Определение по дело №3139/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260132
Дата: 18 януари 2021 г.
Съдия: Николинка Георгиева Цветкова
Дело: 20205300503139
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  №260132

                                                 гр. Пловдив, 18.01.2021г.

 

            ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, VІІІ – ми граждански състав, в закрито заседание на осемнадесети януари през  две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                                                         НЕДЯЛКА СВИРКОВА

като разгледа докладвано от съдия Цветкова ч. гр. д. № 3139 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

           

           Производството е по реда на чл. 413, ал. 2 от ГПК.

            Образувано е по частна жалба с вх. № 273339/17.12.2020г. на „ПРОФИ КРЕДИТ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД, ЕИК ********* чрез пълномощника Р.И. против разпореждане от 25.11.2020г., постановено по ч. гр. д. № 15507 по описа за 2020г. на Пловдивски районен съд, VI гр. с., с което е отхвърлено подаденото заявление в частта му, с която се претендира присъждане на 36, 82 лева договорна лихва, дължима за периода 20.09.2019г. – 20.03.2020г., 43, 82 лева лихва за забава и 21, 15 лева лихва за забава.

           В частната жалба се излагат оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на разпореждането в обжалваната част.Моли се за отмяна на същото, вместо което се иска издаване на заповед за изпълнение за  посочените суми, претендирани със заявлението.

            Пловдивският окръжен съд като разгледа данните по делото и прецени доводите в  постъпилата частна жалба, намира следното:

           Частната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 от ГПК от активно легитимирано лице, поради което е процесуално допустима.Разгледана по същество се явява неоснователна.

           Заповедният съд е бил сезиран със заявление по реда на чл. 410 от ГПК от „ПРОФИ КРЕДИТ България“ ЕООД, ЕИК ********* за издаване на заповед за изпълнение против П.Х.Х., ЕГН **********, като същото е било уважено за сумата от 300 лв. – главница, дължима по договор за потребителски кредит № 30039130771 от 30.08.2019г., ведно със законната лихва до окончателното погасяване, както и разноските по делото в размер на 11, 16 лева за ДТ и 22, 32 лева за юрисконсултско възнаграждение по реда на чл. 78, ал. 8 от ГПК във вр. с чл. 37 от ЗПП и чл. 26 от Наредба за заплащане на правната помощ.Заявлението е било отхвърлено в обжалваната част, както и за заявените суми: 90 лева неплатено възнаграждение за услуга Фаст и 150 лева неплатено възнаграждение за закупена услуга Флекси, в която част разпореждането не е обжалвано и е влязло в сила.

        За да отхвърли заявлението в обжалваната част заповедният съд се е позовал на разпоредбата на чл. 411, ал. 2, т. 3 от ГПК /редакция ДВ бр. 100 от 2019г., в сила от 24.12.2019г./, съгласно която съдът издава заповед за

 

 

 

 

 

изпълнение, освен ако искането се основава на неравноправна клауза в договора, сключен с потребител или е налице обоснована вероятност за това.Направил е извод, че в случая договореният лихвен процент е уговорен във вреда на потребителя, води до значително неравенство между правата и задълженията на търговеца и потребителя, поради което с оглед нормата на чл. 143, ал. 1 от ЗЗП тази клауза следва да се третира като неравноправна.По отношение на претенцията за възнаграждение за допълнителни услуги заповедният съд е намерил, че се касае по същество за действия, обслужващи усвояването и управлението на кредита, за които на може да се приеме, че са допълнителни услуги по см. на чл. 10а, ал. 1 от ЗПК.Регламентираните в чл. 10а, ал. 1 от ЗПК допълнителни услуги са такива услуги, които нямат пряко отношение към насрещните задължения на страните по договора.В случая възнаграждението за допълнителните услуги е договорено в противоречие на разпоредбата на чл. 10а, ал. 2 от ЗПК, която забранява събиране на такси и комисионни от кредитора за действия, свързани с усвояване и управление на кредита.Освен това в договора е посочен ГПР 47, 19 %, но липсва пояснение какви разходи са включени, т. е. как е формиран ГПР съгласно изискването на чл. 19, ал. 1 от ЗПК.Едва след посочването на  общите разходи според заповедния съд, би могло да се прецени дали е изпълнено изискването на § 1, т. 2 от ЗПК.

         Настоящият състав на съда споделя доводите в горепосочения смисъл и намира обжалваното разпореждане за правилно като краен резултат, по следните съображения:

         Безспорно заповедният съд е задължен да се произнесе по въпроса за противоречието на искането със закона или с добрите нрави, изводимо от новата редакция на чл. 411, ал. 2, т. 3 от ГПК.

         Изхождайки от предмета на процесния договор за потребителски кредит и страните по него – физическо лице, което при сключването му действа извън рамките на своята професионална компетентност и от друга страна финансова институция по см. на 3, ал. 1 от ЗКИ, предоставяща кредита в рамките на своята търговски дейност, следва да се приеме, че се касае за потребителски кредит, чиято правна уредба се съдържа в действащия ЗПК, в който законодателят предвижда строги изисквания за формата и съдържанието на този вид договори, уредени в глава трета, чл. 10 и чл. 11.

         В процесния договор ГПР е определен в размер на 47, 19% като абсолютна процентна стойност.Не са посочени взетите предвид допускания, използвани при изчисляване на ГПР по определения в Приложение № 1 начин, каквото е изискването на чл. 11, ал. 1, т. 10 от ЗПК.Съобразно разпоредбата на чл. 19, ал. 1 от ЗПК, ГПР изразява общите разходи по кредита за потребителя, настоящи или бъдещи /лихви, други преки или косвени разходи, комисионни, възнаграждения от всякакъв вид, в т. ч. тези, дължими на посредници за сключване на договора/, изразени като годишен процент от общия размер на предоставения кредит.В случая липсва конкретизация относно начина, по който е формиран посочения ГПР, което води и до неяснота относно включените в него компоненти, а това от своя страна препятства потребителя да прецени

 

 

 

 

 

дали да сключи договора за кредит при определените условия за връщане на заетата сума и обуславя нарушение на основното изискване за сключване на договора по ясен и разбираем начин /чл. 10, ал. 1 от ЗПК/.Неясното определяне на ГПР е самостоятелно основание за недействителност на договора  съгласно чл. 22 от ЗПК.В този случай съгласно чл. 23 от ЗПК потребителят връща само чистата стойност на кредита, но не дължи лихва и други разходи по кредита.Поради това заповедният съд правилно е отхвърлил заявлението досежно претендираната договорна лихва, обезщетението за забава и съответната част от разноските.

           Предвид гореизложеното заповедният съд правилно е отхвърлил заявлението в обжалваната част, поради което разпореждането му следва да бъде потвърдено, а частната жалба против него като неоснователна следва да се остави без уважение.

         Предвид горните съображения съдът

 

                                          О  П  Р Е Д Е Л И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА разпореждане от 25.11.2020г., постановено по ч. гр. д. № 15507 по описа за 2020г. на Пловдивски районен съд, VI гр. с., в частта, с която е отхвърлено заявлението на „Профи кредит България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „България“ № 49, бл. 53Е, вх. В, със законни представители С. Н., Ц.. С., Я. Ч., Я. Ч. с процесуален представител юрисконсулт И. П., за сумата от 36, 82 лева – договорна лихва, дължима за периода 20.09.2019г. – 20.03.2020г., сумата от 43, 82 лева лихва за забава за периода 21.09.2019г. до 20.03.2020г. и сумата от 21, 15 лв. лихва за забава периода 20.03.2020г. до 23.11.2020г.

        Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                              

 

                                                  

                                                          ЧЛЕНОВЕ :