Решение по дело №11897/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260715
Дата: 22 октомври 2020 г. (в сила от 17 декември 2021 г.)
Съдия: Десислава Николаева Зисова
Дело: 20181100111897
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№………

гр. София, 22.10.2020 г.

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, І ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 10 състав, в публичното заседание на тридесети септември две хиляди и двадесета година в състав:

СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА ЗИСОВА

при секретаря Панайотова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. №11897/2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба от В.6. ЕООДв несъстоятелност срещу З.И.К., К.Н.К. и Д.Н.И. (в качеството на правоприемници по чл. 227 ГПК на Н.К.К.) и К.К.К., с която са предявени искове както следва:

главен иск с правно основание чл.99, вр. чл. 79 ЗЗД за сумата от 424229,27 лв., дължима разделно (212114,64 лв. от К.К.К. и по 70714,88 лв. от всеки от наследниците на Н.К.К.), представляваща придобито от ищеца по договор за цесия вземане за подобрения, извършени в имот на ответниците за периода 16.10.2006 г. – 11.07.2013 г., дължимо поради предсрочното прекратяване на договора за наем;

евентуален иск с правно основание чл.99, вр. чл. 59 ЗЗД за сумата от 424229,27 лв., дължима разделно (212114,64 лв. от К.К.К. и по 70714,88 лв. от всеки от наследниците на Н.К.К.), представляваща придобито от ищеца по договор за цесия обезщетение за подобрения, извършени в имот на ответниците за периода 16.10.2006 г. – 11.07.2013 г., извършени от наемател по време на действие на договор за наем.

Претендира законната лихва от исковата молба и извършените по делото разноски.

 

Ищецът твърди, че на основание договор за цесия е придобил вземане за обезщетение за подобрения, които са извършени в недвижим имот на Н. и К. К.– изпълнени СМР и трайни подобрения. Подобренията са извършени от Б.С.ЕООД, който на основание договор за наем от 16.10.2006 г. е получил правото да ползва имот на ответниците, представляващ магазин, заедно с галерия и мазе. Имотът не е бил годен за ползване и съобразно договора наемателят е извършил строително-монтажни работи в имота в периода 16.10.2006 г. – 11.07.2013 г., инсталирал е и обзавеждане и оборудване, като общата стойност на инвестицията е 424229,27 лв. с ДДС. В договора за наем е предвидено, че при предсрочно прекратяване или разваляне на договора от страна на наемодателя, той се задължава да изплати на наемателя извършената от последния инвестиция и направените разходи за трайни подобрения в наетия имот (раздел III, т. 2). Ищецът твърди, че наемодателите са развалили едностранно договора за наем, поради което дължат разходите за извършените в имота подобрения от наемателя. Б.С.ЕООД е прехвърлил вземанията си за подобренията на дружеството К.ЕООД, което го е прехвърлило с договор за цесия на И.ЕООД, което с договор за цесия от 11.11.2016 г. го е прехвърлило на ищеца. При условията на евентуалност, в случай, че съдът приеме, че липсва валидно договорно основание поради липса на съгласие на наемодателя за извършените в имота подобрения, предявява претенцията на извъндоговорно основание – неоснователно обогатяване на ответниците.

Ответниците оспорват исковете по основание и размер. Твърдят, че отдаденият под наем имот е предаден на наемателя във вид, съответен на използването му по уговореното предназначение – като действащ търговски обект, както и че не са давали съгласие за извършване на подобрения в имота. Твърдят, че договорът за наем е развален поради виновно неизпълнение от страна на наемателя (неплащане на наемната цена за периода 01.07.2011 г. - 23.07.2013 г.), поради което наемателят и съответно - неговите правоприемници по договорите за цесия, не могат да претендират разходи за трайни подобрения; позовават на уговорка в договора за наем, съгласно която имотът се връща ведно с извършените от наемателя трайни подобрения (чл. 5, раздел III). Позовават се на изтекла погасителна давност на претенциите по договорното и извъндоговорно основание. Оспорват действителността на договорите за цесия - твърдят нищожност на договорите поради противоречие със закона, поради липса на предмет, поради противоречие с добрите нрави, че са сключени при заобикаляне на закона и че са симулативни сделки. Оспорват да са извършени СМР, които да увеличават стойността на имота, тъй като не са налице строителни книжа и извършените работи влошават състоянието на имота.

 

Съдът, след като се запозна със становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

 

От приетите по делото писмени доказателства се установява, че е възникнало правоотношение по договор за наем 16.10.2006 г., по силата на което Н. и К. К.са се задължили да предоставят на Б.С.ЕООД за временно и възмездно ползване собствения си недвижим имот, представляващ магазин със застроена площ от 165 кв.м., заедно с галерия със застроена площ от 88 кв.м., при съседи: пл. „Св. София“, пл. „Св. Неделя“, калкан на съседната сграда на пл. „Св. Неделя“ №1 и стълбище на сградата на ул. „Св. София“ №2, заедно с мазе с полезна площ от 55 кв.м., находящи се в гр. София, площад „Св. Неделя“ №3, с идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото. Страните са постигнали съгласие за „гратисен период от три месеца“, в който не се дължи наемна цена и през който ще бъдат извършени трайни подобрения в имота (раздел I, т.5 от Договора), като е удостоверено, че наемодателят дава съгласие за преустройство на имота, като оказва съдействие за осигуряване на документи (раздел II, т.6 от Договора).

По делото е прието за безспорно, че е наемодателите са предали на наемателя имота в изпълнение на договора за наем.

Спорни по делото са въпросите дали са извършени ремонтни работи и подобрения в имота и характера им, съответстват ли на нормативните изисквания за строителство, на какво основание са извършени (договорно или извъндоговорно), изтекла ли е предвидената в закона давност.

В съответствие доказателствената си тежест, ищецът не доказва извършване на ремонтни дейности в процесния имот.

По делото са представени счетоводни документи (извлечение от счетоводството на наемателя Б.С.ЕООД), които удостоверяват счетоводни записвания в търговските книжа на наемателя Б.С.ЕООД, които обаче като частни свидетелстващи документи, издадени от трето за процеса лица, удостоверяващи изгодни на издателя им факти, не са противопоставими на ответниците и нямат обвързваща съда доказателствена сила. Ето защо съдът приема, че представените писмени доказателства не установяват извършване на твърдяните строително-монражни работи, нито вид и количество на същите.

Назначената по делото техническа експертиза, допусната за установяване на твърдението на ищеца за извършване, вид и количество на СМР, не е изготвена и приета по причина, че по делото не се представиха от ищеца строителните книжа за извършените работи в имота, въпреки изричните указания за това (Определение от 16.07.2019 г., л.90), както и не осигурен достъп до имота на вещите лица. Ето защо и съобразно 154 ГПК, доколкото ищецът не е установил фактите, на които се позовава и които са възложени в негова доказателствена тежест, съдът приема, че твърдяните строително-монтажни работи не са извършени. От тук следва, че не се установява наемателят Б.С.ЕООД да е извършил подобрения и преустройства в имота на ответниците, поради което в негова полза не е възникнало вземане за разходи за инвестиция в имота, нито на договорно, нито на извъндоговорно основание. Доколкото не се установява вземането да съществува, то представените договори за прехвърляне на вземане, с които се легитимира ищеца, както и възраженията на ответниците за валидността им, е безпредметно да се обсъждат.

По изложените съображения съдът приема, че предявените искове – главен и евентуален, следва да се отхвърлят като неоснователни.

 

По разноските:

На ответниците следва да се присъдят направените разноски за адвокатско възнаграждение, както следва: по 1000 лв. на З.И.К., К.Н.К. и Д.Н.И. и 3000 лв. – на К.К.К..

Ищецът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Софийския градски съд дължимата държавна такса в размер на 16969,17 лв. на основание чл. 620, ал.5 ТЗ.

 

Поради гореизложеното Софийският градски съд

 

РЕШИ:

ОТХВЪРЛЯ предявените от В.6. ЕООД в несъстоятелност, ЕИК ******, срещу З.И.К., ЕГН **********, К.Н.К., ЕГН ***********, Д.Н.И., ЕГН ********** (конституирани по реда на чл. 227 ГПК в правата на първоначалния ответник Н.К.К.) и К.К.К. искове както следва: главен иск с правно основание чл.99, вр. чл. 79, вр. чл.228 ЗЗД за сумата от 424229,27 лв., дължима разделно (212114,64 лв. от К.К.К. и по 70714,88 лв. от всеки от наследниците на Н.К.К.), представляваща придобито от ищеца по договор за цесия вземане за подобрения, извършени в имот на ответниците за периода 16.10.2006 г. – 11.07.2013 г., дължимо поради предсрочното прекратяване на договора за наем и евентуален иск с правно основание чл.99, вр. чл. 59 ЗЗД за сумата от 424229,27 лв., дължима разделно (212114,64 лв. от К.К.К. и по 70714,88 лв. от всеки от наследниците на Н.К.К.), представляваща придобито от ищеца по договор за цесия обезщетение за подобрения, извършени в имот на ответниците за периода 16.10.2006 г. – 11.07.2013 г. от наемател по време на действие на договор за наем.

ОСЪЖДА В.6. ЕООДв несъстоятелност, ЕИК ******, да заплати, на основание чл.78, ал.3 ГПК, на З.И.К., ЕГН **********, К.Н.К., ЕГН ********** и Д.Н.И., ЕГН **********, сумата от по 1000 лв. за всеки, представляващи съдебни разноски и на К.К.К., ЕГН **********, сумата от 3000 лв., представляваща съдебни разноски.

ОСЪЖДА В.6. ЕООДв несъстоятелност, ЕИК ******, да заплати по сметка на Софийски градски съд, на основание чл.620, ал.5 ТЗ, сумата от 16969,17лв., представляваща дължима държавна такса.

Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от съобщаването му чрез връчване на препис.

 

СЪДИЯ: