Решение по дело №10598/2005 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 346
Дата: 22 октомври 2009 г. (в сила от 25 ноември 2009 г.)
Съдия: Асима Костова Вангелова-Петрова
Дело: 20055320110598
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 декември 2005 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                            Година  22.10.2009                   Град  К.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловски Районен съд                                       първи граждански състав

На двадесет и пети септември                                     две хиляди и девета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Асима Вангелова-Петрова

 

Секретар: Сн. Д.

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 598  по описа за 2005 година

и за да се произнесе, взе предвид:

Производството е във фаза по извършване на делбата.

С влязло в сила решение № 78 от 22.05.2006г. по описа на КРС, по делото е допусната съдебна делба на следните недвижими имоти: ДВОРНО МЯСТО с площ от 584 кв.м. (петстотин осемдесет и четири кв.м.) по нотариален акт, а по скица с площ от 515 кв.м. (петстотин и петнадесет кв.м.), с построените в имота паянтови жилищни сгради, стопански постройки и други подобрения, находящо се в град К., който имот по градоустройствения план на града, съставлява УПИ ***********), съдържащ 270 кв.м. (двеста и седемдесет кв.м.) и УПИ *********), съдържащ 245 кв.м. (двеста четиридесет и пет кв.м.), в квартал ******* по плана на града, при граници и съседи: улица, УПИ ****, УПИ ****, УПИ ****, УПИ **** И УПИ ****, при квоти 1/ 2 (една втора) идеални части за И.М.Г. и 1/ 2 (една втора) идеална част за Ш.А.В..

В хода на делото, страните не са направили претенции за възлагане на имота, нито са предявили претенция по сметки.

Съдът, като взе предвид твърденията събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

         I. По отношение на поделяемост и пазарна оценка на недвижимите имоти:

По делото е изготвена и приета съдебно техническа експертиза, неоспорена от страните, която се възприема от съда като обективна и компетентно изготвена. Съгласно заключението, допуснатия до делба имот реално е поделен, като със Заповед № 1191/1998г. на Кмета на Община К. е одобрен кадастрален и регулационен план на град К. – център и процесния имот е заснет под два кадастрални номера - № 760 и № 761 със съответно отреждане на УПИ **** и УПИ *****, в квартал **** по плана на града. Съдът приема, че вещото лице е допуснал техническа грешка в заключението си, в раздел ІІ и ІV от същото, при изписване на номерата на отредените имоти, като вместо УПИ **** е изписано УПИ **** и вместо УПИ **** и УПИ *****. В този смисъл е и представеното от общинска администрация К. становище за поделяемост на имота (съдържащо се на лист 58 от делото). В заключението, посочената пазарна стойност на така обособените два имота е както следва:

УПИ ****, в квартал *** по плана на град К., с площ от 270 кв.м. възлиза на стойност 41 095.00 лева;

УПИ ****, в квартал *** по плана на град К., с площ от 245 кв.м. възлиза на стойност 41 354.00 лева;

ІІ. По извършване на делбата на недвижимият имот:

Основен принцип при извършване на делбата според член 69, ал. 2 от ЗН е всеки съделител да получи своя дял в натура, доколкото това е възможно. В случая такава възможност е налице, тъй като при наличието на двама съделители и два обособени недвижими имота е възможно същите да получат реални дялове с приблизително еднаква стойност и делбата да се извърши по реда на член 292 от ГПК-отм. Така всеки от съделителите ще получи дял в натура. Съгласно трайната съдебна практика незаконосъобразно би било да се извърши делбата чрез изнасяне на допуснатите до делба имоти на публична продан, когато техният брой е равен или по-голям от броя на съделителите. В настоящия случай, във връзка с допуснати до делба недвижими имоти, съделителите не са направили искане за поставяне в техен или общ дял на някои от имотите.

По делото не се съдържат данни и твърдения, за жилищни нужди на съделителите. Жилищната нужда би имала значение при конкуренция по член 288, ал. 2 и 3 от ГПК-отм. Жилищната нужда не може да бъде значимо обстоятелство за разпределение по член 292 от ГПК-отм. Създаващи неудобство обстоятелства биха били неравенство в квотите, с които се участвува в съсобствеността, при неравенство на дяловете. В случая квотите са равни. Би създало неудобство обстоятелството, ако някой от съделителите живее в някой от дяловете, приспособил го е с оглед свои удобства или е направил подобрения и други такива. Такива обстоятелства обаче не са налице.

Това налага, при извършването на настоящата делба, процесната делбена маса да бъде разделена реално между страните по делото, като всеки от тях получи своя дял в натура. Същевременно съдът счита, че в конкретния казус делбата следва да се извърши чрез разпределение по член 292 ГПК-отм., според която разпоредба, съдът може да извърши делбата, като разпредели съсобствените имоти между съделителите без да тегли жребий, когато съставянето на дяловете и тегленето на жребий се оказва невъзможно или много неудобно. Тъй като в случая, при групирането на имотите за всеки от съделителите се явява различна стойност и площ на имоти е налице неудобство за теглена на жребие, поради което имотите следва да се разпределят по преценка на съда. В този смисъл са и разясненията по ППВС 7/1973г., т. 5.,  оглед спазване на равенството между страните при съставянето на дяловете, неравенството в стойностите ще следва да се изравни с пари. В хипотезата на член 292 от ГПК-отм. не се съставя разделителен протокол.

Съдът намира, че в дял на ищцата следва да се постави имот, представляващи – УПИ ***, в квартал *** по плана на град К., с площ от 270 кв.м. възлиза на стойност 41 095.00 лева, а в дял на ответника следва да се постави УПИ ***, в квартал *** по плана на град К., с площ от 245 кв.м. възлиза на стойност 41 354.00 лева. Аргументите за това са следните: от представените по делото писмени доказателства – удостоверение за данъчна оценка, кореспонденция с Община К. и договор за наем (съдържащи се на листове от 63 до 69 от делото) може да се обоснове извода, че към настоящия момент - УПИ *** се ползва от ищцата, а УПИ *** се ползва от ответника. Това е така, тъй като видно от представените документи, УПИ **** е декларирано пред данъчна служба от ищцата, а УПИ **** е декларирано от ответника и същите погасяват данъчните задължения във връзка със собствеността си. Към настоящия момент, УПИ *** се ползва от трето лице на база на сключен между него и ищцата договор за наем, т.е. ищцата като собственик и ползувател на имота извършва дейност по управление на същия. От друга страна, ответникът като ползувател на УПИ **** е извършвал дейност по узаконяване на сграда построена в този имот, което се установява от представените копия от кореспонденция с Община К.. С оглед констатираното, съдът прави извода, че към настоящия момент - УПИ *** се ползва от ищцата, а УПИ **** се ползва от ответника.

ІІІ. Уравнения на дяловете:

Доколкото в случая реалните дялове на страните не съответстват напълно на стойността на квотите им в съсобствеността, то неравенството следва да бъде изравнено в пари съобразно член 69, ал. 2, изр. 2 от ЗН, поради което ответникът, получавайки имот на обща стойност от 41 354.00 лева следва да заплати на ищцата, получавайки имот на обща стойност от 41 095.00 лева, за уравнение на дела му сумата от 129.50 лева.

ІV. Държавни такси  и местен данък:

Съделителите ще следва да бъдат осъдени да заплатят за държавни такси по сметка на ВСС следните суми: 1648.98 лева – И.М.Г. и 1648.98 лева – Ш.А.В..

На основание член 47 от ЗМДТ, съделителят който получава в дял имот на стойност надвишаващ наследствената му квота, следва да заплати местен данък върху превишението в размер на 1.5%, а именно: Ш.А.В. следва да заплати сума в размер на 1.94 лева.

С оглед на изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

РАЗПРЕДЕЛЯ, на основание член 292 от ГПК-отм., в дял на И.М.Г. ***, Пловдивска област, улица “*****” № *** с ЕГН ********** следния недвижим имот:

ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, находящ се в град К., съставляващ УПИ ****, с площ 270 кв.м. (двеста и седемдесет кв.м.), в квартал *******) по плана на града, ведно с построената паянтова жилищна сграда и трайни насаждения, при граници и съседи: улица, УПИ ***, УПИ ***, УПИ ***, УПИ ***, който имот е на стойност 41 095.00 лева.

РАЗПРЕДЕЛЯ, на основание член 292 от ГПК-отм., в дял на Ш.А.В. *** с ЕГН **********, следния недвижим имот:

ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, находящ се в град К., съставляващ УПИ ***, с площ 245 кв.м. (двеста и четиридесет и пет кв.м.), в квартал *******) по плана на града, ведно с построената стопанска постройка, при граници и съседи: улица, УПИ ***, УПИ ***, УПИ *** И УПИ ***, който имот е на стойност 41 354.00 лева.

ОСЪЖДА Ш.А.В. *** с ЕГН ********** да заплати на И.М.Г. ***, Пловдивска област, улица “*****” № *** с ЕГН **********, сумата от 129.50 (сто двадесет и девет лева и петдесет стотинки) лева за уравнение на дяловете.

ОСЪЖДА, на основание член 293а от ГПК-отм., И.М.Г. ***, Пловдивска област, улица “******” № ***с ЕГН ********** да заплати по сметка на ВСС, държавна такса в размер на 1648.98 лева.

ОСЪЖДА, на основание член 293а от ГПК-отм., Ш.А.В. *** с ЕГН ********** да заплати по сметка на ВСС, държавна такса в размер на 1648.98 лева.

ОСЪЖДА, на основание член 47 от ЗМДТ, Ш.А.В. *** с ЕГН ********** ***, дирекция „МД И ТБО” такса в размер на 1.94 лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване от страните пред Пловдивски окръжен съд, в двуседмичен дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: