Л. Р. (протокол от с.з., проведено на 08.06.2011 г.) се установява, че съпрузите били разделени от около една година и половина, като през това време не били правели опити за събиране, а и нямали такива намерения. По- голямото дете живеело при баща си, а по- малкото- при майката, като срещите с другия родител се осъществявали безпроблемно.
Няма основание да не се кредитират показанията на тази свидетелка, въпреки обстоятелството, че същата е в родствени отношения с ищцата (нейна майка), защото показанията й пресъздават непосредствени възприятия досежно отношенията между страните, в която връзка са обективни и допринасят за изясняване на релевантните за делото обстоятелства. Още повече, че в случая страните нямат спор по отношение на искането си развод, с уточнението, че не държат да се изследва въпросът за вината.
Изложеното дотук е достатъчно да обоснове извода, че, предвид периода на трайната фактическа раздяла, съществуващото отчуждение, прекъснати емоционални връзки и липсата на възможност за запазване на брака между страните, същият е дълбоко и непоправимо разстроен, поради което и на това основание следва да се прекрати, без да има произнасяне по вината.
В представеното и поддържано в съдебно заседание споразумение страните са се съгласили упражняването на родителските права спрямо детето Р. да се предоставят на бащата, със съответен режим на лични контакти на майката, която се задължава да му заплаща месечна издръжка в размер на 60 лева. Също така майката дава съгласие детето да пътува в чужбина, без придружител или придружен от баща си. Родителските права върху другото дете- К. се възлагат на майката, при съответен режим на свиждания на бащата и месечна издръжка, която му дължи. Освен това бащата също дава съгласието си детето да напуска пределите на страната и да се установи да живее в чужбина заедно с майка си. Съпругата се задължава да изплати и издръжка на децата за минало време, общо за двете в размер на 1 000 лева. Ползването на семейното жилище се предоставя на съпруга, страните не си дължат взаимна издръжка, а след развода съпругата ще възстанови предбрачната си фамилия.
Съдът намира, че представеното в съдебно заседание споразумение за последиците от развода е в интерес на родените от брака деца, урежда личните и имуществени отношения по повод прекратяването на брака, не противоречи на закона и морала, поради което следва да бъде утвърдено с настоящия съдебен акт.
Окончателната държавна такса за производството съдът определя в размер на 30 (тридесет) лева, която следва да се заплати по равно от двамата съпрузи. По споразумението относно издръжката на децата всеки един от съпрузите дължи държавна такса в размер на по 43, 20 (четиридесет и три лева и двадесет стотинки) лева, изчислена на база чл. 7 т. 2 от Тарифата за държавните такси, събирани от съдилищата по ГПК.
Направените в хода на производството разноски, по аргумент от чл. 329 от ГПК и по съгласие между страните, следва да се поемат от всяка от тях, както са платени.
По изложените съображения, съдът
Р Е Ш И :
ПРЕКРАТЯВА гражданския брак между Л.Р.М., ЕГН: **********,***, със съдебен адрес: град П., бул. „Ш.с.” № ***, ет. *- чрез адв. Г.М. и В.Й.М., ЕГН: **********,***, сключен в град П. на ***** г., с Акт за граждански брак № ***/ ***** г., като дълбоко и непоправимо разстроен, без да се произнася по въпроса за вината.
УТВЪРЖДАВА постигнатото между съпрузите споразумение по чл. 49 ал. 4 от СК, за следното:
УПРАЖНЯВАНЕТО на РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА спрямо роденото от брака непълнолетно дете Р.В. М., ЕГН: **********, се предоставя на бащата В.Й.М., ЕГН: **********.
ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето Р.В. М., ЕГН **********, да бъде при бащата В.Й.М., ЕГН: **********,***.
РЕЖИМЪТ за осъществяване на ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ между майката Л.Р.М., ЕГН: ********** и детето Р.В. М., ЕГН **********, се определя, както следва: един месец през лятото- от първи август до тридесети август на текущата година.
Майката Л.Р.М., ЕГН: **********, се задължава да заплаща на непълнолетното си дете Р.В. М., ЕГН: **********, чрез неговия баща и законен представител В.Й.М., ЕГН: **********, месечна издръжка в размер на 60 (шестдесет) лева, считано от подписване на споразумението- 08.06.2011 г., до настъпване на законоустановена причина за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.
Майката
Л.Р.М., ЕГН: **********, дава изричното си съгласие детето Р.В. М., ЕГН: **********, с удостоверение за раждане, издадено въз
основа на акт за раждане № ****, издаден на ***** г. от община П., да напуска
пределите на Република България и да пътува в чужбина, без придружител или
придружен от баща си В.Й.М., ЕГН: **********,***, притежаващ лична карта № *****, издадена на ***** г. от
МВР- град П.
УПРАЖНЯВАНЕТО на РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА спрямо роденото от брака малолетно дете К.В. М., ЕГН: **********, се предоставя на майката Л.Р.М., ЕГН: **********.
РЕЖИМЪТ за осъществяване на ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ между бащата В.Й.М., ЕГН: ********** и детето К.В. М., ЕГН: **********, се определя, както следва: един месец през лятото- от първи август до тридесети август на текущата година, като майката Л.Р.М., ЕГН: **********, се задължава за този период да връща детето в пределите на страната, в град П. и всички разходи по пътуването на детето, осигуряване на придружител и т.н. са за сметка на майката Л.Р.М., ЕГН: **********.
Бащата В.Й.М., ЕГН: **********, се задължава да заплаща на малолетното си дете К.В. М., ЕГН: **********, чрез неговата майка и законен представител Л.Р.М., ЕГН: **********, месечна издръжка в размер на 60 (шестдесет) лева, считано от подписване на споразумението- 08.06.2011 г., до настъпване на законоустановена причина за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.
Бащата
В.Й.М., ЕГН: **********, дава
изричното си съгласие детето К.В. М.,
ЕГН: **********,
с удостоверение за
раждане, издадено въз основа на акт за раждане № ***, издаден на ***** г. от
община П., да напуска пределите на Република България и да пътува в чужбина, придружен
от майка си Л.Р.М., ЕГН: **********, притежаваща лична карта № *****, издадена
на ***** г., валидна до ***** г., от МВР- град П., с постоянен адрес в гр. П.,
ул. „К.” № **, ет. *, ап. № ** или придружен от баба си П. Л. Р., ЕГН: **********,
притежаваща лична карта № *****, издадена на ***** г., от МВР- град П., с постоянен
адрес в гр.П., ул. „К.” № **, ет. *, ап. № **, както и да пребивава и живее в
чужбина заедно с майка си Л.Р.М., ЕГН:
**********.
ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето К.В. М., ЕГН: **********, да бъде при майката Л.Р.М., ЕГН: **********,***.
Майката Л.Р.М., ЕГН: **********, ще упражнява родителските права и задължения и ще полага грижите за детето К.В. М., ЕГН: **********, лично, а не чрез трети лица.
Майката Л.Р.М., ЕГН: **********, се задължава в срок до 30.07.2011 г. на основание чл. 149 от СК да заплати на В.Й.М., ЕГН: **********, сумата от 1 000 (хиляда) лева, представляваща издръжка за минало време- за една година назад, т.е. периода от месец май 2010 г. до месец май 2011г., общо за двете деца Р.В. М., ЕГН: ********** и К.В. М., ЕГН: **********.
СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ на страните, лична собственост на съпруга, придобито по време на брака с негови лични, извънсемейни средства, находящо се в град П., ул. „К.” № **, ет. *, ап. **, след развода се предоставя за ползване на съпруга В.Й.М., ЕГН: **********.
Съпрузите заявяват, че не си дължат издръжка помежду си.
След прекратяване на брака, съпругата Л.Р.М. ще възстанови предбрачното си фамилно име- Р.
Съпрузите заявяват, че с настоящото споразумение уреждат всички лични отношения между тях във връзка с прекратяването на брака и няма да имат претенции една спрямо друга.
ОСЪЖДА Л.Р.М., ЕГН: **********,***, със съдебен адрес: град П., бул. „Ш.с.” № ***, ет. *- чрез адв. Г.М., да заплати по сметка на ВСС сумата от 58, 20 (петдесет и осем лева и двадесет стотинки) лева, представляваща държавна такса за настоящото производство.
ОСЪЖДА В.Й.М., ЕГН: **********,***, да заплати по сметка на ВСС сумата от 58, 20 (петдесет и осем лева и двадесет стотинки) лева, представляваща държавна такса за настоящото производство.
Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба само в частта относно прекратяването на брака, в двуседмичен срок от връчването му на страните, пред Окръжен съд- Пловдив.
СЪДИЯ :/п/А.Точевски
Вярно с оригинала.
И.Б.