Решение по дело №1086/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260130
Дата: 25 май 2021 г. (в сила от 25 юни 2021 г.)
Съдия: Мария Маркова Берберова-Георгиева
Дело: 20202150201086
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  260130                                          25.05.2021г.                                                     гр.Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                         НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на двадесет и осми април                                                         две хиляди двадесет и първа година

в публично заседание в състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мария Берберова-Георгиева

Секретар: Диана Каравасилева

като разгледа докладваното от съдия М.Берберова-Георгиева

административно наказателно дело № 1086 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Делото е висящо пред настоящата инстанция, след като с Определение № 260358 от 06.11.2020г., постановено по АНД № 4706/2020г. по описа на РС-Бургас, е прекратено производството по делото и същото е изпратено по подсъдност на РС-Несебър.

Образувано е по повод жалбата на „В.Т.“ ЕООД с ЕИК ***със седалище и адрес на управление:***, представлявано от С.Й.М. с ЕГН **********, със съдебен адрес: *** против Електронен фиш за налагане на глоба, серия К, № 3870413 на ОДМВР Бургас, с който на основание чл.182, ал.1, т.4 във връзка с чл.189, ал.4 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на жалбоподателят М. е наложено административно наказание – глоба в размер на 400 /четиристотин/ лева. Моли се съдът да постанови решение, с което да отмени атакувания електронен фиш, като незаконосъобразен.

В съдебно заседание, за жалбоподателят не се явява и не изпраща представител. Не сочи доказателства.

За ОД на МВР-Бургас, представител не се явява. Представят писмени и ангажират гласни доказателства.

Съдът намира, че жалбата е подадена в срок пред надлежната инстанция от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

Като взе предвид исканията на жалбоподателя, събрания по делото доказателствен материал и като съобрази закона, настоящата инстанция намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбоподателят М. е санкционирана за това, че на 12.08.2020г. в 10.24 часа в с.Равда, общ.Несебър, при движение по гл.път І-9, 205,5 км, в посока гр.Бургас, управлявала МПС – лек автомобил „Волво В50“ с рег.№ СВ9769КМ, собственост на „В.Т.” ЕООД с ЕИК ***/чийто управител е жалбоподателят/, със скорост 100 км/ч, при ограничение на скоростта от 60 км/ч, въведено с пътен знак В26, като е установено превишение на скоростта от 40 км/ч. Скоростта е фиксирана с автоматизирано техническо средство № TFR1-M № 542. На собственика на автомобила е издаден Електронен фиш серия К, № 3870413 на ОДМВР Бургас. Няма данни, а не се и твърди жалбоподателят, като собственик на лекия автомобил, да е предприемал действия по чл.189, ал.5 - ал.7 от ЗДвП.

Недоволен от така издадения електронен фиш е останал жалбоподателят, който е сезирал съда с жалба, предмет на разглеждане в настоящото производство по делото. В жалбата си същият сочи, че обжалваният електронен фиш не съдържа данни за собственика на автомобила, не става ясно на кого е издаден – на физическото лице или на фирмата, собственик на автомобила. Наред с това се твърди, че електронният фиш е антидатиран, тъй като не е издаден на 12.08.2020г., както и че не съдържа данни за местоизвършването на нарушението, описание на нарушението и пред какъв орган следва и може да бъде обжалван. Липсвало вписване и на данни и информация за прилагането на чл.189, ал.8 от ЗДвП. Отделно от това се твърди, че посоченото автоматизирано техническо средство № TFR1-M № 542 не е преминало периодичен технически преглед, не е сертифицирано и технически изправно, съгласно изискванията на ДАМТН. Твърди се също, че индивидуализираното място, по което се е движел процесния автомобил се намира в границите на селищно образование, а не извън населено място, поради което не попада в хипотезата на чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакуваното наказателно постановление, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, съобрази следното:

При извършената служебна проверка съдът констатира, че обжалваният електронен фиш съдържа  реквизитите по чл.189, ал.4 от ЗДвП – посочени са данните за териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото - с.Равда, общ.Несебър, гл.път І-9, 205,5 км, в посока гр.Бургас, датата – 12.08.2020г., точният час на извършване на нарушението – 10.24 часа, регистрационният номер на моторното превозно средство - СВ9769КМ, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство - В.Т.ЕООД с ЕИК ***и лицето, което следва да носи отговорност на основание чл.188 ал.1 от ЗДвП /предвид липсата на подадена декларация по смисъла на чл.189 ал.5 от ЗДвП/ - С.Й.М. с ЕГН **********, описание на нарушението – превишаване на скорост, сигнализирана с пътен знак, нарушените разпоредби – чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП, размера на глобата – 400 лева, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Гореизложеното се потвърждава и от показанията на К.Д. – мл.автоконтрольор при РУ-Несебър, съставил обжалвания електронен фиш. Същият заявява пред съда, че не е възможно да се антидатира електронния фиш, тъй като в автоматизирано техническо средство не се въвежда дата, а само местонахождението на автомобила, в който е монтирано средството за измерване на скоростта, режима на снимане и ограничението на скоростта. В допълнение на това сочи, че в процесния участък е имало поставен пътен знак В26, въвеждащ ограничение на скоростта до 60 км/ч. Сочи, че липсва изискване за поставяне на пътен знак Е24. За по-голяма прецизност, следва да се отбележи, че сред посочените реквизити няма изискване фишът да е датиран, да съдържа имена, адрес и подпис на издателя, нито се изисква посочване пред кого и в какъв срок може да се обжалва.

Предвид гореизложеното, съдът счита, че нарушителят М. е била законосъобразно санкционирана за установеното от контролните органи административно нарушение.

Неоснователни и недоказани останаха възраженията на жалбоподателя М. за допуснати съществени нарушения при издаването на обжалвания електронен фиш. Във връзка с направеното възражение за допуснато нарушение на чл.42, ал.2, т.4 от ЗАНН при издаване на електронния фиш, съдът следва да посочи, че по отношение на процедурата за санкциониране на нарушения с електронен фиш, разпоредбите на ЗАНН касаещи реквизитите на наказателното постановление са неприложими. Легална дефиниция на понятието „електронен фиш” се съдържа в § 1 от ДР на ЗАНН, която дефиниция е възпроизведена и в § 6, т.63 от ДР на ЗДвП и съгласно които ЕФ е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства. От това следва, че електронният фиш е своеобразен властнически акт с установителни и санкционни функции. В тази връзка, съгласно Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. по т.д. № 1/2013 г. на ВАС, ЕФ се приравнява едновременно към АУАН и НП, но само по отношение на правното му действие (чл.189, ал.11 от ЗДвП), но не и по форма, съдържание, реквизити и процедура по издаване. От това следва, че изискванията за форма, съдържание, реквизити и ред за издаване на АУАН и НП, регламентирани подробно в ЗАНН, са неприложими по отношение на електронния фиш. От гледна точка на адресатите - електронният фиш е акт със санкционно значение, поради което, като вид държавна принуда, чрез него се възлагат неблагоприятни последици на адресата от имуществен характер. Именно с оглед на тази своя характеристика, при издаването на електронния фиш намира проява общия принцип, че административно-наказателната отговорност не може да бъде обоснована чрез разширително тълкуване или чрез тълкуване по аналогия (чл.46, ал.3 от ЗНА). Приложимостта на ЗАНН е посочена единствено при обжалването на електронните фишове – аргумент от чл.189, ал.8 от ЗДвП.

Наложеното на жалбоподателя наказание е съгласно предвиденото в разпоредбата на чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП - глоба в размер на 400 лева, който размер е фиксиран и не може да се обсъжда въпроса за намаляването му, както и въпроса дали случая може да се приеме за маловажен. Управлението на пътно превозно средство е дейност с повишен риск и една от най-честите причини за настъпването на ПТП е именно движението с несъобразена или превишена скорост, поради което и извършеното се явява деяние със завишена обществена опасност.

Предвид гореизложеното, съдът намира жалбата за неоснователна, поради което същата следва да бъде оставена без уважение, а атакувания електронен фиш – потвърден, като законосъобразен.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба, серия К, № 3870413 на ОДМВР Бургас, с който на основание чл.182, ал.1, т.4 във връзка с чл.189, ал.4 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на С.Й.М. с ЕГН **********, в качеството й на законен представител на „В.Т.“ ЕООД с ЕИК ***със седалище и адрес на управление:***, собственик на лек автомобил „Волво В50“ с рег.№ СВ9769КМ, е наложено административно наказание – глоба в размер на 400 /четиристотин/ лева.

Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - гр.Бургас.

                                                                                            

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: