Разпореждане по дело №7147/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 266317
Дата: 10 декември 2020 г. (в сила от 5 януари 2021 г.)
Съдия: Зорница Николова Тухчиева Вангелова
Дело: 20205330207147
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 13 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№ 266317

 

10.12.2020 г., гр. Пловдив

 

ЗОРНИЦА ТУХЧИЕВА - районен съдия при Пловдивски районен съд, като съдия-докладчик по НЧХД № 7147/2020г. по описа на ПРС, V н.с., след  като се запознах с материалите по делото и в изпълнение на правомощията си по чл. 250-252 НПК намирам, че са налице условията на чл. 24, ал.5, т.2 НПК за прекратяване на наказателното производство, доколкото тъжбата не отговаря на изискванията на чл. 81 НПК и нередовностите  не са отстранени в дадения от съда срок.

В тази връзка следва да се съобрази следното:

          Производството е образувано по тъжба вх. 279515/13.11.2020г., подадена от А.И.Л., чрез адв. К. срещу М.С.В., по отношение на който липсва посочване на ЕГН. Не е била внесена и дължимата държавна такса.

          С разпореждане № 265016 на съдията докладчик от 18.11.2020г. тъжбата е оставена без движение, като на тъжителя са дадени указания в седемдневен срок от получаване на съобщението да отстрани констатираните нередовности на тъжбата като внесе ДТ в размер на 12 лева и посочи ЕГН на подсъдимия. Разпоредено е незабавно издаване на съдебно удостоверение,  по силата на което тъжителят да се сдобие от ОДМВР с ЕГН за подсъдимия, като изрично искане за издаване на такова е обективирано и в самата тъжба.

Разпореждането на съдията докладчик е изпълнено, като съдебното удостоверение е издадено от съдебния деловодител на дата 19.11.2020г. и от тази дата е било на разположение на тъжителя за получаване в деловодството на състава от същата дата.  Същото е получено от адв. К. – повереник на тъжителя на 30.11.2020 г. видно от обективираната на л. 14 разписка.

Съобщението до тъжителя, чрез повереника му за оставяне на тъжбата без движение е връчено на 27.11.2020г.

От текста на същото е видно, че в него изрично е посочено, че на тъжителя се предоставя седемдневен дневен срок да отстрани недостатъците на тъжбата. Изрично е указано, че тъжбата подлежи на връщане при неизпълнение на указанията на съда в посочения срок.

          Въпреки това, указанията на съда не са спазени.

Следва изрично да се отбележи, че съгласно ясните указания на съда предоставения седемдневен срок не е бил за получаване на удостоверението, а за отстраняване в цялост на недостатъците на тъжбата. Именно поради тази причина съдебното удостоверение е издадено служебно и незабавно и в съобщението изрично е вписано, че е издадено и е на разположение на тъжителя за получаване в деловодството на съда. Въпреки това, съдът е изчакал изтичането на предоставения седемдневен срок, включително считано от датата на получаване на изготвеното съдебно удостоверение от повереника на тъжителя – 30.11.2020 г., като към настоящия момент констатираният недостатък все още не е отстранен.

В аспект на гореизложеното следва изрично да се посочи, че в подадената молба от 30.11.2020г, с която е представена вносна бележка за ДТ тъжителят, действащ чрез повереника си не е посочил, че предоставеният му от съда 7-дневен срок е недостатъчен, не е поискал продължаване на срока, като включително към настоящия момент не е посочил уважителни причини за неизпълнение указанията на съда и които биха могли да обусловят извод, че срока следва да му бъде продължен.

Отново следва да се подчертае, че съдът, с оглед гарантиране в максимална степен правата на тъжителя, преди да постанови настоящото определение е изчакал повереника на същия в продължение на една допълнителна седмица след реалното получаване на съдебното удостоверение на 30.11.2020г. Тоест въпреки липсата на искане за продължаване на първоначално определения срок, съдът реално е предоставил на тъжителя нов срок, равен по продължителност на първоначално определения.

И към настоящия момент  указанията на съда не са изпълнени, като не са посочени уважителни причини за това, нито е направено формално искане за продължаване на срока.

По изложените съображения съдът намира, че тъжбата следва да бъде върната, а образуваното по нея наказателното производство прекратено.

Отново с оглед гарантиране в максимална степен правото на защита на тъжителя на същия следва да му се укаже, че връщането на тъжбата и прекратяването на образуваното по нея наказателно производство не го лишава от възможността отново да подаде същата тъжба, по която да се образува ново дело след внасяне на нова държавна такса, стига да не е изтекъл 6-месечния срок по чл. 81 НПК .

Така мотивиран

 

Р А З П О Р Е Ж Д А М:

 

ПРЕКРАТЯВАМ НАКАЗАТЕЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО по НЧХД № 7147 по описа за 2020 г. на Пловдивски районен съд, образувано по тъжба вх. № 279515/13.11.2020г., подадена от А.И.Л. ЕГН **********, чрез адв. Ц.К. срещу М.С.В..

 

    Разпореждането подлежи на обжалване по реда на глава XXI НПК в петнадесет дневен срок от връчване на препис от него пред Окръжен съд Пловдив.

 

 

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС