Решение по дело №625/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 386
Дата: 26 юни 2019 г. (в сила от 31 октомври 2019 г.)
Съдия: Красимир Димитров Лесенски
Дело: 20195220200625
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Пазарджик, 26.06.2019 г.

 

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

РАЙОНЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, ХХ състав в публично заседание на шестнадесети май две хиляди и деветнадесета година в състав:                                                     

    

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ЛЕСЕНСКИ

 

 

при секретаря Десислава Буюклиева, като разгледа докладваното от съдия Лесенски НАХД № 625 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление № 18-1006-004402  от 09.01.2019 г. на Началник група към Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Пазарджик на основание чл.183 ал.5, т.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100 лв. на Н.Б.М. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП.

           Срещу НП е подадена в срок жалба от Н.Б.М., в която се навеждат доводи за незаконосъобразност и необоснованост на постановлението, издаването му в нарушение на процесуалните правила и се моли да бъде отменено.

           В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Не се явява и надлежно упълномощения му процесуален представител, редовно призован.

           Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща законен или процесуален представител. С преписката е постъпило писмено становище, в което излага доводи, с които се иска потвърждаване на постановлението.

          

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

На 18.12.2018 г. свидетелят А.Л. - мл. автоконтрольор при ОД на МВР Пазарджик и колегата му Т.Г.се намирали в гр. Пазарджик, на бул. „Б.“, в близост до пешеходния светофар. Те следели за водачи на МПС, които преминават през светофара, без да спазват сигнализацията. Около 11:50 ч. видели, че пешеходци натискат бутона на светофара, той светнал червено за автомобили и пешеходците преминали, като след това на червен сигнал на светофара за автомобилите преминал лек автомобил „** ***“ с рег. № ***. Полицейските служители го спрели за проверка веднага след преминаването му, като светофарът все още светил червено. Установили, че автомобилът се управлява от жалбоподателя. Л. съставил на жалбоподателя АУАН в негово присъствие за нарушение на чл.6, т.1 ЗДвП, който му предявил, а жалбоподателят подписал и получил. Като възражения записал, че е преминал на жълт сигнал. Въз основа на съставения АУАН било издадено обжалваното НП.

 

По делото е разпитан като свидетел А.Л., който в показанията си потвърждава гореописаната фактическа обстановка. Съдът кредитира изцяло показанията на свидетеля като ясни, категорични и безпротиворечиви по отношение на съставомерните признаци. Те са дадени и от лице, незаинтересовано пряко от изхода на делото.

           

При така установените обстоятелства от правна страна, съдът намира, че жалбата е неоснователна. Жалбоподателят категорично е осъществил от обективна и субективна страна състава на административното нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП с това, че на 18.12.2018 г. около 11:50 ч. в гр. Пазарджик, на бул. „Б.“ е управлявал лек автомобил „** ***“ с рег. № ***, като преминал на червен сигнал на пешеходния светофар при нормално работеща трисекционна светофарна уредба, регламентиращи преминаването на пещеходци. Безспорно се установиха всички елементи на административното нарушение по чл.6, т.1 ЗДвП, съгласно който: „Участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка.“ Видно е, че се касае за ясна разпоредба, според която жалбоподателят е бил длъжен да спре на червен сигнал на светофара, забраняващ преминаването и съгласно който сигнал водачите на ППС са длъжни да спрат преди стоп-линията, преди пешеходната пътека или преди линията, на която е поставен светофарът, когато стоп-линия и пешеходна пътека не са очертани. Всъщност самият жалбоподател е направил своеобразно признание на нарушението, като е записал в АУАН като възражение, че е преминал на жълт светофар. Последният също не разрешава преминаването, освен в определени ситуации, които не се установиха да са били налице в случая.

При това положение правилно е била ангажирана отговорността на жалбоподателя на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП и е наложена глоба в размер на 100 лв. Съгласно разпоредбата на чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП: „Наказва се с глоба 100 лв. водач, който преминава при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването“. Точно такъв е и конкретният случай. АНО правилно е приложил материалния закон с налагане на глоба съгласно правилно определената санкционна норма. Наказанието е в твърд размер съгласно посочената санкционна норма и няма основание за неговото изменение.

С оглед цялостния контрол за законосъобразност съдът намира, че в случая не са налице съществени процесуални нарушения, водещи до нарушаване на правата на жалбоподателя, затрудняващи защитата му и до отмяна на атакуваното НП. В конкретния случай в издаденото НП подробно са описани обстоятелствата, във връзка с които е наказано лицето, поради което за него не е останал неизяснен въпросът за какво точно е наказан. Мястото на нарушението е в достатъчна степен индивидуализирано. Неоснователни са и доводите в жалбата за неправилно приложена санкционна разпоредба.

С оглед характера на засегнатите обществени отношения, свързани с безопасността на движението по пътищата, живота и здравето на участниците в него, както и на случайните граждани и минувачи, съдът счита, че случаят категорично не може да се определи като маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН. За този извод е без значение и обстоятелството, че жалбоподателят е водач от дълги години и до момента има само едно друго нарушение на ЗДвП, видно от справката му за нарушител-водач.

Съдът намира, че в случая АНО правилно е приложил материалния и процесуалния закон при издаването на наказателното постановление, поради което не са налице основания за отмяна или изменение на постановлението.

         По изложените съображения въззивният съд счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено като законосъобразно и обосновано.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Районен съд Пазарджик

 

Р    Е    Ш    И :

 

ПОТВЪРЖДАВА като законосъобразно наказателно постановление № 18-1006-004402  от 09.01.2019 г. на Началник група към Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Пазарджик, с което на основание чл.183 ал.5, т.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100 лв. на Н.Б.М. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП.

            Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд Пазарджик.

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: