Решение по дело №804/2016 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 38
Дата: 13 март 2017 г. (в сила от 5 април 2017 г.)
Съдия: Петър Славов Петров
Дело: 20162150100804
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 септември 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 38

 

гр.Несебър, 13.03.2017г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              Несебърският районен съд, трети състав, в публично заседание на девети февруари, през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                                                  Районен съдия: Петър Петров

 

              при секретаря Д.Г., като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 804 по описа за 2016г., за да се произнесе взе предвид следното.

              Производството е образувано по предявени искове с правно основание чл.128, т.2, във връзка с чл.269, ал.269, ал.1 и чл.270 от КТ, по чл.224, ал.1 от КТ и по чл.86, ал.1 от ЗЗД.

              Ищцата Е.П.М. с ЕГН **********,***, твърди, че е била в трудово правоотношение с  „А.М.” ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: к.к. Слънчев бряг – запад, хотел „С.”, етаж 1, представлявано от управителите Н.А. и В.К., което правоотношение е възникнало въз основа на сключен на 18.05.2015г. трудов договор, с който било уговорено трудово възнаграждение в размер на 360 лева, което било изменено на 380 лева с допълнително споразумение от 01.07.2015г. Ищцата твърди, че е изпълнявала длъжността „камериерка” до 23.09.2015г., когато трудовото й правоотношение е било прекратено, както и че не са й били изплатени трудовите възнаграждения за месец август 2015г. в размер на 382,28 лева и за месец септември 2015г. в размер на 418,69 лева, в която сума обаче било включено и дължимото й се обезщетение за неизползван платен годишен отпуск. Моли съда да постанови решение, с което ответникът да бъде осъден да й заплати посочените суми, ведно с мораторната лихва, както следва: сумата в размер на 29,99 лева за периода от 01.09.2015г. до 08.06.2016г. върху главницата от 382,28 лева, сумата в размер на 16,80 лева за периода от 01.10.2015г. до 08.06.2016г. върху главницата от 382,28 лева, и сумата в размер на 2,55 лева за периода от 01.10.2015г. до 08.06.2016г. върху главницата да дължимото обезщетение за неизползван платен годишен отпуск от 36,41 лева. Претендира и законната лихва върху главниците, считано от датата на предявяване на иска до окончателното им изплащане.

              В отговора на исковата молба ответникът е направил възражение за местна подсъдност, а по същество на спора заявява, че оспорва иска като твърди, че полагащото се на ищцата трудово възнаграждение за получаване за месец август 2015г. е в размер на 299,67 лева и за месец септември 2015г. в размер на 343,01 лева. Във връзка с това оспорва и размера на мораторните лихви, като посочва и конкретните дължими размери, както и началният момент, от който следва да се начисляват, с оглед изискуемостта на отделните главници.

              След подаване на отговора на исковата молба по партидата на ответното дружество в Търговския регистър са вписани на 04.08.2016г. промени във фирмата на дружеството и неговите законни представители. Така фирмата е променена на „А.” ООД, а законни представители на дружеството са управителите А.П.Н. и С.Р.К. заедно.

              Исковата молба е подадена пред Районен съд – Поморие, пред който е образувано гр.д.№ 266/2016г. по описа на съда, който въз основа на направеното от ответника възражение за местна подсъдност, с влязло в сила Определение № 308/09.08.2016г., постановено по това дело, е прекратил производството по делото и е изпратил същото на Несебърския районен съд.

              В съдебно заседание ищецът не се явява и не се представлява. С отделна молба процесуалният представител на ищеца е уведомил съда, че страните са уредили извънсъдебно спора си.

              Ответното дружество също не се представлява в съдебно заседание нито от законен нито от процесуален представител.

              Съдът като обсъди доводите на страните и извърши преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

              По делото не се спори, че страните са се намирали в трудовоправни отношения, като от представеното копие на трудовата книжка на ищцата се установява единствено, че ответникът е бил неин работодател през периода от 19.05.2015г. до 24.09.2015г., когато трудовото правоотношение е било прекратено на основание чл.325, ал.1 от КТ. От представените от ответното дружество фишове за заплати се установява, че ищцата е изпълнявала длъжността „камериерка” с основна заплата в размер на 380 лева, както и че чистите суми за получаване, съответно за месец август 2015г. е била в размер на 299,67 лева, и за месец септември 2015г. в размер на 343,01 лева, в която сума обаче освен трудовото възнаграждение е включено и обезщетение за неизползван платен годишен отпуск в размер на 127,43 лева. Тези суми са били заплатени на 28.07.2016г., т.е. след получаване на исковата молба от ответника. Мястото на работа на ищцата е било в хотел „С.” в к.к. Слънчев бряг, община Несебър.

              Ответникът не оспорва, че по време на действие на трудовото правоотношение ищцата-работник е изпълнявала добросъвестно трудовите си задължение съгласно чл.125 от КТ.

              Фактът на плащането на трудови задължения и на обезщетението за неизползван платен годишен отпуск, в общ размер на 642,68 лева, е настъпил след завеждането на иска, което съдът е длъжен да вземе предвид на основание чл.235, ал.3 от ГПК.

              Съгласно характера на предявените искове и релевираните от ответника оспорвания, то съгласно вменената на страните доказателствена тежест, именно ищецът следваше да докаже размера на претенциите си, а искът за заплащане на неизползвания платен годишен отпуск, следваше да докаже и по основание. В рамките на настоящия процес ищцата не е доказала с годни доказателствени средства (в т.ч. и посредством реализирането на експертиза), че съществува оспорено по размер вземане. Заявеното в хода на процеса, че страните са уредили извънсъдебно спора, не създава яснота относно тези релевантни за делото факти. Така ищцовата страна дори не заявява изрично дали с извършеното плащане след предявяване на исковете ответникът е погасил изцяло задълженията си за дължими трудови възнаграждения и обезщетения, или уреждането на спора е постигнато по друг начин и впоследствие, уредени ли са отношенията, свързани с претенциите за заплащане на обезщетение за забава, признава ли ищцата, че с извършеното от ответника плащане, размерите на претендираните главници са тези, посочени в отговора на исковата молба, въобще какви са рамките на извънсъдебното споразумение и окончателно ли са уредени отношенията между страните във връзка с дължимите плащания, които ответникът дължи на ищцата по силата на трудовото правоотношение между тях, респ. продължават ли да се дължат плащания за трудови възнаграждения и обезщетения. При така събраните доказателства съдът не би могъл да формира извод, защото неустановени по делото са правнозначими факти и обстоятелства, от които да бъдат установени по безспорен и убедителен начин размерите на исковите претенции и за тяхната дължимост и изискуемост.

              Съобразявайки изложените по-горе съображения, съдът приема, че поради обстоятелството, че не е провел успешно доказване на релевантните за спора факти, за ищцата, носеща доказателствената тежест в процеса, ще следва да настъпят неблагоприятните последици от това обстоятелство. Предявените от нея искове ще следва да бъдат отхвърлени, не обаче като неоснователни и недоказани, а в резултат на извършено от ответника плащане, по който повод съдът приема, че ищцата е заявила, че са уредени отношенията с нейния работодател, като от своя страна ответникът с извършеното от него плащане прави своеобразно признаване на факти. На това основание и не следва да се присъждат разноски по чл.78, ал.1 от ГПК, а и направените такива не се претендират.

              Ответникът не е направил разноски по делото, не е претендирал такива, поради което и такива не следва да му присъждат по правилата на чл.78, ал.3 от ГПК. 

              Предвид обаче, че исковете не се отхвърлят като неоснователни и недоказани, а в резултат на извършено в хода на производството погасяване на задълженията чрез плащане, дължимите държавни такси върху предявените искове, от чието заплащане ищцата е освободена, следва да бъдат възложени в тежест на ответника, който следва да бъде осъден да ги заплати. По отношение на ответника не са налице в кумулативна наличност двете предпоставки в чл.78, ал.2 от ГПК за да бъде същият освободен от заплащането им.  Държавната такса върху всеки един от трите предявени искове – за заплащане на трудови възнаграждения, на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск и за мораторна лихва – е в размер на по 50 лева, поради което ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на държавата по сметка на съда сумата в размер на 150 лева за държавни такси.

              Мотивиран от горното, Несебърският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

              ОТХВЪРЛЯ предявените от Е.П.М. с ЕГН **********,***, искове за осъждането на „А.” ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, к.к. Слънчев бряг – запад, административен център „С.”, етаж 1, представлявано от управителите А.П.Н. и С.Р.К. заедно, следните суми: сумата в размер на 765,56 лв. (седемстотин шестдесет и пет лева и 56 ст.), представляваща общ размер на дължими трудови възнаграждения за месеците август и септември 2015г., сумата в размер на 36,41 лв. (тридесет и шест лева и 41 ст.), представляваща дължимо обезщетение за неизползван платен годишен отпуск за 2015г., сумата в размер на 49,34 лв. (четиридесет и девет лева и 34 ст.), представляваща общ размер на мораторните лихви върху претендираните трудови възнаграждения и обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, начислена общо за периода от 01.09.2015г. до 08.06.2016г., както и законната лихва върху отделните главници, поради погасяване изцяло на задълженията в резултат на извършено плащане след предявяване на иска.

              ОСЪЖДА „А.” ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, к.к. Слънчев бряг – запад, административен център „С.”, етаж 1, представлявано от управителите А.П.Н. и С.Р.К. заедно, ДА ЗАПЛАТИ в полза на държавата по сметка на Несебърския районен съд, сумата в размер на 150 лв. (сто и петдесет лева), представляваща дължима държавна такса.

 

              Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: