Решение по дело №20962/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260991
Дата: 22 октомври 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20195330120962
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 260991

 

гр. Пловдив, 22.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Гражданско отделение, XV- ти граждански състав, в публично съдебно заседание на осми октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГОЛЧЕВ

 

при секретаря Катя Янева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 20962 по описа за 2019 г. на Районен съд Пловдив, за да се произнесе взе предвид следното:

Ищецът Х.С.А. е предявил срещу „А.- 91“ АД обективно, кумулативно съединени искове за признаване на извършеното уволнение със Заповед № ******* г. на ******* на „А.- 91“ АД за незаконно и неговата отмяна – правно основание чл. 344, ал.1, т.1 КТ, за възстановяване на предходно заемана длъжност „*******“ – правно основание чл. 344, ал.1, т.2 КТ и да бъде осъдено ответното дружество да заплати на ищеца сума в размер от 614,06 лв., представляваща обезщетение за времето, през което е останал без работа поради незаконното му уволнение- правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на входиране на исковата молба в съда / 18.12.2019г./, до окончателното й изплащане.

В исковата молба се излагат твърдения, че между страните е съществувало трудово правоотношение, по силата на което ищецът е заемал длъжността „*******“, считано от ***** г. Впоследствие, между страните са сключени няколко допълнителни споразумения, като последното е от тях е от дата 01.01.2019г. и съобразно него е договорено основно месечно трудово възнаграждение в размер от 510 лв. Твърди се, че през времетраенето на трудовото правоотношение, ищецът е изпълнявал стриктно трудовите си задължения. Въпреки това, със Заповед № ******* г., ответното дружество е наложило дисциплинарно наказание „уволнение“ на ищеца, а по силата на Заповед № *******г., трудовото правоотношение между страните е прекратено. Ищецът посочва, че и двете заповеди са му били връчени на датата на тяхното издаване-*****г. Възразява се срещу проведената процедура по дисциплинарно уволнение, а именно, че в заповедта за уволнение, твърдяното нарушение на трудовата дисциплина е описано твърде абстрактно, без да са очертани всички негови признаци. Изтъква се, че това рефлектира върху възможността на ищеца да узнае всички релевантни обстоятелства, свързани с вмененото му нарушение. Изтъква се, че ищецът е дал обяснения още на ***** г., но поради неясното описание на нарушението, то не е могъл адекватно да се защити. Възразява се и срещу обстоятелството, че работодателят е наложил дисциплинарното наказание „уволнение“ още в същия ден, когато са дадени обясненията и без изобщо да ги подложи на щателно обсъждане в издадената заповед. Сочи се, че обсъждането на обясненията на работника е задължение за работодателя и той следва да мотивира в заповедта защо ги приема или не ги кредитира. Поддържа се, че липсата на изложени мотиви е самостоятелно основание за отмяна на уволнението. Оспорва се и вмененото нарушение от фактическа страна. Изтъква се, че дадената от клиента Р.М. на ищеца сума, е представлявала „бакшиш“ в знак на благодарност за предоставената от него услуга- ****. Поддържа се, че впоследствие, макар и сумата да е правомерно получена от ищеца, то той самоволно е преценил за нужно да я върне, за да се избегне ескалиране на конфликтната ситуация. Предвид изложеното, то се моли така предявените обективно, кумулативно съединени искове, да бъдат уважени в своята цялост.

Съдът счита за нужно да акцентира върху обстоятелството, че първоначално искът с правно основание чл. 344, ал.1, т.3 КТ, вр. чл. 225 ал.1 КТ е предявен в размер на 194,78 лева, като с протоколно определение от 01.06.2020 г. / л. 87 гръб/ размерът на иска е изменен, като сумата е увеличена на 614,06 лева.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на искова молба от „А. – 91“ АД, в който се взима становище за неоснователност на исковата претенция. Посочва се, че вмененото със Заповедта за налагане на дисциплинарно наказание – уволнение, дисциплинарно нарушение е извършено от ищеца на ***** г. Във връзка със същото била извършена вътрешна проверка от страна на ответното дружество. Посочва се, че в исковата молба не се оспорва обстоятелството, че на ищеца е била предоставена сумата в размер на 50.00 лева от лицето М..  Оспорва се основанието, на което е дадена, като ответното дружество твърди, че същата не съставлява „бакшиш“. Според ответника се касае за несъмнено установено умишлено нарушение на трудовата дисциплина, изразяващо се в нарушение на служебни задължения с цел набавяне на имуществена облага. Ищецът е поискал лично заплащане на извършен ****, като сумата не е била предназначена да постъпи в полза на работодателя. Акцентира се върху факта, че ищецът ползва материалната база на дружеството и клиентите, за да си набавя допълнителни средства в работно време. Сочи се, че по този начин се злоупотребява и с доверието на работодателя. Навеждат се твърдения и че поведението на ищеца не е инцидентно.

Поради изложеното, моли се предявената искова претенция да бъде отхвърлена в своята цялост. Претендират се разноски.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото писмени доказателства и доказателствени средства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл.235, ал.2 ГПК, счита за установено следното от фактическа страна:

По делото не се спори, а и от представените трудови договори и допълнителни споразумения /л.41- 48/ се установява, че между страните е било налице възникнало по надлежен ред, валидно трудово правоотношение, по силата на което ищецът е заемал при ответното дружество длъжност „*******“. По силата на Допълнително споразумение № ******г. / л. 68/, последно договореното между страните основно месечно трудово възнаграждение е било в размер от 560 лв. 

Не е спорно и обстоятелството, че на ищеца е наложено дисциплинарно наказание – „уволнение“ със Заповед за налагане на дисциплинарно наказание № ****** г. на ******* на ответното дружество /л.10/, както и че трудовото правоотношение е прекратено на основание чл. 330 ал. 2 т. 6 КТ със Заповед № ******* г. на ******* на ответника /л.11/.

Приложените по делото докладна записка и рапорти /л.28-34/ настоящият съдебен състав не кредитира, доколкото същите представляват свидетелски показания в писмен вид. Тоест, те представляват доказателствено средство, което не е събрано по предвидения в ГПК ред и в тази връзка е недопустимо съдът да ги цени.

От представения по делото трудов договор № ****** г. /л.80/ и уведомление по чл. 62 ал.5 КТ /л.81/ се установява, че считано от **** г. ищецът полага труд при „Про“ ЕАД, клон Б.“, като било уговорено основно месечно трудово възнаграждение в размер на 850 лева.

По делото са разпитани трима св. - В.Ц.Л., В.П.С. и Г.В. М. – У.

Св. В. Л. / л. 93- 94/ посочва, че е посещавал хотел „А.“ и е ползвал услугите по предоставяне на *********. Същият си спомня, че му е правен **** от ищеца, като е останал доволен от услугата. Винаги, когато го посещавал, е трябвало да има запазен час. Св. Л. поддържа, че в знак на благодарност е оставял на ищеца дребни суми пари под формата на „бакшиш“ от по 5-10 лева. Впоследствие св. посетил ***** и разбрал, че ищецът вече не работи в *****. С други клиенти на ***** обсъждали, че ищецът е добър в своята работа.

Съдът счита показанията на св. Л. за достоверни, доколкото не съществуват данни за негова заинтересованост от изхода на делото. Въпреки това обаче, поднесената от него информация е неотносима към предмета на доказване по делото. Св. не е присъствал на процесната дата и случай, по повод на който е наложено на ищеца дисциплинарно наказание „уволнение“. Допълнително, св. Л. възпроизвежда в качеството си на клиент, лични впечатления от работата на ищеца като „*******“. Процесното дисциплинарно наказание обаче, не е наложено поради това, че ищецът не се справя адекватно с възложената му дейност като *******, а поради това, че заобикаля установения в ***** ред за заплащане на услугите и в работно време изисква от клиентите да заплащат лично на него.

От показанията на св. С. / л. 94- 95/ се изяснява, че полага труд при ответното дружество на *******. Същата си спомня, че през месец октомври 2019 г. в **** пристигнали гости от И.. Лицето Р.М., гост от ******, разполагал с три предплатени **** от по петнадесет минути. Той помолил същите да бъдат удължени на тридесет минути, за която услуга следвало да заплати сумата от 100 лева, но не разполагал с **** пари в него. Поради тази причина със св. уговорили заплащането да се извърши след няколко дни. В един от следващите дни, свидетелката С. видяла лицето Р.М., който слизал от кабинета на ищеца. С. попитала М. кога ще му е удобно да заплати ползването на допълнителната услуга. Последният отговорил, че вече я е заплатил в кабинет **** при ищеца. С. повикала св. У., като и пред нея лицето Р.М. потвърдил, че вече е заплатил стойността на услугата при ищеца. Клиентът останал доста притеснен и разочарован от ситуацията, и избрал да посещава друг *****. Малко след това, У. отишла в кабинета на ищеца и когато се върнала, оставила на **** сумата от 75лв. Според св., практика на **** била да оставят „бакшиши“, но не повече от 5-10 лева. На **** се записвало кой клиент, кой **** посещава и за колко минути. Всички работници се подписвали при св. У. в книга за безопасност и правила за работа, включително и ищеца.

Съдът кредитира изложеното от св., като счита, че поднесената от нея информация е обективна, логически последователна и съответна на приобщения по делото доказателствен материал. Допълнително, св. е, както пряк, така и първичен информационен източник досежно развилите се на дата ***** г. събития.

Св. М. – У. / л. 113/ работила при ответното дружество до **** г. като познавала и ищеца. Същата посочва, че при ответното дружество имало съставена книга за инструктаж по безопасност и здраве при работа, която била позиционирана на ********* и там се подписвали работниците. Също така имало изготвен и правилник за вътрешния ред, който според св. ищецът познавал. В посочената книга св. разпознава подписи на ищеца.

Съдът кредитира показанията на св., доколкото същите се явяват обективни, непосредствени и отговарящи на събрания по делото доказателствен материал.

По делото е изготвена и съдебнопочеркова експертиза, обективирана в Протокол № *****г. / л. 121- 124/ . Според заключението на вещото лице, подписите, положени от името на Х.А. в Книга за инструктаж по безопасност и здраве при работа на фирма „А. 91“ АД, са изпълнени от Х.С.А.. Ръкописните текстове срещу подписите от името на Х.А. не са изпълнени от Х.С.А.. Допълнително, в рамките на изслушването на вещото лице е ОСЗ, проведено на 08.10.2020г. / л. 130/, вещото лице изтъква, че изводът Съдът кредитира на заключението на вещото лице като изготвено с необходимите знания и умения и обосновано.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, счита за установено от правна страна следното:

Предявени са обективно, кумулативно съединени искове с правна квалификация чл. 344, ал.1, т. 1, т. 2 и т. 3 КТ, вр. чл. 225, ал. 1 КТ. Основният спорен въпрос в настоящия случай касае законността на извършеното уволнение, а същата се определя от установяването на вмененото дисциплинарно нарушение със Заповедта за налагане на дисциплинарно наказание „уволнение”. Дисциплинарното нарушение като вид правонарушение е установено от разпоредбата на чл. 186 КТ и се определя като виновно неизпълнение на трудовите задължения. Елементите на фактическия състав на дисциплинарното нарушение, които го характеризират като вид правонарушение са: деяние/действие или бездействие/, противоправност и вина, поради което следва да бъдат изследвани посочените белези за вмененото дисциплинарно нарушение с процесната заповед.

На ищцеца е вменено дисциплинарно нарушение по смисъла на чл. 190, ал. 1, т. 5 КТ, като фактическите основания за това са описани в Заповед № *******г. на ******* на „А. 91“ АД. Съдът счита, че не са допуснати формални нарушения от страна на ответното дружество при провеждане на процедурата по налагане на дисциплинарно наказание „уволнение“. Действително, в хода на процеса не са представени от страна на ответното дружество писмените обяснения за ищеца, които са поискани преди да бъде издадена Заповед № *******г. / и за които в цитираната заповед е посочено, че са  дадени /. Фактът, че обяснения са дадени от страна на работника преди издаването на заповедта обаче, не се оспорва и подлага на съмнение от страна на ищеца. Прочитът на исковата молба налага категоричния извод, че възраженията на ищеца не касаят липсата на поискани обяснения от работодателя, а това че последният не ги е обсъдил достатъчно задълбочено в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание и не е изложил мотиви защо не ги кредитира ( в тази връзка- стр. 7-ма от собствената номерация на исковата молба- „…оспорените заповеди са издадени в деня, в който са поискани обясненията на ищеца, и без работодателят да има реална възможност да разгледа, обсъди и провери по същество твърденията на доверителя ни в депозираните обяснения.“; „В случая, органът на дисциплинарната власт напълно игнорира становището на ищеца, без изобщо да ги вземе предвид и да ги обсъди при налагане на най- тежкото дисциплинарно наказание“). Тоест, по своето същество, тези изявления представляват съдебно признание на факт и за настоящия съдебен състав не съществува съмнение, че обяснения са поискани и съответно дадени от работника преди издаването на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание. Предвид това, то е изпълнено изискването на чл. 193, ал. 1 КТ. Както вече бе посочено, с исковата молба не се подлага на съмнение обстоятелството дали са дадени обяснения от работника, а се възразява срещу начина, по който са ценени. В тази връзка, то след като не е налице и нарочно оплакване, че обяснения изобщо не са поискани, то съдът не следва служебно да проверява този въпрос ( в тази връзка- Решение № 361 от 26.05.2010 г. на ВКС по гр. д. № 1471/2009 г., IV г. о.; Решение № 169 от 21.07.2014г., гражданска колегия, четвърто отделение, гр.дело № 5769/2013 г.; Решение № 216 /06.10.2015г., Трето гражданско отделение, гр.д.№ 916 по описа за 2015г. на ІІІ г.о.; Решение № 247 /05.10.2012 г., трето гр. отделение, гр.д. №1644/11 г.).

            По отношение на възражението на ищеца за недостатъчна мотивираност на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание „уволнение“, съдът счита следното: в Кодекса на труда не е уредено производство по налагане на дисциплинарни наказания като динамичен фактически състав ( липсва зависимост между отделните елементи, при която всеки предходен юридически факт се явява предпоставка, за да настъпят правата и задълженията- правните последици, по следващия юридически факт ). За да бъде упражнено надлежно потестативното право на работодателя да прекрати трудовото правоотношение с едностранно изявление без предизвестие при уволнение (или да наложи друго дисциплинарно наказание) не е необходимо работодателят да бъде “сезиран” с нарочен акт (жалба, оплакване, сигнал или друг документ ), той не е длъжен да уведоми работника за “висящото производство” и да му връчи копие от акта, с който е “сезиран” нито да му съобщи какво дисциплинарно наказание може да му бъде наложено. Когато на работодателя станат известни обстоятелства за нарушаване на трудовата дисциплина, той е длъжен да изиска устни или писмени обяснения от работника по тези обстоятелства ( това е сторено в настоящия случай) и след това да му връчи заповед за налагане на дисциплинарното наказание. Събирането и преценката на доказателствата също не е подчинено на правила за публичност, непосредственост и състезателност. Нито в искането на обяснения, нито в заповедта за налагане на дисциплинарното наказание работодателят е длъжен да посочи всички обективни и субективни елементи на изпълнителното деяние, нито да посочи кои факти е приел за установени. Както в искането за обяснения, така и в заповедта за налагане на дисциплинарното наказание е достатъчно нарушението на трудовата дисциплина да бъде посочено по разбираем за работника начин. Допълнително, работодателят не дължи и обсъждане в заповедта дали кредитира обясненията на работника/ служителя и ако не ги цени, то поради какви причини. ( в тази насока- Решение № 270/03.10. 2013 г., Четвърто гражданско отделение, гр. дело № 1328 по описа за 2012г.; Решение № 209/02.05.2012 г. по гр. дело № 768/2011 г. на ІV-то гр. отд. на ВКС; Решение № 857/25.01.2011 г. по гр. дело № 1068/2009 г. на ІV-то гр. отд. на ВКС; Решение № 171/23.02.2010 г. по гр. дело № 68/2009 г. на ІІІ-то гр. отд. на ВКС; Решение № 205/26.03.2010 г. по гр. дело № 267/2009 г. на ІІІ-то гр. отд. на ВКС; Решение № 237/24.06.2010 г. по гр. дело № 826/2009 г. на ІV-то гр. отд. на ВКС; Решение № 688/23.11.2010 г. по гр. дело № 114/2009 г. на ІV-то гр. отд. на ВКС ). Следва да се посочи и че след като обяснения са дадени от самия работник, то за работодателя не съществува задължение да изчаква определен период от време и едва след изтичането му да издаде заповед за налагане на дисциплинарно наказание. Тоест, след като обяснения са дадени от ищеца на **** г., то не е налице пречка, още на същата дата да се издаде и заповед, с която се налага дисциплинарно наказание.

В случая, заповедта за налагане на дисциплинарно наказание „уволнение“ разполага с минимално изискуемия набор от реквизити, като видно и от съдържанието на самата искова молба, с която е сезиран съдът, то ищецът е напълно наясно с фактическите параметри на вмененото му нарушение ( срещу които е навел и съответни възражения ). В този порядък, то следва да се посочи и че от приобщените по делото доказателствени материали, се изяснява ищецът да е извършил вмененото му нарушение на трудовата дисциплина. Ключови за този извод на съда са показанията, дадени от св. С., която както вече бе посочено, е имала възможност непосредствено да възприеме ситуацията, по повод на която е ангажирана дисциплинарната отговорност на ищеца. Св. е категорична, че клиентът на ****- Р.М., след като е приключил с процедурите при ищеца и е слязъл към *******, е останал учуден и доста притеснен от факта, че е следвало да заплати отново извършената **** процедура, след като ищецът А. вече му е поискал парична сума за услугата ( и М. я е заплатил на ищеца). Св. ясно посочва и че самият **** на лицето М. не е бил предплатен, тъй като той е поискал удължаване на времето за процедурата от 15 мин. на 30 мин. Предвид това, съдът счита, че предоставената от лицето М. на ищеца А. парична сума, не е била под формата на „бакшиш“. Същата е представлявала заплащане за извършения ****, което е било изискано от ищеца не по установения за това ред. Отново от думите на св. С. се изяснява, че клиентите заплащат услугите или предварително ( чрез туроператорската фирма, която организира престоя в ****), или на ****, но никога не се заплаща услугата на служителя, който я извършва. В случая, явно е, че ищецът в работно време е поискал услугата да бъде заплатена лично на него (като сумата е нямало да постъпи в касата на ****) и единственото, което го е мотивирало да върне дадените пари е фактът, че е бил разкрит непосредствено след осъщественото деяние.

По отношение тежестта на извършеното нарушение на трудовата дисциплина, то съдът счита, че същото е достатъчно драстично, за да обуслови налагането на най- тежкото дисциплинарно наказание- „уволнение“. Процесното деяние, освен че е засегнало негативно клиент на ответното дружество (доколкото клиентът М. е бил поставен в подчертано неудобна и злепоставяща ситуация ), но и накърнява доброто име на дружеството и стопанисвания от него ****. В тази връзка, то не следва да се сподели възражението на ищеца, че в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание „уволнение“, неправилно е посочено от правна страна нарушение по смисъла на чл. 190, ал. 1, т. 5 КТ- ощетяване на гражданите от работници или служители в търговията и услугите чрез измама в цената, теглото, качеството на стоката или услугата. В случая, ако ищецът не е бил конфронтиран незабавно с искане да върне дадените от клиента М. пари, то последният е следвало да заплати отново предоставената му услуга- ****. Нещо повече- ищецът е създал у клиента и едно състояние на привидност, че заплащайки лично на него, то е изпълнено задължението към ****.  Допълнително, с процесното деяние ищецът е злоупотребил и с доверието на своя работодател, доколкото през отреденото си работно време използва материалната база на дружеството и неговите клиенти, за да се облагодетелства лично и печели допълнителни парични средства. В тази връзка, то е нарушен и правилникът за вътрешния трудов ред в ***** „А.“, доколкото ищецът А. е ползвал работното си време и е инвестирал усилия не в насока постигане на благоприятен финансов резултат за работодателя, а за лично облагодетелстване ( забрана, установена с чл. 43, ал. 2 от Правилника). Следва да се посочи и че конкретното задължение на работника да не се обогатява за сметка на своя работодател произтича и от естеството на сключеното между страните трудово правоотношение. Съвсем резонно е очакването на работодателя, след като заплаща трудово възнаграждение на ищеца, то усилията на последния в работно време да са насочени към осъществяване на дейност в полза на дружеството, а не в негова лична такава.

От гореизложентоо следва, че се установява извършеното дисциплинарно нарушение, обективирано в Заповедта за налагане на дисциплинарно наказание „уволнение”, което същевременно е достатъчно драстично и тежко, за да обуслови прекратяване на трудовото правоотношение. Така наложеното дисциплинарно наказание „дисциплинарно уволнение“ се явява съразмерно и съответно на констатираното съществено нарушение при извършваната от ищеца трудова дейност.  Посоченото обуславя законност на извършеното уволнение и съответно неоснователност на заявените искови претенции.

            Съобразно изложеното, предявените обективно, кумулативно съединени искове за признаване на извършеното уволнение със Заповед № ******* г. на ******* на „А.- 91“ АД за незаконно и неговата отмяна, за възстановяване на предходно заеманата длъжност „*******“ и за осъждане на ответното дружество да заплати на ищеца сума в размер от 614,06 лв., представляваща обезщетение за времето, през което е останал без работа поради незаконното му уволнение, следва да бъдат отхвърлени.

По разноските:

Съобразно изхода на спора и на основание чл. 78 ал.3 ГПК в полза на ответното дружество се поражда право на претенция за разноски в настоящото производство. Такава е своевременно релевирана, като съобразно представения списък на сторените разноски по чл. 80 ГПК / л. 129/, то се претендира адвокатски хонорар в размер на 500лв. Представен е и документ за реалното договаряне и заплащане на същия / л. 49/, предвид което претенцията се явява основателна.

Доколкото ищецът е освободен от заплащане на такси и разноски, то в тежест на бюджета на съдебната власт остават сторените разноски за изготвяне на графологична експертиза по настоящото дело.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от Х.С.А., ЕГН: **********, срещу „А.- 91“ АД, ЕИК: *********, обективно кумулативно съединени искове за признаване на извършеното уволнение със Заповед № ***** г. на ******* на „А.- 91“ АД за незаконно и неговата отмяна – правно основание чл. 344, ал.1, т.1 КТ, за възстановяване на предходно заеманата длъжност „*******“ – правно основание чл. 344, ал.1, т.2 КТ и да бъде осъдено ответното дружество да заплати на ищеца сума в размер от 614,06 лв., представляваща обезщетение за времето, през което е останал без работа поради незаконното му уволнение- правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на входиране на исковата молба в съда / 18.12.2019г./, до окончателното й изплащане, като неоснователни.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал.3 ГПК Х.С.А., ЕГН: **********, ДА ЗАПЛАТИ на „А.- 91“ АД, ЕИК: *********, сума в размер на 500 /петстотин/ лева, представляваща сторени разноски за процесуално представителство в рамките на настоящото производството.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд Пловдив с въззивна жалба, в двуседмичен срок от датата, на която е обявено, че ще бъде постановено - 22.10.2020 г., на основание чл. 315, ал. 2 от ГПК.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/ Николай Голчев

 

Вярно с оригинала!

КЯ