Решение по дело №9081/2011 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6988
Дата: 20 декември 2011 г.
Съдия: Моника Пламенова Добринова
Дело: 20111100509081
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 юли 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.С.,  20.12.2011 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГК, ВО, ІI Д състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети ноември две хиляди и единадесета година, в състав:

 

                                                                   Председател: Драгомир Драгнев

                                                                           Членове: Мая Дамянова

                                                                                          Моника Добринова

 

при секретаря А.М., като разгледа докладваното от мл.съдия М.Добринова гр.д. № 9081 по описа за 2011 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 – 273 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на “Н.” ООД срещу решение на Софийски районен съд, 70 състав, постановено на 29.04.2011 г. по гр.д. № 14498/ 2010 г., с което на основание чл. 200, ал. 1 КТ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД “Н.” ООД е осъдено да заплати на М.М.Г. сумата 15 000 лева – обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на трудова злополука, настъпила на 20.04.2007 г., ведно със законната лихва от 20.04.2007 г. до окончателното погасяване на задължението.

В жалбата е изложено, че атакуваното решение е неправилно поради съществени нарушения на съдопроизводствените правила, противоречие с материалния закон и необоснованост. Твърди се, че първоинстанционният съд не е изготвил доклад по делото, с който да разпредели доказателствената тежест и да укаже за кои твърдения не се сочат доказателства. Жалбоподателят излага, че съдът неправилно е приел, че е налице трудова злополука, тъй като ангажираните по делото доказателства не установява наличието на такава. Сочи, че неправилно е прието, че са налице всички предпоставки на чл. 200, ал. 1 КТ. Излага, че съставът на Софийски районен съд не е отчел съпричиняването на вредата от ищеца. Твърди, че увреждането е настъпило поради грубо нарушаване на определените мерки за безопасност от страна на работника, тоест при груба небрежност.

Въззиваемият М.Г. оспорва жалбата. Изразява становище, че същата е неоснователна, а първоинстанционното решение е правилно, поради което следва да бъде потвърдено.

Софийски районен съд е сезиран от М.М.Г. с обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 200, ал. 1 КТ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, предявени срещу „Н.” ООД за заплащане на сумата 25 000 лева – обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания, както и на законна лихва, считано от датата на увреждането до окончателното погасяване на задължението. В исковата молба е изложено, че на 27.10.2006 г. ищецът е сключил трудов договор с ответното дружество със срок за изпитване до 27.01.2007 г. с продължителност на работния ден четири часа. След изтичане на уговорения срок Г. продължил да работи без противопоставяне от страна на работодателя, поради което трудовият договор се трансформирал в безсрочен. Ищецът излага, че на 20.04.2007 г. около 13.30 часа на работния обект на ответника, находящ се в ж.к. „Л.”, ул. „Ц.Й.” № 168, като вадел пирони от греда един пирон отхвръкнал и го ударил в лявото око. Веднага бил заведен от двама свои колеги в 26-та поликлиника, където бил прегледан по спешност и било установено наличие на чуждо тяло в окото, като му било издадено медицинско направление за „П.М.Б. за А.Л.” – гр. С. – очно отделение, където било извършено лечение и била издадена епикриза. В исковата молба се твърди, че с разпореждане № 8989/ 27.01.2010 г., издадено от СУ „Социално осигуряване”, на основание чл. 60, ал. 1 КСО декларираната от М.Г. злополука с вх. № 1164/ 17.12.2007 г. на СУСО била приета за трудова злополука по чл. 55, ал. 1 КСО. Изложено е, че ищецът е освидетелстван от ТЕЛК и му е издадено експертно решение № 1596/ 29.09.2008 г. от „Пета МБАЛ С.” с оценка 10.50 % намалена трудоспособност със срок на инвалидност 3 години от датата на инвалидизиране /30.10.2007 г./ до 01.09.2011 г. с водеща диагноза „травма на окото и очната орбита”. М.Г. твърди, че от злополуката е получил намаляване на зрението на лявото око и намалена ориентация спрямо заобикалящата го среда, което го прави неспособен да изпълнява предишните си трудови задължения като строителен работник. Сочи, че е претърпял болки и страдания при настъпилото увреждане и продължителното лечение, придружено с операция на окото, като продължава да търпи такива.

Ответникът „Н.” ООД оспорва предявените искове.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства, възраженията и доводите на страните, намира следното от фактическа страна:

Между страните по делото не е спорно и от събраните по делото доказателства се установява, че към 20.04.2007 г. между М.Г. и „Н.” ООД е съществувало трудово правоотношение.

Като доказателство по делото е прието копие от разпореждане № 8989/ 27.01.2010 г., издадено от Национален осигурителен институт, Столично управление „Социално осигуряване”, с което на основание чл. 60, ал. 1 КСО декларираната от М.Г. злополука от 20.04.2007 г. се приема за трудова по смисъла на чл. 55, ал. 1 КСО.

Представено е копие от експертно решение № 1596/ 29.09.2008 г. на ТЕЛК, от което е видно, че на М.Г. е призната 10.5 % намалена работоспособност за срок от 3 години от 30.10.2007 г. до 01.09.2011 г. с водеща диагноза „травма на окото и очната орбита”.

От заключение на съдебно-медицинска експертиза, прието от първоинстанционния съд, се установява, че от претърпяната на 20.04.2007 г. травма ищецът е получил разкъсна рана на роговицата и нарушение на целостта на предната капсула на лещата на лявото око, което е довело до потъмняване на същата. Вещото лице сочи, че на 26.04.2007 г. е възстановена целостта на роговицата, като е зашита раната, а на 14.08.2007 г. е отстранена оперативно потъмнялата наранена леща и е поставена изкуствена леща, но зрението не е възстановено напълно.

По делото е прието и заключение на тройна съдебно-медицинска експертиза, от което се установява, че претърпяната от Г. на 20.04.2007 г. травма, изразяваща се в контузно-разкъсна рана на роговицата и нарушение целостта на предната капсула на лещата на лявото око, е наложила извършването на хирургична интервенция по възстановяване целостта на очната ябълка и отстраняване по хирургичен път на потъмнялата леща и имплантиране на вътреочна леща. Вещите лица излагат, че работоспособността на ищеца е била загубена, непосредствено след травмата и в постоперативния период, като в по-далечна перспектива тази работоспособност няма да бъде възстановена напълно или в степен, че да може да изпълнява досегашната си работа. В заключението е посочено, че е невъзможно пълно възстановяване, поради настъпили патоанатомични и патофизиологични промени.

При така установената фактическа обстановка съдът намира следното от правна страна:

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. Проверка на правилността на решението съдът извършва въз основа на наведените в жалбата доводи.

Настоящият съдебен състав намира, че решението на Софийски районен съд е валидно и допустимо в обжалваната част.

Неоснователен е доводът на жалбоподателя, че първоинстанционният съд е допуснал нарушения на съдопроизводствените правила, като не е разпределил доказателствената тежест и не е указал за кои твърдения не се сочат доказателства. Съдът не е имал основание да дава указания на „Н.” ООД за необходимостта от представяне на доказателства, тъй като ответникът не е подал отговор на исковата молба, в който да изложи възраженията си срещу исковата претенция. Такива указания следва да бъдат давани, когато с отговора са направени възражения и са посочени факти, на които те се основават /в този смисъл е и Решение № 429/ 21.06.2010 г. по гр.д. № 1151/ 2009 г., ВКС, І ГО/. Отделно от това, видно от протокола от съдебно заседание, проведено на 24.06.2010 г., който е официален свидетелстващ документ и има обвързваща доказателствена сила относно посоченото в него, процесуалният представител на ответното дружество е заявил, че няма искания и възражения във връзка с доклада по делото.

Правилно съставът на Софийски районен съд е приел, че се установяват елементите от фактическия състав на чл. 200, ал. 1 КТ /наличие на трудово правоотношение между страните по делото, настъпила трудова злополука и претърпени от работника вреди вследствие на злополуката/, поради което следва да бъде ангажирана отговорността на ответника. Неоснователно е релевираното във въззивната жалба възражение, че от ангажираните по делото доказателства не установява наличие на трудова злополука. Характерът на злополуката като трудова се установява от представеното разпореждане № 8989/ 27.01.2010 г., издадено на основание чл. 60, ал. 1 КСО от Национален осигурителен институт, Столично управление „Социално осигуряване”. Посоченият административен акт е официален удостоверителен документ, който има обвързваща съда доказателствена сила относно установените в него факти и в частност за наличието на трудова злополука /в този смисъл е Решение № 319/ 22.06.2010 г. по гр.д. № 204/ 2009 г., ВКС, ІІІ ГО, постановено по реда на чл. 290 ГПК/.

Във въззивната жалба на „Н.” ООД е направено възражение, че първоинстанционният съд не е отчел съпричиняването на вредата от ищеца и че увреждането е настъпило поради грубо нарушаване на определените мерки за безопасност от страна на работника, тоест при груба небрежност. Съдът няма задължение за служебно произнасяне, без да е наведено подобно възражение от страна на ответника, да се произнася по въпроса за съпричиняване. В настоящия случай възражението за проявена от ищеца груба небрежност е направено за първи път с подадената въззивна жалба, поради което съставът на Софийски районен съд не се е произнесъл по този въпрос.

Съгласно чл. 133 ГПК, когато в рамките на срока по чл. 131, ал. 1 ГПК ответникът не подаде писмен отговор, не вземе становище, не направи възражения, той губи възможността да упражни тези права по-късно. С оглед на обстоятелството, че възражението за проявена от страна на работника груба небрежност е направено за първи път пред въззивната инстанция и съответно след изтичане на преклузивния едномесечен срок за отговор на исковата молба, настоящият съдебен състав намира, че същото не следва да бъде разглеждано, тъй като е преклудирано.

Поради изложеното въззивният състав намира, че подадената от „Н.” ООД жалба е неоснователна, а атакуваното решение на Софийски районен съд е правилно и следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на спора „Н.” ООД следва да бъде осъдено да заплати на М.Г. направените от него съдебни разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 1 000 лева.

Така мотивиран Софийски градски съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решението на Софийски районен съд, 70 състав, постановено на 29.04.2011 г. по гр.д. № 14498/ 2010 г., в обжалваната част.

ОСЪЖДА „Н.” ООД, вписано в ТР при АВп. с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. С., ул. „Н.”, бл. ***, ет. *, ап. **, да заплати на М.М.Г., с ЕГН **********, сумата 1 000 лева – съдебни разноски. 

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му при условията на чл. 280, ал. 1 ГПК.

 

 

 

 

    Председател:                                   Членове: 1.                                  2.