Определение по дело №83/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260103
Дата: 22 февруари 2021 г.
Съдия: Деница Цанкова Стойнова
Дело: 20215000600083
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

№ 260103

 

                     гр. Пловдив. 22.02.2021г.

 

 

                   В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

       

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на двадесет и втори февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:        

 

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ

                                ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                            ДЕНИЦА СТОЙНОВА

                                                              

                              

след като се запозна  с докладваното  от съдия Стойнова ВЧНД № 83/2021г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:          

 

     Производството е по реда на Глава XXII - чл. 345 вр. с чл. 440 ал.2 от НПК.

     Образувано е по постъпил протест от Окръжна Прокуратура – Стара Загора против определение  от 01.02.2021г., постановено по ЧНД № 29/2021г. по описа на ОС Стара Загора, с което е постановено условно предсрочно освобождаване на Ю.А.К.от изтърпяване на остатъка /две години пет месеца и седемнадесет дни/ от наложеното му наказание осем години лишаване от свобода, наложено с Присъда №5240 от 16.11.2015г. постановена по НОХД № 189/2015г. по описа на Окръжен съд – Благоевград. Определен е изпитателен срок в същия размер / равен на остатъка от наказанието/, като е постановено К. да търпи и ПРОБАЦИОННА МЯРКА във времето на изпитателния срок, а именно „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от две години, която мярка да се изпълнява по настоящ адрес на К. – гр.Г.Д., ж.к.„Д.“ №*, вх.*, ап.*.

    В протеста се излагат доводи, че съдът неоправдано е дал вяра на формално демонстрираното от осъдения добро поведение, което не сочи на неговото поправяне и превъзпитание. Изразява се несъгласие с подценяването от страна на съда на тежестта на извършеното престъпление, резултата от него, общественият отзвук от извършването му и липсата на проявена инициатива за възстановяване на причинените от престъплението щети. Поради това се счита, че целите на наказанието по чл.36 от НК не могат да бъдат постигнати с предсрочното условно освобождаване на К. и се прави искане атакуваното определение да се отмени, а предложението на затворническата администрация, направено по реда на чл.440 от НПК - да се остави без уважение.

   ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, след като се запозна с изложените в протеста оплаквания и материалите по приложеното дело, за да се произнесе намира за установено следното от фактическа и правна страна:

   Протестът на ОП – Стара Загора е подаден в срок, от легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което се явява процесуално ДОПУСТИМ, а разгледан по същество – НЕОСНОВАТЕЛЕН.           

   Безспорно е установено по делото, че лишеният от свобода К. към момента търпи наказание лишаване от свобода, наложено му с посочената по-горе присъда, с която е признат за виновен в извършване на престъпления по чл.203 ал.1 и по чл.309 ал.1 от НК, с наложеното общо най – тежко наказание ОСЕМ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, при първоначален Строг режим.

   Началото на изтърпяване на наказанието е 31.01.2017г., когато осъденият е постъпил в затвора. Той е бил предварително задържан, според официалната справка от Затвора - 5м. и 12д., полагал е и обществено – полезен труд, с което е намалил наложеното му наказание с 1г. и 23д. Към датата на произнасянето на окръжния съд остатъка от наказанието е 2г. 5м. 17д.   

  

   При тези обективни данни не може да има спор, че е налице първата законова предпоставка за предсрочно условно освобождаване на К. по смисъла на чл.70 от НК и даденото в Постановление № 7 от 27.VI.1975г., Пленум на ВС, изм. с Постановление № 7 от 6.VII.1987г. тълкуване / т.2, б.“б“/, тъй като е изтърпяно фактически повече от половината от наложеното наказание. Според даденото в постановлението тълкуване, за "фактически" изтърпяно наказание се счита срокът на пребиваването на осъдения в местата за изтърпяване наказанието лишаване от свобода, признатото предварително задържане и времето, прекарано в домашен отпуск. И това фактически изтърпяно наказание възлиза на 4г. 5м. и 20д.

   Окръжният съд е приел, че и втората, кумулативно предвидена предпоставка за предсрочно условно освобождаване на осъдения К. също е налице. Този извод се споделя от настоящия въззивен състав.

   Без съмнение Началникът на Затвора, ИСДВР и инспекторът – психолог са лица от затворническата администрация, натоварени със задачата да извършват корекционна дейност по отношение на осъденото лице, да проследяват резултатите от оказваните спрямо него възпитателни и поправителни дейности, да правят оценка на риска от рецидив, както и оценка на степента на постигнатото положително развитие в личността на осъдения. Спрямо К. становището, дадено от затворническата администрация за предсрочното му условно освобождаване, е положително, като се счита, че проведеният спрямо този осъден корекционен процес е дал своите добри резултати. Принципно съдът не може да игнорира становището на затворническата администрация, но то не следва да е произволно и формално, без значение дали е положително/отрицателно за осъденото лице, а следва да намира опора и в доказателствата по делото. В случая тези доказателства, относими към дължимата се от съда оценъчната дейност, са анализирани обстойно, коректно и подробно от окръжния съд и този анализ се споделя.

   В досието на лишения от свобода К. са приложени всички негови оценки и характеристики, давани по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, като впечатление прави, че и към момента на постъпването му в затвора, и към настоящия момент само положителни за К. данни в тях се съдържат. Адаптиран добре към новата за него затворническа среда, с която за първи път се среща, К. е постъпил с оценка на риска от рецидив – 48т., който бързо е снижен, първо на 43т., а понастоящем и на 28т. Рискът от вреди винаги е бил в ниската скала на оценка, като общата оценка за криминогенните способности и нагласи на К. към януари 2021г. е само 5т. В първоначално фиксираните като проблеми зони, към датата на последните му оценки, е констатирано значително снижаване и вече К. осъзнава, признава и се отнася критично към правонарушението, показва положителен растеж в уменията си за мислене и начин на живот. Многократно К. е награждаван, като доброто му поведение в затвора е намерило своето отражение в определянето му за отговорник на групата лишени от свобода, още и за водещ на образователна програма „С.п.“, в придобиване на допълнителна квалификация „Е.“. К. членува и „Д.к.“ с активно участие във мероприятията на тази група. Въпреки утежненото си здравословно състояние / инвалидност 71%/ К. е демонстрирал желание да полага обществено – полезен труд и такъв е полагал, при което се е доказал като отговорна, дисциплинирана и изпълняваща прецизно поставените трудови задачи личност. Не без значение е и семейното му положение  и подкрепата, която членовете на семейството му дават, образователните му квалификации и способности, които в комплекс дават добра перспектива за ресоциализацията на К. в обществото.

   Вярно е казаното от прокурора, че доброто поведение в затвора е задължение на всеки лишен от свобода по смисъла на чл. 96 ЗИНЗС, както вярно е и че в един кратък период от време криза в поведението К. е демонстрирал  в затвора и февруари 2019г. две дисциплинарни наказания са му били наложени.  Но, освен заличени понастоящем, видно е от досието, че много бързо след това К. желание за поправяне е демонстрирал, а посочените по-горе прояви, като израз на това желание и намерение, надхвърлят минимума от прояви на „добро поведение“ и с тях К. е демонстрирал, че е поел трайно, ясно и необратимо по пътя на поправянето си и обосновано се очаква, че ще продължи по него.       

   Правилно  и съобразено със закона и практиката по приложение на института на предсрочното условно освобождаване, окръжният съд е заявил, че отчитаните при постановяване на присъдата смекчаващи/отегчаващи отговорността на К., които са предпоставили отмерване на наказателната санкция за извършените престъпления, не могат да се обсъждат и нямат място в анализа на предпоставките за приложението на чл.70 от НК. Още по-малко място в този анализ имат обстоятелствата относно обществената опасност и конкретните последици от престъпната деятелност и общественият отзвук от извършването й, на които в протеста се набляга, тъй като значимостта и валидността на тези аргументи не намират правна опора в разписаното в закона.  

   Законосъобразно е определен от  окръжния съд изпитателния срок, който е идентичен с остатъка от наказанието, правилно, законосъобразно и мотивирано е и приложението на пробационната мярка „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок, почти напълно покриващ изпитателния срок.  

   Водим от горните съображения, ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД:

 

            О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

  

   ПОТВЪРЖДАВА определение  от 01.02.2021г., постановено по ЧНД № 29/2021г. по описа на ОС – Стара Загора.

   ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на протест и обжалване.

 

 

 

 

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

                                         ЧЛЕНОВЕ: