Определение по дело №151/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1497
Дата: 10 декември 2019 г.
Съдия: Симеон Симеонов Михов
Дело: 20192100900151
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1497

 

 

Бургаският окръжен съд                                                                           гражданска колегия

в закрито заседание на десети декември

през две хиляди и деветнадесета година                                                                        в състав:

                                                                                        Председател: Симеон Михов

като разгледа докладваното от

            съдия Михов                       търговско дело            151   по описа

за   2019   година.

 

                       Производството по делото е образувано по повод искова молба с посочено правно основание чл. 124, ал. 1 от ГПК и чл. 71 от ТЗ от „Петрол холдинг“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, ул. „Братя Миладинови“ № 22А, представлявано от изпълнителния директор Орлин Тодоров Тодоров против „ПСФК Черноморец Бургас“ АД,  ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, жк. „Лазур“, спортен комплекс „Лазур“, представлявано от съвет на директорите в състав: Митко Василев Събев, Георги Симеонов Мицов, М.Й.Й. и Иван Минчев Цанев, при участието на трето лице – помагач на страната на ответника и акционер Община Бургас, гр.Бургас, ул. „Александровска“ № 26, представляван от кмета Димитър Николов, чрез Златина Георгиева като директор на дирекция „Правно-информационно обслужване“, с искане да бъде прогласена нищожността на всички решения, обективирани в Протокол от заседание на съвета на директорите на „ПСФК Черноморец Бургас“ АД от 21.03.2019 г., а при условията на евентуалност да бъдат отменени всички решения, приети с протокол от заседание на съвета на директорите на „ПСФК Черноморец Бургас“ АД от 21.03.2019г., както и ответното дружество да бъде осъдено да заплати направените по делото разноски. Към исковата молба са приложени писмени доказателства. Направени са нарочни искания по събиране на доказателства.

Исковете по чл.71 ТЗ, съобразно процесуалната им характеристика, могат да бъдат установителни, конститутивни и осъдителни според вида на търсената защита на материалното право. Наличието на правен интерес като процесуална предпоставка, обуславяща допустимостта на иск с правно основание чл.71 ТЗ, подлежи на служебна проверка при установителните искове.

В настоящия случай ищецът е предявил главен установителен иск за прогласяване нищожността на посочените решения на съвета на директорите, а в условия на евентуалност – иск за тяхната отмяна. При това положение наличието на правен интерес, изразяващо се в неблагоприятно въздействие върху правната сфера на акционера, съставлява положителна процесуална предпоставка при предявяването на установителния иск с правно основание чл.71 ТЗ, докато за конститутивния иск за отмяната им, правният интерес е презумптивен и за допустимостта му е достатъчно ищецът да установи качеството си на акционер. Наличието на вреди или реалната възможност от настъпването им, е въпрос по основателността, а не по допустимостта на иска. В този смисъл е постоянната практика на ВКС, обективирана в Тълкувателно решение № 1/ 06.12.2002 г. на ОСТК на ВКС; решение № 212 от 14.02.2017 г. на ВКС по т. д. № 2528/2015 г., II т. о., ТК; решение № 50/ 16.06.2014 г. по т. д. № 1087/2012 г. на ВКС, ТК, I т. о. и решение № 196/2013 от 10.01.2014 г. по т. д. № 615/2012 г. на ВКС, ТК, I т. о.

В исковата молба ищецът излага твърдения единствено относно качеството си на акционер в ответното дружество, като счита, че правният интерес е презумптивен. Последното важи обаче единствено за евентуалния иск, по изложените по-горе съображения. С поясненията в допълнителната искова молба, ищецът не обосновава наличието на правен интерес, изразяващо се в неблагоприятно въздействие върху правната му сфера като акционер. Твърдените нарушения следва да бъдат от такова естество, че да засягат реални негови права и евентуално положително съдебно решение да доведе до промяната им, като рефлектира върху обема и съдържанието на притежаваните от ищеца акционерни права, каквото в случая не е налице.

При това положение, предявеният главен иск за прогласяване нищожността на всички решения, обективирани в Протокол от заседание на съвета на директорите на „ПСФК Черноморец Бургас“ АД от 21.03.2019 г., е недопустим и производството по него следва да бъде прекратено на основание чл. 130 от ГПК.

 

 

                                           О      П      Р     Е     Д      Е      Л     И  :

 

 

ПРЕКРАТЯВА поради недопустимост производството по предявения от „Петрол холдинг“ АД главен иск за прогласяване нищожността на всички решения, обективирани в Протокол от заседание на съвета на директорите на „ПСФК Черноморец Бургас“ АД от 21.03.2019 г.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд-Бургас в седмодневен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

 

 

                                                                       

 

                                                                         ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: