Определение по дело №1084/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 март 2017 г.
Съдия: Мила Йорданова Колева
Дело: 20163100901084
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 25 юли 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ......../...03.2017 г.

гр. Варна

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание, проведено на двадесет и седми март през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

    

                                                                                                            СЪДИЯ: МИЛА КОЛЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията Колева

търговско дело 1084/2016 г. по описа на ВОС, ТО,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК.

 

По делото е постъпила частна жалба с вх. № 4731/16.02.2017 г., имаща характера на молба по чл. 248 от ГПК от А.Л.Е., с която е поискано да бъде изменено постановеното по делото определение № 228/24.01.2017 г. в частта му за разноските, като искането за присъждане на разноски на насрещната страна бъде оставено без уважение, а в условията на евентуалност да бъде намалено адвокатското възнаграждение на насрещната страна, съобразно разпоредбата на чл. 78, ал. 5 от ГПК.

На първо място, твърди се, че не са били налице предпоставките на чл. 78, ал. 4 от ГПК за присъждане на претендираното от ответника адвокатско възнаграждение. На следващо място, навеждат се доводи, че претендираното адвокатско възнаграждение е прекомерно, тъй като, доколкото производството по чл. 625 от ТЗ е охранително, то адвокатското възнаграждение следва да се определи по реда на чл. 7, ал. 1, т. 5 от Наредба № 1 от 09.07.2014  за минималните размери на адвокатските възнаграждения, а именно в размер на 300,00 лв.

Молбата е постъпила в срока по чл. 248, ал. 1 от ГПК, като другата страна в срока по чл. 248, ал. 2 от ГПК е подала отговор, с който е изразила становище, че депозираната молба е недопустима, а в условията на евентуалност – неоснователна, поради което моли същата да бъде оставена без разглеждане, евентуално – без уважение.

Разгледано по същество, искането по чл. 248 от ГПК е неоснователно и трябва да бъде оставено без уважение по следните съображения:

С постановеното по делото определение № 228/24.01.2017 г. съдът е прекратил производството по търговско дело 1084/2016 г. по описа на ВОС, ТО, по отношение на подадената от А.Л.Е. с ЕГН **********,***, молба за откриване на производство по несъстоятелност на “РЕНТАЛ” ЕООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, ул. „Велес” № 20, ет. 3, ап. 3, на основание чл. 232 от ГПК. Със същото определение А.Л.Е. е осъден да заплати на “РЕНТАЛ” ЕООД сумата от 1000,00 лв. разноски по делото, на основание чл. 78, ал. 4 от ГПК. Цитираната разпоредба изрично предвижда, че ответникът има право на разноски и при прекратяване на делото. Това задължение се носи и в случаите, когато производството по делото е прекратено само по отношение на един от предявените искове, ищци или молители, както е в случая. Дължат се направените от ответната страна разноски във връзка с организирането на защитата на правата й по отношение на прекратената част от производството. При това не съществува изискване, което да посочва точно към кой момент следва да бъдат извършени тези разноски. С получаването на препис от исковата молба ответната страна се уведомява за образуваното срещу нея производство, като чрез това уведомяване й се дава възможност да организира защитата си, включително и чрез упълномощаване на адвокат за процесуално представителство по делото. Отношенията между ответника и упълномощения от него адвокат са вътрешни между тях, поради което те са свободни да определят както адвокатското възнаграждение, така и начина и момента на плащане на същото. Затова адвокатското възнаграждение може да бъде заплатено и към момента на сключване на договора за правна защита и съдействие, който момент може да предхожда извършването на всички процесуални действия по делото. Достатъчно е тези разноски да бъдат направени, за да възникне задължението  на насрещната страна да ги възстанови по реда на чл. 78, ал. 4 от ГПК в случаите на прекратяване на производството. В конкретния случай А.Л.Е. е направил искане производството по делото по отношение на подадената от него молба да бъде прекратено. В отговор на това негово искане ответното дружество е заявило, че е съгласно делото да бъде прекратено по отношение претенцията на А.Е., като е релевирало и искане за присъждане на направените във връзка с действията на Е. разноски. Със същата молба е представен и списък по чл. 80 от ГПК, както и доказателства за реалното извършване на тези разноски. С оглед на това са били налице предпоставките на чл. 78, ал. 4 от ГПК за осъждане на А.Л.Е. да заплати на ответното дружество направените във връзка с действията на молителя разноски.

Доколкото е налице такова задължение, то следва да бъде разгледано направеното с молбата по чл. 248 от ГПК възражение за прекомерност на заплатеното адвокатско възнаграждение по чл. 78, ал. 5 от ГПК. Това възражение не е преклудирано, доколкото производството по делото по отношение на А.Е. е прекратено в закрито съдено заседание без същия да бъде призоваван и да може да изрази становище по направените от насрещната страна искания. Същевременно самото искане за присъждане на разноски е направено с писмена молба, препис от която не е връчван за становище на А.Е.. Съгласно установената практика, в тези случаи възражението по чл. 78, ал. 5 от ГПК може да бъде направено с молбата по чл. 248 от ГПК, както е в случая. С оглед на това, възражението се явява процесуално допустимо.

Разгледано по същество, същото е неоснователно. При намаляване на размера на заплатеното адвокатско възнаграждение съдът не може да слиза под минималния му размер, установен в Наредба № 1/2004 г. на Висшия адвокатски съвет за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Същевременно обаче с оглед на действителната правна и фактическа сложност на делото може да намали възнаграждението като присъди такова над минимума. За конкретното производство намира приложение разпоредбата на чл. 7, ал. 3 от Наредба № 1 от 09.07.2014  за минималните размери на адвокатските възнаграждения, а не посочената такава от молителя – чл. 7, ал. 1, т. 5. Първата от цитираните разпоредби изрично урежда минималния размер на дължимото се адвокатско възнаграждение в производствата по несъстоятелност, поради което е и тази, въз основа на която следва да се прецени дали е налице прекомерност или не. Минималният размер на адвокатското възнаграждение по този текст е 800,00 лв. В случая обаче, като се вземат предвид изложените в молбата за откриване на производство по несъстоятелност обстоятелства, фактите, които са подлежали на установяване и направените от страните твърдения и възражения, съдът намира, че уговореното възнаграждение от 1000,00 лв. съответства на действителната фактическа и правна сложност на делото, поради което и не следва да бъде намалявано.

По изложените съображения настоящият състав намира, че не са налице предпоставките за изменение на постановеното по делото определение в частта му за разноските така, както е поискано с молбата, поради което и същата следва да бъде оставена без уважение.

Воден от гореизложеното и в същия смисъл, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :       

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с вх. № 4731/16.02.2017 г. от А.Л.Е. с ЕГН **********,***, с която е поискано да бъде изменено постановеното по делото определение № 228/24.01.2017 г. в частта му за разноските, на основание чл. 248, ал. 1 от ГПК.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                            СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: