Решение по дело №111/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юли 2022 г.
Съдия: Цветелина Борисова Гоцова
Дело: 20227160700111
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 108

гр. Перник, 07.07.2022 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд - Перник, I касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети юни през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:    ЦВЕТЕЛИНА ГОЦОВА

                                                                              СИЛВИЯ ДИМИТРОВА                                                                                     

 

при секретаря Емилия Владимирова и с участието на прокурор М.Л.** от Окръжна прокуратура – Перник, като разгледа докладваното от съдия Гоцова КАНД № 111 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на В.А.Н., ЕГН **********,***, чрез адв. Я.С. ***, срещу  решение № 265 от 11.04.2022 г., постановено по АНД № 68 по описа за 2022 на Районен съд – Перник.

С обжалваното решение е потвърден електронен фиш (ЕФ) серия К № 5493424, издаден от ОД на МВР – Перник, с който на В.А.Н., на основание чл. 189, ал. 4 вр. с чл. 182, ал.1, т.3 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), за извършено административно нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 (сто) лв.

Недоволен от решението на районния съд, касационният жалбоподател излага  оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на постановения съдебен акт. Искането към касационния съд е да отмени обжалваното решение и да реши делото по същество, като отмени електронния фиш. Претендира се присъждане на съдебни разноски, сторени пред първата и пред касационната съдебни инстанции.

Касационната жалба е връчена на ответника – ОД на МВР – Перник. В срока по чл. 213а, ал. 4 от АПК не е постъпил отговор.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява, за представител изпраща адв. Я.С. ***. Поддържа жалбата и иска същата да се уважи. Претендира присъждане на съдебни разноски за двете инстанции.

В съдебно заседание ответникът по касационната жалба не се представлява.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Перник дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Предлага на касационния съд да остави в сила решението на Районен съд – Перник като правилно и законосъобразно.

Настоящият касационен състав, на основание чл. 218 от АПК, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди доводите в жалбата и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието със закона на обжалваното решение, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК – страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е допустима за разглеждане.

В пределите на извършената касационна проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК настоящият състав намира решението на районния съд за валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба.

По същество съдът намира касационната жалба неоснователна по следните съображения:

За да постанови обжалваният съдебен акт, районният съд е приел за установено от фактическа страна следното: на 10.12.2021 г., в 15:56 часа, в община Перник, кв. Бела вода, ПП I-6, км 75, срещу кметството, с посока на движение към гр. София,  при ограничение за движение със скорост до 50 км/ч, валидно за населено място, се е движело МПС ТОЙОТА РАВ 4, регистрационен № ****. В района, с преносима система за контрол на скоростта на моторни превозни средства с вградено разпознаване на номера и комуникации тип ARH CAM S1, № 11743d0 се извършвало измерване на скоростта на преминаващите пътни превозни средства в стационарен режим чрез заснемане, като СПУКС било насочено към гр. Перник. В 15: 56 часа през обсега на АТСС преминал и горепосоченият автомобил. След преустановяване на извършвания контрол на посоченото място бил  изготвен протокол съгласно чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г.), в който било удостоверено използването на посоченото АТСС на процесната дата и в посоченото населено място, периода от време, през който същото е работело – от 15:30 до 16: 30 часа, режим на измерване – стационарен, посока на движение на контролираните МПС –от Радомир към София, ограничението на скоростта в пътния участък – 50 км/ч.  При снемане на записаната информация от АТСС се установило, че след навлизане на превозното средство в контролираната зона е измерена скорост на движение от 81 км/ч., а като установена е приета 78 км/ч, с отчитане на техническата грешка, което превишавало с 28 км/ч. разрешената за населено място скорост от 50 км/ч., съгласно чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

 При направена справка в централна база данни по регистрация на пътни превозни средства било установено, че автомобилът, чиято скорост на движение е отчетена, е собственост на касатора. В отсъствие на последния, съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, срещу него бил издаден процесният ЕФ, в който за нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, на основание  чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП, му било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв. Жалбоподателят не се възползвал по надлежния ред от правото си на възражения по чл. 189, ал. 5 и ал. 6 от ЗДвП. Тези факти районният съд приел за установени без съмнение въз основа на приетите по делото писмени доказателства, представляващи административнонаказателната преписка по издаване на оспорвания ЕФ, които решаващият съдебен състав кредитирал в цялост. Настоящият състав споделя изцяло възприетата от районния съд фактическа обстановка, като намира същата за кореспондираща с приобщените по делото доказателства, а последните за достатъчни, достоверни и относими към предмета на доказване по делото.

Въз основа на приетото за установено от фактическа страна районният съд, след обсъждане и мотивирано отхвърляне на доводите на  наказаното лице приел, че деянието е правилно квалифицирано като административно нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, за което на извършителя му – собственик на МПС, с което нарушението е извършено (чл.  188, ал. 1 от ЗДвП), е наложено предвиденото за това нарушение в чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП административно наказание – „глоба“ в размер на 100 лв.

Решението е правилно.

При извършената касационна проверка по реда на чл. 218, ал. 1 от АПК – въз основа на доводите в жалбата, и по реда на чл. 218, ал. 2, предл. последно от АПК – служебно за правилно приложение на материалния закон, не се установи наличие на основанията за отмяна на съдебния акт по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН, в каквато посока се прецениха доводите в жалбата.

По доводите в касационната жалба:

Без основание са изложените от касатора оплаквания, отнасящи се до съставения за използване на АТСС, с която е установено нарушението, протокол по чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532/25.10.2019г. Действително, в Протокол за използване на автоматизирано техническо средство или системи по чл. 10 от Наредба 8121з-532 от 09.03.2020 г., не са попълнени всички графи, но това не разколебава и не опровергава доказателствената сила както на протокола, така и на снимковия материал. Преценката за същественост на отсъстващи реквизити от протокола следва да се основава на съпоставка с всички останали попълнени реквизити, както и с останалите писмени доказателства от преписката. В реда на изложеното – протоколът съдържа данни за точното място за контрол и посоката, в която е осъществяван, въведения за контролирания участък скоростен режим, режима на измерване, началото и края на работа.

Без основание са и доводите на касатора срещу техническото средство, с което е установено процесното нарушение. По делото е представено удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126/07.09.2017г. на БИМ, от което се установява, че то е издадено относно  преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип АRН САМ S1, вписано в регистъра на одобрени за използване средства за измерване  под №5 126,  срока  на валидност на преносимата система е до 07.09.2027г. От протокол за проверка № 01-С-ИСИС/05.02.2021г. на БИМ е видно, че преносима система за контрол на скоростта на МПС с  фабричен номер 11743d0,   тип АRН САМ S1, е преминала проверка в Български институт по метрология и отговоря на метрологичните изисквания. В ЕФ е посочен № на използваното АТСС 11743d0. Като се има предвид и че посоченото в Протокола по чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532 на МВР техническо средство е идентично с визираното в електронния фиш, то следва да се приеме, че същото е използвано при установяване на превишаването на скоростта за движение. Отразеното в ЕФ кореспондира както с цитираните удостоверения, така и със съставения протокол.   

Съвкупният анализ на относимите доказателства е довел районния съд до правилен извод, че административнонаказващият орган е доказал по недвусмислен начин установяването и заснемането на нарушението посредством използването на техническо средство от одобрен тип, годно за използване като преминало последваща проверка за съответствие с одобрения тип и техническите изисквания.

Представените пред касационната инстанция писмени доказателства – писмо от Агенция „Пътна инфраструктура“, Областно пътно управление – Перник и  Протокол от 23.03.2022г. са неотносими към спора, тъй като касаят промяна на ограниченията, въведени в процесния пътен участък, извършена след нарушението. Несъобразяването на скоростта на движение с разрешената в съответния пътен участък към момента на нарушението са фактите, съставляващи хипотезата на чл.21, ал.1 от ЗДвП, чието наличие е послужило като основание за приложение на санкцията на чл. 182, ал.1, т.3 от същия закон. Налице е било ограничение за движение със скорост до 50 км/ч, валидно за населено място, който факт е следвало да бъде съобразен от водача на автомобила, за който е съставен процесния електронен фиш. По същество извършеното от касатора деяние е безспорно доказано и съдържа от обективна и субективна страна признаците на административно нарушение, изразяващо се в несъобразяване на избраната от водача на автомобила скорост с въведеното със закона ограничение. То осъществява фактическият състав на посочената в електронния фиш законова норма на чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП и е основание за реализирането на административно-наказателната отговорност, установена в същата разпоредба. Съобразявайки, че видът и размерът на приложимото наказание са определени от законодателя във фиксиран размер, то съдът приема, че наложеното наказание е правилно определено и не са налице основания за неговото изменение.

Предвид горното, като е потвърдил ЕФ, районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. Съдебният акт следва да се остави в сила.

По разноските:

С оглед изхода на делото претенцията за присъждане на съдебни разноски в полза на касатора е без основание.

Ответната страна не претендира присъждане на съдебни разноски, поради което такива не се присъждат.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН, I касационен състав на Административен съд – Перник.

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 265 от 11.04.2022 г., постановено по АНД № 68/2022 г. по описа на Районен съд – Перник.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

   ЧЛЕНОВЕ:/п/

                     /п/