Решение по дело №2083/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1399
Дата: 28 ноември 2019 г.
Съдия: Стефка Тодорова Михова
Дело: 20195300502083
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е  № 1399

 

28.11.2019г., град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД  -  VII  граждански състав

На  30.10.2019г.

В публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ФАНЯ РАБЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ: СТЕФКА МИХОВА

ЧЛЕНОВЕ: БОРИС ИЛИЕВ

Секретар: Ангелина Костадинова

 

като разгледа докладваното от съдия  Ст.Михова в.гр.дело № 2083  по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.258 от ГПК

Образувано по подадена от В.С.С., ЕГН **********, въззивна жалба против решение № 2891 от 09.07.2019 г.  по гр.д.   2873/2018 г. по описа на РС-Пловдив , в частта, с която упражняването на родителските права върху детето В. В. С., ЕГН **********, е предоставено на неговата майка Л.С.Д., ЕГН **********, определено е местоживеене на детето в дома на майката ,  определен е режим на лични отношения на детето с бащата, последният е осъден да му заплаща месечна издръжка в размер на 140 лв.,  както и да заплати ДТ по сметка на РС-Пловдив в размер на 261,60 лв.

Във въззивната жалба са изложени оплаквания за неправилност и необоснованост на първоинстанционното решение и се настоява за неговата отмяна и постановяване на решение, с което упражняването на родителските права по отношение на детето бъдат предоставени на бащата  В.С.,  определен режим на лични отношения на детето с  майката и последната бъде осъдена да заплаща издръжка на детето.

В срока по чл.263 от ГПК не е постъпил отговор на въззивната жалба от въззиваемата  Л.Д.. В хода на производството по делото  взема становище за неоснователност на жалбата и  настоява за потвърждаване на първоинстанционното решение.

Пловдивският окръжен съд, след като провери обжалваното решение съобразно правомощията си по чл. 269 от ГПК, прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

 

 

 

 

 

Въззивната жалба е подадена в срок, от легитимирана страна срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Производството пред РС-Пловдив е образувано по искова молба на  В.С.  против Л.Д., с която е предявен иск за упражняване на родителските права върху малолетното дете на страните В. С., родено на ***г.  и свързаните с него въпроси по  чл. 127, ал.2 СК – местоживеенето му, личните контакти между него и другия родител, и издръжката.

В исковата молба са изложени твърдения, че  страните са родители на малолетната В., родена на ***г., но от две години са разделени, като детето останало да живее с баща си в село Ж., в дома на баба му по бащина линия. Грижите по отглеждането и издръжката му били поети изцяло от бащата, като през този период майката  посетила детето само веднъж и дала сумата от 20 лева за  неговата издръжка. Същата не се интересувала от развитието на детето, не го посещавала за празниците и  то не познавало своята майка, като при единствената им среща се обърнало към нея с думата „кака“. Между бащата и детето била изградена силна  емоционална връзка , бащата се стараел  да замести липсващата майчина грижа , създал необходимата семейна среда  и удобства  за неговото израстване. При отглеждането на детето бащата  разчита на подкрепата своите майка и брат, с които живеят в едно домакинство, към които  детето било силно привързано и в тази среда  се чувствало щастливо и обгрижвано.

От страна на майката е предявен насрещен иск с искане до съда за  предоставяне на нея упражняването на родителските права , определяне на  режим на лични отношения на бащата с детето и присъждане на месечна издръжка.  

В насрещната си искова молба майката е изложила съображения, че  с В.С. живели на семейни начала до края на 2016г.След раждането на детето , отношенията им се влошили , бащата започнал да пие и да не зачита потребностите на общото им домакинство. След раздялата им  детето останало да живее при майката на ищеца, а ответницата заживяла под наем с другите си две деца от предишни партньори.Майката поддържа, че  бабата  на детето препятствала контактите й с него  и не й разрешавала да се вижда с детето. В началото на месец април 2018г. си намерила по-добре платена работа , закупила си къща  и в нея се породило непоколебимо желание да вземе детето  при себе. До този момент нямала никаква подкрепа от  родителите си , които дори не искали да виждат  нея и децата й. Твърди, че многократно се е опитвала да разговаря с ответника и да постигнат разбирателство относно упражняването на родителските права по отношение на детето, но това останало без резултат. Оспорва твърдението  бащата да е  полагал  грижи за  В.,като твърди , че детето е било настанено  за отглеждане в дома на баба си по съдебен ред. Поддържа, че бащата на детето страда от гранично психично разстройство, бил осъждан многократно, дори лежал в затвора, което било основание  майката да се притеснява за живота и сигурността на детето, ако то бъде поверено на неговите грижи. Същевременно майката работи, получава добро трудово възнаграждение и се грижи за другите си две деца Д. Г. и М. Д.. Твърди, че условията на живот, които е осигурила за детето били прекрасни и имала огромно желание детето да расте и да се развива под нейните грижи.

Бащата оспорва предявения насрещен иск като твърди,че майката не е в състояние да полага необходимата грижа за отглеждането и възпитание на детето.Поддържа,че на 17.12.2015г., детето било открито от полицейски служители без надзор и изоставено от своята майка във вход на жилищна кооперация в град Пловдив, бул. „***“. След тази дата до 01.09.2016г. детето е било  настанено за отглеждане в приемно семейство , през който период майката не го посетила  нито веднъж.Със Заповед  от 01.09.2016г.  на директора на ДСП-Пловдив и решение №3603 от 24.11.2016г. на РС-Пловдив  детето било  настанено  за отглеждане в семейството на баба му по бащина линия Л. С., за срок от 2  години.  Бащата оспорва и твърденията да страда от психическо разстройство и  да има тежко съдебно минало, като поддържа че е осъждан само веднъж , а изтърпяване на наложеното му наказание било отложено.

  От съвкупния събран по делото доказателствен материал е безспорно установено, че страните са родители на роденото на *** г. малолетното дете  В. В. С.. На 17.12.2015г. детето било открито от полицейски служители без надзор във вход на жилищна кооперация в град Пловдив, бул. „***“ и на 18.12.2015г. е било  настанено за отглеждане  в професионалното приемно семейство на А. и А. А.. С влязло в законна сила на 10.12.2016г. решение №3603/24.11.2016г. по гр.д.№13181/2016г. на РС-Пловдив е постановено  прекратяване  на настаняването на  детето при тях и е допуснато настаняването в семейството на баба му по бащина линия Л. С. , за срок от две години.

Изслушани по реда на чл. 59 ал.6 СК  в първоинстанционното производство и двамата родители изявяват желание да се грижат за детето и дават обяснения за причините довели до настаняването му в приемно семейство.

Майката  Л.Д. заявява пред съда, че е изоставила детето , тъй като нямала жилище и средства, с които да го издържа .Майката на ищеца не я одобрявала, тъй като не била католичка, като не приемала и другите й две деца. Бащата на детето и роднините му непрекъснато я гонели и препятствали  опитите й да се види с детето, като дори  братът на ищеца  излизал пред вратата с кол и я биел. Заявява,че когато оставила В. на грижите на баща й и неговата майка, за да отиде да види другите си деца, те я отвели в социалната служба и била настанена за отглеждане в приемно семейство. Твърди,че вече работи , реализира доходи и е закупила собствена къща, в която живее с другите си две деца и новия партньор, който се отнася много добре с В. и винаги ходят заедно, за да се виждат с нея.

Бащата В.  С. заявява пред съда, че при раждането на детето не знаел , че не е записано на негово име и го припознал в последствие.Сочи, че с майка му подали сигнал в отдел „Закрила на детето“, тъй като ищцата отишла късно вечерта да види другите си деца и нямало кой да гледа В..С майка му се страхували  да гледат детето, тъй като не било записано на тяхно име и потърсили съдействие от социалните служби, след което детето било настанено в приемно семейство.

По почин на страните по делото са събрани и гласни доказателства.

Според показанията на свидетелката Л. С., баба на детето на бащина линия , когато ответницата изоставила през 2015г. детето във вход на жилищен блок , то било на 11 месеца. Синът й бил на работа, а свидетелката научила, че детето е изоставено от публикуваната му снимка в интернет. Разбрала , че след случая детето било настанено за отглеждане в приемно семейство, тъй като не било припознато от ищеца. От 02.09.2016г. детето  живеело при нея, където било настанено от социалните служби. Според показанията на свидетелката , когато живеели заедно ,  не се разбирали с ответницата, която имала и други две деца, които  не живеели при тях.Заявява, че не е  ограничавала контактите на детето с майката, която го посетила само веднъж и оставила   20 лева за издръжката му. След като ищецът предявил иск за родителски права, ответницата започнала да  търси детето, което дори не я познавало и в началото й казвало „леля“.За отглеждането и издръжката на детето се грижи неговият баща, подпомаган от своя брат и свидетелката.

Според показанията на свидетеля К. К. К.,с ответницата живеят на семейни начала от около година и половина  , заедно с другите й две  деца, на 11 и 17 години. Отношенията между Л. и децата й били много добри, обичали се , тя се грижила за тях и децата искали тяхната сестричка да живее при тях. Живеят в село С., в голяма къща с двор, която се намира близо до работата на ответницата и в нея има място и за В.. Заедно ходили да виждат В. , която се обръщала към ответницата с „мама“.

Според експертното становище на вещото лице  О. Д.,по приетата в първоинстанционното производство СПЕ, и двамата родители на малолетното дете не разполагат с родителски капацитет  , при стриктно прилагане от експерта на утвърдените европейски критерии за оценка. Разбиранията им за ролята на родителя се свеждат до декларации и добри намерения. Според експерта при занижаване на  критерии за оценка на родителския им капацитет,  майката има  приоритет, поради  наличието на практически умения и позитивен опит от отглеждането на другите две деца. Развитието на В. според заключението на вещото лице отговаря на календарната й възраст. Нямало данни за отклонения, което  състояние давало основание да се приеме, че към конкретния период полаганите за детето грижи били адекватни. В. била привързана и към двамата си родители, а към новия партньор на майката детето се отнасяло с топлота и доверие. Връзката на В. с братята й била силна, тя била привързана към тях, независимо от краткото време, което провеждали заедно. След проведеното психологично интервю с детето вещото лице е установило, че бащата е правил  в присъствието на детето негативни и в неуместна форма коментари по адрес на майката, като  В. споменавала и негативната нагласа на бабата, което тяхно поведение според експерта  не способства за изграждане авторитета на майката и може да доведе до родителско отчуждение. Вещото лице дава заключение , че майката разполага с нужните навици и умения да полага адекватни грижи за детето. При условие, че майката бъде в състояние да обезпечава децата си устойчиво, то промяната при детето, изразяваща се в живот с майката и братята му би му се отразила позитивно. 

От изготвените  от ДСП – гр. Пловдив и ДСП-гр. Хисаря социални доклади се установява,че  основни грижи за детето полага неговата баба по бащина линия Л. С., в семейството на която  е настанено със съдебно решение със срок  до 10.12.2018г. Полаганите грижи за детето са много добри и отговарят напълно на потребностите му.Бащата също се включва в обезпечаване на основните потребности на детето, което било привързано към  него и с баща си  се чувствало  спокойно и сигурно. В. вече припознавала Л.Д. като майка и  емоционалната връзка между тях била в процес на изграждане. Детето посещава детска градина, а жилището, в което се отглежда в село Ж., има подходящи условия и добра хигиена. За отглеждането на детето помага и брата на ищеца, като всички живеят  в едно домакинство.

От изготвеното от ДСП-Раковски  становище, се установява, че жилището в което майката живее на семейни начала с   К. К. в село  С. , представлява двуетажна къща,  в добро санитарно състояние, с обособени стаи и санитарни помещения. Двамата се грижат и отглеждат двете деца на ищцата- Д., който е ученик в 5-ти клас в училището в село С. и  М. , роден през 2001г., ученик в *** в град Пловдив. К. К. е на 45 години, разведен, като от брака си има навършил пълнолетие син.К. К. и ответницата работят в една фирма „Стрела-2007“ООД, село С., като К. декларира месечен доход в размер от 660 лева.Същият е изразил желание пред социалните работници  детето В.да живее с тях .

От постъпилата по делото  справка от ТД на НАП гр. Пловдив  се установява, че от 28.11.2016г. ищецът работи по трудов договор  в „ДИД 10“ ЕООД,  с основно трудово възнаграждение в размер от  273 лева.Притежава МПС марка БМВ, модел 316 и на 17/100 ид.ч. от земя и сграда, находящи се в с. Ж.. От 31.03.2018г.  Л.Д. работи по трудово правоотношение  в „СТРЕЛА -2007“ ООД,при основно трудово възнаграждение от 600 лева.

От приетия във въззивното производство нотариален акт  за покупко – продажба на недвижим имот № 151, том 2, рег.№3441, дело 343/2018г. се установява , че Л.Д. и К. К. притежават в режим на обикновена съсобственост урегулиран поземлен имот  в село С., с площ от 800 кв.м., ведно с построената в него едноетажна паянтова жилищна сграда  със застроена площ от 50 кв.м. и стопански постройки.

От приетата в първоинстанционното производство  справка за съдимост се установява , че  В.С.С. е осъждан за извършено от него престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „В“ вр. с чл. 342, ал. 1 от НК, за това, че на 04.12.2009г. в с. Ж., обл. Пловдив при управление на лек автомобил, при нарушение на правилата за движение по пътищата по непредпазливост е причинил смъртта на Н. А. П., за което е бил наказан на две години лишаване от свобода, изтърпяването на което наказание е отложено по реда на чл. 66, ал. 1 от НК с три годишен изпитателен срок.

От съвкупната преценка на  така а събраните по делото доказателства съдът намира, че в интерес на детето е същото да живее при майката , като родителските права да бъдат упражнявани от нея.

В ал. 4 на чл. 59 СК са изброени критериите, спрямо които съдът преценява на кого да възложи упражняването на родителските права - възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение на родителите към децата, желанието на родителите, привързаност на децата към родителите, полът и възрастта на децата, възможност за помощ от трети лица, социално обкръжение и материалните възможности, като изброяването е примерно, а не изчерпателно. Такова е изброяването и в ППВС № 1/ 1974 г., тъй като съдът може да вземе предвид и други, непосочени изрично в него обстоятелства, като мотивира значението им по отношение на спора при кого да живее детето и кой да упражнява родителските права. Изброените в ППВС № 1/ 1974 г. обстоятелства са минимумът, който трябва да бъде взет предвид при изследване на най-добрия интерес на детето (по смисъла на пар. 1 т. 5 от Допълнителната разпоредба на Закона за закрила на детето) и съдът дължи обсъждането им и излагане на мотиви по кои от тях дава предпочитание на някой от родителите. Т.е. съдът следва да следи служебно за най-добрия интерес на детето, като в този смисъл да преценява всички относими обстоятелства при произнасяне относно родителските права.

При постановяване на решението,  въззивният съд съобрази новонастъпилите в хода на делото обстоятелства- отпадане на основанията и изтичане на срока на предприетата мярка за закрила на детето чрез настаняване за отглеждане в приемно семейство.Установеното по делото безотговорно поведение и на двамата родители , игнориране на родителските задължения , оставяне без надзор на детето при ниската му възраст и прехвърляне на отговорността за неговото отглеждане на социалните институции, обосновават извод за липсата на родителски капацитет и у двамата родители, в който смисъл е и заключението на вещото лице по приетата без резерви от страните СПЕ. При занижаване на  критериите за оценка на родителския им капацитет,решаващият състав възприема изводите на вещото лице-психолог , че   майката има  приоритет, поради  наличието на практически умения и позитивен опит от отглеждането на другите й две деца.Последните се отглеждат без риск за живота и здравето им от майката и нейния съжител , при полагане на необходимите и адекватни грижи за тяхното израстване и възпитание. Поради  ниската възраст на детето,настоящият съдебен състав приема,че то има нужда от непосредствени майчини грижи и с оглед неговия пол, майката е по-пригодният родител за отглеждането му, без да игнорира факта,че бащата също всеотдайно е полагал грижи за малолетната си дъщеря си, през времето когато е била настанена за отглеждане в приемното семейство на баба си.След  анализ на събрания по делото доказателствен материал,  въззивният съд  приема ,  че майката  е в състояние да обезпечи детето  си устойчиво, тъй като  получава по-високи доходи от бащата и  има собствено жилище, в което са създадени подходящи условия за отглеждане на детето, в който смисъл е и  изготвения по делото социален доклад на Дирекция "Социално подпомагане"  и заключението на социалните работници, посетили жилището в село С.. Същевременно извеждане на детето от досегашната му среда на живот няма да се отрази негативно на психичното му развитие , с оглед ниската му възраст и способност на бърза адаптация, в който смисъл е и заключението на вещото лице-медицински психолог.С оглед констатираната от експерта силна връзка на В. с едноутробните й братя  и тяхната привързаност , независимо от краткото време на общуване, съдът приема, че  детето следва да  бъде отглеждано и да расте в създадената от майката семейна среда, където ще има възможност на общува със своите братя и което ще се отрази позитивно  на неговото развитие.Макар бащата  да може да разтича  на помощ  от  бабата на детето  при неговото отглеждане , то  майката също има  пълната подкрепа на партньора, с когото живее , който полага  непосредствени грижи за отглеждането и възпитанието и на другите й две деца.Същевременно В. се отнася с топлота и доверие към  партньора на майка си, който е трудово ангажиран , без данни за вредни социални прояви или навици и който завява своето желание и готовност да се грижи за  детето.Установеното по делото  осъждането на ищеца,за извършено от него престъпление макар да не го прави по-малко грижовен родител,  създава отрицателен нравствен облик и е лош пример за детето. От заключението на вещото лице е установено  също, че бащата и бабата по бащина линия са правили в присъствието на детето негативни и в неуместна форма коментари по адрес на майката.Подобно поведение на родителя и на членовете на разширеното семейство следва да бъде критично оценено в комплекса от установените по делото факти и обстоятелства, при конкуренцията между родителите относно предоставянето на детето за отглеждане и възпитание, в защита на неговия интерес.Същото  дискредитира авторитета на майката като родител  и  е предпоставка за възникване на синдром на  родителското отчуждение.

С оглед на всичко гореизложено, съдът приема, че в интерес на детето  е родителските права да бъдат предоставени на  майката ,  както и местоживеенето на детето да се определи на нейния  адрес. По тези аргументи обжалваният съдебен акт относно предоставяне на родителските права на  майката е правилен, съответства на интереса на детето и не е налице противоречие със закона.

Относно определения от първоинстанционния съд режим на лични отношения между детето и бащата , настоящият съдебен състав счита, че той е определен правилно, като районния съд законосъобразно   е отчел необходимостта от пълноценно общуване на детето с бащата. С оглед привързаността на детето към бащата,  първостепенният съд напълно обосновано е  определил по-широк режим, при който той ще има право да взема детето при себе си с преспиване всяка първа и трета седмица от месеца, за времето от петък  18.00 часа  до 18.00 часа в неделя, както и един месец през лятото, който не съвпада с платения годишен отпуск на майката, през коледните, новогодишните и великденските празници, рождения ден  на детето. Наложително е  съхраняване и поддържане на близките и топли  отношенията на бащата с детето, за което и двамата родители са длъжни да окажат съдействие.

Относно издръжката на детето: следва да бъде потвърдено  първоинстанционното решение и в частта за присъдената издръжка на детето в размер от 140 лева с мотивите изложени в него,като такава следва да се заплаща от майката в минималния определен размер,  който е съобразен  с  доходите на родителите и нуждите на детето , като липсват доказателства по делото налагащи присъждане на издръжка над обичайната за възрастта му.

По изложените аргументи  първоинстанционното решение в обжалваната част е  обосновано и правилно и следва да бъде потвърдено.

По изложените съображения, Пловдивският окръжен съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  решение № 2891 от 09.07.2019 г.  постановено  по гр.д. №  2873/2018 г. по описа на РС-Пловдив, в обжалваната част , с която упражняването на родителските права върху детето В. В. С., ЕГН **********, е предоставено на неговата майка Л.С.Д., ЕГН **********, определено е местоживеене на детето в дома на майката ,  определен е режим на лични отношения на В. В. С., ЕГН **********  с бащата В.С.С., ЕГН ********** и последният е осъден да му заплаща месечна издръжка в размер на 140 лв.,  както и да заплати ДТ по сметка на РС-Пловдив в размер на 261,60 лв.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните по реда и условията на чл.280 и сл. ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                                           2.