Решение по дело №360/2016 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 381
Дата: 22 декември 2016 г. (в сила от 22 декември 2016 г.)
Съдия: Дарина Стойкова Матеева Базитова
Дело: 20167240700360
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  369

 

      гр.Стара Загора  22.12.2016 год.

 

    В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

 

Старозагорският административен съд   в публичното  заседание                                       на   осми декември   през     две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

Председател: БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                                      Членове: ДАРИНА МАТЕЕВА

                                                                                        СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

при секретаря    С.Х.

и в присъствието на  прокурора  Константин Тачев                           ,                                                        като разгледа докладваното от  ДАРИНА МАТЕЕВА   к.н.а.х.дело  № 360  по описа  за 2016 год, за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 предл.2 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба от ОД на МВР-гр.Стара Загора чрез главен юрисконсулт Милен Алексиев срещу Решение №1267/10.10.2016г.,постановено по АНД № 1693/2016г. по описа на Районен съд-гр.Стара Загора,с което е отменено НП № 16-1228-001432/02.06.2016г. на Началник група при ОД на МВР-гр.Стара Загора.

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на решението в нарушение на материалния закон и на процесуалния закон - касационно основание по чл. 348, ал.1, т. 1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Касаторът оспорва изводът на съда, че процесното НП не отговаря на изискванията на чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН относно съдържанието му. Сочи се още, че допуснатото разминаване в текста на НП относно вида на превозното средство не изключва извършеното от Й. нарушение и не ограничава правото му на защита. Счита, че процесното НП е законосъобразно от формална и правна страна.

 Въз основа на изложени мотиви в подкрепа на наведените касационни основания е направено искане за отмяна на решението и за постановяване на друго, с което да бъде потвърдено наказателното постановление.

 

 

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР-гр.Стара Загора, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител и не изразява становище по основателността на жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде потвърдено.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          

  Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

Предмет на контрол пред Районен съд-гр.Стара Загора е НП № 16.1228-001432/02.06.2016г. на Началник група при ОД на МВР-гр.Стара Загора въз основа на АУАН  Г180928/19.05.2016г.,с което на П.М.Й. е наложено наказание „глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 6, т.1 от ЗДвП.

Административното наказание е наложено  на П.Й.  като мотоциклетист-Хонда Трансалп 600 В с рег.№ СТ3722СК за това, че на 19.05.2016г. в 15:40 часа в гр.Стара Загора,по ул.”Анастасия Тошева”   в посока север,П.Й. управлява собствения си лек автомобил марка „Хонда” с рег. № СТ3722СК като на кръстовището с ул.”Стамо Пулев”,водачът навлиза и преминава през кръстовището на неразрешаващ преминаването  през кръстовището сигнал на светофарната уредба /червен/, работеща в нормален режим на работа ,не съобразява поведението си със светлинните сигнали ,с което виновно е нарушил чл.6,т.1 от ЗДвП.

За да отмени НП ,съдът е приел,че е налице противоречие относно вида на МПС и начинът на извършване на административното нарушение,като са налице взаимно изключващи се  и противоречиви факти и обстоятелства,свързани с извършването на нарушението.Първоначално е посочено,че нарушението е извършено от Й. като мотоциклетист,а след това,че нарушението е извършено от него със собствения му лек автомобил.

Налице е нарушение на чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН,като се опорочава НП като акт на административно-наказателния процес ,ограничаващо правото на защита на нарушителя.

Тези процесуални нарушения съдът окачествява като особено съществени,неотстраними в съдебната фаза,които сами по себе си са достатъчен повод за отмяна на атакуваното наказателно постановление.

 

Решението на Районен съд-гр.Стара Загора е постановено в съответствие със закона.

Неоснователно е оплакването на касационния жалбоподател за постановяване на съдебния акт при неправилно приложение на материалния закон и при наличие на процесуални нарущения, тъй като видно било от атакуваното НП,че се касаело да техническа грешка при посочване на вида на МПС и начинът на извършване на нарушението.

Съгласно чл. 57,ал.1,т.5 от ЗАНН наказателното постановление трябва да съдържа описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. Тази норма безусловно е императивна, тъй като осигурява правото на защита на привлечения към административнонаказателна отговорност, в което съдържание се включва и правото му да знае точно какво административно нарушение се твърди, че е извършено, за да може да организира защитата си в пълен обем.При положение,че в процесното НП не е посочен точно вида на МПС и начинът на извършването на нарушението,то се налага изводът, че са нарушени изискванията на  чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН, което е съществено процесуално нарушение.

Следва да се отчита фактът, че административнонаказателното производство се отличава със стриктния си формален характер, въвежда строги правила за осъществяването му както в основния закон - ЗАНН, така и в специализираните закони, които определят различните видове административни нарушения и наказанията за тях. Ето защо и особено важно е за държавните органи, които прилагат административнонаказателните разпоредби, да извършват това при стриктно спазване на законовите разпоредби, което в случая не е направено, както се коментира по-горе, поради което Наказателното постановление е незаконосъобразно само на това основание.

            С оглед гореизложените съображения Старозагорският административен съд намира, че решението на районния съд като постановено в съответствие и при правилно приложение на материалния закон следва да бъде оставено в сила.

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1267/10.10.2016г, постановено по АНД № 1693/ 2016 г. по описа на Районен съд –гр.Стара Загора.

 

Решението е окончателно и не подлежи  на обжалване и протестиране.

 

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.      

 

 

 

                                                                           2.