Решение по дело №436/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 235
Дата: 21 май 2019 г. (в сила от 22 юни 2019 г.)
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20194110200436
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ .........

 

гр. Велико Търново, 21.05.2019 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновски районен съд, четиринадесети състав, в публично заседание на 22.04.2019 год. в състав:

                                            

                                                       Председател: Емил Бобев

 

при участието на секретаря Д. Бабекова, като разгледа докладваното от съдия Бобев НАХД № 436 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Г.Г.Г. с ЕГН **********,*** А, подадена чрез адв. В.Р. ***, против наказателно постановление № 19-1275-000092 от 28.01.2019 год., издадено от Началника на Сектор "ПП" при ОД на МВР- В. Търново, с което за извършено от Г. административно нарушение по чл. 6 т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183 ал. 5 т. 1 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – "Глоба" в размер на 100 (сто) лева. В жалбата се твърди, че Г. не е извършил описаното в процесното НП нарушение, както и се излагат доводи за допуснати формални нарушения по чл. 42 т. 4 и т. 5 от ЗАНН при съставяне на АУАН и на чл. 57 ал. 1 т. 5 и т. 6 от ЗАНН при издаване на процесното НП. Излагат се доводи и за наличието на предпоставки за приложението на чл. 28 от ЗАНН, като се моли за пълната отмяна на НП.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява, представлява се от адв. В.Р. ***, редовно упълномощена. Адв. Р. поддържа жалбата и изложените в нея доводи, като счита, че АУАН и НП са издадени при неизяснена фактическа обстановка, като излага доводи и за липсата на вина от страна на жалбоподателя. В предишно съдебно заседание адв. Р. прави доказателствено искане за допускане разпит в качеството на свидетел на едно лице при условията на довеждане, като съдът допусна и разпита свидетелката С.А.З.. По същество адв. Р. счита, че НП е незаконосъобразно, като моли за пълната му отмяна по съображенията, изложени в жалбата.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява.

От събраните в хода на съдебното следствие гласни и писмени доказателства, съдът установи следната фактическа обстановка:

На 03.01.2019 год. екип от служители на Сектор "ПП" при ОД на МВР - В. Търново в състав мл. автоконтрольор Л.В.М. и мл. автоконтрольор Й.Е.И. са извършвали патрулно постова-служба с патрулен автомобил, като около 17.30 часа са осъществявали контрол по спазване правилата за движение по пътищата на Южен пътен възел в гр. В. Търново. Патрулния автомобил е бил спрян на гл. път І-4 на разклонението за гр. Стара Загора посока от гр. София за гр. Варна, като са имали видимост към кръстовището между ул. "Магистрална" и ул. "Мармарлийска", което е регулирано със светофарна уредба. Около 17.30 часа контролните органи са възприели визуално, че л.а. движещ се по ул. "Магистрална" в посока към гр. Варна, на кръстовището между ул. "Магистрална" и ул. "Мармарлийска", е потеглил от кръстовището от крайна лява лента считано неговата посока на движение, като е продължил направо в посока гр. Варна. Посочената пътна лента е обособена само за завиващите наляво МПС с хоризонтална пътна маркировка и вертикална пътна маркировка - светофарна уредба, която има отделен сектор, който указва посоката на движение на автомобилите, които се намират в тази лента, да бъде задължително наляво. Посочения автомобил обаче е потеглил от тази пътна лента и е продължил направо в посока гр. Варна, при което е бил спрян от контролните органи. При извършената проверка същите установили, че това е л. а. „АУДИ” модел „С8” с peг. № ******, сив на цвят, собственост на „К.” ЕООД с Булстат: ******, управляван от жалбоподателя  Г.Г.Г. с ЕГН **********,*** А. В автомобила се е возила и св. С.А.З..

Контролните органи обяснили на Г. какво нарушение е извършил, а именно, че от крайна лява лента, обособена и задължаваща водачите, намиращи се върху нея, да завиват задължително наляво, е продължил направо.

При така установеното, св. Л.М. в присъствието на св. Й.И. и в присъствието на самия Г.Г., съставил на последния АУАН серия Д № 584412 от 03.01.2019 год., затова, че на 03.01.2019 год. около 17.30 ч. в гр. В. Търново, на кръстовището между ул. "Магистрална" и ул. "Мармарлийска" в посока гр. Варна, управлява лек автомобил марка „АУДИ” модел „С8” с peг. № ******, сив на цвят, собственост на „К.” ЕООД с Булстат: ******, като на кръстовището регулирано със светофарна уредба и пътна маркировка тип M 1, водачът продължава направо от крайна лява пътна лента за движение, като не се съобразява със светофарната уредба, задължаваща всички ППС да продължат на ляво. Като нарушена в АУАН е посочена разпоредбата на чл. 6 т. 1 пр. 2 от ЗДвП. АУАН е бил връчен на Г. по съответния ред, който го е подписал доброволно. В графата за възражения Г. е посочил, че има възражения.

В законоустановения тридневен срок, пред наказващия орган са били депозирани допълнителни писмени възражения от страна на Г.Г., които са били разгледани от наказващия орган. Възражението е било заведено под № 127500-305/08.01.2019 г., като по случая е била извършена проверка от полицейски инспектор - група "Отчет на ПТП.АНД И ИАД" при ОД на МВР - В. Търново. В хода на проверката са били потвърдени установените от полицейските служители констатации и мнението е на проверяващия е било АНП да продължи и да бъде издадено наказателно постановление.

Въз основа на описания АУАН, Началника на Сектор "ПП" при ОД на МВР – В. Търново, е издал атакуваното НП № 19-1275-000092 от 28.01.2019 год., с което за извършено от Г.Г. административно нарушение по чл. 6 т.1 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183 ал. 5 т. 1 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – "Глоба" в размер на 100 (сто) лева. НП е било връчено лично на Г. на 18.02.2019 год., който го е обжалвал по реда на чл. 59 от ЗАНН в законоустановения срок.

В хода на съдебното следствие в качеството на свидетели са разпитани актосъставителят Л.В.М. и свидетеля при установяване на нарушението, съставяне и връчване на АУАН – Й.Е.И.. В качеството на свидетел по искане на процесуалния представител на жалбоподателя бе разпитана и С.А.З.. В показанията си пред съда свидетелите М. и И. описват подробно фактическата обстановка, при която са установили нарушението, като потвърждават напълно описаната такава в АУАН. Съдът кредитира показанията на тези свидетели, тъй като същите са безпротиворечиви и кореспондират с останалите доказателства по делото.

Св. С.З. пък твърди в показанията си пред съда, че на посочената дата и час е пътувала заедно с Г. с управлявания от него автомобил, в посока от гр. Севлиево за гр. Варна. Твърди, че Г. се е движел в правилните пътни ленти и не е нарушавал правилата за движение. На свидетелката бяха предявени приложените към жалбата два бр. фотоснимки, като същата заявява, че тези снимки са били направени от Г., когато е бил спрян за проверка от полицейските служители, като заявява, че от същите е видно, че от мястото където са се намирали полицаите и откъдето са направени снимките и видно, че няма видимост към кръстовището и не се вижда самия светофар и в коя лента се движат автомобилите.

След анализ на материалите по делото и събраните писмени и гласни доказателства, съдът намира, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Съдът не констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при издаването и връчването на АУАН, които да го правят негодна основа за издаване на НП. Съдът не констатира такива и при издаване на атакуваното НП.

Настоящия съдебен състав счита за неоснователни доводите, изложени в жалбата и поддържани от процесуалния представител на жалбоподателя в съдебно заседание, че при съставяне на АУАН и издаване на НП били допуснати процесуални нарушения по чл. 42, т. 4 от ЗАНН и на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Твърди се, че в АУАН и в Наказателното постановление липсвало точно описание на фактическата обстановка на извършване на нарушението по чл. 6 т. 1 от ЗДвП, както и не били изяснени всестранно начинът на извършване на нарушението, как е установено то, както и каква е точната фактическа обстановка, като дори напротив - реалната фактическа обстановка не отговаряла, в пълнота на описаната такава. Твърди се, че жалбоподателят не е извършил описаното в АУАН и НП нарушение.

След внимателен преглед на приложените към административно наказателната преписка заверени преписи от процесните АУАН и НП, съдът констатира, че същите отговарят на изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Както контролния орган, така и наказващия орган достатъчно ясно и подробно са описали нарушението, обстоятелствата при които е извършено, а в НП са посочени и доказателствата, които го потвърждават.          Съдът намира за неоснователни и недоказани твърденията в жалбата, че Г. не е извършил описаното нарушение. От показанията на свидетелите М. и И. достатъчно ясно и категорично се установява как е било установено самото нарушение и каква е била реалната фактическа обстановка. Съдът кредитира показанията на тези свидетели, тъй като същите са незаинтересовани, показанията им са безпротиворечиви и кореспондират с останалите доказателства по делото. Свидетелката З. твърди в съдебно заседание, че Г. не е извършил нарушението, но съдът не кредитира тези показания, тъй като тази свидетелка е близка на жалбоподателя и е заинтересована да поддържа защитната теза на жалбоподателя. Нейните показания противоречат на показанията на другите двама свидетели. М. и И. са категорични, че лично са възприели извършването на нарушението. Представените с жалбата фотоснимки не могат да бъдат възприети като доказателство по делото, тъй като на първо място не са изготвени по реда на НПК. Не е ясно кой, кога и по какъв начин е извършил заснемането, както и дали самото заснимащо устройство може да възпроизведе с достатъчно качество и реалност обстановката.

При така установеното, съдът намира, че е доказан факта на управление на автомобила от жалбоподателя Г. и неправомерното му движение в права посока от крайна лява лента, предвидена за движение само на автомобили, които завиват наляво. С това си деяние Г.Г. е осъществил както от обективна, така и от субективна страна нарушението, за което е санкциониран. Неоснователни са доводите, че Г. не е осъществил от субективна страна нарушението. Същия като правоспособен водач би следвало да е запознат с правилата за движение по пътищата и стриктно да ги спазва. Т.е. Г. е съзнавал, че нарушава тези правила, като не спазва съответната пътна маркировка и сигнализация на светофарната уредба, поради което е осъществил нарушението и от субективна страна.

Неоснователни са и изложените в жалбата доводи за наличие на предпоставките за приложение на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Конкретния случай не би могъл да се квалифицира като "маловажен" с оглед характера и спецификата на извършеното нарушение, което реално би могло да създаде опасност за останалите участници в движението. Освен това от приложената към делото справка за нарушител/водач (л. 13-16) се установява, че срещу жалбоподателя Г.Г. са издадени множество  наказателни постановления влезли в законна сила (27 броя) за допуснати от него нарушения на правилата за движение по пътищата, както и са му съставени 25 фиша, което го характеризира като лице, което явно и многократно нарушава тези правила. Преценката за "маловажност" следва да се прави на база фактическите данни по конкретния случай - вида на нарушението, начина на извършването му, вида и стойността на предмета му, на вредните последици, степента на обществена опасност, моралната укоримост на извършеното и т. н., като се отчита същността и целите на административно-наказателната отговорност. С оглед горепосочените обстоятелства конкретния случай по никакъв начин не би могъл да бъде квалифициран като маловажен.

Така настоящия съдебен състав при извършена служебна проверка на издадените АУАН и НП не намери допуснати процесуални или други нарушения, което да водят до порочност на същите и отмяна на атакуваното НП.

От процесуална гледна точка АУАН и издаденото въз основа на него Наказателно постановление са законосъобразни - съставени в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити - чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. АУАН е съставен след констатиране на нарушението. Същият се явява годна основа за издавеното на НП, с което е наложено административно наказание – „Глоба” в размер на 100 (сто) лева. Същото е наложено на основание чл. 183 ал. 5 т. 1 от ЗДвП и е в точно определения размер предвиден в закона, поради което не може да бъде изменен. Съдът счита, че така наложеното наказание е съответно на извършеното нарушение и с размер необходим за постигане целите на наказанието, визирани в чл. 12 ЗАНН.

С оглед на гореизложените съображения съдът счете, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено, поради което и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1275-000092 от 28.01.2019 год., издадено от Началника на Сектор "ПП" при ОД на МВР - В. Търново, с което на Г.Г.Г. с ЕГН **********,*** А, за извършено от него административно нарушение по чл. 6 т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183 ал. 5 т. 1 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – "Глоба" в размер на 100 (сто) лева – като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО. 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                                         

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:                             

 

                                                                                        / Емил Бобев /