Определение по дело №3958/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3764
Дата: 3 октомври 2019 г. (в сила от 3 октомври 2019 г.)
Съдия: Ани Захариева Захариева
Дело: 20191100603958
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.София,03.10. 2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НО, ХІІ въззивен състав, в закрито  съдебно заседание на  трети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНИ ЗАХАРИЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:ДОРОТЕЯ КЕХАЙОВА          

                                                              ПАВЕЛ ПАНОВ

като разгледа докладваното от съдия ЗАХАРИЕВА в.н.ч. дело № 3958 по описа на СГС за 2019г,  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХХІІ от НПК.

С Определения от 11.07.2018г. на СРС, НО, 16 състав е прекратено на основание чл.248,ал.1 т.3 от НПК съдебното производство по НОХД № 807/2019г. по описа на СРС, поради допуснати съществени процесуални нарушения.

Срещу Определението на основание чл. 249,ал.3 вр. чл.248,ал.1,т.3 и чл.341, ал.2 от НПК е подаден протест от прокурор при СГП, с който се иска от въззивната инстанция отмяна на атакувания съдебен акт като необоснован, неправилен и незаконосъобразен и връщане на делото на СРС за продължаване на съдопроизводствените действия. Според прокурора изводът на съда, че в обвинителния акт липсва отразяване на всички съставомерни признаци на твърдяното инкриминирано деяния, както и обстоятелствата, при които е извършено са неправилни. При изложените съображение прокурорът счита, че обвинителния акт е в съответствие с изискванията за неговото съдържание , съгласно чл.246 от НПК.

Въззивният състав след запознаване с делото, намери за установено следното:

Протестът е процесуално допустим, подаден е в установения от закона срок, с правно основание чл.249,ал.3 вр. чл.248,ал.1,т.3 от НПК.

При разглеждането му по същество настоящият съдебен състав намери същия за неоснователен, поради следните съображения:

Чрез обвинителния акт прокурорът развива в пълнота своята обвинителна теза. Основното предназначение на обвинителния акт е да формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемия в него. В тази връзка в обстоятелствената част на обвинителния акт следва да бъдат посочени фактите, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемия в осъществяването му - описанието на извършеното престъпление, посредством отделните признаци на неговото изпълнително деяние – време, място, начин на извършване, форма на вина и др. Правната квалификация на деянието – словесно и цифрово следва да бъде посочена в заключителна част на обвинителния акт съгласно чл. 246, ал. 3 НПК т.е. в обвинителния акт следва да е налице единство между обстоятелствена и диспозитивна част – съответствие между фактическата и правна страна на деянието.

В атакуваното определение СРС е констатирал, че в обстоятелствената част на обвинителния акт прокурорът е посочил единствено от фактическа страна, че обвиняемият е возил конкретно посочени с имена лица в управлявания от него автомобил, бил е спрян за проверка от служители на полицията, при която е установено, че лицата в автомобила са били чужди граждани без документи за самоличност. Първата инстанция е приела, че липсват твърдения в обвинителния акт относно конкретизиране на действията, с които обвиняемият се вменява , че е  подпомогнал чужденци, както и че същото е осъществено с цел набавяне на имотна облага. Констатираното състава на районния съд е приел за недостатък в обстоятелствената част на обвинителния акт, тъй като не е изяснена позицията на прокурора относно факти, които обосновават елементи от състава на престъплението, за което обвиняемият е предаден на съд.

Въззивната инстанция намира, че съдържанието на обвинителния акт не съответства на чл.246 от НПК. В обстоятелствената част прокурорът е изложил фактически твърдения, които не съответстват на правната квалификация на деянието, съгласно заключителната му част, а именно посочено е, че през 19.09.2016г. обвиняемият е управлявал в гр. София лек автомобил, в които са пътували осем лица. След предприета полицейска проверка спрямо тях е установено, че същите са чужди граждани без документи за самоличност. При извършен обиск на обвиняемия били иззети два мобилни телефона, които са се намирали през целия ден на инкриминираната дата в автомобила управляван от У.. В обстоятелствената част е записано и, че свидетелите по делото Ш.А.М.,С.Д.К.и Н. Б.А.са посочили обвиняемия, като лицето управлявало автомобила. В който са пътували. Изложеното от прокурора въззивния съд счита за недостатъчно и в този смисъл се съгласява с констатациите в определението на  СРС за прекратяване на съдебното производство. В обстоятелствената част на обвинителния акт, касаеща  фактическото описания на инкриминираното деяние не се съдържа информация за получаване на имотната облага, която се твърди, че обвиняемият е целял, както и не са посочени конкретните действия, извършени от обвиняемия, с които същият е подпомогнал преминаваното и пребиваването в страната в нарушения на закана. В същото време и в заключителната част на обвинителния акт не е конкретизирана имотната облага. В случая, предвид че не са изложени факти в обстоятелствената част, които обосновават елементи от състава на престъплението, за което обвиняемият е предаден на съд, липсва формулирана позиция на обвинението относно при какви обстоятелства е осъществено деянието и каква е била имотната облага, която се е целяла.

Настоящият съдебен състав се съгласява с направените констатации на първата инстанция относно несъответствието на съдържанието на обвинителния акт с изискванията на закона. Необходимостта от конкретизиране на тези факти е обосновано от принципа, че обвиняемият /респективно подсъдимият/ се защитава срещу фактите и че именно фактическото отразяване на елементите от състава на престъплението рамкират обвинението.

При това съдържание на обвинителния акт е налице неяснота по отношение действията на обвиняемия, чрез които е осъществил инкриминираното деяние, а именно да подпомогне чуждите граждани да преминат  и пребивават в страната. Налице е непълнота на обвинителния акт по отношение на твърдението за целта на извършеното, а именно получаване на имотна облага. Изискванията за съдържанието на обвинителния акт, предвидените в чл. 246 НПК предопределят валидността на обвинителния акт като създават необходимите предпоставки за гарантиране правото на защита на правоимащите процесуални субекти.

Посочените пропуски в обвинителния акт относно фактическото отразяване на елементи от състава на престъплението водят до противоречивост и неяснота на формулираната от прокурора обвинителна теза относно начина, при който е осъществено деянието, квалифицирано като престъпление по чл.281,ал.,т.1,т.4 и т.5 вр. ал.1 от НК. Тези пороци се пренасят и върху процеса, защото обвиняемият не би могъл да разбере в какво точно е обвинена, за да може от своя страна да организира адекватно защитата си.

Приемайки, че посочените в определението от 11.07.2019г по нохд № 807/2019г. на 16 състав, НО, СРС нарушения са съществени и препятстващи възможността на обвиняемия и защитата да възприемат характера на предявеното обвинение и съответно да реализират адекватно своите права, въззивният състав счита, че атакуваното определение на СРС, с което е прекратено съдебното производство, поради допуснати отстраними и съществени процесуални нарушения, следва да бъде  потвърдено и делото върнато на СРП за отстраняване на посочените нарушения.

С оглед  гореизложеното, Софийски градски съд, Наказателно отделение, 12-ти въззивен състав

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА Определение от 11.07.2019г. по НОХД № 807/2019г. по описа на СРС, НО, 16 състав.

Определението не подлежи на обжалване и протест.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                               2.