Определение по дело №464/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 84
Дата: 1 февруари 2022 г.
Съдия: Кремена Григорова Борисова
Дело: 20217270700464
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 01.02.2022г.

 

Административен съд - Град Шумен в закрито заседание на първи февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

Административен съдия: Кремена Борисова

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 464 по описа за 2021г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        

        Административното дело е образувано въз основа на жалба вх.№ 329-5/25.07.2019г., депозирана от "Е.е.Б.Г."ЕООД, с ЕИК ...., със седалище и адрес на управление ***, със съдебен адрес ***, офис № 12, представлявано от управителя И.п.п., против Ревизионен акт № Р-03002718005927-091-001/27.03.2019г. и Ревизионен акт № П- 03002719059017-003-001/03.04.2019г. за поправка на ревизионен акт, и двата издадени от Началник на сектор и Главен инспектор по приходите при ТД на НАП-гр.Варна.

          С определение от 25.01.2022год. съдът е предоставил възможност на страните по делото, в 5-дневен срок в писмен вид да прецизират и формурлират задачи към вещо лице-компютърен специалист във връзка с допускането и назначаване на съдебна компютърно-техническа експертиза, каквато е преценил, че ще е необходима за изясняване на спорни по делото обстоятелства, от значение за постановяването на правилно и обосновано съдебно решение и за която са необходими специални знания, каквито съдът не притежава.

          С молба с рег.№ДА-01-286 от 31.01.2022год. по описа на ШАДмС оспорващият представя в писмен вид прецизирани и формулирани следните въпроси към вещото лице във връзка с допускането и назначаване на съдебна компютърно-техническа експертиза:

            - Да изясни механизъм на работа на складов софтуер „Microinvest склад Pro Light”, използван от „Е.Е.Б.Г.” ЕООД, и в частност свързаността на същия към счетоводния програмен продукт „Ажур”, използван от дружеството - как се осъществява връзката във времеви и предметен план;

         -Каква информация съдържа складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light ” относно заприходени стоки;

         -Каква информация съдържа складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light” относно продадени стоки;

         -Как се извършва записването на вид заприходено продадена стока в складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light”;

         -Къде се съхранява наличната информация в складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light”;

         -За времевия период на ревизия /01.01.201 бг.-31.01.2017г./ колко на брой записвания са извършени в складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light;

         -Възможно ли е от техническо естество съответен оператор, работещ със складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light”, да извършва корекции на извършени вече операции /записи/ в складовия софтуер.

 

Съдът, като се запозна с приложените по делото доказателства и представената от оспорващото дружество молба с рег.№ДА-286/31.01.2022год. по описа на ШАдС намира, че  доколкото с оглед установяване на всички факти и обстоятелства, релевантни за преценка на законосъобразността на атакувания административен акт, са необходими специални знания, с каквито не разполага, са налице предпоставките на чл. 171, ал. 2 от АПК, във вр. с чл. 144 от АПК, във вр. с чл. 195, ал. 1 от ГПК за допускане и назначаване на съдебна компютърно-техническа експертиза със задача на вещото лице, след запознаване с материалите по делото и относимите към казуса документи на хартиен и на магнитен  носител, електронни документи, компютърни програми, съхранявани в оспорващото дружество, да отговори на поставените в молбата на оспорващия и от съда задачи.

Водим от горното, на основание чл.171 ал.2 от АПК във вр. с чл.197 ал.1 от ГПК и чл.144от АПК, съдът съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДопускА И НАЗНАЧАВА съдебна компютърно-техническа експертиза, със задача на вещото лице, след запознаване с материалите по делото и относимите към казуса документи на хартиен и на магнитен  носител, електронни документи, компютърни програми,съхранявани в оспорващото дружество, да отговори на следните въпроси:

  1.Съставлява ли складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light”, използван от „Е.Е.Б.Г.” ЕООД лицензиран счетоводен продукт и ако да-кой е притежателят на лиценза,от кого е изработен и откога е въведен и се използва от оспорващото дружество;

  2. Да изясни механизъм на работа на складов софтуер „Microinvest склад Pro Light”, използван от „Е.Е.Б.Г.” ЕООД, и в частност свързаността на същия към счетоводния програмен продукт „Ажур”, използван от дружеството - как се осъществява връзката във времеви и предметен план;

  3. Каква информация съдържа складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light ” относно заприходени стоки;

  4. Каква информация съдържа складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light” относно продадени стоки;

  5. Как се извършва записването на вид заприходено продадена стока в складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light” и от кого;

  6. Къде се съхранява наличната информация в складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light”;

  7. За времевия период на ревизия /01.01.201 бг.-31.01.2017г./ колко на брой записвания са извършени в складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light” и съответстват ли същите на представените и прил. по делото  на магнитен носител документи и информация;

  8. Възможно ли е от техническо естество съответен оператор, работещ със складовия софтуер „Microinvest склад Pro Light”, да извършва корекции на извършени вече операции /записи/ в складовия софтуер.

 

На основание чл.75 от ГПК, във вр. с чл.144 от АПК определя първоначален депозит за изготвяне на експертизата в размер на 500 (петстотин) лева, вносими от оспорващия в 5-дневен срок от съобщаването, по набирателна сметка за вещи лица на Административен съд-гр.Шумен в ТБ”Алианц България”, гр.Шумен, № ВG48BUIN70143330520314; или чрез ПОС терминал, намиращ се в сградата на Административен съд-гр.Шумен, като указва на оспорващия в същия срок да представи по делото документа, удостоверяващ внасянето на определения от съда депозит.

НАЗНАЧАВА за вещо лице А.С.А.- висше образование, специалност магистър–инженер „Компютърни системи и технологии”, който да бъде призован след внасяне на определения от съда депозит.

Да се призове вещото лице след внасяне на депозита, като в призовката му се укаже, че следва да представи експертното заключение най-късно една седмица преди датата на следващо съдебно заседание, ведно със справка-декларация  по чл.23, ал.2 и чл.24, ал.2 от Наредба №2 от 2015г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица и декларация по чл.35, ал.2 от наредбата, установяваща, че вещото лице не е в конфликт на интереси, във връзка с изготвяне на експертизата.

          Настоящото определение да се съобщи  на страните  чрез изпращане препис по реда на чл.137 от ГПК.

 

                                     Административен съдия: