Решение по дело №5730/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260596
Дата: 26 януари 2021 г. (в сила от 1 март 2021 г.)
Съдия: Петър Любомиров Сантиров
Дело: 20201100505730
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 26.01.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II „Е” състав в публично заседание на четвърти декември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИВАНОВА

                ЧЛЕНОВЕ:  ПЕТЪР САНТИРОВ

           мл.с-я  КОНСТАНТИНА ХРИСТОВА

при секретаря Елеонора Георгиева,

разгледа докладваното от съдия Сантиров гр. д. № 5730/2020 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК

С Решение № 58797 от 05.03.2020 г., постановено по гр. дело № 66205/2019 г., описа на СРС, 153 състав, са уважени предявените от ищеца Д.К. срещу ответника „С.И.С./България/“ ЕООД обективно кумулативно съединени искове, както следва: иск по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ - за признаване за незаконно и отмяна на уволнението му, извършено със Заповед № 230/22.10.2019 г. на пълномощника на „С.И.С. /България/ ЕООД, на основание чл. 195 вр. чл. 188, т. 3 и чл. 190, ал. 1, т. 4, пред. 1 и т. 7 вр. чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ; иск по чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ - за възстановяването му на предишната работа - „специалист сигурност/разследващ измами, свързани със сигурността” в ответното дружество; иск по чл. 344, ал. 1, т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ - за осъждане на ответника да му плати сумата от 5 480 лв., представляваща обезщетение за оставане без работа в резултат от незаконното уволнение за периода 23.10.2019 г. - 06.01.2020 г. ведно със законната лихва от предявяване на иска до окончателното изплащане.

Със същото решение ответното дружество е осъдено да заплати на ищеца на основание чл. 78, ал. 1 ГПК направените разноски в производството пред СРС в размер на сумата 560,00 лв., а на основание чл. 78, ал. 6 ГПК в полза на бюджета на СРС сумата от 379,20 лв., представляваща дължимата държавна такса по уважените искове.

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от ответното дружество „С.И.С. /България/ ЕООД, чрез пълномощника си - адв. Е.П., с надлежно учредена представителна власт по делото, с оплаквания за  неговата неправилност, поради допуснати от първоинстанционния съд нарушения на материалния закон и необоснованост на извода за несъразмерност на наложеното наказание „дисциплинарно уволнение“ с тежестта на извършеното нарушение на трудовата дисциплина. Сочи, че със своите действия е прикрил нарушение на друг колега, а компрометирането на информационната система чрез използването на чужда парола и потребителско име, освен че създава риск от злоупотреба с лични данни и неправомерно въздействие върху потребителски профили на клиенти, съставлява и нарушение на т. 6.4. от Политиката за неизползване на на чужда парола и потребителско име. Изтъква, че тежестта на нарушението следва да се съобрази с характера на заеманата от ищеца длъжност „специалист сигурност/разследващ измами свързани със сигурността“, което изисква по-висока степен на доверие и отговорност, а извода на съда, че задължението по чл. 126, т. 9 КТ не е елемент от трудовото правоотношение бил неправилен. Поддържа, че деянието е умишлено, като с наред изложените съображения същото било и тежко по смисъла на КТ, което обосновавало извод за законосъобразност на наложеното наказание „уволнение“. Предвид изложеното моли въззивната инстанция да отмени обжалваното решение и да отхвърли изцяло предявените искове, като присъди направените разноски пред двете инстанции.

Въззиваемият - ответник Д.К., чрез процесуалния си представител адв. Н. А., в законоустановения срок е подал отговор на въззивната жалба, с който оспорва изцяло същата, сочейки че нарушението не е свързано с конкретно неизпълнение на трудови задължения, а на етични правила, като еднократността на същото и направеното самопризнание правилно са били преценени от СРС на плоскостта на чл. 189 КТ. Моли съда да остави без уважение жалбата и потвърди обжалваното решение, като присъди направените в производството пред СГС разноски.

Въззивната жалба е подадена в срока по чл. 259 ГПК, от легитимирано лице - страна в процеса, като е заплатена дължимата държавна такса, поради което е допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Решението е валидно и допустимо, постановено в рамките на правораздавателната власт на съдилищата по граждански дела и в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита, поради което наведените в жалбата оплаквания в тази насока са неоснователни.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира въззивната жалба за неснователна по следните съображения:

Съгласно цитираната разпоредба на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася по правилността на фактическите и правни констатации само въз основа на въведените във въззивната жалба оплаквания, съответно проверява законосъобразността само на посочените процесуални действия и обосноваността само на посочените фактически констатации на първоинстанционния съд, а относно правилността на първоинстанционното решение той е обвързан от посочените в жалбата пороци. Настоящата съдебна инстанция напълно споделя фактическите и правни изводи на първоинстанционния съд, поради което по силата на чл. 272 ГПК препраща към мотивите на СРС, а по конкретно наведените във въззивната жалба оплаквания, които очертават и предметния обхват на въззивната проверка, намира следното:

За да уважи предявените исковете СРС е приел, че с исковата молба ищецът е признал процесното нарушение на трудовата дисциплина, визирано в уволнителната заповед, но е счел за основателно твърдението на ищеца, че е несъразмерно тежко при преценка за съответността на същото по реда на чл. 189 КТ.

По делото страните не спорят, че на 15.10.2019 г., в началото на работния ден, ищецът неправомерно е регистрирал друг служител на дружеството - А.Т., чрез въвеждане на нейното потребителско име и парола в Уиндоус софтуерна система на компютъра й на работното място и в информационната система на „С.И.С. /България/” за обслужване на клиенти, за да прикрие нейно закъснение на работа, за което нарушение със Заповед № 230/22.10.2019 г. на пълномощника на „С.И.С. /България/ ЕООД, на основание чл. 195 КТ, вр. чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ, му е наложено наказание „дисциплинарно уволнение“.

По отношение оплакванията в жалбата за допуснати от СРС нарушения на материалния закон и необоснованост на извода при преценка тежестта на нарушението в съответствие с разпоредбата на чл. 189 КТ, настоящият съдебен състав намира същите за неоснователни.

Съгласно  чл. 189, ал. 1 КТ при определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя.

В конкретния случай дисциплинарното наказание е наложено за едно единствено нарушение на ищеца, изразяващо се в това, че на 15.10.2019 г., в началото на работния ден, неправомерно е регистрирал друг служител на дружеството - А.Т., чрез въвеждане на нейното потребителско име и парола в Уиндоус софтуерна система на компютъра й на работното място и в информационната система на „С.И.С. /България/” за обслужване на клиенти, за да прикрие нейно закъснение на работа. В тази връзка следва да се отбележи, че нарушението за което е ангажирана дисциплинарната отговорност на К. не е било предмет на исканите по реда на чл. 193, ал. 1 КТ от работодателя писмени обяснения от 15.10.2019 г. и от 17.10.2019 г. /лист 29-30 и лист 31 по делото на СРС/. На практика дисциплинарното наказание е наложено единствено въз основа на признанието на ищеца, обективирано в дадените на писмени обяснения /лист 30 по делото на СРС/. Макар и да не съществува изрична забрана за това в КТ, а и доколкото в исковата молба не са наведени твърдения за допуснати от работодателя нарушения в процедурата по налагане на дисциплинарно наказание, този факт следва да се приеме като смекчаващ при извършване на преценката по чл. 189, ал. 1 КТ, каквито са и единствените оплаквания на ищеца за незаконосъобразност на наложеното наказание. Нещо повече, противно на посоченото в уволнителната заповед, К. е изразил съжаление за извършеното още при даване на писмените обяснения, посочвайки че съжалява за извършеното и че същото е било еднократен акт, като това му отношение към извършеното е било възпроизведено и в исковата молба.

Злоупотребата с доверието на работодателя, на която се е позовал ответникът в уволнителната заповед /чл. 187, ал. 1, т. 8 КТ/, принципно, е умишлено нарушение на трудовите задължения, изразяващо се в използване на оказаното от работодателя доверие за неправомерно извличане на определена облага за работника/служителя или за другиго. В настоящия случай обаче при извършване на описаното в заповедта дисциплинарното нарушение ищецът не е бил воден от користни подбуди за извличане на някаква облага - лично  или за другиго, а е било свързано с желанието му да помогне на колега - А.Т., за което изрично е бил помолен от нея и която доброволно му е предоставила потребителско име и парола. В този смисъл противно на посоченото в заповедта за уволнение ищецът не е осъществил неоторизиран достъп до паролата и потребителското име на А.Т., което да представлява тежко нарушение по смисъла на чл. 187, ал. 1, т. 10 КТ - неизпълнение на други трудови задължения предвидени в т. 6.4. от Политика за допустимо използване на информационни технологии на Дъ старс груп, още повече, че по делото липсват данни тези вътрешни правила да са били надлежно връчени на ищеца и същият да е запознат с тях.  

Следва да се отбележи, че визираните в уволнителната заповед нарушения не са  свързани с неизпълнение на задължения, които да са елемент от преките трудовите задължения на ищеца, посочени в т. 3 от трудовия договор от 14.03.2018 г. и приложената към него /Приложение № 1/ длъжностна характеристика. По делото не установено ищецът да е споделял и предоставял на други лица своите пароли за достъп, нито пък да е разпространил и паролата на своя колега Т., нито пък с тези му действия да е накърнено доброто име на ответното дружество пред трети лица или да са произтекли вреди. В този смисъл характера на заеманата от ищеца длъжност „специалист сигурност/разследващ измами свързани със сигурността“, макар и да е свързана с повишени изисквания към ищеца за лоялност и коректност също не обосновава извод за налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание.

Ето защо, макар и да е укоримо поведението на ищеца, който да не е изпълнил произтичащите от разпоредбата на чл. 126, т. 9 КТ задължения, извършеното нарушение на трудовата дисциплина при индивидуализиране на субекта на дисциплинарното нарушение и на противоправното деяние - съобразно нормативните правила на чл. 189, ал. 1 КТ, водят до извод, че наложеното дисциплинарно наказание – уволнение, се явява несъразмерно тежко и следва да бъде отменено. При така приетите за установени правнорелевантни факти правният извод на съда за несъразмерност на наложеното дисциплинарно наказание съобразно тежестта на извършеното дисциплинарно нарушение се подкрепя и от факта, че по делото не е установено извършване от страна на ищеца на предходни нарушения на трудовата дисциплина. Следователно, преценено с всички обстоятелства по делото, противоправното поведение на служителя не разкрива трайност, системност, респ. висок интензитет, което да обоснове налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание – уволнение. В този смисъл последващата липса на доверие по отношение работа на ищеца в ответното дружество само по себе си не може да обоснове законосъобразност на уволнението и игнориране на критериите за съразмерност по смисъла на чл. 189, ал. 1 КТ, които съдът е длъжен да изследва при наведено в тази насока твърдение за незаконосъобразност на уволнението.

   Въз основа на тези правни съображения съдът приема, че наложеното дисциплинарно наказание е незаконно, поради което обжалваното решение следва да бъде потвърдено, а въззивната жалба оставена без уважение.

При този изход на правния спор, предмет на въззивната жалба, на основание чл. 78, ал. 3, вр. чл. 273 ГПК, в полза на въззиваемия - ответник следва да бъде присъдена сумата от 610,00 лв., представляваща юрисконсултско възнаграждение за производството пред СГС.

С оглед на правилата, установени в разпоредбата на чл. 280, ал. 2, т. 3 ГПК въззивното решение може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния касационен съд. 

Така мотивиран, Софийският градски съд

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 58797 от 05.03.2020 г., постановено по гр. дело № 66205/2019 г., по описа на СРС, 153 състав.

ОСЪЖДА С.И.С. /България/ ЕООД, ЕИК ******, гр. София, бул. „******, да заплати на Д. К., ЛНЧ **********, гр. София, кв. „******, на основание, на основание чл. 78, ал. 3, вр. чл. 273 ГПК, сумата от 610,00 лв., представляваща адвокатско възнаграждение за производството пред СГС.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния касационен съд по правилата на чл. 280 ГПК в едномесечен срок от връчването на препис на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                                         ЧЛЕНОВЕ: