Решение по дело №3273/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1502
Дата: 19 септември 2018 г. (в сила от 27 ноември 2018 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Шкодров
Дело: 20183110203273
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер 1502/19.9.2018г.                Година 2018        Град Варна

 

                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                   четвърти състав

На осемнадесети септември             Година две хиляди и осемнадесета

 

В публичното съдебно заседание в следния състав :

 

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : АТАНАС ШКОДРОВ

 

 

     като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 3273 по описа за две хиляди и осемнадесета година.

 

                  

        

                        Р  Е  Ш  И:

 

 

                           

ОТМЕНЯ НП №343815-F379679/27.06.2018г. на  Директор на Дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП- Варна, с което на Сдружение „Спортен клуб по лека атлетика Фидипид- Провадия“ са наложени административни наказания ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 200 лева на основание чл.82 ал.2 от ЗДДФЛ и ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 200 лева на основание чл.82 ал.2 от ЗДДФЛ.

 

 

     Решението подлежи на касационно обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвяне на мотивите.

 

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

     МОТИВИ: Производството е образувано по жалба на представляващ сдружението против НП №343815-F379679/27.06.2018г. на  Директор на Дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП- Варна, издадено на основание чл.53 ЗАНН.

     Жалбата е допустима, подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.

С жалбата се формулира искане за намаляване размера на наложените наказания или отмяна на НП, като въззивникът сочи, че е допуснал нарушението, тъй като не знаел, че срокът за подаване на декларация през 2018г. е променен от 30 април на 15 март. Сочи още на липсата на развивана стопанска дейност от сдружението и няма назначен персонал. Наложената санкция е непосилна  за клуба, като размера й е много над средния. Нарушението е със занижена степен на обществена опасност и от същото не са настъпили вредни последици за Държавата или трети лица.

В съдебно заседание въззивникът не се явява и не се представлява.

     Представител на органа, издал наказателното постановление оспорва жалбата.

По същество моли съда да потвърди наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

     След преценка на събраните доказателства по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното :

На 04.04.2014г. служител на ТД на НАП – Варна, при извършена проверка по повод на подадена справка по чл.73 ал.1 от ЗДДФЛ от Сдружение „Спортен клуб по лека атлетика Фидипид- Провадия“ установил, че сдружението като лице, което е било длъжно да подаде такава, не е подало в срок справката за изплатени доходи на физически лица по чл.73 ал.1 от ЗДДФЛ – до 15.03.2018г.

Справката за изплатени доходи на физически лица по чл.73 ал.1 от ЗДДФЛ била подадена на 23.03.2018г. и съдържала данни относно изплатени суми на две физически лица.

     Тъй като декларацията била подадена след изтичане на срока за деклариране, за констатираното, на 04.04.2018г.  бил  съставен акт за установяване на административно нарушение. В обстоятелствената част на същия подробно били описани обстоятелствата на извършване на нарушенията. Била дадена и правна квалификация по ЗДДФЛ.

     Така съставения акт за установяване на административно нарушение бил надлежно предявен и връчен на  въззивника на 04.04.2018г. В графата за възражения въззивникът не вписал такива.  В тридневния срок за възражения по преписката  били депозирани такива.

     Впоследствие на 27.06.2018г. било издадено НП, с което сдружението  било санкционирано за извършените нарушения. На осн. чл.82 ал.2 от ЗДДФЛ били определени административни наказания имуществена санкция към предвидения максимален размер.

     Горната фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото доказателства - писмените доказателства, приложени към административно наказателната преписка. Фактът на неподаване на декларация в срок не се оспорва от въззивника.

     При проверка на съставения акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление, съдът констатира, че същите са издадени при спазване на всички срокове и процедури, предвидени в ЗАНН : Акта за установяване на административно нарушение е съставен в  срок, съобразно изискването на чл.34 от ЗАНН; наказателното постановление е било издадено в месечен срок от съставянето на АУАН, т.е. спазен е и предвидения в ЗАНН шестмесечен срок за издаването му. И акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление съдържат реквизитите по чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

     Проверяващите обективно и пълно са изяснили фактическата обстановка, като по административнонаказателната преписка  събрани доказателства в подкрепа на твърдяното за извършено административно нарушение. В съдържанието на съставения акт за установяване на административно нарушение се съдържа подробно описание на самото нарушение, както и на обстоятелствата на извършването му. Посочена е и правилна правна квалификация.

Съдът намери, че административно наказващият орган неправилно, въз основа на събраните доказателства е приел, че се касае за извършени административни нарушения, които следва да бъдат санкционирани по смисъла на закона.

     В настоящия казус се касае за минимално закъснение при подаване на справката, като нарушението е било установено именно при проверката на подадената справка; въззивникът е сформирал критично отношение към извършеното, като не отрича нарушението, а само изяснява причините за извършването му- промяната на чл.73 ал.4 от ЗДДФЛ, в сила от 1.01.2018г., с която срокът за подаване на справката е бил изменен.  С извършеното нарушение липсват доказателства да е бил ощетен фиска. По преписката липсват и доказателства за предходно неправомерно поведение на въззивника.

Поради горното се сформира извод, че в сравнение с обичайните случаи от този вид деянието и дееца показват изключително ниска степен на обществена опасност и в този смисъл е налице хипотезата на „маловажен случай” на административните нарушения.

 

     След като обсъди възраженията, наведени с жалбата и намери същите за основателни, съдът отмени НП като необосновано.

 

     Водим от горното съдът постанови решението си.

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: