Решение по дело №263/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 ноември 2019 г. (в сила от 5 декември 2019 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20197190700263
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 147                                               22.11.2019 г.                                Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публично заседание на  осемнадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в  състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря Ралица Вълчева, като разгледа докладваното от съдията Марин Маринов  административно дело № 263 по описа за 2019, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.459, ал. 1  от Изборния кодекс /ИК/.

Образувано е по жалба от М. Р. Ш. от с. В., община И. – кандидат за кмет на кметство с. Вазово,  община Исперих, издигнат от ПП  ГЕРБ, срещу Решение № 158 от 04.11.2019 год. на Общинска избирателна комисия Исперих,  с което за избран за кмет на кметство с. Вазово, община Исперих на проведените  на 03.11.2019 год. втори тур на месни избори е обявен С. А. М., издигнат от Земеделски народен съюз. Жалбоподателят имал  съмнения за манипулиране на вота, поради гласуване на голям брой избиратели с придружители, което му говорело за купен вот. На следващо място твърди, че в сайта на ОИК Исперих е посочено, че за спечелилия кандидат има подадени 303 гласа, а в протокола на същата има посочени 300 гласа. На трето място сочи, че е получил телефонно обаждане от член на СИК с. Вазово да представи ЕГН и номера на лични карти на лица, които са извън границата, за да бъдат записани, като гласували. В съдебно заседание представи списък на 51 лица, които според него се намират в чужбина, но са участвали в изборите. Извън срока по чл. 459, ал. 1 от ИК като ново обстоятелство посочва, че е имало лица, които са гласували с две бюлетини за кмет на кметство. Иска от съда да отмени решението на ОИК Исперих, ако има манипулиране на вота.

Ответната по жалбата страна  - Общинска избирателна комисия гр. Исперих –  в писмено становище оспорва жалбата като неоснователна и иска от съда да я отхвърли.

Заинтересованото лице – С. А. М., счита жалбата за неоснователна и моли съда да я остави без уважение

Съдът, като обсъди становищата на страните, доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, и като направи проверка по реда на чл.168 от АПК в рамките, посочени в  чл. 459, ал. 7 от ИК , приема за установени следното:

За проведените на 27.10.2019 год. избори за кмет на кметство с. Вазово, община Исперих са били регистрирани четирима кандидати / виж образец на бюлетина л.106/ - С.  А. М., издигнат от Земеделски народен съюз,  М. Р. Ш., издигнат от ПП ГЕРБ, Ф. Ф. И., издигнат от ПП „Движение за права и свободи” и А. Я. С., издигнат от БСП за България. На първия тур на изборите няма избран кандидат и с решение № 111 от 28.1.2019 год. на ОИК Исперих до участие във втория тур на изборите са допуснати С.  А. М., издигнат от Земеделски народен съюз и  жалбоподателят М. Р. Ш., издигнат от ПП ГЕРБ.  В одобрения образец на бюлетината за втори тур кандидата М. е бил под № 33, а жалбоподателят под № 43.

Втория тур на изборите в с. Вазово е проведен в две избирателни секции. Избирателна секция с. Вазово с № ********* и  избирателна секция за гласуване с подвижна избирателна кутия с № *********, образувана със заповед на Кмета на Община Исперих № 593 от 12.10.2019 год. /л. 138/ .

След провеждане на изборите СИК  са съставили предвидените в ИК протоколи  с бланков № 171410015320002 /л.110-112/ за ИС №********* и с бланков № 171410015320001 /л.113-115/ за ИС № *********. Избирателните протоколи са подписани от всички членове на комисията без особено мнение, с отбелязване, че няма протоколи по чл. 438, ал. 3 от ИК – спорове  за действителността или недействителността на бюлетините, няма подадени жалби , а обстановката  е нормална.

В протокола  на СИК на ИС №********* е отразено, че в избирателната кутия са намерени 599 бюлетини, от които 13 недействителни; 586 действителни бюлетини, от които 580 бюлетини, подадени за кандидатите за кмет и 6 бюлетини с отбелязан вот в квадратчето „не подкрепям никого”. Разпределението на действителните гласове по кандидатски листи са както следва: за С.  А. М. с № 33 са подадени 300 гласа, а за М. Р. Ш. – 280 гласа.

В протокола  на СИК на ИС №********* е отразено, че в избирателната кутия са намерени 3 бюлетини, от които 0 недействителни; 3 действителни бюлетини, подадени за кандидатите за кмет и 0 бюлетини с отбелязан вот в квадратчето „не подкрепям никого”. Разпределението на действителните гласове по кандидатски листи са както следва: за С.  А. М. с № 33 са подадени 3  гласа, а за М. Р. Ш. – 0 гласа.

Въз основа на така съставените секционни протоколи на 04.11.2019 год. ОИК – Исперих е съставила протокол на с бл. № 171410015720001 /л.116-118/, надлежно оформен и подписан от всички членове на ОИК без особени мнения. В него е отразено, че броят на намерените в избирателните кутии бюлетини е 602 от които 13 недействителни и 589 действителни. От действителните бюлетини  583 са подадени за кандидатски листи и 6 бюлетини с отбелязан вот „не подкрепям никого”. Разпределението на действителните гласове по кандидати е както следва: за С. А. М. с № 33 са подадени 303  гласа, а за М. Р. Ш. – 280 гласа.

 С решение № 158 от 04.11.2019 год.  год. /л.4/  Общинска избирателна комисия – Исперих обявява за избран за кмет на кметство Вазово, община Исперих С. А. М., издигнат от Земеделски народен съюз получил 303 действителни гласа. Жалбата е постъпила в ОИК- Исперих  на 05.11.2019 год.

По делото бяха приети като доказателства избирателните списъци /част I, част II/, списък на заличените лица /л. 50-96/ и  шест декларации от избиратели, допълнително вписани в допълнителната страница на избирателния списък в изборния ден. От тях е видно, че в част първа съгласно положените подписи са гласували 598 лица от списъка. Допълнително в част I под черта са вписани 6 лица /л.88/, от които, съгласно попълнените декларации, само едно /л.41/ е декларирало постоянен и настоящ адрес ***, регистрирано не по-късно от 6 месеца преди датата на провеждане на изборите.  Останалите 5 лица са декларирали постоянен и настоящ адрес ***, регистриран не по-късно от 6 месеца преди датата на провеждане на изборите. В част I ва от избирателния списък са зачертани трима избиратели, за които е изписан  текст „ПС”, който съдът разчита като „подвижна секция”. По делото е прието и удостоверение по чл. 263, ал. 1 от ИК на един избирател /л.47/, както и списък за допълнително вписване на придружителите /л.48-49/. От част I-ва на  избирателния списък е видно, че 32 лица са гласували с придружител, като името на придружителя и единният му граждански номер са вписани в списъка в графа „Забележки”

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата, като подадена срещу акт, подлежащ на съдебен контрол, от надлежна страна – кандидат за кмет, в предвидения от закона 7 дневен срок, е процесуално допустима.

Оспореното решение е издадено от компетентен орган – Общинска избирателна комисия Исперих, съгласно чл. 85, ал. 4 във вр. с чл. 87, т.26 и  452, ал. 2 и 3 от ИК. Същото е в писмена форма и съдържа предвидените в чл. 59, ал. 2 от АПК реквизити.

Оспореното решение не противоречи на материалния закон. В производството по чл. 459 от ИК, в което се обжалва решението на ОИК за определяне на изборните резултати, се осъществява контрол за законосъобразност на избора, изразяващ се в проверка за наличието на нарушения в изборния процес и преценка за тяхното влияние върху крайния резултат. За да прецени жалбата като основателна, съдът следва да установи такива нарушения при провеждане на избора, които биха довели до опорочаване волята на избирателя и промяна на вота, което в крайна сметка да направи невъзможно определянето на резултата от избора. Преценката за законосъобразността на избора и избирателния процес трябва да изхожда от наличието на правото на глас и неговото упражняване, съобразно изискванията на закона. Не всяко нарушение на този процес води до недействителност на избора, а само съществено нарушение на процеса на гласуване. За съществени се приемат само тези нарушения, които, ако не бяха допуснати, констатираният изборен резултат би бил различен. Следователно под недействителност на изборния резултат трябва да се разбира: първо - недействителен избор поради нарушения на изборния процес, които са се отразили на валидността на вота, или второ–незаконосъобразност  (недействителност) на решението на ОИК, поради нарушения при отчитане на резултатите от действителен избор.

С оглед разпоредбата на чл. 459, ал. 7 от ИК съдът дължи произнасяне само в рамките на обстоятелствата и нарушенията , посочени в жалбата, подадена в срока по ал. 1.  От събраните по делото доказателства не се установи твърдените в жалбата нарушения да са извършени. Жалбоподателят излага по-скоро съмнения за допуснати нарушения, но не твърди конкретни такива с изключение на разликата между броя на гласовете, с които е избран спечелилият изборите кандидат – според жалбоподателя 303 гласа, посочени  в сайта на ОИК Исперих, и 300 гласа, посочени в протокола, както и доуточненото в съдебно заседание твърдение, че в списъците като гласували лица, са отбелязани лица, които се намират извън границите на Република България.

Тези твърдения на жалбоподателя са опровергани от събраните по делото доказателства.  От протокола на ОИК Исперих е видно, че за спечелилия кандидат са  подадени 303 действителни гласа равни на сбора от 300 действителни гласа от ИС № ********* с.Вазово и 3 действителни гласа от ИС за гласуване с подвижна избирателна кутия  № *********. Броя на подадените действителни гласове за жалбоподателя Ш. в двете секции е 280 гласа. Именно числото 303 е вписано както в протокола на ОИК, така и в оспореното решение на ОИК.

По отношение на  второто твърдение. При сравняване имената на 51 лица, посочени в списъка, представен от жалбоподателя в съдебно заседание и приобщен от съда към  материалите по делото /л.140/, с  положените подписи на гласувалите лица от Избирателния списък  се установява, че срещу името на само  едно лице е положен подпис за гласувал, а именно В. С. С. под № 135 от Избирателния списък част I-ва. Срещу имената на останалите 50 лица няма поставени подписи за гласувал.  Жалбоподателят не е оспорил истинността на избирателните списъци по отношение подписа  положен срещу името на В. С. В., поради което съдът е обвързан с формалната доказателствена сила на Избирателния списък и приема, че именно лицето В. С. С. е  упражнил правото си да гласува.

По отношение гласуването с придружител жалбоподателят не сочи конкретни нарушения. Действително от данните в избирателния списък е видно, че 32 лица са гласували с придружители. Имената на придружителите и техните ЕГН – та са вписани в избирателния списък в графа „Забележки”. Спазена е разпоредбата на чл. 236, ал. 5 от ИК – едно лице да не е придружител на повече от две лица. По делото няма данни решението на председателя на СИК да допусне гласуването да се извърши с придружител да е оспорено от член на комисията, а и жалбоподателят не твърди такъв факт. Ето защо съдът намира, че не са налице нарушения на изборните правила при гласуване с придружител в ИС № ********* с.Вазово.

За пълнота на изложението съдът намира за необходимо да подчертае, че и твърдението за гласуване с две бюлетини за кмет на кметство е опровергано от доказателствата по делото. От протокола на ИС № ********* с. Вазово е видно, че в избирателната кутия са намерени 599 бюлетини, което е равно на броя на гласувалите лица - 598 лица от избирателния списък част I-ва плюс едно лице от допълнително вписаните лица – което е с постоянен и настоящ адрес *** шест месеца преди изборите - виж декларация л. 41 и има право да гласува за кмет на кметство Вазово. Ако е имало лица, които са гласували с две бюлетини за кмет на кметство, то намерените в избирателната кутия бюлетини за кмет на кметство следва да бъдат повече от броя на гласувалите лица т.е. повече от 599, което не е факт, видно от протокола на СИК.

В жалбата, подадена в срока по чл. 459, ал. 1 от ИК не се сочат нарушения  в проведеното гласуване с подвижна избирателна кутия, а и съдът не констатира такива.

Съобразно разпоредбата на чл. 459, ал.7 от и събраните по делото доказателства съдът намира,  че при провеждане на изборите за кмет на с. Вазово, община Исперих не се установяват съществени нарушения на изборния процес, които биха могли да се отразят на крайния резултат.

Поради това оспорването се явява неоснователно и на основание чл.459, ал.10, предл. първо от ИК решението на ОИК-  Исперих, с което  за кмет на кметство Вазово, община Исперих на  проведените  на 03.11.2019 год. втори тур на месни избори е обявен С. А. М., следва да се потвърди.

Мотивиран така  и на основание чл.459, ал. 10  от ИК, съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 158 от 04.11.2019 год. на Общинска избирателна комисия Исперих,  с което за избран за кмет на кметство с. Вазово, община Исперих на  проведените на 03.11.2019 год. втори тур на местни избори е обявен С. А. М., издигнат от Земеделски народен съюз, получил 303 действителни гласа.

Решението може да се оспори с касационна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от обявяването му на страните чрез Административен съд – Разград.

 

Съдия: /п/