Решение по дело №373/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 89
Дата: 18 април 2019 г. (в сила от 8 май 2019 г.)
Съдия: Васил Митев Атанасов
Дело: 20192330200373
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 89/18.4.2019 г. 

 

Гр. Ямбол, 18.04.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Ямболският районен съд, Х-ти състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети април две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                       

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ АТАНАСОВ

 

при участието на секретаря Ж. Ч.,

като разгледа докладваното от съдия Атанасов

АНД № 373 по описа на ЯРС за 2019 година,

за да се произнесе, взе  предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.      

Образувано е по жалбата на „Халачев транс“ ЕООД – гр. Ч., чрез упълномощен защитник-адвокат, против електронен фиш серия Г, № 0000949, издаден от ОД на МВР – Ямбол, с който на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева за нарушение по чл.483, ал.1, т.1 вр. чл.638, ал.4 от КЗ.

С жалбата се иска електронният фиш да бъде отменен, като неправилен и незаконосъобразен, по съображения за допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон. Доводи в подкрепа на искането не са изложени.

В с.з. жалбата се поддържа от редовно упълномощен адвокат, който навежда оплаквания, че оспореният електронен фиш не съдържа изискуеми от закона реквизити, като място на извършване на нарушението, описание на същото и нарушената законова разпоредба. Представят се и доказателства, че на датата, посочена в ЕФ, процесното полуремарке е било на ремонт.

Въззиваемата страна – ОДМВР Ямбол, редовно призована, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата, като счита, че отразената във фиша информация е извлечена от съответната компютърна система, каквато е практиката в цялата страна. Сочи се, че нарушението е установено с АТСС със съответните джипиес координати и се иска от съда електронния фиш, като правилен и законосъобразен да бъде потвърден.

 

След като обсъди събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

На 21.01.2019 г. в 09.25 ч. АТСС заснело полуремарке „Шварцмюлер Е”, с рег. № ***, движещо се в община „Тунджа“ на джипиес координати 42.539472.26.480299, собственост на дружеството жалбоподател. В резултат на това срещу дружеството бил съставен, а впоследствие изготвен и на материален носител, електронен фиш серия Г, № 0000949, издаден от ОД на МВР – Ямбол, за нарушение по чл.483, ал.1, т.1 вр. чл.638, ал.4 от КЗ, изразяващо се в това че: „на 21.01.2019 г. в 09.25 часа в община „Тунджа“ на джипиес координати 42.539472.26.480299 с МПС Шварцмюлер Е, вид полуремарке, с рег. № СТ 2658 ЕН, е установено нарушение на Кодекса за застраховането, заснето с АТСС SD2D0022“. 

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена от приложените и приети по делото писмените доказателства по делото, които са безпротиворечиви.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е допустима, тъй като е подадена в срока по чл.189, ал.8 от ЗДвП и от лице, което има право да обжалва, а разгледана по същество се преценя като ОСНОВАТЕЛНА.

Настоящият съдебен състав намира ,че издадения електронен фиш не е съобразен нормативните изисквания на чл.189, ал.4 от ЗДвП, поради което следва да бъде отменен като незаконосъобразен. Съгласно посочената разпоредба данните, които следва да се съдържат в електронния фиш са териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното заплащане.

На първо място от съдържанието на ЕФ не става ясно и не може да се разбере какво нарушение е извършено от дружеството- жалбоподател, доколкото се сочи, че е установено нарушение на Кодекса на застраховането. Липсата на словесно  описание  на нарушението ограничава правото на защита на санкционираното лице, тъй като е лишено от възможността да разбера какво нарушение се твърди, че е извършило.

На следващо място неточно е посочено, че е нарушена и разпоредбата на чл.438, ал.1, т.1 от КЗ, защото от фактите, описани в ЕФ е видно, че административното нарушение е извършено с полуремарке, а не с МПС/товарен автомобил/. В случая точната квалификация на нарушението от юридическа страна е по чл.438, ал.1, т.1, вр. чл.481, изр.2 от КЗ. При така формулирано юридически административно нарушение на дружеството- жалбоподателят става ясно, че е санкциониран не защото е управлявал МПС без застраховка, а защото полуремаркето по силата на закона се приравнява на МПС и няма сключена застраховка „ГО“ – чл.481, изр.2 от КЗ: „За моторни превозни средства се смятат и ремаркетата и полуремаркетата по Закона за движение по пътищата, включително къмпинг-ремаркетата“.

По тези съображения съдът намира, че жалбата е основателна и  обжалвания  ЕФ, като незаконосъобразен, следва да се  отмени.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ електронен фиш серия Г № 0000949, издаден от ОД на МВР – Ямбол, с който на ***, със седалище и адрес на управление гр. ***, представлявано от И.П.Х. е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. за нарушение по чл.483, ал.1, т.1 вр. чл.638, ал.4 от КЗ.

 

Решението ПОДЛЕЖИ на касационно обжалване пред Административен съд - Ямбол в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                    

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: