Решение по дело №1958/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260286
Дата: 19 април 2022 г. (в сила от 13 май 2022 г.)
Съдия: Жаклин Димитрова Комитова
Дело: 20201100901958
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 14 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                      гр. София,19.04.2022 г.

 

                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-9 СЪСТАВ,

в публичното заседание на девети март

две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАКЛИН КОМИТОВА

 

 

при секретаря Славка Димитрова, като изслуша докладваното от Председателя т.д. № 1958 по описа за 2020 г., И ЗА ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ, ВЗЕ ПРЕДВИД СЛЕДНОТО

 

 

ПРЕДЯВЕН Е ИСК С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 29, АЛ. 1, ПРЕДЛ. 2, А ПРИ УСЛОВИЯТА НА ЕВЕНТУАЛНОСТ - ПР. 3 ОТ ЗТРРЮЛНЦ.

Ищецът И.А.А., ЕГН **********, вписан като управител на държавно предприятие „З.и.к.з.д.б.” ЕАД, съдебен адрес: ***, оф. 3, „Адвокатско дружество Х. и партньори“, е предявил на 13.10.2020 г. искова молба срещу ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ „З.И.К.З.Д.Б.” ЕАД, ЕИК ******.

В исковата молба се твърди, че с Разпореждане на Министерския съвет № 3/21.07.2020 г., съгласно Закона за публичните предприятия държавата е учредила еднолично акционерно дружество със следните реквизити:

-   Правно-организационна форма – ЕАД;

-  Фирма: „З.и.к.з.д.б.“ ЕАД;

-   Седалище и адрес ***, комплекс Център по хигиена бул. "******;

-   Предмет на дейност: извършване на всички разрешени от закона дейности свързани с организацията и контрола по изграждането и пускането в експлоатация на обект от национално значение: „Изграждане на Национална многопрофилна детска болница“, както и всякаква друга, незабранена от закона дейност;

-  Дружеството не се ограничава със срок или друго прекратително условие;

-  Капитал на дружеството - 100 000 000 лв., разделен в 100 000 000 поименни акции по 1 лев всяка, изцяло собственост на българската държава - едноличен собственик на капитала. Акциите на дружеството са поименни. Всяка акция дава право на един глас в общото събрание на акционерите, право на дивидент и на ликвидационен дял, съразмерни с номиналната стойност на акцията. При учредяване на Дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер на 30 000 000 лв., представляващи 30% от номиналната стойност на записаните акции. В срок до 1 година след вписване на дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер на 50 000 000 лв., представляващи 50% от номиналната стойност на записаните акции. В срок до 2 години след вписване на дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер на 20 000 000 лв., представляващи 20 % от номиналната стойност на записаните акции.

-  Съвет на директорите: Д.Н.К., Н.К.С., И.А.А.;

-  Представител: И.А.А.;

Като изпълнителен член на Съвета на директорите на новоучреденото дружество, ищецът упълномощил адвокат, който да подаде заявление по образец А5 за вписване на акционерно дружество.

Вместо да заяви за вписване горните обстоятелства в съответствие с дадените му пълномощия, адвокатът е подал пред АВп - ТРРЮЛНЦ Заявление образец А9 вписване на държавно предприятие. От приложените учредителни документи и специално в учредителното разпореждане на МС не се изразява воля за създаване на държавно предприятие, няма специален закон по чл. 62, ал. 3 от ТЗ за създаване на предприятие, което не е търговско дружество.

Независимо от липсата на приет специален закон за създаване на държавно предприятие и липсата на воля за вписване на такова държавно предприятие, на 25.08.2020 г. с ЕИК ******  в ТРРЮЛНЦ е вписано държавно предприятие с част от реквизитите на създаденото с РМС № 3/21.07.2020 г. еднолично акционерно дружество. На самостоятелно основание и без връзка с представените учредителни документи и изявления, в АВп-ТРРЮЛНЦ е вписано, че предприятието се представлява от управител, какъвто никога не е бил избиран и упълномощаван и че орган на предприятието е Управителен съвет, какъвто също никога не е бил избиран.

Отделно от това в исковата молба се поддържа, че ако съдът приеме, че вписването на държавното предприятие не е недопустимо, въпреки липсата на изявление за учредяване на държавно предприятие в изискуемата от закона форма и процедура (чл. 62, ал. 3 ТЗ), то според ищецът е налице друго основание за недопустимост съгласно ТР № 1/2002 г. на ВКС - вписано е държавно предприятие по искане на неоправомощено лице - заявител, което не е разполагало с необходимата представителна власт за заявяване вписването на държавно предприятие в ТРРЮЛНЦ. При вписването не са изпълнени задълженията по чл. 21, ал. 1, т. 1, 3, 4 и 5 от ЗТРРЮЛНЦ от страна на длъжностното лице.

Ищецът моли, ако съдът приеме, че не е налице недопустимо вписване в ТРРЮЛНЦ, то да бъде установено, че е вписано несъществуващо обстоятелство относно държавното предприятие. Поддържа, че е вписано несъществуващо държавно предприятие. Такъв субект не е възникнал, няма специален закон който да е приет по чл. 62, ал. 3 от ТЗ, няма правно валидна формирана воля за създаване на държавно предприятие. Представените със заявлението документи нр са за създаване на държавно предприятие.

Ищецът поддържа, че поради това, че е вписан като управител на несъществуващото държавно предприятие и поради това, че е законен представител на „З.и.к.з.д.б.“ ЕАД, създадена за построяването на детска болница, той попада в кръга на лицата, които имат интерес от установяване недопустимост или несъществуване на вписани обстоятелства в ТРРЮЛНЦ.

Ищецът моли да бъде постановено решение, с което:

Да бъде установена недопустимостта на вписването в ТРРЮЛНЦ по партида с ЕИК ****** на ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ „З.И.К.З.Д.Б. ЕАД“, седалище и адрес на управление:***, комплекс Център по хигиена, бул. "******, с предмет на дейност: извършване на всички разрешени от закона дейности, свързани с организацията и контрола по изграждането и пускането в експлоатация на обект от национално значение: Изграждане на „Национална многопрофилна детска болница , както и всякаква друга, незабранена от закона дейност, с капитал - 100 000 000 лв., разделен в 100 000 000 поименни акции по 1 лев всяка, изцяло собственост на българската държава - едноличен собственик на капитала. Акциите на дружеството са поименни. Всяка акция дава право на един глас в общото събрание на акционерите, право на дивидент и на ликвидационен дял, съразмерни с номиналната стойност на акцията. При учредяване на Дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер на 30 000 000 лв., представляващи 30% от номиналната стойност на записаните акции. В срок до 1 година след вписване на дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер на 50 000 000 лв., представляващи 50% от номиналната стойност на записаните акции. В срок до 2 години след вписване на дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер на 20 000 000 лв., представляващи 20 % от номиналната стойност на записаните акции, с управител - И.А.А. и управителен съвет: Д.Н.К., Н.К.С..

При условията на евентуалност, в случай, че бъде отхвърлен искът по т. 1, ищецът моли да бъде постановено решение, с което да бъде установено несъществуване на следните вписани в ТРРЮЛНЦ обстоятелства: по партида с ЕИК ****** на ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ „З.И.К.З.Д.Б. ЕАД“, седалище и адрес на управление:***, комплекс Център по хигиена, бул. "******, с предмет на дейност: извършване на всички разрешени от закона дейности, свързани с организацията и контрола по изграждането и пускането в експлоатация на обект от национално значение: „Изграждане на Национална многопрофилна детска болница“, както и всякаква друга, незабранена от закона дейност, с капитал - 100 000 000 лв. разделен в 100 000 000 поименни акции по 1 лев всяка, изцяло собственост на българската държава - едноличен собственик на капитала. Акциите на дружеството са поименни. Всяка акция дава право на един глас в общото събрание на акционерите, право на дивидент и на ликвидационен дял, съразмерни с номиналната стойност на акцията. При учредяване на Дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер на 30 000 000 лв представляващи 30% от номиналната стойност на записаните акции. В срок от 1 година след вписване на дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер на 50 000 000 лв., представляващи 50% от номиналната стойност на записаните акции. В срок до 2 години след вписване на дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер на 20 000 000 лв., представляващи 20 % от номиналната стойност на записаните акции, с управител - И.А.А. и управителен съвет Д.Н.К., Н.К.С..

 

Ответникът „З.И.К.З.Д.Б.” ЕАД, чрез особения си представител адв. Д.П.М., служебен адрес: ***, е депозирал на 29.12.2020 г. отговор на исковата молба.

В същия е изразено становище за допустимост на предявения иск с оглед разпоредбата на чл. 30 от ЗТР и правото да се заличи вписването на погрешно записани обстоятелства.

Ответникът счита предявения иск за неоснователен по следните съображения:

С оглед разпоредбата на чл. 7 от Закона за електронните документи и електронни удостоверителни услуги /ЗЕДЕУУ/ титулярът носи риска от грешки при предоставяне на електронни изявления, освен ако адресатът не е положил дължимата грижа.

Съобразно разпоредбата на чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ, тъй като законът предвижда длъжностното лице по регистрацията да провери заявените за вписване обстоятелства и при констатиране на грешки и непълноти да направи мотивиран отказ, който подлежи на обжалване в 7 дневен срок.

Ответникът се присъединява към искането на ищеца за изискване от търговския регистър към Агенцията по вписване и за прилагане по делото на заявените за вписване там обстоятелства, като си запазва правото да вземе отношение по тях и евентуално да ангажира и други доказателства.

Ищецът И.А.А., представляван от адв. Г.Х., се е възползвал от възможността и е подал на 12.02.2021 г. молба, която съдът с разпореждане от 23.02.2021 г. е приел, че има характер на допълнителна искова молба. Със същата е оспорен изцяло отговорът на исковата молба, като е изразено становище за неоснователност на направените възражения срещу предявения иск Ищецът счита, че в исковата молба е изложил обстоятелствата и основанията за уважаване на исканията му.

 

Ответникът „З.И.К.З.Д.Б.” ЕАД, чрез особения си представител адв. Д.П.М., служебен адрес: *** е депозирал на 04.10.2021 г. отговор на допълнителната искова молба. В допълнителния отговор се посочва, че с него не се сочат нови факти нито се правят нови искания. Направени са коментари на справката от Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

 

Съдът, като се запозна и прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

По делото е представено Разпореждане №3/21.07.2020г. на МС за учредяване на ЕДНОЛИЧНО АКЦИOHEPHO ДРУЖЕСТВО С ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ В КАПИТАЛА „З.И.К.З.Д.Б. ЕАД ***;

Разпореждането е постановено на основание чл. 14, т. 2 вьв връзка с чл. 5, т. 3 и чл.13 от Закона за публичните предприятия, чл. 61. чл. 62, ал. 1, чл.159, чл.163. ал. 5 и чл. 188 от ТЗ и чл. 23 от Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия, приет с Постановление №85 на Министерския съвет от 2020 г. (ДВ, бр. 40 от 2020 г.);

Видно от съдържанието му, със същото е Разпоредено, че се учредява еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала: с фирма: „З.и.к.з.д.б.“ ЕДД; със седалище и адрес на управление:***, комплекс „Център по хигиена“, с предмет на дейност: извършване на всички разрешени от закона дейности, сььрзани с организацията и контрола гю изграждането и пускането в експлоатация на Обект от национално значение: Изграждане на Национална многопрофилна детска болница“, както и всякаква друга, незабранена ст закона дейност; Дружеството не се ограничава със срок или с друго прекратително условие: Същото е с капитал 100 000 000 лв., разделен в 100 000 000 поименни акции по 1 лев всяка, изцяло собственост на българската държава - едноличен собственик на капитала, внесен, както следва: чрез парична вноска, в размер 30 000 000 лв., внесени към момента на рписване на дружеството; чрез парична вноска, в размер 50 000 000 лв,г внесени до една година след вписването на дружеството; чрез парична вноска, в размер 20 000 000 лв., внесени до две години след вписването на дружеството; Съобразна конкретния акт на МС, Дружеството се управлява от Съвет на директорите и изпълнителен директор в съответствие с Търговския закон и Закона за публичните предприятия. Приет е устава на дружеството, като упражняването на правата на държавата като едноличен собственик на капитала на „З.и.к.з.д.б.“ ЕАД ***, са делегирани на министъра на здравеопазването. Назначаен е и първият Съвет на директорите до провеждането на конкурс по реда на Закона за публичните предприятия в състав: И.А.А.; Д.Н.К.; Н.К.С.. С конкретния акт е разпоредено още - Министърът на здравеопазването да сключи договорите за управление с членовете на Съвета на директорите на дружеството със срок до провеждането на конкурс по реда на Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия, Разпоредено е също така Съветът на директорите да организира вписването ма дружеството в Търговския регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел.

Във връзка с горното, в производството е Представен и Устав на „З.И.К.З.Д.Б.“ ЕАД ***, приет с Разпореждане N 3 на Министерския съвет на Република България от 21 юли 2020 година. Съгласно чл. 1. (1) „З.и.к.з.д.б." ЕАД ***, е еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала с едностепенна система на управление, наричано по-долу „Дружеството". Дружеството е учредено въз основа и в изпълнение на Разпореждане № 3 на Министерския съвет от 21 юли 2020 г.(чл.1, ал.2). Едноличен собственик на капитала на Дружеството е Държавата, представлявана от Министъра на здравеопазването.(чл.1, ал.3). Дружеството се управлява и представлява от Съвет на директорите.(чл.1, ал.4). Съветът на директорите възлага управлението на Дружеството на изпълнителен член (изпълнителен директор), избран измежду неговите членове. Дружеството се създава и управлява съобразно Търговския закон, Закона за публичните предприятия и другите действащи в страната нормативни актове. В дейността си Дружеството ще се ръководи от действащото в страната законодателство, настоящия устав и решенията на управителните си органи. Седалището на дружеството е гр. София. Дружеството е с адрес на управление:***, комплекс „Център по хигиена".(чл.3)Дружеството не се ограничава със срок или с друго прекратително условие (чл.4); Дружеството има за предмет на дейност извършване на всички разрешени от закона дейности, свързани с оронизацняш и контрола по изграждането и пускането г. експлоатация на Обект от национално значение „Изграждане на Национална многопрофилна детска болница ", както и всякаква друга, незабранена от закона дейност.(чл.5). Капиталът на дружеството е в размер 100 000 000 лв., разделен в 100 000 000 поименни акции по 1 лев всяка, изцяло собстиеност на българската държава - едноличен собственик на капитала.(чл.6); Акциите на Дружеството са поименни. Всяка акция дава право на един глас в Общото събрание на акционерите, право на дивидент и на ликвидационен дял, съразмерни с номиналната стойност на акцията.(чл.7); При учредяване на Дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер 30 000 000 лв., представляващи' 30 % от номиналната стойност на записаните акции.(чл.8, ал.1). В срок до една година след вписването на Дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер 50 000 000 лв., представляващи 50 % от номиналната стойност на записаните акции.(чл.8, ал.2. В срок до две години след вписването на Дружеството едноличният собственик на капитала прави парична вноска в размер 20 000 000 лв.. представляващи 20 % от номиналната стойност на записаните акции.(чл.8, ал.3. според чл.11 от Устава, органи на Дружеството са: 1. едноличният собственик на капитана, който решава въпросите от компетентността на Общото събрание;2. Съветът на директорите. Министърът на здравеопазването упражнява правата на държавата в Дружеството като едноличен собственик на капитала(чл.12). За решенията на едноличния собственик на капитала по въпросите от компетентността на Общото събрание се съставя протокол в писмена форма (чл.15). Броят на членовете на Съвета на директорите се определя от едноличния собственик на капитала в съответствие с чл. 22, ал. 2 от Закона за публичните предприятия.(чл.16, ал.1). Членовете на Съвета на директорите се избират за срок до 5 години, като конкретният мандат се определя от едноличния собственик на капитала (чл.16, ал.2). При предсрочно освобождаване на член на Съвета на директорите едноличният собственик на капитала може да попълни състава до изтичане мандата на органа. (чл.16, ал.3). За член на Съвета на директорите може да бъде избирано лице, което отговаря на изискванията, предвидени в Закона за публичните предприятия. Търговския закон и другите относими нормативни актове. (чл.16, ал.4) Членовете на Съвета на директорите се избират и назначават след провеждането на конкурс по реда на ППЗПП. Членовете на Съвета на директорите имат еднакви права и задължения независимо от вътрешното разпределение на функциите между тях и предоставянето на право на управление и представителство на един от тях.(чл.17, ал.3) Съветът на директорите приема решения, ако присъстват лично най-малко половината от членовете му.(чл.18, ал.1). Прекратяването и ликвидацията на дружеството е предмет на чл. 22 от Устава.

Видно от приложения по делото Протокол, на 27.07.2020 г.  е било проведено Учредително заседание на първия Съвет на директорите на „З.и.к.з.д.б.“ ЕАД, ***, назначен по т. 4 от Разпореждане № 3 от 21.07.2020 г. на Министерския съвет, до провеждането на конкурс по реда на Закона за публичните предприятия, в състав: Инж. И.А.; Проф. д-р Д.К.. Г-жа Н.С.; Заседанието е било свикано и проведено при следния дневен ред: 1. Приемане на правила за работа на Съвета на директорите, на основание чл. 244, an. 2 от Търговския закон (Т3); 2. Определяне на председател, заместник-председател и изпълнителен директор, на основание чл. 244. ал. 4 от 13 и чл. I 7. ал. I. т. 5 от Устава на дружеството; 3. Упълномощаване на изпълнителния директор да открие набирателна банкова сметка *** „З.и.к.з.д.б.'***, за внасяне на началния капитал при учредяване на дружеството, в размер на 30 000 000 тридесет милиона' лева.; 4. Възлагане на изпълнителния директор да извърши вписването на състава на съвета на директорите.

Съобразно приетите Решения Съветът на директорите е избрал за свой председател - Проф. д-р Д.Н.К.; за заместник-председател - Г-жа Н.К.С.; а за изпълнителен директор на дружеството - Инж. И.А.А., като последният е овластен да управлява и представлява дружеството, както и да предприеме действия по първоначална му регистрация;

Видно от Удостоверение на „Първа инвестиционна банка“ АД, по открита набирателна сметка с IBAN: *** “З.И.К.ЗА Д.Б.” ЕАД (в процес на регистрация) са преведени средства за учредителен капитал в размер на 30 000 000 лева. Сумата е преведена от Министерство на здравеопазването с Булстат ******.

Във връзка с предприетите действия за регистрация, по делото са представени още и  Декларации по чл. 234 от ТЗ на членовете на Съвета на директорите; Декларации по чл. 20 ЗПП на членовете на съвета на директорите; Декларация за верността на данните по чл. 13, ал. 4 ЗТРРЮЛНЦ.

            Видно от заверените преписи, приети в настоящото производство, на писмените доказателства, съдържащи се в приложените пред ТРРЮЛНЦ към АВ документи, регистърното производство е било инициирано по Заявление образец А9 № 202000825182319, подадено по елекронен път от адвокат, при отразяване, че същия действа при наличие изрично пълномощно. Въз основа на същото в ТРРЮЛНЦ към АВ е вписана регистрацията на „З.и.к.з.д.б. ЕАД" ДП с управител И.А.; Приложените към Заявлението документи са: Устав на „З.и.к.з.д.б.“ ЕАД; Административен акт на пирнципала за учредяване на търговец—публично предприятие; Протокол от събрание на съвета на директорите; Декл. по чл.20 от ЗПП - Д.К.; Актуален дружествен договор/учредителен акт/устав; Нотариално заверено съгласие и образец от саморъчния подпис на управител; Деклар. по чл.20 от ЗПП Н.С., Декларация относно истинността на заявените за вписване обстоятелства; Адвокатско пълномощно; Деклар. по чл.234 от ТЗ Сотирова; Деклар. по чл.234 от ТЗ –Константинов; Удостоверение от банка за внесен начален капитал; Деклар. по чл.234 от ТЗ – А.; Деклар. по чл.20 от ЗПП А.; Документ за внесена държавна такса; Адвокатско пълномощно. Вписването е с № 20200826163008;

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

Чрез установителния иск по чл. 29 от ЗТРРЮЛНЦ се цели установяване със сила на пресъдено нещо на порок в регистърното производство (нищожност или недопустимост на вписването), както и несъществуване на вписаното обстоятелство. Основната правна последица от уважаването на този иск е заличаване на вписването - чл. 30, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ и възстановяване на юридическото и фактическото положение отпреди извършването му, което обаче по силата на чл. 8 от ЗТРРЮЛНЦ има действие за в бъдеще.

Различните хипотези на иска са изяснени, в Тълкувателно решение № 1/ 06.12.2002 г. по тълк. д. № 1/2002 г. на ОСГК на ВКС, според което нищожно е вписването на неподлежащо на вписване обстоятелство, както и допускане на вписване акт, който не отговаря на изискванията за валидност. Недопустимо е вписване, което е постановено по искане на нелегитимирано в регистърното производство лице, като понятието е въведено само по отношение на подлежащите на вписване такива. Вписване на несъществуващо обстоятелство е налице, когато е вписано обстоятелство, което не е възникнало валидно. В зависимост от момента на възникване на обстоятелството, следва да се прави разграничението между две хипотези: Несъществуващо обстоятелство е липсващото (невзетото) решение на орган на дружеството, за което е допуснато вписване в търговския регистър. Последицата от това установяване е заличаване на вписаното обстоятелство, като заличаването няма обратно действие. Втората хипотеза касае вписването на обстоятелство, което е съществувало, но по-късно по исков ред е установена нищожността му. Разликата между двете хипотези се състои в това, че в първия случай вписаното несъществуващо обстоятелство е имало действие по отношение на третите добросъвестни лица от вписването и до заличаването му, но за същия период няма действие по отношение на членовете на дружеството. Във втория случай, за периода от вземане на решението от съответния орган и до установяване на неговата нищожност, това съществуващо решение (което има конститутивно действие) ще е задължително за членовете на дружеството, а от вписването и до заличаването му ще има действие и по отношение на третите добросъвестни лица;

Допустимостта на исковата защита по чл. 29, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ е обусловена от наличието на следните предпоставки, а именно – предявяваването му от активно легитимирана страна и наличието на правен интерес от търсената защита.

 В Решение № 234/23.12.2016г. по т. д. № 54/2016 г. на ВКС, ТК, I Т. О. е разяснено, че разпоредбата на чл. 29, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ урежда активната легитимация по исковете по чл. 365, т. 3 от ГПК за защита срещу порочните вписвания в Търговския регистър, аналогично на разпоредбата на чл. 431, ал. 2 и ал. 3 от ГПК (отм.), като овластява извън прокурора всяко трето лице с правен интерес, да предяви иск за защита срещу незаконосъобразните (извършени при отсъствие на законовите предпоставки), вписвания. Съобразно трайно установената съдебна практика активно легитимирано да предяви установителните искове чл. 365, т. 3 от ГПК във връзка с чл. 29 ЗТР е това трето лице, чието правно положение е засегнато от вписаното обстоятелство и би се променило вследствие на заличаването му. В горепосоченото решение на ВКС е прието, че „заинтересовано е лице, което не е било страна в охранителното производство, т.е. трето за регистърното производство лице, като преценката за наличие на правния му интерес от предявения иск е винаги конкретна, обусловена от твърденията за засегнати негови съществуващи реални права и вида на търсената защита, и кумулативно - от възможността като последица при успешно провеждане на иска, да се постигне целеното изменение в съществуващото правно положение на ищеца“.

Видно от данните по делото в конкретния случая се касае за вписване в ТРРЮЛНЦ на обстоятелства, свързани с учредяването и първоначалната регистрастрация на нововъзникнал правен субект – ДП „З.и.к.з.д.б. ЕАД“, седалище и адрес на управление:***, комплекс Център по хигиена, бул. "******, с предмет на дейност: извършване на всички разрешени от закона дейности, свързани с организацията и контрола по изграждането и пускането в експлоатация на обект от национално значение: Изграждане на „Национална многопрофилна детска болница , както и всякаква друга, незабранена от закона дейност, с капитал - 100 000 000 лв., разделен в 100 000 000 поименни акции по 1 лев всяка, изцяло собственост на българската държава - едноличен собственик на капитала.

За да бъдат вписани или обявени в ТРРЮЛНЦ съответните обстоятелства или актове, длъжностното лице по регистрацията следва да провери налице ли са изискванията на чл.21 от ЗТРРЮЛНЦ, част от които са дали заявлението изхожда от правоимащо лице (т.3). Кръгът на надлежно легитимираните в регистърното производство заявители е предмет на изрична законодателна уредба, съдържаща се в нормата на чл.15 от ЗТРРЮЛНЦ, в която изчерпателно и ограничително са посочени лицата, които могат да заявяват вписване и заличаване на обстоятелства и обявяване на актове в ТРРЮЛНЦ, а това са само самият търговец (респ., ако той е дружество – лицето, осъществяващо органното му представителство), прокуристът, друго лице в предвидените по закон случаи, адвокат с изрично пълномощно, съставено съгласно изискванията на Закона за адвокатурата за представителство пред агенцията, а при финансовите отчети по смисъла на Закона за счетоводството – и от техните съставители с нотариално заверено пълномощно.

От друга страна, нормата на чл.15, ал.2, вр. ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ предвижда, че заявлението може да се подаде или от заявител по ал.1 и ал.3 на чл.15 ЗТРРЮЛНЦ или от пълномощник с изрично писмено пълномощно, като в последния случай, с оглед разпоредбата на чл.15, ал.5 ЗТРРЮЛНЦ, подписът на заявителя под заявлението трябва да е нотариално заверен.

Също така, разпоредбата на чл.15, ал.4 от ЗТРРЮЛНЦ предвижда, че когато заявлението не се подава от заявител, пълномощното се прилага към заявлението, а когато заявлението се подава по електронен път, се представя електронен образ на пълномощното, като съобразно ал.3 на чл.17 ЗТРРЮЛНЦ, когато се изисква подаването на документи с нотариална заверка, техният електронен образ се прилага към заявлението.

С оглед изложеното, следва да се   посочи, че законът прави разлика между качеството на заявител и това на подател на заявлението. Заявител може да бъде лице, което е сред изчерпателно изброените в чл.15, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ, докато подател на заявлението по чл.15, ал.2, т.2 ЗТРРЮЛНЦ, освен заявител по ал.1 на чл.15, може бъде всяко лице с изрично писмено пълномощно, с нотариална заверка на подписа.

Видно от данните по делото, в процесния случай регистърното производство пред АВ е било инициирано по Заявление обр. А9 относимо към първоначалната регистрация на ответника. Искането е подадено по елекронен път, като в графа данни за заявителя е посочено лицето -  Е.Г.Д., в качеството й на адвокат с изрично пълномощно.

След анализ на данните по изисканата и приложена регистърна преписка на АВ, в частност – тези касаещи процесното пълномощно, не се установи изискуемата легитимация по чл. 15, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ на лицето, посочено като заявител. Това е така, тъй като конкретно и изчерпателно възложените права на упълномощения адвокат по приложеното пълномощно са били изрични и ясни, като същите са ограничени до действия по заявяване, подписване и внасяне пред АВ на Заявление на обр. 5, последното - различно от реално входираното Заявление обр.А9.

Същевременно, видно от документите, приложени към регистърната преписка, ищецът, дейсващ в качеството му на изпълнителен член, е бил натоверен и е разполагал с правото да предприеме действия по вписване единствено по отношение на новоучредената „З.и.к.з.д.б.“ ЕАД . В този смисъл, прехвърлянето на права чрез упълновомащане е валидно възможно единствено в това му качество и за конкретния правен субект.

В допълнение следва да бъде отбелязано, че лицето И.А.А. не е бил избиран за управител и/или натоварен с вписването на Държавно предприятие „З.и.к.з.д.б. ЕАД“, Липсват и доказателства, именно в такова качество, същият да е формирал воля за изрично упълномощаване по см. на чл. 15, ал.2 от ЗТРРЮЛНЦ.  По делото изобщо липсват данни друг представителен орган на вписаното Държавно предприятие „З.и.к.з.д.б. ЕАД“  да е  предоставил, изискуемите по чл. 15, ал.2 от ЗТРРЮЛНЦ пълномощия на адвокат Е.Г.Д. за вписването чрез процесното Заявление обр.9.

 

Във връзка с всичко изложеното, настоящият съдебен състав приема за установено, че извършеното на 26.08.2020 г. вписване в ТРРЮЛНЦ под № 20200826163008 по партида с ЕИК ****** на Държавно предприятие „З.и.к.з.д.б. ЕАД“, седалище и адрес на управление:***, комплекс Център по хигиена, бул. "******, с управител И.А.А., е постановено по искане на нелегитимирано в регистърното производство лице, поради което на основание чл. 29, ал.1, предл. 2 от ЗТРРЮЛНЦ същото се явява недопустимо. Процесното вписване в ТРРЮЛНЦ - на Държавно предприятие „З.и.к.з.д.б. ЕАД“, с управител - И.А.А., касае правен субект различен от „З.и.к.з.д.б.“ ЕАД. Тъй като в такова качество ищецът не е бил лице, участващо в регистърното производство на ДП, но процесното вписване засяга субективните му права, то същият се явява процесуално легитимиран да предяви иска по чл. 29 от ЗТРРЮЛНЦ. 

 

Предвид горното, съдът не следва да разглежда и не дължи произнасяне по предявения в условията на евентуалност иск с правно основание чл. 29, ал.1, пр. 3 от ЗТРРЮЛНЦ

 

При този изход на делото, на основание чл. 78, ал.1 от ГПК,  ответникът следва да заплати на ищеца сумата общо в размер на  2 120 (две хиляди сто и двадесет) лева съгласно представения Списък на разноските.

 

Водим от горното, СЪДЪТ

 

                                                           Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл. 29, ал.1, предл. 2 от ЗТРРЮЛНЦ по иска предявен от И.А.А., ЕГН **********, съдебен адрес: ***, офис 3, чрез „Адвокатско дружество „Х. и партньори“, против ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ „З.И.К.З.Д.Б.” ЕАД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, комплекс „Център по хигиена”, бул. „******, че по Заявление - образец А9 № 202000825182319, на 26.08.2020г. е извършено недопустимо вписване в ТРРЮЛНЦ под 20200826163008 по партида с ЕИК ****** на Държавно предприятие „З.и.к.з.д.б. ЕАД“, със седалище и адрес на управление:***, комплекс Център по хигиена, бул. "******; предмет на дейност: извършване на всички разрешени от закона дейности, свързани с организацията и контрола по изграждането и пускането в експлоатация на обект от национално значение: Изграждане на „Национална многопрофилна детска болница, както и всякаква друга, незабранена от закона дейност; с капитал - 100 000 000 лв., разделен в 100 000 000 поименни акции по 1 лев всяка, изцяло собственост на българската държава - едноличен собственик на капитала, и с управител И.А.А..

ОСЪЖДА ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ „З.И.К.З.Д.Б. ЕАД“, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, комплекс Център по хигиена, бул. "****** да заплати на И.А.А., ЕГН **********, съдебен адрес: ***, оф. 3, чрез „Адвокатско дружество Х. и партньори, на основание чл. 78 ГПК, разноски в размер общо на 2 120 (две хиляди сто и двадесет) лева.

            РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

            На осн. чл.30, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ след влизане на решението в законна сила, същото да се изпрати служебно на Агенция вписвания – Търговски регистър за вписването му по партидата на ответното дружество - ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ „З.И.К.З.Д.Б.” ЕАД, ЕИК ******.

 

                                                                                                                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: