Решение по дело №253/2021 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260197
Дата: 25 март 2021 г. (в сила от 7 юни 2021 г.)
Съдия: Милена Савова Рибчева Дочева
Дело: 20215530200253
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2021 г.

Съдържание на акта

           Р Е Ш Е Н И Е

 

                   25.03.2021 година        град С.З.

 

                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд           ОСМИ наказателен състав

На двадесет и пети февруари         Година: 2021

В публичното заседание в следния състав:

 

                            Председател: МИЛЕНА РИБЧЕВА

                     Съдебни заседатели:

 

Секретар: АЛЕКСАНДРА ТАНЕВА

Прокурор:

разгледа докладваното от съдията Милена Рибчева

а.н.дело № 253 по описа за 2021 година

и за да се произнесе, съобрази:

 

     Обжалвано е НП (наказателно постановление) № 20-1228-001005 от 07.04.2020 год., издадено от Началник група в Сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР град С.З..

     Жалбоподателят И.Н.И. твърди, че НП е незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено. В съдебно заседание чрез упълномощения си представител поддържа направеното с жалбата искане.

     Въззиваемата страна ОД на МВР гр.С.З. в съпроводителното писмо към административно наказателната преписка изразява становище за неоснователност на жалбата и моли  НП да бъде потвърдено, като законосъобразно.

     Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното НП, намери за установено следното:

     С обжалваното НП, издадено въз основа на АУАН (акт за установяване на административно нарушение) № 20-1005 от 10.03.2020 год., серия GA, бланков № 143820, жалбоподателят е бил санкциониран в качеството му на водач на МПС (моторно превозно средство) на основание чл.638, ал.5 от КЗ – Кодекс за застраховането (При повторно нарушение наказанието по ал. 3 е 800 лв..”) за нарушение на чл.638, ал.3 от КЗ (“Лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв.“), изразяващо се в това, че на 10.03.2020 год. в 10.59 часа в град С.З., на ул.*** до № 60 управлявал в посока юг-север моторно превозно средство - лек автомобил марка “***“, с рег. № ***, собственост на Н. И.Н., което не е било спряно от движение и във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите за 2020 год. към момента на проверката и нарушението е извършено в условията на повторност, в едногодишен срок от влизане в сила на фиш серия Г, № 1990/14.03.2019 год., връчен на 01.07.2019 год. и влязъл в сила на 16.07.2019 год. за същото по вид нарушение.

     В АУАН деянието на жалбоподателя е било описано по начин, идентичен на описанието му в НП, и квалифицирано отново като нарушение на чл.638, ал.3 от КЗ, но без да е изрично посочено, че нарушението е било извършено в условията на повторност, респективно – без да е цитирано фиш/НП, обуславящо наличието на повторността, т. е. нарушението, за което е бил съставен АУАН, предполага ангажиране на отговорността на жалбоподателя по ал.3 на чл.638 от КЗ.   

     Изложеното означава, че с НП е била изменена правната квалификация на повдигнатото с АУАН административно-наказателно обвинение, като отговорността на жалбоподателя е била ангажирана по квалифицирания (по-тежко наказуем) състав на чл.638, ал.5 от КЗ, което е недопустимо и съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като жалбоподателят е бил лишен от възможността да се защити срещу по-тежкото обвинение още в административната фаза на процеса.

     Вярно е, че към момента на съставяне на АУАН контролният орган може би не е знаел за наличието на фактите, обуславящи наличието на квалифициращия признак “повторност”, но след установяването им наказващият орган, за да издаде законосъобразно НП, е бил длъжен да прекрати производството по съставения вече АУАН и да разпореди, ако не са изтекли сроковете за това, съставянето на нов АУАН, съдържащ данни за всички обективни и субективни признаци от състава на административното нарушение, за което е приел, че следва да бъде ангажирана отговорността на жалбоподателя.

При тези данни съдът намира, че обжалваното НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно, като на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания) въззиваемата страна следва бъде осъдена да заплати на жалбоподателя направените по делото разноски в размер на сумата от 300 лева, представляваща платено адвокатско възнаграждение на представлявалия го упълномощен защитник съобразно представения договор за правна защита и съдействие.

     Водим от горните мотиви, съдът  

         

                        Р  Е  Ш  И :

 

     ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 20-1228-001005 от 07.04.2020 год., издадено от началник група в Сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР гр.С.З., като незаконосъобразно.

 

     ОСЪЖДА ОД на МВР град С.З. да заплати на И.Н.И. ***, с ЕГН ********** сумата в размер на 300 (триста) лева, представляваща направени разноски по а.н.дело № 253/2021 год. по описа на Старозагорския районен съд. 

     Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд С.З..

 

    

    

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: