Решение по дело №652/2016 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 236
Дата: 25 април 2016 г. (в сила от 11 май 2016 г.)
Съдия: Кирил Хаджитанев
Дело: 20164110200652
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2016 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ ……..

 

гр. Велико Търново, 25.04.2016 г.

 

В    ИМЕТО   НА   НАРОДА

Великотърновският районен съд, наказателна колегия, четвърти състав, на двадесет и пети април две хиляди и шестнадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Кирил Хаджитанев

                                           

при секретаря Ст. И., като разгледа докладваното от съдията Хаджитанев АНД № 652 по описа за 2016 год., въз основа на доказателствата по делото прие за установено следното:

Досъдебното производство е водено срещу М.М.Х., ЕГН: ********** ***, за извършено престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. последно, буква „а", пр. 2, вр. с ал.1, вр. с чл. 342, ал. 1 от НК, вр. с чл.20, ал. 1 и ал. 2, във вр. с чл. 119, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП.

Съдът, на основание чл. 378, ал. 3 от НПК, приема за установена следната фактическа обстановка:

На 26.01.2016 г. И.В.И. от гр. Велико Търново бил в училище „Георги Стойков Раковски" в гр. Велико Търново, ул. „Георги Измирлиев" № 2, където имал учебни часове. Около 12:30 часа часовете приключили и И. решил да отиде до хранителен магазин. Отвън пред входа на учебното заведение имало ученици, които си говорели и чакали да дойде училищния автобус. И. решил да пресече улицата на пешеходната пътека, която се намирала точно пред входа на училището. И. държал в ръката си транзисторче и слушал музика. Той тръгнал да пресича, вървейки по пешеходната пътека, като преди пътеката спрял учебен автомобил, който изчаквал детето да пресече, след като И. преминал пред учебния автомобил около средата на пешеходната пътека излязъл автомобил „БМВ", който се движел с висока скорост, блъснал детето, което от удара изхвърчало в края на платното за движение. В следствие на удара И. получил фрактура на долен крайник, както и разкъсно-контузни рани на главата. Пострадалият И. бил откаран в ЦСМП  и настанен за лечение. Свидетели на пътнотранспортното произшествие станали деца, които стояли пред входа на училището и видели как автомобилът блъснал пресичащия И.. Автомобилът бил управляван от М. М.Х. с ЕГН:********** ***.

Изискана е медицинската документация, като е назначена съдебно­медицинска експертиза. В заключението вещото лице е посочило, че И. е получил разкъсно-контузна рана на главата и закрито разместено счупване на костите на лява подбедрица. Травматичните увреждания на пострадалото лице са причинили трайно затруднение в движението на ляв долен крайник със срок на лечение и възстановяване около 6 месеца.

От назначената химическа експертиза на кръвна проба, се установява, че водачът не е употребил алкохол.

От назначената и изготвена технико-диагностична експертиза на лекия автомобил се установява, че същият е бил технически изправен към момента на произшествието.

От назначената и изготвена автотехническа експертиза се установява, че причина за настъпилото ПТП е от неправилна преценка от страна на водача Х.. Същият не е повишил внимание при преминаване покрай пътен знак А18, поставен на 50 метра пред училището. Водачът не е намалил скоростта си на движение до величина, позволяваща му да преустанови движението на автомобила преди пешеходната пътека при възникване на опасност при навлизане в пътен участък с два пътни знака Д17 „Пешеходна пътека", единият поставен над пешеходната пътека, а другият на западния тротоар. Х. е предприел заобикаляне на два спрели преди пешеходната пътека автомобили и навлиза в пешеходната пътека, като опасно отнема предимството на детето пешеходец, движещо се по нея. Автомобилът се е движел със скорост от 42 км в час, като заобиколил двата леки автомобила и със същата скорост навлязъл в пешеходната пътека в момента, в който по нея пресича ученикът.

При така установената фактическа обстановка от обективна и субективна страна е налице престъпното деяние по чл. 343, ал. 3, пр. последно, буква „а", пр. 2, вр. с ал.1, вр. с чл. 342, ал. 1 от НК, вр. с чл.20, ал. 1 и ал. 2, във вр. с чл. 119, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, тъй като обвиняемият на

 26.01.2016 г. в гр. В. Търново, на улица „Георги Измирлиев" до № 2, на пешеходна пътека тип М8.1, при управление на лек автомобил "БМВ", модел „318 I" с per. № ***, собственост на Н.Н.А. от гр.В.Търново, нарушил правилата за движение по пътищата регламентирани в чл.20, ал. 1 от ЗДвП - като не контролирал непрекъснато пътното превозно средство, което управлявал; чл.20, ал.2 от ЗДвП- не направил всичко възможно да намали скоростта и да спре, незабавно при възникнала опасност за движение; чл.119, ал.1 от ЗДвП - при приближаване към пешеходна пътека обозначена с напречна пътна маркировка М8.1 и пътен знак Д-17, не намалил скоростта и не спрял, за да пропусне преминаващия пешеходец; чл. 119 ал. 2 -при заобикаляне на спрели пред пешеходна пътека обозначена с напречна пътна маркировка М8.1 и пътен знак Д-17 пътни превозни средства не се движил с такава скорост, която да му позволи да спре, за да пропусне, преминаващите по пешеходната пътека пешеходци, в резултат, на което предизвикал пътно-транспортно произшествие и блъснал И.В.И., при което по непредпазливост му причинил средна телесна повреда, изразяваща се в закрито разместено счупване на костите на лявата подбедрица, довело до трайно затруднение в движението на ляв долен крайник за срок от 6 месеца.

Предвиденото в закона наказание за това престъпление е от една до пет години.

Обвиняемият не е осъждан. Не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК.

Към настоящия момент са налице условията за прилагане на чл. 78а от НК спрямо обвиняемия Х..

Ето защо съдът счита, че наказание в минимален размер би осъществило целите на генералната и частна превенция по отношение на обвиняемия Х..

Съдът счита, че предвид възрастта и обществената опасност на деянието и дееца, която съдът приема за ниска не се налага прилагането на кумулативно предвиденото наказание по чл. 343г, вр. с чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК, тъй като същото ще се отрази изключително неблагоприятно на качеството на живот на обвиняемия и полаганите от него грижи за близките му родственици с висока степен на инвалидност.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, съдът

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия М.М.Х., роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес:***, българин, български гражданин, с основно образование, женен, пенсионер, неосъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 26.01.2016 г. около 13:00 часа в гр. В. Търново на ул. „Георги Измирлиев" № 2 настъпило ПТП, при което лек автомобил „БМВ 3181" с peг. № ***, собственост на Н.Н.А. от гр. Велико Търново, управляван от правоспособния водач М.М.Х. ***, движещ се по ул. „Георги Измирлиев" ударил пресичащия пътното платно на пешеходна пътека И.В.И. с постоянен адрес ***, в резултат на което е причинена средна телесна повреда на И. с диагноза нарушена цялост на левите табия и фибула в проксимална трета с дислукация на фрагменти към скъсяване - престъпление по чл. 343, ал. 3, б. „А”, пр. 2, във вр. с ал. 1, б. „Б”, пр. 2, във вр. с чл. 342, ал.1 от НК, като на основание чл. 78а, ал. 1 от НК, ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000.00 лева.

ОСЪЖДА М.М.Х., ЕГН **********, да заплати в полза на държавата по сметка на Районен съд, гр. В. Търново разноските по делото на досъдебното производство в размер на 467.66 лв. /четиристотин шестдесет и седем лв. и 66 ст./, както и сумата от 5.00 лв. /пет лв./ държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист по сметка на Районен съд, гр. В. Търново.

Решението подлежи на обжалване и протест в 15–дневен срок пред Окръжен съд, гр. Велико Търново, считано от днес.

 

 

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

РЕШЕНИЕ

 

№ ……..

 

гр. Велико Търново, 25.04.2016 г.

 

В    ИМЕТО   НА   НАРОДА

Великотърновският районен съд, наказателна колегия, четвърти състав, на двадесет и пети април две хиляди и шестнадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Кирил Хаджитанев

                                           

при секретаря Ст. И., като разгледа докладваното от съдията Хаджитанев АНД № 652 по описа за 2016 год., въз основа на доказателствата по делото прие за установено следното:

Досъдебното производство е водено срещу М.М.Х., ЕГН: ********** ***, за извършено престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. последно, буква „а", пр. 2, вр. с ал.1, вр. с чл. 342, ал. 1 от НК, вр. с чл.20, ал. 1 и ал. 2, във вр. с чл. 119, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП.

Съдът, на основание чл. 378, ал. 3 от НПК, приема за установена следната фактическа обстановка:

На 26.01.2016 г. И.В.И. от гр. Велико Търново бил в училище „Георги Стойков Раковски" в гр. Велико Търново, ул. „Георги Измирлиев" № 2, където имал учебни часове. Около 12:30 часа часовете приключили и И. решил да отиде до хранителен магазин. Отвън пред входа на учебното заведение имало ученици, които си говорели и чакали да дойде училищния автобус. И. решил да пресече улицата на пешеходната пътека, която се намирала точно пред входа на училището. И. държал в ръката си транзисторче и слушал музика. Той тръгнал да пресича, вървейки по пешеходната пътека, като преди пътеката спрял учебен автомобил, който изчаквал детето да пресече, след като И. преминал пред учебния автомобил около средата на пешеходната пътека излязъл автомобил „БМВ", който се движел с висока скорост, блъснал детето, което от удара изхвърчало в края на платното за движение. В следствие на удара И. получил фрактура на долен крайник, както и разкъсно-контузни рани на главата. Пострадалият И. бил откаран в ЦСМП  и настанен за лечение. Свидетели на пътнотранспортното произшествие станали деца, които стояли пред входа на училището и видели как автомобилът блъснал пресичащия И.. Автомобилът бил управляван от М. М.Х. с ЕГН:********** ***.

Изискана е медицинската документация, като е назначена съдебно­медицинска експертиза. В заключението вещото лице е посочило, че И. е получил разкъсно-контузна рана на главата и закрито разместено счупване на костите на лява подбедрица. Травматичните увреждания на пострадалото лице са причинили трайно затруднение в движението на ляв долен крайник със срок на лечение и възстановяване около 6 месеца.

От назначената химическа експертиза на кръвна проба, се установява, че водачът не е употребил алкохол.

От назначената и изготвена технико-диагностична експертиза на лекия автомобил се установява, че същият е бил технически изправен към момента на произшествието.

От назначената и изготвена автотехническа експертиза се установява, че причина за настъпилото ПТП е от неправилна преценка от страна на водача Х.. Същият не е повишил внимание при преминаване покрай пътен знак А18, поставен на 50 метра пред училището. Водачът не е намалил скоростта си на движение до величина, позволяваща му да преустанови движението на автомобила преди пешеходната пътека при възникване на опасност при навлизане в пътен участък с два пътни знака Д17 „Пешеходна пътека", единият поставен над пешеходната пътека, а другият на западния тротоар. Х. е предприел заобикаляне на два спрели преди пешеходната пътека автомобили и навлиза в пешеходната пътека, като опасно отнема предимството на детето пешеходец, движещо се по нея. Автомобилът се е движел със скорост от 42 км в час, като заобиколил двата леки автомобила и със същата скорост навлязъл в пешеходната пътека в момента, в който по нея пресича ученикът.

При така установената фактическа обстановка от обективна и субективна страна е налице престъпното деяние по чл. 343, ал. 3, пр. последно, буква „а", пр. 2, вр. с ал.1, вр. с чл. 342, ал. 1 от НК, вр. с чл.20, ал. 1 и ал. 2, във вр. с чл. 119, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, тъй като обвиняемият на

 26.01.2016 г. в гр. В. Търново, на улица „Георги Измирлиев" до № 2, на пешеходна пътека тип М8.1, при управление на лек автомобил "БМВ", модел „318 I" с per. № ***, собственост на Н.Н.А. от гр.В.Търново, нарушил правилата за движение по пътищата регламентирани в чл.20, ал. 1 от ЗДвП - като не контролирал непрекъснато пътното превозно средство, което управлявал; чл.20, ал.2 от ЗДвП- не направил всичко възможно да намали скоростта и да спре, незабавно при възникнала опасност за движение; чл.119, ал.1 от ЗДвП - при приближаване към пешеходна пътека обозначена с напречна пътна маркировка М8.1 и пътен знак Д-17, не намалил скоростта и не спрял, за да пропусне преминаващия пешеходец; чл. 119 ал. 2 -при заобикаляне на спрели пред пешеходна пътека обозначена с напречна пътна маркировка М8.1 и пътен знак Д-17 пътни превозни средства не се движил с такава скорост, която да му позволи да спре, за да пропусне, преминаващите по пешеходната пътека пешеходци, в резултат, на което предизвикал пътно-транспортно произшествие и блъснал И.В.И., при което по непредпазливост му причинил средна телесна повреда, изразяваща се в закрито разместено счупване на костите на лявата подбедрица, довело до трайно затруднение в движението на ляв долен крайник за срок от 6 месеца.

Предвиденото в закона наказание за това престъпление е от една до пет години.

Обвиняемият не е осъждан. Не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК.

Към настоящия момент са налице условията за прилагане на чл. 78а от НК спрямо обвиняемия Х..

Ето защо съдът счита, че наказание в минимален размер би осъществило целите на генералната и частна превенция по отношение на обвиняемия Х..

Съдът счита, че предвид възрастта и обществената опасност на деянието и дееца, която съдът приема за ниска не се налага прилагането на кумулативно предвиденото наказание по чл. 343г, вр. с чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК, тъй като същото ще се отрази изключително неблагоприятно на качеството на живот на обвиняемия и полаганите от него грижи за близките му родственици с висока степен на инвалидност.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, съдът

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия М.М.Х., роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес:***, българин, български гражданин, с основно образование, женен, пенсионер, неосъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 26.01.2016 г. около 13:00 часа в гр. В. Търново на ул. „Георги Измирлиев" № 2 настъпило ПТП, при което лек автомобил „БМВ 3181" с peг. № ***, собственост на Н.Н.А. от гр. Велико Търново, управляван от правоспособния водач М.М.Х. ***, движещ се по ул. „Георги Измирлиев" ударил пресичащия пътното платно на пешеходна пътека И.В.И. с постоянен адрес ***, в резултат на което е причинена средна телесна повреда на И. с диагноза нарушена цялост на левите табия и фибула в проксимална трета с дислукация на фрагменти към скъсяване - престъпление по чл. 343, ал. 3, б. „А”, пр. 2, във вр. с ал. 1, б. „Б”, пр. 2, във вр. с чл. 342, ал.1 от НК, като на основание чл. 78а, ал. 1 от НК, ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000.00 лева.

ОСЪЖДА М.М.Х., ЕГН **********, да заплати в полза на държавата по сметка на Районен съд, гр. В. Търново разноските по делото на досъдебното производство в размер на 467.66 лв. /четиристотин шестдесет и седем лв. и 66 ст./, както и сумата от 5.00 лв. /пет лв./ държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист по сметка на Районен съд, гр. В. Търново.

Решението подлежи на обжалване и протест в 15–дневен срок пред Окръжен съд, гр. Велико Търново, считано от днес.

 

 

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: