Решение по дело №274/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 434
Дата: 30 март 2023 г.
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20237050700274
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Варна, ………..2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският административен съд,  VІ-ти касационен състав,  в публично заседание на шестнадесети март през две  хиляди и двадесет и трета  година в състав:

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕВЕЛИНА ПОПОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

                                                                                   МАРИЯНА БАХЧЕВАН

 

при секретаря Александрина Янева  и в присъствието на прокурора Силвиян И.  , като разгледа докладваното от съдията Веселина Чолакова  КАНД № 274 по описа на Административен съд - гр. Варна за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба от И.Д.И., ЕГН ********** подадена чрез адв. Г.-Д. против Решение № 1679/12.12.2022 г. постановено по АНД № 3158/2021 г. по описа Районен съд-Варна , с което съдът е потвърдил НП № 22-0819-002902/23.06.2022г. на началник на група към ОД на МВР - Варна, сектор „Пътна полиция“, с което на касатора са наложени административни наказания глоба в размер на 20 лева на осн. чл.185 от ЗДП, както и глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява  МПС за срок от един месец на осн. чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП. Решението се оспорва с основанието на чл.348,ал.1,т.1 от НПК- допуснато нарушение на материалния закон. Сочи, че не е извършил административните нарушения, за които е санкциониран. Сочи се, че изводите на Районен съд-Варна не се обосновават със събраните доказателства. Моли решението на Районен съд-Варна да се отмени и да се отмени наказателното постановление. Претендира присъждане на адвокатско възнаграждение. Поддържа жалбата в представено писмено становище.

Ответникът – началник група към ОД на МВР-Варна, сектор „Пътна полиция“ оспорва жалбата в представено писмено становище. Моли решението на Районен съд-Варна да бъде оставено в сила. Претендира юрисконсултско възнаграждение и прави възражение за прекомерност на претендираното от касатора адвокатско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за неоснователност на оспорването.

След като прецени доводите на страните, събраните по делото доказателства и в обхвата на проверката съгласно чл.218 от АПК , Административен съд – Варна намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

С оспорената решение на Районен съд-Варна е потвърдено НП № 22-0819-002902/23.06.2022г. на началник на група към ОД на МВР- Варна, сектор ПП Варна, с което на И.Д.И. са наложени административни наказания глоба в размер на 20 лева на осн. чл.185 от ЗДП, както и глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява  МПС за срок от един месец на осн. чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП.

За да постанови решението си, съдът приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Обсъдени са възраженията на жалбоподателя и са преценени събраните гласни и писмени доказателства. Съдът е формирал извод, че нарушенията са доказани. Приел е, че правилно са определени видът и размерът на наказанията. Изложени са мотиви за липса на предпоставки за приложение на чл. 28 от ЗАНН.

Решението на Районен съд-Варна  е правилно.

Касационният състав намира, че в хода на АНП безспорно са установени мястото, времето и обстоятелствата, при които са извършени вменените на И. И. нарушения. В тази част АУАН и НП съдържат точно описание на нарушенията и обстоятелствата, при които са извършени.

Основното възражение изложено както в касационната, така и в жалбата до районния съд е, че жалбоподателят не е  разбрал, че при управление на ППС при преминаване покрай спрелия от лявата страна за товарно-разтоварна дейност автомобил, не е осигурил достатъчно странично разстояние и му е нанесъл имуществени вреди. По тази причина продължил движението и не установил последиците от ПТП. Същото твърди и свид. Я. Г., който бил спътник на И. в момента на произшествието.

Изложените доводи в касационната жалба са неоснователни. С направеното възражение, че не е възприел ПТП, се цели обосноваване на защитна теза, която обаче не намира опора в доказателствата по делото. Следва да се отбележи, че при разпита в съдебно заседание очевидецът на нарушението свид. М. е дал подробни сведения относно датата на произшествието и механизмът на причиняването на ПТП. Правилно съдът не е кредитирал показанията на свидетеля Г., тъй като не съдържат яснота, че на датата на произшествието е бил в автомобила управляван от И. И..

ЗДвП вменява на водачите на ППС с поведението си да не създават опасности и пречки за движението, както и да не поставят в опасност живота и здравето на хората и да не причиняват имуществени вреди. В този смисъл всеки водач на ППС е длъжен да отдава необходимото внимание при управление на МПС, като непрекъснато съблюдава местонахождението на останалите участници в движението и съобразява начина на управление с конкретиката на пътната обстановка.

Правилни са изводите на Районен съд-Варна, че наличието на съпричиняване от водача на удареното МПС не обосновава отсъствие на нарушение. Съответни на доказателствата по делото са изводите на Районен съд – Варна, че именно санкционираното лице е извършило нарушенията на ЗДвП. За административните нарушения не се изисква пряк умисъл. Достатъчно е да са извършени непредпазливо.  Настоящият съдебен състав споделя изцяло изводите на районния съд за отсъствие на основание за приложението на чл. 28 от ЗАНН. От приложената справка за нарушител на И.Д.И. ( л.8-9 от въззивното дело) се установява, че лицето е извършило и други нарушения на Закона за движение по пътищата, което обосновава по-висока степен на обществена опасност на нарушителя.

Предвид изложеното решението на Районен съд – Варна е валидно, допустимо и правилно, поради което следва да бъде оставено в сила.

 При този изход на делото и на основание чл.63д,ал.4  и ал.5 във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ в полза на ОД на МВР-Варна следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80,00 ( осемдесет) лева.

 По изложените съображения и на основание чл. 222, ал.1, предл.1-во  от АПК, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ Административен съд – Варна, VІ-ти тричленен състав

 

Р       Е        Ш         И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1679/12.12.2022 г. постановено по АНД № 3158/2022 г. по описа на Районен съд-Варна.

 

ОСЪЖДА И.Д.И., ЕГН **********, с адрес *** да плати в полза на ОД на МВР-Варна юрисконсултско възнаграждение в размер на 80,00 ( осемдесет) лева.

 

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

           

ЧЛЕНОВЕ:  1.        

 

                                                                                                            2.