Решение по дело №41/2024 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 406
Дата: 26 февруари 2024 г.
Съдия: Даниела Недкова Радева
Дело: 20247130700041
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 януари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

      

         Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

   №……..

            гр. Ловеч, 26.02.2024 г.

         В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЛОВЕЧ, втори касационен състав в публично  заседание на двадесети февруари две хиляди двадесет и четвърта  година в състав:                                      

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ Х.

                                                 ЧЛЕНОВЕ: МИРОСЛАВ ВЪЛКОВ

                                                                    ДАНИЕЛА РАДЕВА

 

при секретаря Татяна Тотева и в присъствието на прокурора Светла Иванова, като разгледа докладваното от съдия Радева к.а.н.д. № 41/2024г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба, подадена от П.П.Х. с ЕГН: **********, с постоянен адрес:***, в лично качество и като законен представител на „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД, ЕИК: *********, чрез пълномощника адв. Ц.Т. с адрес ***, офис 310, против Решение № 199/24.10.2023г., постановено по АНД № 691/2023г. по описа на Районен съд гр. Ловеч. По изложени доводи за неправилност и незаконосъобразност на постановения съдебен акт се иска отмяната му, както и отмяна на потвърденият с посоченото съдебно решение Електронен фиш серия К, № 783487. Претендира се присъждане на разноски по делото, съгласно представено адвокатско пълномощно на основание чл. 38, ал. 1, т. 3, предл. 2 от Закона за адвокатурата.

В съдебно заседание касационният жалбоподател П.П.Х., в качеството му на законен представител на „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД, ЕИК: *********, редовно призован, не се явява. Не се явява и  упълномощеният от него процесуален представител – адв. Ц.Т..  

Ответникът по делото ОДМВР гр. Ловеч, редно призован, не се представлява в съдебно заседание.

Представителят на Окръжна прокуратура гр. Ловеч – прокурор Светла Иванова изразява становище за неоснователност на жалбата и счита, че следва да се потвърди решението на Районен съд гр. Ловеч като правилно.

Административен съд гр. Ловеч, втори касационен състав, прецени събраните по делото доказателства, съобрази наведените от жалбоподателя касационни основания и като извърши служебна проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН, от надлежна страна по чл. 210, ал. 1 от АПК, за която съдебният акт е неблагоприятен и срещу решение, подлежащо на касационен контрол, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните съображения:

              В съответствие с разпоредбата на чл. 220 от АПК касационният състав преценява прилагането на материалния закон въз основа на фактите, установени от първоинстанционния съд в обжалваното решение.   

            Производството пред Районен съд гр. Ловеч е образувано по жалба на касатора П.П.Х., в качеството му на законен представител на „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД, ЕИК: *********, гр. София против Електронен фиш серия К, № 783487, издаден от ОДМВР гр. Ловеч, с който на П.П.Х. – законен представител на фирма „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД, на основание чл. 189, ал. 4 във вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Административнонаказателната отговорност на П.П.Х., в качеството му на законен представител на „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД е била ангажирана за това, че на 20.07.2023г. в 15:09 часа, в обл. Ловеч, на първокласен път I-4, км. 24+500, с. Сопот, АТСС с ARH CAM S1, насочено в посока гр. София, снимащо в двете посоки, при максимално разрешена скорост за населено място 50 км/час, съгласно чл. 21, ал. 1 от ЗДвП и приспаднат толеранс от 3 км/час или 3%, с МПС „ИВЕКО ДЕЙЛИ“, вид товарен автомобил с регистрационен № **** е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № 120cd3d. В Електронният фиш е отразено, че превишението на максимално разрешената скорост е 24 км/час. На основание чл. 189, ал. 4 във вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП на П.П.Х. – законен представител на „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД е наложена глоба в размер 100 лева за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. С обжалваното Решение № 199/24.10.2023г., постановено по АНД № 691/2023г. по описа на Районен съд гр. Ловеч е потвърден Електронен фиш серия К, № 783487 като законосъобразен, като за да достигне до този извод за законосъобразност на ЕФ, първоинстанционният съд е направил анализ на представените към преписката писмени доказателства, като е изложил подробни мотиви, които се споделят и от касационната инстанция, поради което и не следва да се повтарят с оглед разпоредбата на чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК.

В производството пред Районен съд гр. Ловеч са били представени и приети веществени доказателства – разпечатки от видеоклип на л. 16 от делото на РС, като видеоклипът е изготвен с техническо средство - преносима система за контрол на скоростта на МПС тип „СПУКС ARH CAM S1” с № 120cd3d. Видно от приложените на л. 20 от делото на РС Протокол за използване на Автоматизирано техническо средство или система, Протокол от проверка № 069-СГ-ИСИС/19.05.2023г. на л. 12 от делото на РС, Удостоверение за одобрен тип средство за измерване на Българския институт по метрология на л. 13 от делото на РС, процесното техническо средство „ARH CAM S1”, с което е измерена скоростта на автомобила на касатора, е одобрено на 07.09.2017г. със срок на валидност до 07.09.2027 година. От Протокола за използване на автоматизирано техническо средство рег. № 906р-7516/21.07.2023г. е видно, че същото е използвано на дата 20.07.2023г. в с. Сопот, на ПП път I-4, км. 24+500, заснемащо и в двете посоки на движение, режим стационарен, при ограничение на скоростта на движение от 50 км/час, като е посочено начало на работа 14:40 часа и край на работа 17:00 часа. Посочено е също, че установените от автоматизираното техническо средство нарушения са 55 на брой. Няма спор, а и видно от административната преписка е, че на снимката, направена по време на самото измерване на скоростта – на л. 16 от делото на РС, има данни за измерена скорост и дистанция до измерваното МПС, като тази снимка може да бъде използвана за еднозначно определяне на скоростта на нарушителя в случай, че в снимката е заснето повече от едно МПС. Системата за измерване на скоростта с техническо средство „ARH CAM S1” работи с лазерен лъч, поради което заснема само автомобила, който е превишил скоростта, поради което е невъзможно да бъде заснет друг автомобил. В обжалваният ЕФ е посочено, че заснемането на автомобила и измерването на скоростта е станало с АТСС, като е посочен и моделът на системата - преносима система за контрол на скоростта на МПС тип  ARH CAM S1. По делото са представени и изискуемите съгласно нормата на чл. 189, ал. 8, изр. 3-то от ЗДвП доказателства, че автоматизираното техническо средство, с което е била засечена скоростта на автомобила на касатора, е било сертифицирано. Видно от Удостоверение за одобрен тип средство за измерване и от Протокол от проверка  системата за контрол на скоростта е имала валидно издадено удостоверение за одобрен тип средство за измерване, а също и е била преминала първоначална и последваща проверка на годността, като е отговаряла на съответните технически изисквания.

Районният съд е потвърдил ЕФ, като е обсъдил всички събрани по делото доказателства, видно от които системата за видеоконтрол на скоростния режим е заснела точно автомобила, собственост на дружеството, на което П.П.Х. е законен представител и едноличен собственик на капитала, заснет е ясно регистрационния номер на автомобила, както и фиксираната скорост на същия автомобил – 77 км/ч., като е бил отчетен толеранс от минус 3 км/час, което е по-благоприятно за нарушителя от отчетен толеранс от 3%. Техническото средство, с което е засечена скоростта – мобилната система за видеоконтрол на скоростния режим тип  „ARH CAM S1“ е конструирана така, че едновременно със засичането на скоростта заснема и автомобила, движещ се с превишената скорост. В случай, че автомобилът не се е движел с превишена скорост, то той е нямало да бъде заснет.  

Основното възражение, което се прави с жалбата е, че от съдържанието на Електронния фиш не става ясно кое е наказаното лице – дали П.П.Х. като физическо лице или юридическото лице „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД гр. София. Доводите за това на касатора са, че в ЕФ са посочени едновременно ЕГН на П.П.Х. и ЕИК на дружеството, както и че е посочен адреса на управление на дружеството, а не постоянния адрес на П.П.Х.. Излага се, че Х. не е нито ползвател, нито собственик на МПС, за да бъде санкциониран за извършеното нарушение. Съдът счита, че това възражение е неоснователно и от съдържанието на оспорения Електронен фиш серия К, № 783487 е ясно, че административното наказание глоба в размер 100 лева се налага на П.П.Х., ЕГН: **********, в качеството му на законен представител на „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД, ЕИК: ********* с адрес: гр. София, ул. „****, което дружество е собственик на товарния автомобил. Това е в изпълнение на разпоредбата на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП, съгласно която когато нарушението е извършено при управление на МПС, собственост на юридическо лице, предвиденото наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на МПС. В конкретният случай нарушението е извършено с МПС – товарен автомобил „ИВЕКО ДЕЙЛИ“ с рег. № ****, което е собственост на „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, ул. „****, видно от приложената справка на л. 17 от делото на РС. За да бъде законосъобразен един електронен фиш е необходимо в същият изрично да е посочено, в какво качество е наказан нарушителят. Липсата на това пояснение води до невъзможност лицето да разбере дали му е повдигната административнонаказателна отговорност в лично качество или като законен представител на юридическо лице, собственик на автомобила, с който е извършено нарушението. В конкретният случай в електронният фиш изрично е посочено, че глобата се налага на П.П.Х. с ЕГН: **********, в качеството му на законен представител на „ЕМ БИ КЕЙ ГРУП“ ЕООД, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, ул. „****, като собственик на когото е регистрирано МПС. В случай, че касатора не е бил ползвател, респ. водач, на посочения в ЕФ товарен автомобил, същият е имал възможност да подаде декларация по чл. 188, ал. 1 от ЗДвП, в която да посочи на кое лице е предоставил МПС. След като не е подал такава декларация, П.П.Х. сам се е лишил от възможността да посочи водача на МПС и съответно издаденият срещу него, в качеството му на законен представител на дружеството-собственик на автомобила, ЕФ да бъде анулиран. Няма необходимост административнонаказващият орган да издирва водача на МПС, след като законът е презюмирал извършителя на нарушението, макар и с оборима презумпция. Следователно законодателят е предвидил възможността да се ангажира отговорността на представляващия дружеството-собственик на МПС (чл. 188, ал. 2 от ЗДвП), поради което субект на посоченото от правна страна в процесния ЕФ нарушение може да бъде единствено физическо лице. Именно физическото лице – законен представител на собственика на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, е санкционирано чрез процесният фиш, като едновременно с това е спазено изискването на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП да се посочи собственика на МПС, който е юридическо лице. В електронният фиш наказаното лице е индивидуализирано чрез трите си имена и ЕГН, като съобразно изискванията на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП органът е заявил, че това лице се наказва в качеството му на законен представител на юридическо лице.

Неоснователни са и възраженията за липса на реквизити на ЕФ и липса на предупреждаващи знаци, че се навлиза в участък, в който се извършва контрол на скоростта. Първоинстанционният съд е дал отговор на тези възражения в оспореното решение, като е изложил подробни мотиви. Настоящият касационен състав напълно споделя тези мотиви и счита, че Електронен фиш серия К, № 783487 отговаря на законовите изисквания за форма и съдържание и същият съдържа всички реквизити по чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. При издаването на ЕФ са спазени изискванията на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г., като е съобразен  Протокол за използване на Автоматизирано техническо средство или система, удостоверяващ използването на споменатото мобилно техническо средство, от който е видно къде е било разположено автоматизираното техническо средство „ARH CAM S1“, в какъв режим е работело същото, посока на задействане. 

Няма законово изискване органите на Пътна полиция да обозначават контролирания участък със знак Е24. Такова изискване е имало съгласно нормата на чл. 7, ал. 1 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, издадена от МВР (ДВ, бр. 36 от 19.05.2015г.), но считано от 16.01.2018г. тази разпоредба е била отменена – ДВ, бр. 6 от 2018г., в сила от 16.01.2018г., като процесното нарушение е било извършено на 20.07.2023г., т.е. много след отмяната й.   

В касационната жалба се сочи, че описаните GPS координати не кореспондират със словесното описание на мястото на нарушението, посочено в ЕФ, като разликите се виждали в приложения снимков материал от „общодостъпна навигационна карта на гр. София“. Това възражение е неоснователно с оглед приложените по делото доказателства – Информация за километрирането на републиканските пътища на територията на ОПУ Ловеч и Схема на републикански път I-4, от км. 24+000 до км. 24+700. Неясно за съда е по какъв повод касатора сочи „общодостъпна навигационна карта на гр. София“.

           Първоинстанционният съд е проявил процесуална активност и е събрал по предвидения процесуален ред относимите към спора доказателства, въз основа на които правилно е установил фактическата обстановка, доказваща безспорно административното нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Изпълнил е задължението си, разглеждайки делото по същество, да установи чрез допустими от закона доказателства извършеното административно нарушение и обстоятелствата, при които е извършено.

           Предвид изложеното настоящият касационен състав, при извършената проверка по чл. 218 от АПК счита, че обжалваното Решение № 199/24.10.2023г., постановено по АНД № 691/2023г. по описа на Районен съд гр. Ловеч е валидно, обосновано, допустимо, постановено в съответствие с материалния закон.

Не са налице пороци на решението, съставляващи касационни основания по смисъла на чл. 348 от НПК, които да водят до неговата отмяна и то следва да бъде оставено в сила, като правилно.

           С оглед изложеното и на основание чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2, предложение първо от АПК, Ловешки административен съд, втори касационен състав 

Р Е Ш И:

              ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 199/24.10.2023г., постановено по АНД № 691/2023г. по описа на Районен съд гр. Ловеч. 

              Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест. 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

        ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                           2.