Решение по дело №103/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 359
Дата: 26 юни 2020 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20207170700103
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 23 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р    E    Ш    Е    Н    И    Е

 

№ 359

 

гр.Плевен, 26.06.2020 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, първи касационен състав, в открито съдебно заседание на пети юни две хиляди и двадесета година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Н. Господинов

                                                         ЧЛЕНОВЕ: Елка Братоева

                                                                               Ралица Маринска

 

при секретаря Бранимира Монова и с участието на прокурора Иван Шарков като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Касационно административно дело № 103/2020 по описа на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК вр. чл. 285 ал.1 от ЗИНЗС.

Образувано е по касационна жалба на С.С.Ш., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора- Белене, чрез адв. В., срещу Решение № 644 от 26.10.2018 г., постановено по адм. дело № 229/2018 г.  по описа на Административен съд – Плевен.

С оспореното решение е отхвърлена исковата молба на Ш. с правно основание чл.284 от ЗИНЗС срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ - София, за заплащане на обезщетение в размер на 50 000 лева за причинени неимуществени вреди от незаконосъобразни бездействия на затворническата администрация, изразяващи се в това, че от 2005г. при настаняването му в Затвора Ловеч и по-късно при преместването му в Затвора Белене до края на месец февруари 2017г. е поставен да изтърпява наказанието си при лоши битови условия – пренаселеност на килиите, липса на чиста вода и въздух, достатъчна и качествена храна  и други, които са довели до това, че се е разболял от туберкулоза в частта му за периода от 01.06.2009г. до края на месец февруари. Оставена е без разглеждане исковата молба срещу ГДИН – София в частта за периода 2005г. – 31.05.2009г. като недопустима като подадена срещу ненадлежен ответник. Отхвърлена е и претенцията на процесуалния представител на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

 Касаторът иска отмяна на решението, поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените  правила и необоснованост – касационни отменителни основания по чл. 209, т. 3 АПК. Сочи, че съдът не е изискал и допуснал относими доказателства и е обосновал неправилни фактически и правни изводи, неподкрепени със събраните по делото писмени и гласни доказателства. Оставил е без разглеждане исковата молба срещу ГДИН за периода 2005г. -31.05.2009г., без да е указал на ищеца да посочи надлежен ответник по иска за този период. Необосновани са изводите на съда за недоказаност на твърденията за поставяне на ищеца в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието и липса на нарушение на забраната по чл.3 ал.1 ЗИНС, както и изводът за липсата на причинна връзка между условията на изтърпяване на наказанието и настъпването на твърдяното увреждане на здравето – разболяване от туберкулоза.  В заключение се иска отмяната на съдебния акт и решаване на спора по същество, алтернативно връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

Ответникът ГДИН - София, чрез юрк. У.., изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението е правилно и законосъобразно и предлага да се остави в сила.

 Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е депозирана в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, от надлежна страна и е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Решението на първоинстанционния състав на Административен съд – Плевен е валидно, допустимо и правилно с оглед доказателствата по делото и закона. При постановяването му не са допуснати твърдяните от касатора съществени нарушения на съдопроизводствените правила.

При анализа на събраните в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, първоинстанционният съд е приел, че предявеният от С.Ш. иск за заплащане на обезщетение за причинените му неимуществени вреди от нарушения на чл. 3 от ЗИНЗС е неоснователен и го е отхвърлил. За да обоснове този извод, първоинстанционният съд е изяснил релевантните за исковата претенция факти, обсъдил е доказателствата, становищата на страните, свидетелските показания и приложимата правна уредба, като правилно е приел, че исковата претенция за заплащане на обезщетение за причинени неимуществени вреди е неоснователна и недоказана за периода  от 01.06.2009г. до края на м. февруари 2017г. , а за периода 2005г. – 31.05.2009г. е оставил исковата молба без разглеждане като недопустима, тъй като е предявена срещу ГДИН, който не е надлежен ответник по иска за този период, тъй като няма качеството на юридическо лице за този период.

Съдът още с първото определение, с което е оставил исковата молба без движение е дал указания на ищеца да посочи юридическото лице - ответник по иска. Като е разяснил, че ответник  по иска за обезщетение за вреди може да бъде юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите. Предоставил е и правна помощ на ищеца, предвид което назначения по делото служебен защитник е бил в състояние да окаже необходимата квалифицирана правна помощ на ищеца и да посочи юридическото лице, надлежен ответник по иска за съответния исков период съобразно разпоредбите на чл.12 от ЗИНЗС. С оглед на това процесуалните права на ищеца не са били нарушени и съдът е изпълнил служебното си задължение да напътства страните с оглед изясняване на техните твърдения и претенции и правилно е оставил насочената срещу ГДИН искова молба без разглеждане за периода 2005г. – 31.05.2009г., тъй като за този период ГДИН не е имала качеството на самостоятелно юридическо лице към МП и е ненадлежен ответник по предявения иск.

Съдът правилно е разпределил доказателствената тежест между страните и е изискал необходимата информация за решаване на спора и проверка на всички твърдения в исковата молба за изясняването на обективната истина, съобразно задълженията произтичащи от чл. 284 ал.3 и ал.4 ЗИНЗС. Според цитираните разпоредби съдът задължава специализираните органи по изпълнение на наказанията да предоставят информация от значение за правилното установяване на фактите по делото. В случай на неизпълнение на това задължение съдът може да приеме за доказани съответните факти. Съдът може дори служебно да призове длъжностни лица от мястото за лишаване от свобода и всяко друго лице, чиито показания биха могли да спомогнат за изясняване на фактите по делото. Съдът е събрал всички относими и необходими доказателства за решаването на правния спор и е отхвърлил като неотносими исканията на ищеца за събиране на доказателства, касаещи твърдения извън исковия период относно качеството на питейната вода в Затвора – Белене, състоянието на помещенията в затвора и актуалното здравословното състояние на ищеца.

Не е налице твърдяната от касационния жалбоподател неправилност на обжалваното решение, основана на нарушение на приложимия материален закон и необоснованост. Въз основа на събраните по делото доказателства в обжалваното решение е изведен правилният извод за неоснователност на предявения иск, при неустановяване на сочените в исковата молба обстоятелства, от които ищецът извежда причинени неимуществени вреди. Съдът е обсъдил всички събрани доказателства в тяхната съвкупност, след съпоставка на гласните доказателства на двете групи свидетели и писмените доказателства, съобразил е и заключението на назначената съдебно-медицинска експертиза, въз основа на което е извел правилен извод за недоказаност на твърдяните от ищеца нарушения – недостатъчна жилищна площ, липса на проветрение, достъп до санитарен възел, лошо качество на водата и храната, неоказана медицинска помощ по време на престоя на ищеца в Затвора Ловеч и в Затвора Белене за периода 2009-февруари 2017г. Наличието на достатъчна жилищна площ от 4 кв.м., санитарен възел, възможности за проветрение, достъп на свеж въздух и естествена светлина през прозорците на помещенията, в които е настаняван ищеца за периода на престоя в Затвора Белене след 2009г. се установява от изслушаните свидетелски показания и събраните писмени доказателства при тяхната съпоставка, които сочат, че след 2009г. е бил извършен ремонт на всички помещения. Те са били оборудвани със санитарен възел с постоянен достъп до течаща вода, с големи прозорци, които се отварят за достъп на свеж въздух и естествена светлина, достъп до баня по всяко време. От показанията на двете групи свидетели и приложените списъци на настаняваните в помещенията лица е видно, че броят на настанените в помещенията, където е пребивавал ищеца не са превишавали предвидения брой – 9 човека, заедно с ищеца и е била осигурена площ от 4 кв.м. за настанено лице съобразно размера на помещението - 36 кв.м. без санитарния възел.

Правилен и обоснован е и изводът, въз основа на представените менюта и свидетелските показания, че предоставяната храна в Затвора Белене за горния период е била разнообразна и отговаря на изискванията според приложените менюта и показанията на разпитаните свидетели. Доколкото твърдението на един от свидетелите, че не е вкусна и не е добре приготвена и неправилно се разпределя между лишените от свобода е субективно.

Изводът на съда, че водата в Затвора Белене е годна за пиене се основава на относимите към исковия период протоколи за изследването й, от които се установява, че отговаря на нормативните изисквания за питейна вода, без отклонения от химическите и микробиологични показатели, приемлива е за потребителя, без особен вкус и мирис. Според показанията на един от свидетелите, водата е била  мътна обичайно след спиране, което се преодолявало чрез филтриране с мокри кърпички, поставени на крана. Това обстоятелство говори за наличието на твърди частици, вероятно песъчинки, което поначало е обичайно за водопроводната система в България при временно спиране на водоподаването, но не се отразява на качеството на водата, тъй като след филтриране тя е бистра и годна за пиене и миене и може да се ползва за битови нужди.

Ищецът е бил освободен от Затвора Ловеч на 23.07.2010г., поради изтърпяване на наказанието и е напуснал пенитециарната система за кратък период от време до постъпването му на 17.01.2011г. в Затвора Белене.  Затова от този момент  - 23.07.2010г. твърдяното увреждане от условията в Затвора Ловеч, се счита за прекратено и е начален момент, от който започва да тече общата 5 годишна погасителна давност  съгласно чл. 110 от ЗЗД. Разпоредбата е субсидиарно приложима, доколкото в ЗИНЗС липсват специални правила относно давността и аналогично следва да се приложи законодателното разрешение дадено в §1 от ЗР на ЗОДОВ, който препраща към общите правила на гражданските закони, доколкото ЗОДОВ също урежда материята, свързана с отговорността на държавата за вреди. Правилно съдът е приел за основателно възражението на ответника, че към датата на подаване на исковата молба - 27.02.2018г. претенцията на ищеца, свързана с условията за изтърпяване на наказанието в Затвора Ловеч е била погасена по давност, тъй като 5-годишният срок, в който е могла да бъде предявена е изтекъл на 23.07.2015г. и обосновано е отхвърлил иска за престоя му в Затвора Ловеч за периода от 01.06.2009г. – 23.07.2010г.

Правилен и обоснован е и изводът за липса на причинно-следствена връзка между твърдяните неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието в местата за лишаване от свобода и заболяването на ищеца. Медицинската експертиза на база личен преглед на ищеца и въз основа на медицинските и други доказателства по делото е отхвърлила възможността заболяването туберкулоза да е причинено от твърдяните лоши условия в затворите, тъй като заболяването е инфекциозно и се причинява от контакт с болен, както и при подтискане на имунитета при вече преболедували лица за повторно разболяване. В случая ищеца се е разболял от туберкулоза през 2005г. по време на престоя му в Затвора Ловеч. Заболяването според в.л. е открито навреме, в ранен стадий, лекувано своевременно и адекватно с приложимата съвременна терапия, което е довело до оздравяването му. Повторното разболяване от форма на туберкулозна болест на 07.12.2016г.  е настъпило и установено при поредното му постъпване в Затвора Белене след превод от Затвора Варна. Туберкулозният лимфаденит видно от заключението е форма на извънтуберкулозна болест, засягаща изолирано лимфните възли, засяга лица вече преболедували от туберкулозна болест. Интензивната фаза на лечението е проведена в болнични условия в ОББ на СБАЛЛС – Затвора Ловеч, след което е насочен за продължителна фаза на лечението по местоживеене поради изтичане срока на наказанието и няма данни дали го е провеждал. През 2006г. – 2009г. ищецът редовно е провеждал химиопрофилактика в условията на пенитециарната система. При личния преглед на ищеца в.л. е дало обосновано заключение, въз основа на извършените обективни изследвания на белия дроб и кръвни изследвания, че ищецът е клинично здрав и напълно излекуван. Окончателното излекуване е настъпило на 13.02.2017г.

Представените в касационното производство медицински документи са неотносими, тъй като касаят следващ период и се отнасят до оплаквания на ищеца свързани с друга диагноза – астма с преобладаващ алергичен компонент. А вестникарската публикация няма характер на писмено доказателство и затова не следва да се обсъжда.

Съгласно разпоредбата на  чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. Според  чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

От изложеното по-горе е видно, че от събраните в хода на първоинстанционното производство доказателства не се установяват твърдяните в ИМ незаконосъобразни бездействия на затворническата администрация, които да са в нарушение на чл.3 от ЗИНЗС, поради което касационната инстанция споделя доводите на първостепенния съд, че  не е налице първата предпоставка на иска по чл.284 ал.1 от ЗИНЗС, обуславяща неговата основателност. Не са доказани и настъпили за ищеца вреди, които да са в резултат на нарушение по чл.3 от ЗИНЗС. Ето защо исковата претенция правилно е отхвърлена като неоснователна и недоказана. При формиране на горното решение не са допуснати твърдяните от касатора нарушения по смисъла на чл. 209, т. 3 АПК.

С оглед на гореизложеното касационната инстанция намира, че обжалваното решение е правилно и не са налице сочените в касационната жалба основания за отмяната му, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 644 от 26.10.2018 г., постановено по адм. дело № 229/2018 г. по описа на на Административен съд – Плевен.

Решението не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните. 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/             ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/                         2. /п/