Решение по дело №60/2019 на Районен съд - Дулово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 юни 2019 г. (в сила от 30 юли 2019 г.)
Съдия: Николай Костадинов Кънчев
Дело: 20193410200060
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е
№ 44

гр.Дулово, 28.06.2019г.

В ИМЕТО Н А НАРОДА


     Районен съд гр.Дулово, в публично съдебно заседание на трети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Николай Кънчев

                                                                                                

при секретаря НИНА СТАНЧЕВА, като разгледа от районният съдия административно наказателно дело № 60/2019г. по описа на съда, и за да се произнесе взе предвид следното:

  Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на А.А.Р. с ЕГН **********,***-****год. на Началника на ОО „Автомобилна Администрация” гр.Силистра, с което на основание чл. 93в, ал.17, т.3 от Закона за автомобилните превози  за извършено нарушение на чл. 36,§ 1, т. iii от Регламент (ЕС) № 165/2014г. на жалбоподателя е било наложено административно наказание „глоба” в размер на 1 500 лева.

        В жалбата си А.А.Р. моли Наказателното постановление да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

 В съдебно заседание жалбоподателя макар и редовно призован, не се явява и не се представлява.

        Административно наказващият орган – ОО„Автомобилна Администрация” гр.Силистра, редовно призован, не се представлява, не взема  становище по жалбата.

Актосъставителят П.Н.П. - редовно призован, явява се лично и поддържа направените констатации в съставения от него акт за административно нарушение.

Свидетеля присъствал при установяване на нарушението Б.М.Р. -  редовно призован, явява се лично и потвърждава констатацията направени в съставеният акт за установяване на административно нарушение.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

        От фактическа страна:

Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ от ****г. серия А-2017 с № ****, с който се констатира, че на датата на съставянето му, около ****я „ИНА”, жалбоподателят, като водач на товарен автомобил  от категория N2, марка „Мерцедес 11144”, с рег. № ***, собственост на „ГИСА“ ООД, оборудван с аналогов тахограф, марка Manesman Kienzle 1314.37, извършва следното нарушение: при извършване на превоза с описаното МПС, попадащ в обхвата на Регламент /ЕО/ № 561/06г. при поискване не представя тахографски листи, ръчни записи или разпечатки за периода от ***часа на ***г. до *** часа на  ***г., тоест от изискуемият 28-дневен период, който е от ****г. до ***г.

Посочено е, че АУАН е съставен на мястото на проверката в присъствие на водача. Описаното е квалифицирано като нарушение на чл.36, §1, т.“iii“ от Регламент /ЕС/ № 165/2014 г. 

По сходен начин е описано констатираното и в наказателното постановление, като и там е дадена същата правна квалификация на установените факти. За констатираното нарушение на водача и жалбопадател в настоящото производство е наложена санкция по чл. 93в, ал.17, т.3 от ЗАВтПр.

По делото в качеството на свидетел е разпитан актосъставитетеля П.Н.П.,  който е потвърдил констатациите по акта, като е посочил, че при проверката е установил, че водача не разполагал с ръчни записи или разпечатки за 28 дни назад.  От показанията на свидетеля П.  се установява още и че актът бил съставен на мястото на проверката и екземпляр от него бил връчен на водача, който подписал АУАН без възражения.

Твърденията на актосъставителя се подкрепят и от показанията на св. Б.М.Р. присъствал при установяване на нарушението и съставянето на акта.

Съдът кредитира свидетелските показания като логични и обективно дадени. Въз основа, както на гласните, така и на събраните писмени доказателства, съдът намира, на първо място, че е установено по категоричен начин описаното в акта и наказателното постановление нарушение.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – началника на ОО „Автомобилна Администрация” - Силистра, упълномощен със  Заповед № РД-08-249/15.05.2015год. на  МТИТС.

Не са допуснати съществени процесуални нарушения във фазата на производството пред административно наказващия орган. АУАН и НП са формално редовни актове, съдържат всички изискуеми реквизити по ЗАНН, преписи и от двата са връчени на нарушителя, като му е дадена възможност да организира адекватна защита.

Съдът не констатира нарушение на разпоредбите на чл. 42 от  ЗАНН – относно описание на нарушението. В акта е направено пълно и детайлно описание на нарушението, както и на обстоятелствата при които е извършено. Посочена е и законовата разпоредба, която е била нарушена – чл.36, §1, т.“iii“ от Регламент /ЕС/ № 165/2014 г.  Отразени са всички данни относно индивидуализацията на нарушителя -  трите имена на нарушителя, адреса, ЕГН и т.н.

Съгласно разпоредбата на чл.36, §1, т.“iii“ от Регламент /ЕС/ № 165/2014 г. Когато водачът управлява превозно средство, на което е монтиран аналогов тахограф, водачът трябва да е в състояние да представи по искане на оправомощен служител на контролен орган всички ръчни записи и разпечатки, направени през текущия ден и предходните 28 дни съгласно изискванията на настоящия регламент и Регламент (ЕО) № 561/2006г.

С оглед на изложеното става ясно, че на датата на нарушението, посочена в АУАН и наказателното постановление, жалбоподателят действително не е изпълнил стриктно изискването на чл.36, §1, т.“iii“ от Регламент /ЕС/ № 165/2014 г. като  не е представил при поискване от оправомощен за това служител всички ръчни записи или разпечатки от тахографа за изискуемия 28 дневен период назад - от *** часа на ****г. до **** часа на  ****г.

Предвид установеното по делото категорично виновно неизпълнение от страна на водача на посоченото в гореописаната разпоредба задължение, налице са били основанията за ангажиране отговорността на жалбоподателя по реда на чл. 93в, ал.17, т.3 от ЗАвПр, която предвижда, че  се наказва с глоба от 1500 лв. водач, който при проверка от контролните органи не представи документите, които са регистрирали времето на управление, прекъсванията и почивките му през текущия ден, и тези от предходните 28 календарни дни - ръчни записи и разпечатки. Доколкото за това нарушение е предвидено административно наказание в твърд размер, то наказващият орган не е имал възможност за преценка на различните обстоятелства по чл.27 от ЗАНН. Като се има предвид характера на самото нарушение, правилно наказващият орган е наложил посоченото наказание глоба от 1500 лева на водача А.Р..

При извършената и служебна проверка, съдът не установи при издаване на наказателното постановление да са били допуснати нарушения на процесуалните правила, които да са съществени по своя характер.

Ето защо и предвид изложените по-горе мотиви съдът счете, че следва изцяло да потвърди обжалваното наказателно постановление.

Предвид горното и на  осн. чл.63,ал.1 от ЗАНН, настоящия състав на съда

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 39-****г., издадено от Началника на  ОО “Автомобилна администрация“  гр. Силистра, с което на А.А.Р. с ЕГН **********,***, е наложено наказание глоба от 1500 лева на основание чл.93в, ал.17, т.3 от ЗАвП, за нарушение разпоредбата на  чл.36, §1, т.”iii” от Регламент /ЕС/ 165/2014г.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Силистра в 14-дневен срок от уведомяването на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: