РЕШЕНИЕ
11.03.2022 г.
Гр. Берковица
В ИМЕТО НА НАРОДА
РАЙОНЕН СЪД - БЕРКОВИЦА, трети граждански състав, в открито съдебно заседание на дванадесети октомври две хиляди двадесет и първа година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕНА ПЕТКОВА
при секретаря Светлана Петрова, като разгледа докладваното от съдия ПЕТКОВА гр.д. № 236 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Предявен е иск от Р.Т.К., с ЕГН: **********, с правно основание чл. 49 СК, срещу Р.В.К., с ЕГН: **********,***.
Ищецът твърди в исковата си молба, че с ответницата сключили граждански брак на 03.08.2001 година. От брака си имат едно дете, навършило пълнолетие. След сключване на брака заживели в дома на ответницата. Още през 2002 година твърди, че заминал да работи в чужбина. За изминалия период почти не се е прибирал в България, което довело до отчуждение между двамата. Преди около 17 година преустановили всякакви контакти. Достигнал до извод, че в брака им е настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, поради което предявява настоящия иск.
Моли съда да постанови решение, с което да прекрати брака с развод, поради настъпило в него непоправимо разстройство без да се произнася по въпроса за вината, семейното жилище да бъде предоставено за ползване на ответницата, а след развода последната да носи предбрачното си име Борисова.
Ответницата Р.В.К. в предоставения от съда срок не взема становище по предявения иск.
В съдебно заседание ищецът се явява лично и с процесуален представител - адв. Х.. Заявява, че поддържа искането за развод, като решението е сериозно и непоколебимо.
Ответницата, редовно призована, не се явява в съдебно заседание и не изпраща представител.
Съдът, след съвкупна преценка на доказателствата по делото и съобразявайки нормативните актове, регламентиращи процесиите отношения, приема за установено следното от фактическа и правна страна:
От представено по делото удостоверение за граждански брак /л.З/ се установява, че на 03.08.2001 г. страните са сключили граждански брак, за което е съставен акт № 0031 от Община Берковица, като след брака съпругата е променила фамилията си на К..
От показанията на свидетелката Миглена Асакова се установява, че страните са разделени от десет години, не живеят заедно и не поддържат контакти. Нямали намерение да се съберат.
Изслушан в съдебно заседание, ищецът заявява, че желае развод с ответницата, като желанието му е сериозно, обмислено и непоколебимо.
При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:
От доказателствата по делото съдът приема за установено, че брачните отношения между съпрузите са дълбоко и непоправимо разстроени. Помежду им е изчезнало взаимното доверие и уважение, лишили са се от чувство за дом и близост, общност и единство. Съдът, след като взе предвид, че ищецът поддържа молбата си за развод, като решението за това е сериозно и непоколебимо и не желае съдът да издирва мотивите за прекратяване на брака, намира, че следва да бъде допуснато прекратяване на брака поради дълбоко и непоправимо разстойство.
По отношение на семейното жилище:
Понятието семейно жилище според § 1 от Допълнителните разпоредби на СК е това жилище, което е обитавано от двамата съпрузи и техните ненавършили пълнолетие деца. От законовото определение се извеждат двата водещи признака на понятието - обитаването, а не собствеността и членовете на семейството, което са обитавали жилището. Следователно семейно е жилището, ползвано от съпрузите за задоволяване на битовите нужди на семейството до прекратяването на брака, а при фактическа раздяла - до деня на раздялата.
В случая с исковата молба е заявено искане от ищецът семейното жилище, находящо се на адрес гр. Берковица, кв. Раковица, ул. Крайречна 27, да бъде предоставено за ползване на ответницата, което искане следва да бъде уважено.
По отношение на фамилното име след развода:
С оглед на заявеното искане от ищеца с исковата молба и като съобрази разпоредбата на чл. 53 от СК, съдът намира, че след развода ответницата следва да носи предбрачното си име БОРИСОВА.
По отношение на разноските:
На основание чл. 6, т. 2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК и съобразно характера на производството, съдът определя окончателна държавна такса в размер на 50 лв., която следва да бъде възложена в тежест на всяка от страните по равно. Ищецът е представил вносна бележка за сумата от 25,00 лева държавна такса.
Така мотивиран, съдът
РЕШИ:
ДОПУСКА развод и ПРЕКРАТЯВА брака между Р.Т.К., с ЕГН: **********, и Р.В.К., с ЕГН: **********, на осн. чл. 49, ал.1 от СК поради дълбоко и непоправимо разстройство.
ПРЕДОСТАВЯ ПОЛЗВАНЕТО НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ,
находящо се на адрес: гр. Берковица, кв. Раковица, ул. Крайречна 27, на съпругата Р.В.К., с ЕГН: **********
ПОСТАНОВЯВА след прекратяване на брака съпругата да носи предбрачното си име БОРИСОВА
ОСЪЖДА Р.В.К., с ЕГН: ********** да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд, град Берковица държавна такса за развод в размер на 25,00 лв. на основание т. 2 от чл. 6 от Тарифа към ЗДТ във вр. чл. 329 ГПК, ведно с 5,00 лева в случай на служебно издаване на изпълнителен лист
РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд-Монтана, освен в частта на развода, в която част Решението влиза в сила веднага.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: