Решение по дело №1324/2020 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260142
Дата: 27 октомври 2021 г. (в сила от 16 ноември 2021 г.)
Съдия: Галя Иванова Митева
Дело: 20203230201324
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Добрич, 27.10.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, ТРЕТИ СЪДЕБЕН СЪСТАВ, в публичното заседание на двадесет и първи септември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Галя Митева

 

При участието на секретаря Стоянка Петрова, разгледа докладваното от съдията АНД № 1324 по описа на Добричкия районен съд за 2020 г. и за да се произнесе, взе следното предвид:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от Т.В.И. ЕГН ********** *** срещу Наказателно постановление № *** г., издадено от Началника на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Добрич, с което на Т.В.И. ЕГН ********** *** за нарушение по чл. 6, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 200 лв.

С жалбата се иска отмяна на наказателното постановление, като незаконосъобразно.

В съдебно заседание жалбоподателят е редовно призован, явява се лично и поддържа жалбата на изложените в нея основания и моли атакуваното НП да бъде отменено изцяло като неправилно и незаконосъобразно.

Въззиваемата страна в съдебно заседание не се представлява, като в съпроводителното писмо по преписката се излага лаконично становище съдът да остави жалбата без последствие и да потвърди наложеното наказание.

Добричкият районен съд, като разгледа жалбата и събраните доказателства намира за установено следното:

Жалбата е допустима, като подадена в законоустановения 7-дневен срок и от лице, което има правен интерес.

Независимо от основанията, посочени от жалбоподателя, съдът подложи на цялостна проверка атакувания административно-наказателен акт, какъвто е обхватът на въззивната проверка, при която констатира следното:

В административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН е съставен в присъствие на нарушителя и съдържа необходимите реквизити по чл. 42 от ЗАНН. Съставен е в присъствие на един свидетел – свидетел при констатиране на нарушението, поради което съдът намира, че същият е редовно съставен с оглед константната съдебна практика. При надлежното връчване на АУАН, жалбоподателят е вписал в графа „възражения“: „нямам възражения“. В законоустановения 3-дневен срок жалбоподателят е депозирал възражение, което било разгледано от административно-наказващия орган, който след извършена по случая проверка преценил, че съставения АУАН бил законосъобразен и правилен. С Писмо жалбоподателят бил уведомен по надлежния ред. НП е издадено в рамките на законоустановения срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН и е надлежно връчено на нарушителя.

С оглед изложеното съдът намира, че в административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са основания за отмяна на наказателното постановление във формално-правен аспект.

По отношение на приложимия материален закон съдът взе предвид следното:

На * г. жалбоподателят е управлявал лек автомобил „*“ с рег. № *** в гр. Д*, по ул. „*“. Приближавайки ул. „*“, навлязъл в кръстовището и предприел завой на дясно, като имал намерение да продължи в лентата си за движение.

По същото време и място друг автомобил - „*“ с рег. № *, се движил по ул. „*“, когато навлизайки в кръстовището с ул. „***“ водачът му предприел маневра „изпреварване“ на движещ се пред него автомобил и така навлязъл в лентата за движение на управлявания от жалбоподателя автомобил.

В резултат на пресичането на траекториите на движение на двата автомобила възникнало ПТП. Двамата водачи уведомили КАТ Добрич. Св. Б.Р.А. и св. В.П.Г. – автоконтрольори в Сектор ПП при ОД на МВР Добрич посетили местопроизшествието.

След като установили, че на ул. „**“ на кръстовището с ул. „***“ имало знак „Б-2“ – Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство“, чието указание, според тях, жалбоподателят не е изпълнил, св. А. в присъствието и на св. Г. образувал процесното административно-наказателно производство, като съставил АУАН Серия *** и вменил на водачът И. административно нарушение по чл. 6, т. 1 от ЗДвП. При описание на нарушението в акта било отразено, че другото МПС е предприело неправилно изпреварване.

Въз основа на така съставения АУАН, на 30.10.2020 г. било издадено и процесното НП № ***, с което за административно нарушение по чл. 6, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2 от ЗДвП, на жалбоподателят било наложено административно наказание „глоба" в размер на 200 лв.

Изложената фактическа обстановка съдът намира за безспорно установена въз основа на показанията на разпитаните свидетели и събраните писмени доказателства, приобщени по надлежния ред по делото.

Горната фактическа обстановка и анализът на събрания доказателствен материал по делото навеждат съда на следните ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Съгласно разпоредбата на чл. 6, т. 1 от ЗДвП, „Участниците в движението: съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка”.

Съгласно чл. 6 от Закона за административните нарушение и наказания, административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.

Настоящият съдебен състав намира, че за да е осъществен състава на административно нарушение по чл. 6, т. 1 от ЗДвП, следва да се установи по безспорен и категоричен начин, че първо, водачът не е спазил въведена с пътен знак забрана, както и на второ място - че неспазването от страна на водача на въведена с пътен знак забрана е пряката причина за настъпване на ПТП.

От събраните в хода на съдебното следствие доказателства не се установи по категоричен начин, че жалбоподателят не е спрял на знак „Стоп“. В тази насока показанията на полицейските служители са уклончиви, доколкото те не са били очевидци на това обстоятелство, защото са посетили мястото след настъпване на ПТП. Св. А. и св. Г. са констатирали наличието на забранителен знак на ул. „***“ при включването в движението по ул. „**“, както и че другият водач е извършил изпреварване на забранен участък, като са заключили, че ПТП е по вина и на двамата водачи. Въпреки опитите на съда, другият водач, участник в ПТП, не бе установен и разпитан по делото, но показанията му в насока дали жалбоподателят е спазил знак „Стоп!“ преди да навлезе в кръстовището също не следва да бъдат приемани безрезервно, доколкото същият има интерес от спора. В този смисъл съдът прецени, че събраните доказателства са достатъчни за изясняване на производството и не продължи издирването на другия участник. Ето защо съдът намира, че остава недоказано, че водачът И. не е не е спрял на знак „Стоп“.

Също така, очевидно е в случая, че ПТП е настъпило в лентата за движение на водача – жалбоподател по делото. Това се установява от показанията на разпитаните свидетели и от приобщените писмени доказателства. Другият водач на ПТП е предприел маневра „изпреварване“ на забранен участък в кръстовището.

Ето защо съдът приема за недоказана причинно следствената връзка между настъпилото ПТП и виновното поведение на И.. По делото не се събраха доказателства, че той не е спрял на знак „Стоп!“ и с това си поведение е станал причина за ПТП. Напротив, дори в описанието на нарушението в АУАН актосъставителят е приел, че другият водач е предприел неправилно изпреварване.

В този смисъл съдът намира, че описаното в АУАН и НП нарушение не се доказва по безспорен и категоричен начин от събраните в хода на производството гласни и писмени доказателства. Актосъставителят и административно-наказващия орган, чиято е тежестта на доказване в производството, не са направили всичко възможно, за да се установи по безспорен начин, че е налице виновно поведение у И. и че последното е в пряка причинно-следствена връзка с настъпване на вредоносния резултат – ПТП и в този смисъл административно-наказателната му отговорност не следва да бъде ангажирана.

Имайки предвид основния принцип, залегнал в ЗАНН, че тежестта на доказване на нарушението се възлага на наказващия орган, в настоящия случай съдът приема, че с издаването на наказателното постановление административно-наказващият орган е нарушил разпоредбата на чл. 53, ал. 1 от ЗАНН, като е наложил административно наказание, без да е установил по безспорен начин налице ли е извършено нарушение, респективно – кой е неговия автор.

С оглед изложеното, съдът счита, че наказателното постановление следва да бъде отменено, като незаконосъобразно, поради което и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № **** г., издадено от Началника на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Д*, с което на Т.В.И. ЕГН ********** *** за нарушение по чл. 6, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 200 лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба по реда на Административно-процесуалния кодекс пред Административен съд – гр. Добрич в 14–дневен срок от уведомяването на страните.

 

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               /Галя Митева/