Решение по дело №2749/2011 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 10
Дата: 9 януари 2012 г. (в сила от 26 януари 2012 г.)
Съдия: Нейко Нейков
Дело: 20115510102749
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е    №

 

гр. Казанлък, 09.01.2012 година

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Казанлъшки районен съд, гражданска колегия, в публично заседание на 09.01.2012 година, в състав:

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:НЕЙКО НЕЙКОВ

 

при секретаря Р.А., при участието на прокурора Антония Енева- Спасова, като разгледа докладваното от съдията  гражданско дело № 2749 по описа за 2011 година за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по предявен иск с правно основание в чл. 132 ал.1 т.2 вр. с чл. 134 т.2 от СК.

 

В исковата молба ищецът твърди, че от съвместното си съжителство с ответницата имат роден син Ф., роден на ***г***. Поради проблеми в личните взаимоотношения помежду им майката сама взела решение да остави детето в обществено заведение включително и с възможността да бъде осиновено от трети лица. Ищецът твърди, че не бил съгласен с това нейно решение. Сочи, че от няколко месеца детето живее при него и единствено той полага грижи за отглеждането му, за което му помагали неговите родители. Твърди, че ответницата не взема никакво участие в грижите за сина им, не давала никакви средства за издръжката му и напълно се е дезинтересирала от неговото бъдещо развитие. Счита, че с оглед поведението й, майката следва да бъде лишена от родителски права. Ищецът твърди, че разполага с необходимите финансови и жилищни условия за отглеждането на детето, както и с нужните родителски качества за отглеждането и възпитанието на сина им.

Моли съда да постанови решение, с което да лиши ответницата В.С.М. от родителски права по отношение на детето Ф. И. Ф., като приеме, че същата без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не му осигурява средства за издръжка.

Претендира за направените по делото разноски.

 

В срока по чл. 131 от ГПК не е депозиран писмен отговор от ответницата. На същата е редовно връчен препис от съдебните книжа. В съдебно заседание ответницата категорично заявява, че се отказва от родителските права спрямо малолетното дете Ф. и желае от съда да й определи режим на лични контакти с него.

 

Заинтересованата страна – Дирекция „ Соц. подпомагане”, гр. Казанлък, редовно призовани, не се явяват и не изпраща представител в съдебно заседание. Депозират социален доклад, приложен по делото.

 

            Представителят на Районна прокуратура- Казанлък взема становище, че искът е  основателен и следва да бъде уважен.

 

От събраните по делото писмени и гласни доказателства съдът намира за установено следното:

Видно от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № г. детето Ф. И. Ф., ЕГН ********** е родено на ***г*** от майка В.С.М., ЕГН ********** и баща И.Ф.Ф., ЕГН **********. Родителите на детето не са сключвали граждански брак.

            Към настоящият момент детето Ф. е на 11 месеца.

По делото не се събраха доказателства за доходите на родителите на детето. Майката заявява, че не работи, тъй като е непълнолетна. От показанията на разпитаните свидетели се установи, че в момента бащата работи сезонна работа в Р.Г..

 

От показанията на свид. В. И. С., леля на ищеца, желае да свидетелства и свид. Т. И. Ф., баба на ищеца, желае да свидетелства, се установява, че бащата И.Ф. към настоящия момент е на работа в Р.Г., като единствено целта на бащата е била да може финансово да подпомогне с парични средства семейството и отглеждането на сина си. За детето сега се грижи бабата- свид. Т. Ф.. Свидетелките категорично заявяват, че бащата е привързан към детето и желае той да се грижи за него. Ищецът не желаел да даде съгласие за осиновяването му. Заявяват по категоричен начин, че от раздялата на ищеца и ответницата единствено И.Ф. и неговата баба се грижат за детето.

 

Видно от приложения към делото соц. доклад, изготвен от Отдел „ Закрила на детето” при Дирекция „ Соц. подпомагане”, гр. Казанлък е, че родителите на детето са живели на семейни начала. През м. г. им се родил син Ф.. След скандал между майката и бащата през м. г. ответницата взела детето и отишла да живее при майка си. На г. майката В.М. посетила Отдел „ Закрила на детето” при Дирекция „ Соц. подпомагане”, гр. Казанлък и заявила, че повече не желае да се грижи за малкия си син и желае да бъде настанен в специализирана институция. Един ден по- късно бащата заявил пред социалните работници, че с помощта на роднините си ще се грижи за момченцето и няма да допусне да детето да бъде настанено в дом. От г. и до настоящия момент ищеца се грижи за сина си Ф., задоволява всяка негова потребност и му осигурява спокоен и сигурен дом, топла семейна обстановка и внимание. Детето е облечено с подходящи за възрастта, сезона и пола му дрехи. Личи добре поддържана лична хигиена и външен вид. Предвид извършената проверка Отдел „ Закрила на детето” счита, че бащата И.Ф. притежава необходимите личностни качества и родителски капацитет и от раждането на сина си и до момента осъществява основните грижи по неговото отглеждане и възпитание. Социалните работници считат, че е в състояние да задоволява потребностите на малолетното дете, да осигурява финансовата му издръжка, достъпа му до квалифицирана медицинска помощ и да му предостави сигурна и любяща среда за израстването и формирането му като личност. Между бащата и детето съществува емоционална връзка. Отдел „ Закрила на детето” считат, че е необходимо детето да осъществява редовно контакти със своята майка.

 

            С оглед на така събраните доказателства съдът намира, че предявеният иск е основателен и доказан и следва да бъде уважен.

            Съгласно нормите на СК  родителите са длъжни да се грижат за децата си и да ги подготвят  за общополезна дейност.Упражняването на родителските права  и задължения се извършва от двамата заедно или поотделно. Когато родителят  без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка, той може да бъде лишен от родителски права.

                Съгласно чл.133, ал.2 от СК съдът служебно е задължен при заведено дело за лишаване от родителски права да изслуша този родител. В настоящият случай съдът изслуша майката В.С.М., която категорично заяви в съдебно заседание, че желае да бъде лишена от родителските права спрямо сина си Ф.. Моли съда да й се даде когато има възможност да вижда детето си.

  Безспорно с оглед на събраните доказателства е, че са налице основанията на чл. 132, ал.1, т.2 от СК. Ответницата по собствено желание се е лишила от възможността да контактува с детето си, да се интересува от неговото развитие. По делото не се събраха доказателства да й е било пречено да осъществява тези си права още повече, видно от приложения по делото социален доклад, на г. е заявила, че повече не желае да се грижи за сина си Ф. и желае детето да бъде настанено в специализирана институция. Реално между нея и сина й не съществуват отношения.

Съгласно съдебната практика отчуждаването на родителя от детето  може да се прецени като поведение, опасно за интересите на детето, когато това отчуждение е съзнателно. Именно такова е поведението на ответницата М.. Тя се е самоосвободила от задълженията си към роденото си дете и това й отношение не е в интерес на малолетния Ф..

             С оглед на гореизложеното съдът намира, че предявеният иск за лишаване от родителски права е основателен и доказан и следва да бъде уважен.

 

Съгласно разпоредбата на чл. 134, т.2 от СК във всички случаи на ограничаване или лишаване от родителски права съдът определя издръжка, както и мерките  относно личните отношения между родителите и децата.

Съобразно императивните разпоредби на СК, родителите са длъжни да издържат своите деца, като за ненавършилите пълнолетие деца това задължение е безусловно и неотменимо.

Настоящото производство е образувано след 01.10.2009г., т.е. след влизане в сила на новия Семеен кодекс. Съгласно разпоредбата на чл. 142, ал.2 от същия минималната издръжка на едно дете е равна на ¼ от размера на минималната работна заплата.

С Постановление № 180 от 30.06.2011 г. на Министерски съвет, минималната работна заплата за страната, считано от 01.09.2011г. е определена в размер на 270лв., от което следва, че гарантирания от СК минимален размер на издръжката не може да е под шестдесет и седем лева и 50 стотинки.

С оглед възрастта на детето Ф., което в момента е на единадесет месеца, както и възможностите на двамата родители съдът счита, че следва да осъди ответницата да заплаща минималния размер на месечна издръжка за сина си в размер на 67,50лв., а останалите, заедно с грижите следва да се осигуряват от бащата.  Издръжката се дължи от 22.11.2011г. до настъпване на основания за изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска.

Относно личните отношения между родителят В.С.М. и малолетното дете Ф. И. Ф. съдът, като съобрази всички събрани по делото доказателства, както и възрастта и интересите на детето счита, че следва да определи един стандартен режим на лични контакти на майката с него, а именно: всяка първа и трета седмица от месеца, от 9.00 часа в събота до 17.00 часа в събота и от 9.00 часа в неделя до 17.00 часа в неделя, без преспиване между дните, както и по тридесет дни през лятото по време, което не съвпада с отпуска на бащата.

 

Ответницата следва да заплати по сметка на Районен съд- Казанлък  97,20 лв. държавна такса върху размера на определената издръжка.

 

              Водим от гореизложеното съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

              ЛИШАВА майката В.С.М., ЕГН ********** *** от родителски права спрямо детето Ф. И. Ф., ЕГН **********.

             

ОСЪЖДА В.С.М., ЕГН ********** *** да заплаща месечна издръжка на малолетното дете Ф. И. Ф., ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител И.Ф.Ф., ЕГН ********** *** в размер на 67,50лв., считано от 22.11.2011г. и до настъпване на основания за изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска.

 

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на майката В.С.М. да осъществява режим на лични контакти с детето Ф. И. Ф. всяка първа и трета седмица от месеца, от 9.00 часа в събота до 17.00 часа в събота и от 9.00 часа в неделя до 17.00 часа в неделя, без преспиване между дните, както и по тридесет дни през лятото по време, което не съвпада с отпуска на бащата.

 

              На основание чл. 136, изр.първо от СК  да се уведоми служебно общината по постоянния адрес на родителят- Община К. за  вписване на лишаването му от родителски права.

           

  

ОСЪЖДА В.С.М., ЕГН ********** *** да заплати по сметка на РАЙОНЕН СЪД – КАЗАНЛЪК 97.20лв. държавна такса.

 

 

 

              Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Стара Загора в двуседмичен  срок от  съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: