Решение по дело №1331/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1557
Дата: 30 септември 2019 г. (в сила от 26 ноември 2020 г.)
Съдия: Златина Иванова Бъчварова Кънчева
Дело: 20197040701331
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер 1557                   30  септември  2019 година                 град  Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  БУРГАС, осми състав, в открито  заседание на двадесет и пети септември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                              

                                                                                Съдия  Златина Бъчварова

                                                                        

Секретар В. С.

Прокурор Андрей Червеняков

като разгледа административно дело  номер  1331  по описа за  2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.203 от Административно процесуалния кодекс / АПК / във връзка с чл.1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди/ЗОДОВ/.

Образувано е по искова молба на М.П., роден на *** г., гражданин на Р.М., с адрес: Р.М., гр.С., с.З., ул. „Т.Ч.“ №*, против ОД МВР Бургас за присъждане на обезщетение за имуществени вреди в размер на 200.00/двеста/ лева и неимуществени вреди в размер на 10 000.00/десет хиляди/ лева, настъпили в резултата на наказателно постановление/НП/ № 18-0454-000328/26.05.2018 г., на началник група, Районно управление/РУ/ Сунгурларе, ОД МВР Бургас.

Ищецът, редовно уведомен, не се явява и не се представлява. В исковата молба твърди, че е заплатил сумата от 200.00 лева, представляващо наложена глоба с издаденото срещу него наказателно постановление. Твърди, че е изпаднал в травматичен шок от настъпило пътно транспортно произшествие във връзка с което е издадено наказателното постановление. Твърди също, че е заплатил посочената сума без да знае защо, а при подписване на НП не му е бил осигурен преводач, с което са нарушени правата и законните му интереси. Изложил е доводи, че освен правото му на защита е нарушено правото му на справедлив процес и правото на информация,  в резултат на което като чуждестранен гражданин, той не се е възползвал от правото си на достъп до правосъдие и ефективни правни средства. Затова претендира от ответника и обезщетение за претърпени морални щети в размер на 10 000.00 лева.

Ответникът по иска - Областна дирекция Бургас, Министерство на вътрешните работи/ОД МВР Бургас/, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител, оспорва иска, счита същият за недопустим, респ. за неоснователен. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас дава заключение за неоснователност на иска.

Административен съд Бургас, като взе предвид изложените доводи, съобрази доказателствата и закона, намира за установено следното:

Искът е подаден от надлежна страна срещу пасивно легитимиран ответник по смисъла на чл. 205 АПК, поради което е допустим.

Разгледан по същество е неоснователен.

От представените по делото доказателства се установява, че с наказателно постановление/НП/ № 18-0454-000328/26.05.2018 г., издадено от началник група, Районно управление/РУ/ Сунгурларе, ОД МВР Бургас,  на ищеца М.П. от Р.М., е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200.00 лева, на основание чл.179, ал.2, пр.1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ за извършено нарушение по чл.20, ал.2 ЗДвП, за това, че по път ІІ-73, Ришки проход, посока гр.Карнобат, към гр.Шумен, при км.44+800, управлява композиция от съчленено ППС, състоящо се от влекач, марка „**“, рег.№**** с прикачено полуремарке марка „***“, рег.№САШ262, чужда собственост, като в десен завой се движи с несъобразена скорост с пътните условия; излиза в ляво по посока на движението си и се преобръща на пътното платно, при което настъпило ПТП с материални щети. Между страните по делото не е налице спор, че М.П. е платил наложената му с наказателното постановление глоба в размер на 200.00 лева.

Наказателното постановление е обжалвано от ищеца пред Районен съд Карнобат, за което е образувано административнонаказателно дело № 46/2019 г. по описа на съда. С определение № 64 от 21.03.2019 г., съдът е прекратил производството по делото, поради просрочие на жалбата подадена от П.. Това определение е оспорено пред Административен съд Бургас, който с определение №1214 от 13.06.2019 г. го е оставил в сила. Определението за прекратяване на производството е влязло в сила.

При така установените факти се налагат следните правни изводи:

Предявеният иск е с правно основание чл.1, ал.1 ЗОДОВ. Според цитираната разпоредба държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

Основателността на иск с правно основание чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ предполага установяване кумулативното наличие на следните предпоставки: незаконосъобразен административен акт, действие или бездействие на административен орган; вреда от този административен акт, действие или бездействие и причинна връзка между тях. При недоказване на което и да е от изброените условия, обезщетение не се присъжда. Съгласно чл. 4 ЗОДОВ дължимото обезщетение е за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. В тежест на ищеца е да установи наличието на кумулативно изискуемите предпоставки за ангажиране отговорността на държавата на основание чл. 1, ал.1 ЗОДОВ. При липса на който и да е от елементите на посочения фактически състав не може да се реализира отговорността на държавата по този ред. Според настоящия съдебен състав в случая не е налице първата от тези предпоставки.

Наказателното постановление, с което е санкциониран ищеца, е влязло в сила, тъй като  производството по оспорването му е прекратено с влязлото в сила на 13.06.2019 г. определение № 64, постановено по административнонаказателно дело № 46/2019 г. по описа на Районен съд Карнобат.

Не е налице първата кумулативна предпоставка за реализиране отговорността по чл.1 ЗОДОВ, затова и не може да се осъществи фактическия състав на тази отговорност.

 Следователно, заплатената от ищеца сума в размер на 200.00/двеста/ лева, представляваща наложеното му административно наказание, не представлява понесена от него имуществена вреда в резултат на незаконосъобразно наказателно постановление. Неоснователна и недоказана по размер е и претенцията за присъждане на неимуществени - морални  вреди, тъй като не се твърди такива да са настъпили като пряка последица от отменено като незаконосъобразно наказателното постановление.

Изложеното мотивира съда да приеме, че исковата претенция на П. е неоснователна и недоказана, поради което следва да се отхвърли.

При този изход на спора и предвид направеното искане в полза на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение, съобразно чл.78, ал.8 ГПК във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ ЗПП/ и чл.24 и 25 от Наредбата за заплащането на правната помощ/обн.ДВ,бр.5/2006 г./, в размер на 100.00/сто/ лева.

Мотивиран така и на основание чл.172, ал.2 АПК, Административен съд Бургас, осми  състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска на М.П., роден на *** г., гражданин на Р.М., с адрес: Р.М., гр.С., с.З., ул. „Т.Ч.“ №*, против ОД МВР Бургас за присъждане на обезщетение за имуществени вреди в размер на 200.00/двеста/ лева и неимуществени вреди в размер на 10 000.00/десет хиляди/ лева, настъпили в резултата на наказателно постановление/НП/ № 18-0454-000328/26.05.2018 г., на началник група, Районно управление/РУ/ Сунгурларе, ОД МВР Бургас.

ОСЪЖДА М.П., роден на *** г., гражданин на Р.М., с адрес: Р.М., гр.С., с.З., ул. „Т.Ч.“ №*, да заплати на ОД МВР Бургас разноски в размер на 100.00/сто/ лева.

Решението може да се обжалва, в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му, пред Върховен административен съд на Република България.

                  

 

                           

 

                                                             СЪДИЯ: