Решение по дело №813/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 22
Дата: 28 януари 2020 г. (в сила от 28 януари 2020 г.)
Съдия: Милуш Руменов Цветанов
Дело: 20195600500813
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 22                                             28.01.2020 г.                               град Хасково

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

          Окръжен съд – Хасково, граждански състав, на двадесет и осми чнуари, две хиляди и двадесета година, в открито съдебно заседание в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕЛЯНА ПЕЙКОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1. ГЕОРГИ ГОЧЕВ

                                                                                     2. МИЛУШ ЦВЕТАНОВ,

 

при участието на секретар: П.Д.,

като разгледа докладваното от мл. съдия Милуш Цветанов в.гр.д. № 813 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда  на чл. 258 и сл. ГПК.

Образувано е по въззивна жалба, подадена от „Професионален домоуправител“ ЕООД, чрез пълномощник – адв. Д.Д. *** против решение № 424 от 21.10.2019г., постановено по гр.д. № 1255 по описа за 2019г. на Районен съд – Димитровград, с което е отхвърлен предявен от „Професионален домоуправител“ ЕООД против К.Г.Б. и Р.Н.Б. установителен иск за сумата от 25,58 лева, представляващи задължение за заплащане на режийни разходи за общите части на Етажна собственост – гр.*** за месеците юни и юли 2018г. и дялово задължение за закупено и монтирано разговорно устройство в асансьора на ЕС и SIM-карта с ваучер за него, ведно със законната лихва от датата на подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение (30.05.2019г.) до окончателното изплащане на сумата, за която е издадена заповед № 574 за изпълнение на парично задължение от 31.05.2019г., постановена по ч.гр.д. № 958 по описа за 2019г. на РС-Димитровград.

В жалбата се твърди неправилност на съдебния акт. Посочва се, че правоотношенията, които могат да възникнат по повод на договор за възлагане на управление на ЕС между упражняващото правомощията на управител лице, ЕС и отделните етажни собственици, не се изчерпват с изброените в първоинстанционния съдебен акт. Излагат се подробни съображения в тази насока, като се набляга на обстоятелството, че към датата на завеждане на исковата претенция „Професионален домоуправител“ ЕООД няма качеството на управител на Етажна собственост с административен адрес гр.***, тъй като сключеният между тях договор е бил прекратен месец август 2018г., но към периода - юни и юли 2018г., е имал това качество. Въззивникът твърди, че в договора за възлагане на управлението на ЕС няма предвидено задължение за „Професионален домоуправител“ ЕООД да извършва плащания на режийните разходи на ЕС и съответно не е предвиден ред за събирането на платените суми. Уточнява, че за начина на заплащане на част от претендираната сума в размер на 6 лева, представляваща възнаграждение за два месеца за управление на ЕС, е взето изрично решение на ОС на ЕС от 03.10.2017г.  Въззивникът твърди, че въззиваемата страна знае размера на задължението си, тъй като същият е изготвил разпределение на дължимите режийни разходи от етажните собственици. На следващо място намира обжалваното решение за неправилно поради приетата липса на доказателства за извършено плащане от страна на въззивника. Същият не споделя този извод, доколкото по делото са представени писмени доказателства, които по своя характер представляват разписка за извършено плащане. Посочва като противоречиво на материалния закон и приетото от първоинстанционния съд, че поставянето на разговорно устройство за асансьор заедно със SIM-карта не представлява необходим ремонт, а разход за управление и поддържане на общите части по смисъла на чл. 51, ал. 1 от ЗУЕС. В тази връзка цитира легалните дефиници на понятията „необходим ремонт“ и „разходи за управление и поддържане“, дадени в §1, т. 8 и т. 11 от ДР на ЗУЕС. Моли за отмяна на обжалваното решение и постановяване на ново, с което да се уважи предявения иск. Претендира направените разноски в двете съдебни инстанции.

В срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК не е подаден отговор на въззивна жалба.

В открито съдебно заседание въззивникът „Професионален домоуправител“ ЕООД, редовно призован, не се явява, представлява се от адвокат Д.Д., който поддържа подадената въззивна жалба по изложените в нея съображения. В дадения от съда срок депозира писмени бележки.

Въззиваемите К.Г.Б. и Р.Н.Б., редовно призовани, не се явяват, представляват се от адвокат Н.М., която моли съда за оставяне на въззивната жалба без уважение и потвърждаване на първоинстанционното решение. Претендира направените разноски пред настоящата и първата инстанция.

Съдът, като взе предвид становищата и доводите на страните и след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 235, ал. 2, вр. чл. 12 от ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен в рамките на доводите, заявени във въззивната жалба. Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо.

Жалбата е подадена в предвидения в чл. 259, ал. 1 от ГПК срок, от легитимирана страна и против съдебен акт, подлежащ на обжалване, с оглед на което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

Коректните правни квалификации на предявените от „Професионален домоуправител“ ЕООД искове са съответно: по чл. 79, ал.1 ЗЗД във вр. с чл. 422, ал.1, във вр. с чл. 415 от ГПК – за сумата от общо 18,44лв., представляваща сбор от такси за домоуправител и режийни сметки за общите части на сградата за месеците юни и юли 2018г.; по чл. 59, ал.1 ЗЗД във вр. с чл. 422, ал.1, във вр. с чл. 415 от ГПК – за сумата от 7,14лв., представляваща дял от направени от ищеца разходи за необходим ремонт на асансьора.

По иска, свързан с договорно неизпълнение:

От протокол № 1 от 03.10.2017г. от проведено общо събрание/ОС/ на собствениците/ползвателите на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажната собственост/ЕС/ се установява, че са взети решения за сключване на договор за възлагане на управлението на ЕС и за съдържанието на същия. Между страните не се спори относно съществуването и съдържанието на този непредставен по делото договор, който се явява основание на паричната претенция на ищеца(въззивник) в размер 18,44лв. Съгласно взетите решения по протокола всеки от етажните собственици има задължението да заплаща не само месечно възнаграждение на управителя на ЕС (т.1, т.7 от протокола), а и дължимите суми за режийни разходи на ЕС (т.3, т.9 от протокола). Това налага извод, че договорът е със смесен характер - включва и характеристики на такъв за поддържане на общите части (по чл. 11, ал. 1, т. 11 от ЗУЕС). Ето защо ищецът има правен интерес от търсената с конкретната претенция съдебна защита срещу всяко от лицата, които са в неизпълнение на договора, и искът е допустим.

   Относно частта от претенцията - 6 лв., представляваща две такси за домоуправител за месеците юни и юли 2018г. – тя се доказва по размер от т.1 и т.7 на посочения протокол, според които по договора е определено месечно възнаграждение на управителя на ЕС в размер на 3 лв. Видно от решенията по същите точки на протокола обаче, дължимостта на тези възнаграждения е уговорена единствено за „собствениците“ на апартаментите. Действително разпоредбите на чл. 6, ал.2 и ал.3 от ЗУЕС препращат към задължението по чл. 6, ал.1, т.10 от ЗУЕС и за ползвателите и обитателите, но приложимо в случая е изрично договореното, защото „контролът за законосъобразност на решенията на етажната собственост е съдебен, ограничен е със срок за предявяване на иска, който като процесуален е преклузивен и тече от узнаването на решението…“ (Решение № 39/19.02.2013 г. по гр.д. 657/2012 г. на І г.о. на ВКС), а по делото няма доказателства за извършен такъв контрол по отношение на посочените решения. От протокола е видно, че той е за общо събрание на „собствениците/ползвателите“. От него не става ясно в какво качество го е подписала присъствалата на събранието Б.. Не са представени доказателства за собствеността на процесния апартамент, за който се претендират таксите, нито е направено признание на факт в това отношение от страна на ответниците. Доказването на собствеността, несъмнено необходимо за обосноваване на претенцията, е в тежест на ищеца, а липсата му предпоставя отхвърлянето на иска в съответната част.

Относно частта от претенцията - 12,44 лв., представляваща сбор от ежемесечните сметки за ел. енергия за стълбището и ел. енергия и  сервизно обслужване за асансьора – основанието й също е договорно. Този извод се налага при анализ на доказателствената съвкупност, а именно - в т.9 от посочения протокол от ОС на ЕС се установява задължение на касиера да събира и „отчита“ на домоуправителя разходите за режийни разноски, а при хронологична съпоставка - датите, в приетите като доказателства фактури за заплатени режийни разноски предшестват датите на приходните касови ордери, от което следва, че задължение за такова „последващо“ разходите отчитане е било установено и спазвано.

По отношение размера на претенцията за заплащане на режийните разходи – с  т.3 и т.4 от протокол № 1 от 03.10.2017г. от проведено ОС на ЕС е определена паричната такса за абонаментно обслужване на асансьора в общ размер на 48 лв. месечно, от плащането на която са освободени апартаментите от първи и втори етаж в сградата. От приложения към протокола списък №1/03.10.2017г. на присъствалите на общото събрание от същата дата се установява, че сградата е 8-етажна, с по три апартамента на всеки етаж, като процесният ап.23 е на осмия етаж. По делото обаче няма доказателства, удостоверяващи какъв е броят на обитаемите апартаменти – обстоятелство, което също подлежи на пълно и главно доказване от ищеца, особено предвид приетия в т.3 от протокола начин за изчисляване на дължимите парични размери на месечните задължения на всеки от обитателите, не само относно таксата за сервизно обслужване на асансьора, а и относно сумите за ел. енергия за него и стълбището. От посоченото следва невъзможност за проверка дали претендираните от ищеца суми за посочените разходи са коректно изчислени, което предпоставя отхвърлянето на иска в частта за тях – като недоказан по размер.

Доводът на въззиваемите за неоснователност на паричната претенция на ищеца(въззивник) за суми за режийни плащания за месеците юни и юли 2018г. – че той е знаел за нежеланието им да работят с него от началото на месец май 2018г., е несъстоятелен, доколкото в същия отговор на исковата молба, в който е направен, те изрично са признали, че „Професионален домоуправител“ ЕООД е изпълнявал правомощията на управител на ЕС до средата на 2018г., като договорните отношения продължили до юли 2018г.

 

По иска, свързан с неоснователно обогатяване:

Паричната претенция в размер 7,14 лв., е посочена от ищеца(въззвиник) като дължим от ответниците дял от направени от него разходи по необходим ремонт – покупка и монтаж на разговорно устройство за асансьора.

Асансьорът представлява обща част на сградата по предназначение по смисъла на чл. 38, ал.1 от ЗС. В принципен план ремонт на общите части се извършва по решение на общото събрание на собствениците (чл.48, ал.1, както и чл.11, ал.1, т.10, буква „а“ от ЗУЕС). Но разпоредбата на чл. 48, ал.5 се явява специална в това отношение, тъй като съгласно нея управителят разполага с правомощието и еднолично да вземе решение за отпускане на финансови средства за извършване на „необходим“ ремонт на общите части на сградата. Според редакцията й обаче, финансовите средства за ремонта „се отпускат“. По аргумент от чл.6, ал.1, т.9 ЗУЕС - това става от фонда „Ремонт и обновяване“, логично - само в случай, че в него са налични средства. По делото липсват доказателства за договорно упълномощаване от страна на Етажната собственост- на управителя – да извършва различни от режийните плащания с лични средства. Ето защо, заплащайки ремонта със свои пари, ищецът е излязъл от рамките на договорните си правомощията, изведени от т.6 на протокола от ОС на ЕС, препращащи към съответните законови - по ЗУЕС (в случая - чл.48, ал.5), а по този начин – и от договорното основание. В същото време, предвид посочените правомощия „Професионален домоуправител“ ЕАД се явява натоварен по смисъла на разпоредбата на чл. 60, ал.1 от ЗЗД за работите  като конкретната (необходими ремонти), което изключва гестия. Следователно като единствено възможно основание на тази претенция на ищеца(въззивник) остава неоснователното обогатяване по смисъла на разпоредбата на чл. 59, ал.1 от ЗЗД.

Съгласно чл. 107, ал.1 от Наредба № 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони - в жилищни сгради с 5 и повече етажа асансьорите са задължителни. Ако асансьорът не отговаря на изискването по чл.38, ал.2 НБЕТНА - да е снабден с аварийно алармено устройство по стандарт, позволяващо двустранна връзка между кабината му и лицето, което извършва аварийното обслужване – следва да бъде спрян от експлоатация (съгласно § 12,ал. 4 от ПР на Постановление №62 от 17.03.2014г. за изменение и допълнение на НБЕТНА). Следователно направените от ищеца разходи за привеждане на задължителния асансьор в съответствие с нормативните изисквания са били необходими за поддържането му - без извършения ремонт той е подлежал на спиране от експлоатация. Предвид гореизложеното, несъмнено монтажът на разговорно устройство за асансьора представлява необходим ремонт по смисъла на §1, т.8 от ДР на ЗУЕС.

Това, че разходите по закупуване на SIM-картата и устройството и монтирането му са направени от ищеца, както и размерът им, се установява от приложените от него фактура, заявление за регистрация на предплатена карта и фискални бонове (л.15 и л.18 по делото). Съгласно разпоредбата на чл. 41 от ЗС, а и тази на чл. 6, ал.1, т.9 от ЗУЕС, дължимият от всеки „собственик“ дял от направените необходими разходи за ремонт на общите части в сградата се определя съразмерно с притежаваните от него идеални части. В съответствие с разпоредбата на чл. 16, ал.5 от ЗУЕС размерът на идеалните части от етажната собственост, който явилата се на събранието Б. е представлявала е вписан в протокол № 1 от 03.10.2017г. от проведено ОС на ЕС  - 2,663%. Предвид това, че протоколът е подписан от въззиваемата Б. и съдържанието му не е било оспорено в сроковете по чл. 16, ал. 9 от ЗУЕС, настоящият състав намира за безспорна идеалната част в общите части на ЕС, съответстваща на апартамента, обитаван от ответниците. Както вече се посочи обаче - по делото не са представени доказателства за собственост на този апартамент. Ето защо искът в частта му за сумата от 7,14лв. следва да бъде отхвърлен като неоснователен, предвид недоказаност от страна на ищеца на обстоятелството от кого точно, като  неоснователно обогатил се собственик, се дължат тези разходи.

 

Гореобоснованото приемане за предявени на два иска предполага дължимостта и на две държавни такси. Ищецът е представил вносна бележка за заплатена само една такава, поради което, на основание разпоредбата на чл. 72, ал.2 ГПК, следва да заплати още една. Предвид размера на предявените претенции и на основание разпоредбите на чл.1 във вр. с чл.18 от Тарифата за държаните такси, които се събират от съдилищата по ГПК - и втората дължима такса следва да е 25лв.

 

Предвид изхода по споровете, изразяващ се в цялостно отхвърляне на всички претенции – ищецът няма право на претендираните разноски по делото.

На основание разпоредбата на чл. 78, ал.3 ГПК ответната страна има право на поисканите направени от нея деловодни разноски съразмерно с отхвърлената част от исковете. Следователно в конкретния случай – в пълен размер. С приложени договори за правна защита и съдействие ответниците са доказали: за първоинстанционното производство - заплатени разноски в общ размер 700лв., а за въззивното – 400лв.

По делото не са направени искания по чл.78, ал.5 ГПК, свързани с възражения за прекомерност на адвокатските възнаграждения.

Мотивиран от горното, съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 424 от 21.10.2019г., постановено по гр.д. № 1255 по описа за 2019г. на Районен съд – Димитровград.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, „Професионален домоуправител“ ЕООД, ЕИК ********* да заплати на К.Г.Б. с ЕГН ********** и Р.Н.Б. с ЕГН ********** сумата от общо 400 (четиристотин) лева – представляваща съдебно деловодни разноски, направени пред въззивна инстанция.

ОСЪЖДА, на основание чл. 72, ал.2 във вр. с чл. 77 ГПК, „Професионален домоуправител“ ЕООД, ЕИК ********* да заплати по сметка на Окръжен съд – Хасково сумата от 25 (двадесет и пет) лева – дължима държавна такса.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

Председател:                                     Членове: 1.          

 

                                                                           2.