Определение по дело №2969/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3846
Дата: 10 март 2020 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Ìîíèêà Ëþá×Îâà Æåêîâà
Дело: 20203110102969
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№3846/10.3.2020г.

гр. Варна, 10.03.2020 год.

 

 

               ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, XLII - ри състав, в закрито заседание, проведено на десети март през две хиляди и двадесета  година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: МОНИКА ЖЕКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 2969 по описа на ВРС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявени искове от „Т.Б.” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, Бизнес Парк София, сграда 6, п.к. 1766 , с правно основание чл.422, ал.1 ГПК срещу Д.В.Й., ЕГН **********, с адрес *** Оряхово, п.к. 9110, ул.“Цар Симеон“ № 11, за приемане за установено в отношенията между страните дължимостта на вземанията по Заповед за изпълнение № 4164/28.5.2019г за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК, издадена по ч.гр.д № 7884/2019г. по описа на ВРС,  VIII-ми състав.

След като се запозна с материалите по ч.гр.д №7884 /2019 год.по описана РС Варна,VIII-ми състав, съдът намира, че настоящият процес е недопустим, тъй като предпоставките за предявяване на исковете не са налице. Исковият съд следи служебно за допустимостта на производството, при което извършва самостоятелна преценка дали заповедта е редовно връчена по реда на чл. 47, ал. 5 ГПК, респ. - изпълнени ли са изискванията на чл. 47, ал. 1 ГПК, обуславящи залепване на уведомление на известния адрес и спазване на процедурата по залепването, доколкото тези обстоятелства са законова предпоставка за разглеждане на специалния установителен иск. В случая те не са налице.

В заповедното производство е визиран адрес на длъжника още в самото Заявление - село Старо Оряхово, п.к. 9110, ул.“Цар Симеон“ № 11.Визирания от заявителя адрес безспорно не съвпада с вписания в НБДН .

Съдът, пред който е предявен иск на основание чл. 422 ГПК и съобразно редакцията на чл. 415 ГПК (в сила от 31.10.2017 г.) следи служебно за едновременното наличие на три предпоставки за допустимостта на иска: 1/ издадена заповед за изпълнение; 2/ подадено от длъжника в двуседмичен срок от връчването на заповедта възражение по чл.414 ГПК, алтернативно заповедта за изпълнение да е връчена на длъжника при условията на чл. 47, ал. 5 или да е налице отказ за издаване на заповед за изпълнение; 3/спазване на срока за предявяване на иска по чл. 422 във вр. с чл. 415 ал.1 ГПК.

Тази проверка е самостоятелна и независима от проверката на заповедния съд, като в настоящия случай заповедта за изпълнение не е връчена на длъжника при условията на чл. 47, ал. 5  ГПК.

Връчване при условията на чл. 47, ал. 5 ГПК е налице, когато е спазен редът за връчване по ал. 1 и ал. 3 от цитираната норма: длъжникът е търсен три пъти в рамките на месец на посочения адрес в заявлението, съответно на постоянния/настоящия си адрес с интервал от поне една седмица между всяко от тях, като най-малко едно от посещенията е в неприсъствен ден (при съобразяване на изключението от правилото – чл. 47 ал. 1 изр. последно от ГПК); залепено е уведомление на посетените адреси след установяване на невъзможността да бъде открит на тях; служебна справка за месторабота на длъжника и връчване по местоработата, съответно местослуженето или мястото за осъществяване на стопанска дейност. След изчерпване на тези възможности за лично уведомяване или уведомяване чрез друго лице, посочено в чл. 46 ГПК и след залепване на уведомление и изтичане на срока по ал. 2 от цитираната норма се пристъпва към  даване на указания за предявяване на иск по чл. 415 ал. 1 ГПК.

В случая не е било разпоредено залепяне на Уведомление по чл. 47 ГПК на адреса в село Старо Оряхово./л.21 –ви от заповедното дело / .

Следва да се изчерпят всички възможности за длъжника да узнае за претендираното вземане и да възрази, че не дължи, съответно да не подаде възражение и заповедта да влезе в сила или да подаде възражение по чл. 414а ГПК.

Ето защо съдът намира, че не са налице всички абсолютни процесуални предпоставка съобразно редакцията на чл. 415, ал. 1, т. 2  ГПК за предявяване на иск на основание чл. 422 ГПК. След като за абсолютните процесуални предпоставки за предявяване на иск се следи служебно и настоящият състав намира, че една от тях налице, то не следва да се разглежда по същество делото, а същото да се прекрати.

Предвид изложеното, съдът приема, че предпоставки за даване на указания по чл. 415, ал.1, т.2 ГПК не са налице, а предявените установителни искове са преждевременно заведени и като такива - недопустими.

Исковата молба следва да бъде върната, на основание чл. 130 ГПК, а производството по делото – прекратено.

 

Така мотивиран и на основание чл. 130 ГПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. №2969/2020 год. по описа на ВРС, ХLII – ри състав, на основание чл. 130 ГПК и ВРЪЩА исковата молба.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Варненски окръжен съд в едноседмичен срок от получаване на съобщението за постановяването му от ищеца.

 

Препис от определението да се връчи на ищеца.

 

След влизане в сила на определението, ч.гр.д № 7884/2019 год.по описа на ВРС,VIII-ми състав да се върне в състава, поради отпадане необходимостта от същото, ведно с препис от определението.

 

                                                                      

РАЙОНЕН СЪДИЯ: