Определение по дело №227/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 266
Дата: 12 юни 2020 г.
Съдия: Христо Иванов Крачолов
Дело: 20205000600227
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юни 2020 г.

Съдържание на акта

  О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ 266

 

гр. Пловдив, 12.06.2020 г.,

 

 

         Пловдивският апелативен съд, първи наказателен състав, на дванадесети юни две хиляди и двадесета година, в закрито заседание в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО  КРАЧОЛОВ

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: ИВАН  РАНЧЕВ  

                                                                                        ВЕСЕЛИН  ГАНЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията ХРИСТО КРАЧОЛОВ  ВЧНД  № 227 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производство по реда на чл. 249 ал. 3 НПК.

 

         С протоколно определение № 311/10.03.2020 г. * окръжен съд по НОХД № 176/2020 г. в разпоредително заседание, след като е обсъдил въпросите, визирани в чл. 248 ал. 1 НПК, е приел, че в хода на досъдебното производство са допуснати съществени процесуални нарушения. Прекратил е, според диспозитива, производството по НОХД 176/2020 г. по описа на ОС * и е върнал делото на О.п.П. за отстраняването им.

 

         Недоволна от така посоченото определение е останала О.п.П. която го е протестирала с искане то да бъде отменено и делото да се върне на * окръжен съд за продължаване на съдопроизводствените действия.   

 

         Пловдивският апелативен съд, след като се запозна със събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка с оплакванията в протеста, намира и приема за установено следното:

 

ПРОТЕСТЪТ Е ОСНОВАТЕЛЕН.

 

Срещу подсъдимия В.П.е внесен обвинителен акт за престъпление по чл. 255 ал. 3 вр. ал. 1 т. 2 т. 6 и 7 вр. чл. 26 НК.

При решаване въпросите, регламентирани в чл. 248 НПК, първоинстанционният съд е преценил, че в случая е допуснато отстранимо съществено процесуално нарушение и е върнал делото на прокурора за неговото отстраняване.

Според мотивите на атакуваното определение, в обстоятелствената част на обвинителния акт е посочено, че подсъдимият е предавал документи на съответната обслужваща счетоводна кантора, след което счетоводител от същата е изготвял регистри и с предоставения от подсъдимия електронен подпис са подавани справки – декларации до НАП.

Първостепенният съд е приел, че за да бъде гарантирано в максимален обем правото на защита на подсъдимия, е необходимо да се посочи защо се ангажира наказателната отговорност на подсъдимия за извършени правно-релевантни действия от други лица.

Основателен е доводът в протеста, според който в хода на досъдебното производство не е допуснато съществено отстранимо нарушение на процесуалните правила и няма основание за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на О.п.П. за тяхното отстраняване.

В обвинителния акт първоначално е оформен преамбюл, в който е описана деятелността, според обвинението, на подсъдимия В.П.. Подробно е посочено, че първоначално за периода от 2003 г. до края на 2010 г. счетоводното обслужване на * ЕООД е извършвано от * ЕООД гр. * със собственик и управител св. Ц. А.. Изрично е подчертано, че тя обработвала и въвеждала първичните счетоводни документи в изискуемите се вторични счетоводни документи, съставяла проекти на счетоводни и данъчни документи, вкл. и справки – декларации по ЗДДС и месечни дневници за покупките и продажбите по ЗДДС. Справките – декларации и дневниците за продажби били подавани по електронен път с електронния подпис на * ЕООД, предоставен на свидетелката от подсъдимия.

Нещо повече, прокуратурата изрично е подчертала, че във връзка с осъществяваната дейност от името на дружеството си обв. В.П.предавал първичните счетоводни документи на счетоводителката, която имала само задължението технически да ги опише в дневниците за покупки и продажби, като съдържанието им било предопределяно единствено от обв. ПЕНКОВ.

В обвинителния акт подробно е описано как през месец януари 2011 г. * ЕООД преустановила счетоводното обслужване на * ЕООД и с два приемо-предавателни протокола св. Ц. А. предала наличната в счетоводната кантора документация на дружеството, а също и електронния подпис.

По-нататък в обстоятелствената част на обвинителния акт е отразено, че от 01.02.2011 г. счетоводното обслужване на * ЕООД било възложено от обвиняемия на * ООД. По отношение на предоставените първични счетоводни документи технологията останала същата. Съответният счетоводител в кантората имал задължението технически да ги опише в дневниците за покупки и продажби, като съдържанието им било предопределяно единствено от В.П.. По-късно счетоводното обслужване на * ЕООД е поето от * ООД гр. *.

В обвинителния акт на л. 3 гърба НОХД, абзац 5 също подробно са описани действията на лицата, осъществявали счетоводното обслужване на * ЕООД през различните данъчни периоди, където отново ясно и недвусмислено е подчертано, че съдържанието в дневниците за покупки и продажби, в които били включени „безстокови“ фактури, е предопределяно само от подс. В.П..

Във втората част на обвинителния акт прокурорът е описал фактологията, която приема за установена по отношение на петте инкриминирани данъчни периода. За всеки от тях прегледно, в табличен вид, са описани инкриминираните фактури и всички реквизити по тях, които са свързани с деянието, предмет на настоящото обвинение.

Към всеки един пункт на обвинителния акт са отразени описаният по-горе механизъм на предоставяне на процесните фактури, техническото оформяне на счетоводните документи, респ. справките – декларации от съответните счетоводители и предаването им към данъчните органи, подписани чрез електронния подпис на * ЕООД, като преди това били одобрявани от подс. В.П..

Цитираното определение по ВЧНД 386/2019 г. на ПАС е несъотносимо към настоящия случай. Същото се отнася до казус, при който е установено, че в обвинителния акт липсва ясно описание на действията на лицата, които са подавали съответните справки-декларации, вкл. са изложени мотиви относно необходимост от описване на факти и обстоятелства, свързани с отношения по упълномощаване, форма на съучастническа дейност и т.н.

 

Поради изложеното по-горе, Пловдивският апелативен съд счита, че обвинителният акт изцяло отговаря на изискванията в чл. 246 НПК. В него са изложени всички необходими факти и обстоятелства и рамките, в които ще следва да се движи делото в съдебната фаза на процеса и са напълно достатъчни, за да може подс. В.П.да разгърне правото си на защита в пълен обем.

 

Предвид на изложеното, Апелативен съд Пловдив и

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

         ОТМЕНЯ определение № 311/10. 03. 2020 г. по НОХД 176/2020 г., по описа на * окръжен съд в частта, в която е прекратено съдебното производство по делото, поради допуснати съществени процесуални нарушения и делото е върнато на О.п.П. за отстраняването им.

 

 ВРЪЩА делото на * окръжен съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване или протест. 

 

 

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  

 

 

    

                                                        ЧЛЕНОВЕ:     1.                       

                                                                                        

                                                                                             

                                                                                2.